•  

  Jeszcze na kanwie expose Czaputowicza opisujące wstaniętą z kolan Polskę oraz pasmo jej sukcesów już osiągniętych i planowanych:

  Rząd nie zdołał przekonać Ameryki do budowy stałej bazy w naszym kraju. W grę wchodzi tylko niewielki wzrost obecności.

  Tydzień temu MON otrzymał odpowiedź z Departamentu Obrony USA, w której Amerykanie przekazali, że ich propozycje dla Polski „nie są w pełni zgodne z oczekiwaniami Warszawy”.

  Amerykanie są gotowi zaproponować wspólne szkolenia oraz niewielkie zwiększenie obecności (nie wiadomo, czy w tym kontekście padnie sformułowanie „na stałe” czy tylko „długotrwałe”). W grę wchodzi rozbudowanie magazynów sprzętu na naszym terytorium. Nie będzie nowej polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej.

  Co gorsza, według serwisu DefenseNews Pentagon tnie wydatki na tzw. European Deterrence Initiative – czyli wojska flanki wschodniej sojuszu. W przyszłym roku budżet zostanie zmniejszony z 6,5 mld do 5,9 mld dol. Na obecność w Polsce przeznaczono z tego 232 mln, 250 mln zaś na wspieranie Ukrainy.

  Na połowę marca planowana jest wizyta zastępcy sekretarza obrony Johna C. Rooda w Polsce. Rood ma oficjalnie przedstawić plany USA dotyczące dalszej militarnej obecności, a strona polska ma zaprezentować to jako sukces i zaakcentować, że w grudniu 2020 r. otwieramy bazę antyrakiet w Redzikowie. Ma to być baza stała.

  Gdyby Polacy odważyli się skrytykować amerykańskie decyzje, Waszyngton grozi ostrym postawieniem kwestii restytucji żydowskiego mienia w RP.

  http://wyborcza.pl/7,75399,24546215,fort-trump-odjezdza-amerykanie-nie-zbuduja-stalej-bazy-w-polsce.html#s=BoxWyboImg1

  Tak partia antymasturbacyjna, która wszystko postawiła na jednego konia, "zadbała" o nasze bezpieczeństwo...

  pokaż spoiler #polska #usa #geopolityka #polityka #wojsko #nato #bekazpisu #dojnazmiana #4konserwy #neuropa


  https://www.wprost.pl/_thumb/ec/82/62a86903545ee4dc4822914ba694.jpeg

  •  

   @Takiseprzecietniak: Ciekawe o tyle, że jedna wiadomość, a bije w dwie strony - z jednej oczywiście w PiS, bo z Fort Trump nici, ale jednocześnie środowiska liberalne raczej przyjmowały narrację, że nie ma tematu nacisku ze strony USA na restytucję, że jest to wyolbrzymiane.

   Za to taki Braun mógłby powiedzieć: "A nie mówiłem?".

  •  

   @Jan_K: Nie trzeba szurniętego Brauna, żeby wiedzieć, że lobby żydowskie jest w USA najsilniejsze, silniejsze nawet od niemieckiego czy irlandzkiego. A Amerykanie są doskonale zorientowani, że kolejna awantura, tuż przed wyborami jest PiS diabelnie nie na rękę. Wymogli nawet, żeby Polacy przestali używać nazwy "Fort Trump", bo to irytowało jednocześnie ruskich i zachodnie państwa z NATO. PiS sprawił, że Polska nie ma dziś nic do gadania. I to widać z każdej strony, nieważne z lewej czy prawej.

  •  

   @Takiseprzecietniak: Nie trzeba Brauna, ale to akurat on i pewnie inni przedstawiciele Konfederacji podchodzą jednocześnie sceptycznie do zbytniego opierania się na sojuszu z USA i widzą realne zagrożenie w realizacji restytucji mienia pod naciskiem, tak mamy albo mocno proamerykański PiS, gdzie co najwyżej zakulisowo przedstawia się roszczenia jako problem albo proeuropejskie środowiska, które w temacie roszczeń udają, że ten nie istnieje.

   To, że Amerykanom nie pasuje nazwa "Fort Trump", szczególnie jeśli nie ma być on realizowany nie jest chyba niczym zaskakującym. To było przecież dosyć przaśne hasło, rzucone pod Trumpa. Jeśli nie spełniło swojej roli to nie widzę sensu, żeby i nasz rząd się go trzymał. W ogóle trochę mnie dziwi, że PiS grał tak va banque w tej sprawie, przedstawiając to jak jakiś fakt dokonany, jakby to jedno hasło miało zupełnie odmienić stanowisko USA. Przecież nie było tajemnicą, że tam raczej nikt się szczególnie nie pali do zwiększania zaangażowania w Polsce. Nie bez podstaw zresztą - Chiny to nie jest przecież jakiś argument na odwal się, a i to, że USA nie chce się stawać zakładnikiem sytuacji w naszym rejonie też jest zrozumiałe.

  •  

   @Jan_K: Bo PiS nie ma pojęcia o polityce zagranicznej. I w opozycji, i od początku rządów traktował ją jako narzędzie w polityce wewnętrznej, w efekcie zraził do siebie wszystkich, nawet USA. I teraz pozostaje mu się jedynie opłacać Amerykanom (zakupy broni na niekorzystnych zasadach), bo nigdzie indziej wsparcia nie znajdzie. To aż szkoda komentować taką głupotę i niekompetencje.

  •  

   Gdyby Polacy odważyli się skrytykować amerykańskie decyzje, Waszyngton grozi ostrym postawieniem kwestii restytucji żydowskiego mienia w RP.

   @Takiseprzecietniak: Iks kurwa De

  •  

   @Takiseprzecietniak A co gdyby w tej sytuacji ocieplić sobie relacje z Chińczykami oraz UE?
   Oczywiście byłoby łatwiej i bez obciachu gdyby ich wcześniej nie napinać (XD).
   Może Amerykanie sami wyleczą PiS z tego lizusostwa wobec USA?

  •  

   @kilobit: Już chyba za późno, z najważniejszymi krajami UE już tyle jest napsute, że chyba tylko nowa ekipa mogłaby szarpnąć sprawy do przodu, chociaż może odrobinę poprawi sytuację planowana wizyta Macrona w Polsce, ale nie obiecywałbym sobie po niej zbyt dużo, ot, trochę normalniejsze stosunki. A co do Chin, to szczerze mówiąc, wolałbym, żeby PiS za to sie nie brał, bo to bezwzględni gracze i wykorzystają nas bez skrupułów. Zresztą ich szczególnie interesuje sektor wysokich technologii, którego u nas prawie nie ma, a swoje towary i tak upychają u nas na maksa.

  •  

   @Takiseprzecietniak Wydaje mi się, że z UE spokojnie można sobie sprawy poukładać. Czytałem na TT, że Trump ciśnie na 'cost plus 50' oraz ostro, wrecz panicznie gra przeciw idei "europejskiej armii" (EDF, PESCO), a dla nas te idee są okej.
   Co do Chińczyków, to coś mi mówi, że to bezwzgledni gracze,nawet Niemcy są wobec nich bardzo ostrożni. Zaleta, że są daleko. W sumie co możemy im zaoferować oprócz eksterytorialnego huba logistycznego, który mogą mieć (już ponoć prawie mają) na Białorusi.

   PS na Defence24 jest ciekawy raport o S-400. Szwedzi szacują że opinia o skuteczności tego systemu jest znaczenie przesadzona. Good news.

  •  

   @kilobit: Tez bym chciał, żeby nasza polityka grała na wielu fortepianach, ale sam widzisz ile narozrabiali pisowscy spece od spraw zagranicznych - zgliszcza i ruiny. Co wymyślą to gafa. Długie lata trzeba będzie to naprawiać.
   Dzięki za namiar na artykuł w Defence, dawno tam nie zaglądałem.

   +: kilobit
  •  

   @Takiseprzecietniak: Im więcej o tym myślę tym lepszą wiadomością wydaje mi się prztyczek jaki USA dało PiSowi w temacie bazy wojskowej.

   1. Kubełek zimnej wody.
   2. PiS nie zyska dodatkowego paliwa przed wyborami a to mam nadziej poskromi ich samozachwyt.
   3. Jeśli kalkulacje USA są takie, że stała baza nie jest niezbędna, to znaczy że zagrożenie z Rosji oceniają jako iluzoryczne.
   4. Nie będzie "strategicznej adopcji" (Copyrights: J.Bartosiak:)). Trzeba nadal rozkminiać i zwoje wysilać jak się ustawić na nast. 25 lat.
   5. Nie blokuje nam to relacji z Chinami, UE - a wręcz przeciwnie.
   Koniec końców USA potrzebuje wiarygodnego NATO i NATO potrzebuje USA, może niezłym ruchem teraz byłoby zaprosić Francję do budowy u nas elekrowni atomowej a militarnie niech Czaputowicz i Mateusz jadą na śledzika do Sztokholmu i łososia na Lofoty :)

Gorące dyskusje ostatnie 12h