Wpis z mikrobloga

Przez telefon powiedziano mi, że w hostelu do którego jutro jadę będą chcieli mój dowód osobisty pod zastaw, co jest niezgodnie z prawem. Będzie kręcona imba, bo skanów dowodu czy nawet skanów ze znakiem wodnym też nie mam zamiaru dawać. Jedynie dam im swoje imię nazwisko i adres zamieszkania tak jak to wyczytałem na tej stronie [https://uodo.gov.pl/pl/72/120](https://uodo.gov.pl/pl/72/120).
@niebezpiecznik-pl dobrze to robię czy może jeszcze o czymś nie wiem? I co zrobić jak odmówią mi wydania pokoju?

#podroze #hotel #bezpieczenstwo #dowodosobisty
  • 9
@Marquellyn: informujesz ich o tym, że łamią prawo i za takie praktyki grożą kary

Zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych, za zastaw dowodu grozi kara, w tym pozbawienia wolności. Nikt nie ma prawa by wymagać bądź też oczekiwać od nas, że zostawimy dowód tożsamości w zastaw.

Jak dalej nie będą chcieli ustąpić to postrasz, że zgłosisz to do Urzędu Ochrony Danych Osobowych
@4kroki: dokładnie tak, ale zapewne poproszą mnie o jakieś dane na wypadek gdybym spowodował jakieś szkody. Jakie dane są bezpieczne i jednocześnie wystarczające? Imię, nazwisko i adres zamieszkania? Czy coś jeszcze? Jakiś numer dowodu czy PESEL?
@4kroki: stary, podajesz mi informacje które już przeczytałem i nawet wkleiłem link skąd o tym wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A pytam o rzeczy których nie znalazłem w internecie. Czyli czy pani w recepcji może spisać sobie mój numer dowodu osobistego, a raczej, czy jest do dla mnie bezpieczne.
@Marquellyn: skoro czytałeś w internecie to powinieneś też wyczytać, że spisać to sobie może nawet twój rozmiar stanika. Spisanie czegokolwiek nie sprawi, że weźmie sobie kredyt na twoje dane. Dopiero z kopią dowodu już można robić wałki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Marquellyn: a gdzie ten hostel? W Europie? Bo jeśli poza to nic nie zrobisz. W Iranie np zabierają paszport na cały pobyt, a w większości krajów azjatyckich i bliskiego wschodu robią ksero i jak się nie zgodzisz to nie przenocujesz.