•  

   @swietlowka: ja tam trzymam kciuki za upadek watykańskiego okupanta, który hańbi słowiańskie ziemie

  •  

   @swietlowka: Czej, czej XD W avatarze nie mamy towarzysza socjalisty, który uprawiał okultyzm i terroryzował Endeków?

  •  

   @Poro6niec: to trzymaj, każdy ma prawo marzyć, panowie z obrazka też marzyli. @Wilczek03: O religijności JP poczytaj choćby tutaj: https://pl.aleteia.org/2017/11/13/jak-pilsudski-kochal-niepokalana-co-sw-maksymilian-kolbe-myslal-o-marszalku/
   a co do endeków - jak najbardziej miał rację co do tej swołoczy

  •  

   @swietlowka: Ciekawe i śmieszne. Aczkolwiek należy pamiętać, że wieczny Car Rosji, też miał niepodnieść się kilka razy. A carat trwał. Do czasu, aż pewien wieśniak z wielką kuśką przyszedł i rozpiedolił. Nigdy nie wiesz który kamień zburzy wielki zamek z piasku.

  •  

   @swietlowka: Luter tu nie pasuje XD Słusznie potępił kościół za to, że sprzedaje odpusty. Jak widać dzisiaj nie ma już takiego stanu rzeczy, więc chyba miał rację xD

  •  

   @ThePolsky: Carat rozjebał sam Mikołaj II swoimi chujowymi decyzjami. Rosjanie lubią twarde rządy i kult jednostki, więc on koncertowo zjebał sprawę. Gdyby inaczej reagował, to do dziś mogliby panować Romanowowie. Komuniści doszli do głosu dopiero po rewolucji lutowej, wcześniej byli tępieni na maksa, a robotnicy na protestach potrafili paść na kolana i prosić "wasza wysokość" by ich wysłuchał. No i ten kazał w nich strzelać XD

  •  

   @Wilczek03: Tak, nie zmienia te jednak faktu, że i Rasputin przyłożył się do tego że w końcu to wszystko rozsypało się w drobny mak. Inna rzecz: kościół przez ostatnie dekady tez podejmował chujowe decyzje. Z jakimi skutkami? A to różnie, ale ja chciałbym skupić się na przykładzie Irlandi, która w ciągu dekady z kraju katolickiego, przekształciła się w cywilizowany. Nie wiem czy to czeka Polskę, ale też jej tego życzę.

  •  

   Cześć wręcz po szkołach katolickich, nigdy nie wypali się wiary xdd

  •  

   @ThePolsky: Cywilizowanym i niekatolickim? A wie kolega, że nasza cywilizacja europejska jest oparta głównie na chrześcijaństwie i na nim zbudowana ?

   Generalnie zawsze przywołuję Cesarstwo Niemieckie i Austro-Węgierskie, jako wzór nowoczesnej monarchii, bogatego kraju. Może chłopi byli nierówno traktowani, ale zmiany następują w charakterze ewolucyjnym i przy utrzymaniu porządku i chłopi wywalczyliby swoje prawa. No, ale trzeba było monarchię rozjebać w drobny mak i wprowadzać komunizm, z którego wyewoluowała dzisiejsza demokratura, ehh.

  •  

   @Wilczek03: A tak z ciekawości. Skoro funkcjonujemy w kulturze ponoć katolickiej, a Grecy wprowadzili 1. Sztukę (poezja, teatr, itd), 2. Naukę (ktoś ma wątpliwości?) 3. Demokrację (cóż...), 4. Naukę, itd., to co wprowadziło chrześcijaństwo do naszej, europejskiej kultury? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Wilczek03: Oczywiście, że podwaliny naszej cywilizacji są oparte na chrześcijaństwie, ale poczynania kościoła katolickiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci spokojnie można nazwać barbarzyństwem. Mówię tu o poczynaniach Matki Teresy, poczynaniach w Irlandii i wielu więcej. Kościół wyrządził wiele krzywd i stał się kolejną biurokratyczną instytucją. W sumie może od zawsze nią był, tylko teraz rozrósł się wraz z postępem cywilizacji i przepływu informacji.

   A pod kolejnym akapitem jak najbardziej się podpiszę. Obecny ustrój pseudodemokratyczny 9czy to w europie czy USA) jest stworkiem bez celu i przyszłości

  •  

   @ThePolsky: Człowiek nie jest idealny i popełnia grzechy, zmiany następują w charakterze ewolucyjnym. Kościół ma za uszami dużo. Osoba wierząca powinna kierować się przykazaniami i pismem świętym. Księża to tylko reprezentanci wybrani przez innych reprezentantów, którzy zawodowo zajmują się głoszeniem tego słowa. Jeśli któryś nie odpowiada, to nei widzę podstaw, by go nie krytykować. To śmieszne, że w XXI wieku ludzie dzielą się na krytykujących księży w opór i na tych, którzy bronią ich bezgranicznie.

  •  

   @biliard: Chsześcijaństwo ma ogromny wpływ na społeczeństwo ale nie zrozumiesz...

  •  

   @Aokx: W myślach nie czytam. Pytam o konkretny wkład, szczególnie w kontekście wpływów antycznej Grecji. Raptem w kilku zdaniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @biliard: Wielu historyków gospodarczych uważa, że protestanckie zasady są przyczyną rozwoju zachodnie Europy i dały moralne podstawy do rozwoju kapitalizmu. USA wyrosło na potęgę jako kraj chrześcijański, gdzie ludzie kierowali się głównie protestanckimi zasadami.

  •  

   @p_tabz: ciekawe. Chętnie poczytałbym więcej na ten temat.

  •  

   @biliard: Wspomina o tym np. Max Weber w swoim dziele "Die protestantische Ethik und der Geist des Kapitalismus"

   https://en.wikipedia.org/wiki/The_Protestant_Ethic_and_the_Spirit_of_Capitalism

  •  

   @swietlowka: Po każdym z tych panów, kościół już się nie podniósł do poprzedniego poziomu. To tak jakbyś grał w grę, jedno walnięcie nie zabija big-bossa, ale odejmuje mu 10% życia. 8 celnych ciosów = 80% życia zajebane. Jeszcze ze 2 takie akcje i nie będzie się miało co podnosić ;)

  •  

   @biliard: szpitale, uniwersytety, zniesienie niewolnictwa

  •  

   @swietlowka Ten ostatni ulaniec, kto to jest?

  •  

   @Aldarith: daleko mi do jakiejkolwiek religii ale luter tu pasuje jak ulał, to co było na lekcjach w gimnazjum że przybił tezy na drzwiach katedry i bum rewolucja to dość duży skrót...

  •  

   @Allbis: Chyba nie czytałeś uważnie.

   +: tomund
  •  

   @Allbis: Zrobił raban i dobrze, katolicyzm herezje uprawiał sprzedając odpusty, Luter czytając Biblię doszedł do wniosku, że zbawienie jest za darmo i to co robią księża jest niemoralne. A że nikt oprócz księży Biblii nie czytał, bo nikt nie wiedział, to ciemna masa słuchała kościoła.

   +: tomund
  •  

   @Aldarith: Hmm jednak chyba czytałem uważnie, co do lutra nie będe odsyłał do książek ale chociaż zobacz film luter i rewolucja protestancka brauna. Jeszcze raz podkreślam że nie jestem katolikiem i katolicyzmu nie bronię.

  •  

   @Allbis: Opieram się na faktach, niepotrzebne mi filmy. I nadal uważam, że Luter tu nie pasuje. Reszta jegomościów po prostu nie chciała Kościoła, Luter chciał Kościół zrehabilitować.

   +: tomund
  •  

   @MartinoBlankuleto: Czyli w Grecji szpitalów nie było? Słyszałeś choćby o akademii ?

  •  

   @Allbis: Nie no film brauna jest tak obiektywny jak cholera. Przecież takich głupot jak tam to chyba nigdzie nie było, a jeszcze ktoś się na ten "dokument" powołuje xDDD

  •  

   @biliard: Będziesz chciał wiedzieć to doczytasz. Nie wymagaj od innych aby walczyli z twoim nieuctwem.

  •  

   @biliard: gdybyś był panną na wydaniu to zapewne wielu skakałoby naokół cię układając rozmyślnie słowa, lecz jak dyskutować z człowiekiem który posiada braki w wiedzy? Jeśli chcesz, odeślę cię do źródeł

  •  

   @Wiktor_Suworow: Ponawiam prośbę o rzeczowe argumenty. Nie mam czasu na głupoty. Przepraszam za ewidentnie idiotyczne wtrącenie, ale nie jestem panną na wydaniu. 3 samodzielne zdania to tak dużo?

  •  

   @biliard: Zrozum jedną rzecz - podałeś do dyskusji temat, który jest dość obszerny i nie ma sensu gryźć go od byle jakich stron aby zostać tak czy owak zanegowanym. Jeśli interesują cię takie tematy to jazda do biblioteki, tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

  •  

   @Wiktor_Suworow: Znowu to samo. Opanuj nerwy i przedstaw cokolwiek. Cokolwiek. Jest tyle tez..

  •  

   @biliard: Hmm, jakie nerwy? Powtarzam grzecznie - pakuj dupsko do bryki i jazda na bibliotekę. Jest wiele wartościowych książek które leżą odłogiem, a ludzie wciąż i wciąż zadają te same dziecinne pytania...

  •  

   @Wiktor_Suworow: Wybacz za następne wtrącenie, ale po raz kolejny poza argumentami ad personam nic nie komunikujesz. Ponawiam po raz ostatni. Jeśli znowu ograniczysz się do obrażania, to nie będę odpowiadał. Podołasz?

  •  

   @biliard: Zrozum - nie dzisiaj, nie chce mi się ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: biliard
  •  

   @Wiktor_Suworow: Rozumiem. Wolaj, gdy będziesz w formie. Przynajmniej obyło się bez obrażania. Miłej nocy

  •  

   @swietlowka: Jest coś pięknego w tym że mimo posiadania niezliczonych wrogów, bycia obrzucanym nienawiścią ze wszystkich stron, trwania w wielu niewyobrażalnych prześladowaniach, Kościół wciąż ma tylu wiernych i wciąż stoi na straży prawdy, piękna i dobra. Kościół jest jak Chrystus prowadzony na Golgotę, im bardziej jest bity, poniżany i wyśmiewany tym mocniej ukazuję się Jego Majestat.

  •  

   @Ortalionowy_Rycerz: Prawda. Prawda o każdej religii, jak ukazuje historia.

  •  

   @Allbis: dobra po kolei.
   Najpierw wizerunek samego Lutra. Jest on przedstawiany jako pijak, rozpustnik, gdzie nigdy nigdzie o czymś takim przeczytać nie można (nie licząc jakichś propagandowych wymysłów jego przeciwników). Już nie wspomnę o tym z dupy wyjętym powodzie dołączenia do zakonu, czyli zabójstwie (wtf? skąd to wziął? xd). Sama śmierć po libacji - to już jest niezłe (oczywiście również wzięte z tyłka i pokazuje tylko nie wiem, być może ignorancję albo po prostu pogardę do jego osoby - a zatem próżno szukać tu obiektywizmu). Ponadto Luter niby szuka w Biblii fragmentów usprawiedliwiających go z rzekomo popełnionych czynów oraz wyciąga znaczenia z kontekstu. Braun podburza tym samym jedną z głównych zasad luteranizmu "Sola gratia" i "sola fide" czyli jedynie łaska i jedynie wiara, czyli zbawienie z łaski przez wiarę, tylko dlatego że niejako kłóci się to z teologią KRK, a tym samym jego własnymi przekonaniami. Jak wiemy z Biblii można wyciągać takie wnioski, jakie uczynił Luter.

   Braun przedstawia reformację jako zalążek całego zła trawiącego świat w dalszej historii. Rzekomy brak potrzeby czynienia dobra (bo tylko wiara nas zbawi) powoduje całe zło na świecie. Zapomina przy tym, że Luter uważał, że dobre uczynki rodzą się z wiary, czyli człowiek źle czyniący tak naprawdę się tą wiarą nie wykazuje, a zatem nie dostąpi zbawienia. O tym Braun milczy.
   Tak samo z wojnami religijnymi, winę ponoszą obie strony, a nie tylko jedna. Rzesz w owym czasie była mocno podzielona i wojny książąt z chłopami nie są tylko winą reformacji. Takie zerojedynkowe wnioskowanie i przedstawianie "faktów" jest po prostu słabe.
   Oczywiście palenie ludzi na stosie to też jego wina xddd

   Co do samych ekspertów wypowiadających się w filmie to też mamy tylko przedstawicieli jednej strony i to tej bardzo skrajnie sceptycznej. Np. pan ks. Guz, który nota bene dostał w 2017 zakaz publicznego wypowiadania się na ten temat od KUL-u. ( ͡° ͜ʖ ͡°) To chyba świadczy jakie głupoty wypowiada...
   Ogólnie moim zdaniem wypociny pana Brauna wywołują uśmiech politowania, a bezpodstawne szerzenie bzdur i nienawiści wyklucza go (i innych się tam wypowiadających) z bycia katolikami jakimi się mienią... Nie mówię nawet o tym, że sam papież Franciszek powiedział, że Luter miał dobre intencje, a reformacja wywarła pozytywny wpływ na zmiany w KRK. (Na marginesie wspomnę, że papież wg katolików jest nieomylny, więc jedyne herezje głosi tu film pana Brauna (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   @biliard:

   Grecy wprowadzili
   2. Naukę (ktoś ma wątpliwości?)
   4. Naukę, itd.


   To co uprawiali Grecy w starożytności, z nauką nie miało nic wspólnego... Nie ma co do tego wątpliwości

  •  

   @BrowarPERUN: Absolutnie nauka nie powstała w starożytnej Grecji, przecież to produkt PRLu. xdddd

  •  

   @tomund: Po pierwsze dzięki za obszerną odpowiedź. Ja całkowicie się zgadzam że film nie jest obiektywny, jest bardzo stronniczy i wybiela kościół katolicki na tle Lutra. To nie ulega wątpliwości, ponad to to że był cudzołożnikiem w ogóle mnie nie interesuję i nie ma związku z tą sprawą, natomiast dla Brauna przez to staje się diabłem rodem z piekieł.

   Natomiast chodzi mi o to że mimo iż zbrodnie KK w tym okresie zostały przemilczane, to daje inne spojrzenie na Lutra którego wizerunek przedstawiany jest jako kogoś kto wziął się z nikąd, jakiś zbuntowany mnich? który przybija swoje tezy a potem broni się przed krwiożerczym katolicyzmem.

   Prawda była zupełnie inna i Luter z całą zawziętością zwalczał KK, ogniem i mieczem, a Luteranie dopuszczali się okropnych zbrodni, a Luter nie wziął się z nikąd bo z tamtą technologią informacyjną przybicie przez niego tez do katedry nie rozniosłoby się do sąsiedniej wioski a Luter wisiałby sobie na szubienicy godzinę później. Z kronik wynika że to była przygotowana akcja mająca na celu rozbicie KK, w tamtych czasach nawet mieli pieniądze na kolportaż ulotek co wtedy tanie nie było, to nie był żaden ruch oddolny. Co do Franciszka to ten wątek też został poruszony w filmie i mimo tego że zrobił kilka dobrych rzeczy jak zaakceptowanie przez kościół teorii ewolucji, to jednak mocno promuje idee lewicowe przez co coraz więcej katolików się od niego odcina.

   Ja nie zgadzam się z żadną ze stron, przypominam tylko że dyskusja była o tym czy Luter pasuje do tego obrazka.

  •  

   @swietlowka: Co to za socjalista, zamordysta, terrorysta i morderca na twoim profilowym?

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @biliard:
   Myslalem, ze w szkole ucza o osiagnieciach starozytnych Grekow... Czy jeszcze nie doszliscie do tej czesci materialu?

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @swietlowka: Przecież Lenin i Stalin tak pod butem prawosławną cerkiew trzymali, że do dzisiaj jest marionetką władzy xD