Wpis z mikrobloga

Kalendarium 16 Marca

Wydarzenia w Polsce:

1717- W żydowskiej części #poznan wybuchł pozar, który obiął niemal całe miasto (302 Lata temu)
1901- W Teatrze Miejskim w #krakow odbyła się premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego. (118 Lat temu)
1971- Telewizja Polska nadała pierwszy program w kolorze przy uzyciu francuskiego systemu SECAM (48 Lat temu)
1999- Premiera pierwszego odcinka serialu komediowego "Świat według Kiepskich" (20 Lat temu)
2007- Rozpoczyna swoja działalność sieć telefoni komórkowej Play (12 Lat temu)

Wydarzenia na Świecie:

1521- Ferdynand Magellan odkrywa Filipiny (498 Lat temu)
1534- Anglia zrywa ostatecznie stosunki z kościołem katolickim. (485 Lat temu)
1935- W III Rzeszy wprowadzono obowiązkową służbę wojskową, co było zerwaniem traktatu wersalskiego. Powstaje Wehrmacht (84 Lat temu)
1958- Wyprodukowano 50-milionowy samochód marki Ford (61 Lat temu)
2014- Na Krymie odbyło się referendum w sprawie przyłaczenia półwyspu do Rosji (5 Lat temu)

Tego dnia urodzili się:

1911- Josef Mengele, niemiecki lekarz, doktor medycyny, zbrodniarz wojenny (108 Lat temu)
1928- 1928- W Grudziądzu urodził się Aleksander Ścibor-Rylski, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy; w czasie II wojny światowej członek Szarych Szeregów, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, był scenarzystą m.in. „Człowieka z żelaza”, „Popiołów” oraz serialu „Lalka”. (91 Lat temu)
1954- Anna Grodzka, polska działaczka społeczna, polityk, poseł na sejm RP (65 Lat temu)
1964- H.P. Baxxter, niemiecki gitarzysta, wokalista, lider zespołu Scooter (55 Lat temu)
1979- Piotr Kupicha, polski gitarzysta, wokalista, lider zespołu Feel (40 Lat temu)

Tego dnia zmarli:

1970- Jerzy Szaniawski, polski pisarz, dramaturg, felietonista (49 Lat temu)
2012- Zygmunt Broniarek, polski publicysta, felietonista, dziennikarz (7 Lat temu)
2016- Frank Sinatra Jr, amerykański piosenkarz (3 Lata temu)

Sentencja na dziś:

Mam mniej, niż się spodziewałem, ale może więcej oczekiwałem, niż mi należało?

------
#historia #kalendariumbialego #heheszki #ciekawostki
Pobierz iterazwchodzejacalynabialo - Kalendarium 16 Marca

Wydarzenia w Polsce:

1717- W ...
źródło: comment_JTwQrBTzPbd2GuoYEcsaCZ1CMgaInr2K.jpg
  • 7