•  

  Hej, ostatnio postanowiłem założyć bloga o swoich moich inwestycjach. Pokazuje on prawdziwe moje inwestycje.
  Będę wdzięczny za wszelkie uwagi co do szaty graficznej jak i jakości postów. Dzięki !
  PasywnyInwestor.eu

  #gielda #finanse #gpw #blog #pasywnyinwestor

  •  

   @pasywnyinwestor: Aż tak wierzysz w Tauron, że trzymasz tam 60% kapitału?
   [Edit]
   Przepraszam jestem daltonistą :D

   Btw. popraw w excelu "opłaty tranzakcyjne" na "transakcyjne" ;)

  •  

   @mudmen stosunkowo niedawno zacząłem poważnie wchodzić w giełdę (6 miesięcy) i dopiero powoli dopłacam by można prawdziwie zdywersyfikować portfel, dlatego by także trochę ograniczyć opłaty narazie takie duże pozycje w portfelu.

   Ogólnie rynek energetyczny w tym momencie na GPW jest w mocnym dołku. Tauron jest niedużo wyżej niż w historycznym dołku, a wyniki od jakiegoś czasu się poprawiają, więc myśle że ta spółka w dłuższym terminie powinna dać zarobić. Szkoda jedynie, że zarzucili polityke dywidendową, pocieszenie ze w 2020 mają ją wznowić.

   Dzięki za uwage poprawione :)

   +: mudmen
  •  

   @pasywnyinwestor też trzymam pgo - pozdrawiam ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @vinmcqueen: to znaczy ? dlaczego myślisz ze to niewypał ?

  •  

   @pasywnyinwestor: Bardzo fajny wygląd stronki i czytelnie przy okazji. Powodzenia z portfelem.

  •  

   @pasywnyinwestor: bo prawie rok temu kupowałem Taurona argumentując sobie ten zakup dokładnie w ten sam sposób. Jakbym nie uśredniał w dół, to do tej pory miałbym stratę. Dlatego życzę powodzenia, ale wg mnie tutaj w najbliższych dniach będzie jeszcze niżej, a rajdu na energetyce też się nie spodziewam w najbliższym jak i w bardziej odległym czasie, w takim otoczeniu polityczno-ekologicznym w jakim się znajdujemy. Szkoda mrozić kasy, tylko dlatego, że spółka jest tania, taka rada ode mnie, bo też się na Tauronie przejechałem.

   +: sokool
  •  

   @pasywnyinwestor dlaczego tak lubisz dywidendę? Jeżeli dopiero akumulujesz szeroko pojęte zasoby to raczej dywidenda nie jest korzystna. Przez podatki. Co o tym myślisz?

  •  

   @Wankeo Jest wiele czynników. Po pierwsze ze względu na moją strategie inwestycyjną - horyzont 10+ lat, co przy małym nawet procencie składanym ( dywidendy) potrafi zdziałać cuda. Po drugie ze względu na to, że inwestuje i dalej mam zamiar inwestować w tak zwane spółki typu "value", które mają stabilną stale polepszającą się sytuacje finansową i właśnie dzięki temu mogą pozwolić sobie na wypłaty dywidendy. Ponadto polskie GPW jest rynkiem stosunkowo młodym, firmy ciągle uczą się polityki dywidendowej. Myślę, że im dłuższa będzie polityka dywidendowa naszych firm tym też akcje będą stawać się coraz bardziej atrakcyjne dla nowych zagranicznych inwestorów, co powinno podbić także ceny akcji. Te kilka rzeczy uważam, że w założonym horyzoncie inwestycyjnym powinny dać ponadprzeciętne zyski z giełdy :)

  •  

   @vinmcqueen: Dzięki za opinie, jest w tym dużo racji. Dlatego też boli nieco mnie brak dywidendy od nich - wtedy nawet przy marazmie ceny akcji w długim terminie można otrzymać fajny zwrot. Póki co będę trzymał, ponieważ myślę ze kiedyś energetyka w końcu ruszy, a przy obietnicy dywidendy w roku 2020 przy tak zdołowanym kursie może być ona także bardzo pokaźna (spokojnie w okolicach 8-10%) co także powinno ruszyć kursem.

  •  

   @Wankeo: >”Jeżeli dopiero akumulujesz szeroko pojęte zasoby to raczej dywidenda nie jest korzystna. Przez podatki.”

   Co przez to rozumiesz? Moglbys rozwinac?

  •  

   @Wankeo: Podłaczam się do pytania @Iguan.

   Już sam fakt, że po wypłacie dywidendy jest ona odcinana od kursu działa na korzyść tańszej akumulacji akcji. W którym miejscu dywidenda jest niekorzystna? Podatki płacisz zawsze, a bywa że dywidenda nawet po opodatkowaniu pozwala na zakup nowego papieru spółki.

  •  

   @Nartenlener po południu napiszę wam swoje przemyślenia na ten temat

  •  

   @Nartenlener z Twojej wypowiedzi wynika że chcesz mieć jak najwięcej akcji. Ja wolę żeby te akcje były więcej warte. To po pierwsze.
   Po drugie jeżeli spółka wypłaca dywidendę to z definicji mniej inwestuje. Ja wolę walory które inwestują w rozwój. To ogromne uogólnienie - chcę przez to powiedzieć że nie należy faworyzowac dywidendowcow.
   Podatek - nie jest bez znaczenia kiedy go płacisz. Im później tym lepiej. Dlatego na dywidendzie się po prostu traci.
   Dywidenda jest w miarę ok jeżeli jesteśmy już na emeryturze choć statystycznie i tak lepiej bez niej (dane z rynku światowego, nie z Polski)

   Moja strategia wygląda tak:
   1. Przede wszystkim konto ikze, to wygrane 18-32% już na starcie.
   2. Możliwie jak najmniej ruchów na giełdzie. Wszystko kosztuje a chcemy minimalizować koszty.
   3. Im więcej na rachunku tym większa część w etf sp500. (niestety wypłaca dywidendę

  •  

   No nie mówcie że jest limit znaków... Się napisałem i poszło w las

  •  

   @Wankeo 1. Ikze to super sprawa, ale odstrasza mnie wypłata po 65 roku życia lub podatek, mam zamiar dorobić się dobrych pieniędzy znacznie znacznie wcześniej.
   2. Tutaj też przyznam racji, duży też wpływ ma wybór brokera - 0,39% a 0,098 potrafi kolosalną różnice zrobić.
   3. sp500 aktualnie jest strasznie przeszacowana, bardziej bym patrzył na emargin markets.

  •  

   @Iguan @Nartenlener @Wankeo A co do dywidend, to bardzo duży wpływ ma wiek przedsiębiorstwa i jego obecna sytuacja. Przy małych szybko rozwijających spółkach, ciężko liczyć na dywidendy, bo jak wspomniałeś inwestują one w ekspansje. Przy wielkich molochach jakiś procent na dywidendę wydaje mi się pozytywny, one mają osobny fundusz na inwestycje. Przy tym także należy zwrócić uwagę na realną wartość spółkek. Jeśli spółka ma c/z w okolicach 5-10 to nawet 5-10% dywidendy to jedynie 50% zysku netto.

  •  

   @pasywnyinwestor: https://www.wykop.pl/wpis/39638909/tchorzewski-zapowiedzial-rowniez-ze-w-2019-r-przym/

   Nie łudź się, że tutaj coś pozytywnego będzie się działo w najbliższym czasie. Jedyne co może ruszyć energetykę to wpłaty z PPK, ale jeżeli PPK będzie pozytywnym bodźcem, to nie tylko dla energetyki ale i całego rynku. Szkoda mrozić kasę niestety.

  •  

   @vinmcqueen co człowiek to opinia, według mnie dadzą zarobić i jeszcze potrzymam. Zresztą mam zamiar coraz bardziej dywersyfikować portfel z każdą kolejną dopłatą, więc jak jedna spółka będzie w maraźmie to nic się nie stanie.

  •  

   @pasywnyinwestor: oczywiście, że dadzą, tylko nie w najbliższej przyszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°) no ale zrobisz co zechcesz. Z fartem.

  •  

   @vinmcqueen a może być i za 3 lata jak dla mnie :) dzięki i również ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  

   @pasywnyinwestor: Jak chcesz inwestować na lata to polecam nie w spółki SP, przynajmniej dopóki są te jełopy z pisu u władzy, i tym bardziej nie w energetyke, która jest w czarnej dupie z inwestycjami.

  •  

   @xadhoom: Ze spółkami SP niestety tak jest, że duży wpływ mają rządzący krajem w danym okresie. Co do jełopów to nie podoba mi się wiele rzeczy, ale chociażby rozprawienie się z mafiami paliwowymi pozwoliło Orlenowi na super wzrosty. Gorzej niż PO nie da się rządzić i miejmy nadzieję że nie wrócimy do tego w wyborach parlamentarnych. Gdyby tak się stało to szybkie wycofanie z wszelkich spółek SP, które to PO lubi rozkradać przez skrajnie niekorzystne umowy na lewo i prawo :)

Gorące dyskusje ostatnie 12h