Wpis z mikrobloga

Siemano mirki, powiedzcie mi czy w dzisiejszych czasach może stać się coś komputerowi podczas burzy? Domownicy na czas burzy, a nawet na noc wyłączają modem i zasilacz od kompa.
Jeśli faktycznie może się coś stać to w jaki sposób zabezpieczyć sprzęt? Słyszałem coś o PSU
#elektronika #informatyka #komputery #kiciochpyta
  • 15
@TMBRK tak może jeśli po sieci pójdzie strzał napięcia przekraczającego maksymalne dopuszczalne. Każde urządzenie posiada pewne elementy zabezpieczające (warystory, transile, bezpieczniki, kondensatory, dławiki) ale nigdy nie wiesz jaki strzał poleci po drutach.

PSU - to jest power supply unit. Nic związanego z ochroną.

Są do kupienia listwy przeciw przepięciowe (acar robi całkiem dobre) lub też całe urządzenia separujące sieć + zabezpieczenia w nich. Wciąż jest to tylko próba ochrony bo #!$%@? go
@TMBRK: ciężko mi udowodnić korelację, ale w swoim życiu (dom na wsi) przez burzę straciłem
2 stare routery speed touch od neostrady cholera wie w jakich latach, z 15 lat temu
caly livebox od neostrady na raty, co burza to siadał 1 port lan
1 płyta główna
wrt54g po 2 porty lan
ze 3 telefony stacjonarne
brat się śmieje, ale ja każę odłączać jak jestem przejazdem w domu podczas burzy
Siemano mirki, powiedzcie mi czy w dzisiejszych czasach może stać się coś komputerowi podczas burzy?


@TMBRK: tak, moim rodzicom na wsi po uderzeniu piorunu spalił się telewizor, zmywarka, plyta indukcyjna, zasilacz do tuner tv sat oraz router z zasilaczem i uwaga... zasilacz do laptopa.
@TMBRK taki protip. Znakomita większość ubezpieczeń domów zawiera podpunkt o uszkodzeniu sprzętów przez burzę. Kilku znajomych zgłaszało wlasnie że po burzy TV umarło i im ubezpieczyciel zwrócił jakąś kasę na podstawie faktury za tv.
@TMBRK: Odłączasz się od sieci fizycznie, musisz mieć własne źródło mocy (agregat/aku) plus wifi link do połączenia z siecią. Żaden inny sposób (poza fizycznym odłączeniem od sieci) nie daje ci 100% gwarancji.
na noc wyłączają modem i zasilacz od kompa.

Jeśli faktycznie może się coś stać


@TMBRK: ta po kilku miesiącach takich praktyk na 99% może się coś stać (gniazdkom/wtyczkom, które sa pomyślane do kilkukrotnego wsadzenia/wyciągnięcia wtyczki, a nie codziennie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tymian: A czy przy uderzeniu pioruna w linię energetyczną nie powinno wywalić korków? Mi się osobiście nigdy nie zdarzyło stracić sprzętu (odpukać), ale zawsze myślałem, że bezpieczniki chronią przed takimi wypadkami.
@KiloEchoSierra bezpieczniki działają na zbyt duży prąd. Jak piorun trzaśnie w napowietrzną linię to potem setki albo tysiące kV latają do domów. Bezpiecznik pewnie wywali dopiero jak taki TV zacznie się kopcić albo mu warystor padnie na zawarcie