Wpis z mikrobloga

Bylem pare razy w zyciu na strzelnicy, w tym raz strzelalem z Ak-47 i M4 i pamietam jedno - to bylo #!$%@? glosne. Nigdy nie uzywalem tlumika, ale slyszalem ze szalu nie ma. Tymczasem na filmie z zamachu bron wydaje sie zadziwiajaco cicha, niewiele glosniejsza niz ASG. Tlumiki jednak tak dobrze dzialaja czy to jakas inna magia w stylu specjalny mikrofon?

#terroryzm #pytaniedoeksperta #strzelectwo #bron
  • 15
Nigdy nie uzywalem tlumika, ale slyszalem ze szalu nie ma.

To zależy. Są trzy źródła hałasu w broni palnej:

1) Huk wynikający z rozprężania się gazów w atmosferze (za ograniczenie tego efektu odpowiada tłumik)
2) Huk wynikający z przekroczenia bariery dźwięku przez pocisk (analogicznie do huku myśliwca czy samolotu Concorde)
3) Hałas wynikający z pracy mechanizmów broni palnej (szczęk zamka)

Przy użyciu broni z tłumikiem ze standardową nadźwiękową amunicją będzie ciszej niż
@TgcRap4: @AloneShooter: Kałach z tłumikiem na zwykłej amunicji strzela na tyle cicho, że da się strzelać w pomieszczeniu bez ochronników słuchu. Ale nadal jest to głośne.

Poza tym tak jak poprzednicy napisali, broń na filmach zawsze ma przytłumiony dźwięk. Popatrz na filmy na YT z realnych kontaktów ogniowych z Afganistanu, tam tak samo cicho pierdzą amerykańskie Mki.
@Strus: szkoda tylko, że jest problem z ciężką amunicją do AK. Podobno jest dostępna na Węgrzech, ale import od nich to papierowy i cenowy koszmar. Jest jeszcze jakaś amunicja subsonic "Wolf" ale jej u nas nie widziałem. Z drugiej strony elaboracja jest trudna, gdyż nie można jej przeprowadzić na standardowych stalowych łuskach, a dostępność myśliwskich mosiężnych jest ograniczona. Do tego nie można też przegiąć ze zbyt małą ilością prochu w łusce,
Pobierz AloneShooter - @Strus: szkoda tylko, że jest problem z ciężką amunicją do AK. Podobno...
źródło: comment_r9UMjn9nUMB1xsETNcikBjNRrsMtiNs4.jpg
@TgcRap4: Mogę się mylić ale ja tam na żadnej broni użytej przez zamachowca nie widzę tłumików.

@thestabilizator podał ci najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie, gopro ma filtry które odcinają dźwięki powyżej jakiegoś poziomu a w dodatku twoje słuchawki /głośniki raczej nie są w stanie wygenerować głośności porównywalnej z wystrzałem.
Dziekuje wszystkim za wyczerpujace odpowiedzi, wykopowi eksperci od broni trzymaja poziom.

@MercedesBenizPolska W nauszynikach wiadomo, ze bylo ok. Ale slyszac huk strzal na poczekalni dosc latwo oszacowac, ze poziom glosnosci byl "#!$%@?" :).
@TgcRap4: Dokładnie tak samo cicho jak na filmie z zamachu brzmią wystrzały z mojego AR-15 z kompensatorem M-72 Severe Duty (a to cholernie głośny kompensator) nagrywane kamerą Eken H9. Więc potwierdzam opinie przedmówców.
specjalny mikrofon?


@TgcRap4: Bardziej brak zakresu dynamicznego przy nagrywaniu i odtwarzaniu. Czym bym nie nagrywał strzelania, zawsze wychodzi przytłumione i zwykle też zniekształcone trochę.

A tłumiki działają ale praw fizyki pan nie zmienisz i do poziomu filmów sensacyjnych nie da się zejść ;-)