•  

  #pogoda #lubelskiobserwator #wiatr #deszcz

  Prognoza pogody - 14.03

  Nad większością państw Europy warunki pogodowe dyktuje północnoatlantycka zatoka niżowa wewnątrz której dochodzi do rozwoju wtórnych ośrodków niżowych z własnymi systemami frontów atmosferycznych. Wyjątkiem jest obszar od półwyspu Iberyjskiego po Francję, gdzie warunki atmosferyczne uzależnione są od stabilnego wyżu barycznego gwarantującego spokojną i ciepłą pogodę. Jutro nad terenem Polski znajdować będzie się południowo wschodni fragment omawianej zatoki z podwyższoną różnicą ciśnienia atmosferycznego oraz rozproszonymi opadami deszczu. Przed nami kolejne opady deszczu z okresowymi przejaśnieniami i umiarkowanym wiatrem.

  Opis mapki

  Od samego rana od zachodniej Polski w kierunku wschodu wędrować będzie obszar z występowaniem przelotnych opadów deszczu i możliwej mżawki przy dużym wzroście zachmurzenia. Sytuacja będzie analogiczna jak dzisiaj. Z samego ranka pas opadów rozciągać będzie się od woj. zachodniopomorskiego po dolnośląskie, migrując na wschód z biegiem godzin. Opady te po południu dotrą na wschód Polski przy czym tak naprawdę najaktywniejsza część strefy opadowej znajdzie się na północnym wschodzie Polski (Warmia, Podlasie, Mazowsze). Nad środkowo południową, południowo wschodnią i częściowo centralną częścią kraju opady deszczu będą słabe, rozproszone i na ogół lokalne. Po godzinie 12:00 nad zachodnią część Polski nasunie się kolejna strefa wielkoskalowych opadów deszczu związanych ze zbliżającym się frontem atmosferycznym. Opady deszczu ponownie pojawią się od woj. zachodniopomorskiego po dolny Śląsk obejmując sąsiednie województwa prawdopodobnie jeszcze przed zachodem słońca. W ciągu dnia wiatr umiarkowany o sile 40-50 km/h nad większością województw. Do 60-65 km/h może zawiać wzdłuż wybrzeża, zwłaszcza na północy woj. pomorskiego. Temperatury w dalszym ciągu wyrównane mieszczące się na ogół w przedziale 6-8 stopni Celsjusza. Średnia temperatura powietrza w skali całego kraju wg. danych GFS ma wynieść 7,5 stopni.

  Uwagi:

  1. Symbol chmury z trzema kreskami oznacza możliwość wystąpienia umiarkowanych i przelotnych opadów deszczu
  2. Symbol chmury z opadającymi kropelkami wskazuje na możliwość wystąpienia słabych, a przede wszystkim lokalnych opadów deszczu.
  3. Modele prognostyczne wskazują na niewielki potencjał do wystąpienia kilku wyładowań atmosferycznych na trasie przechodzenia komórek opadowych w godzinach popołudniowych na południowym wschodzie Polski - głównie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Szansa na wystąpienie tego scenariusza jest jednak niska i ostatecznie nie uwzględniono tego bezpośrednio w prognozie.

  ________________
  https://www.facebook.com/LBLStormchaser/ < Do oficjalnego początku sezonu burzowego pozostało 18 dni!

  źródło: prognoza.png