Wpis z mikrobloga

Co polecacie na windows jako interpreter poleceń?
Chciałbym do tego się przekonać, narazie do korzystania z git-a, ale chętnie też poznam polecenia unixowe.
Korzystam z Windows 7 (przy Windows 10 nie byłoby problemu :) )
czym się różni cmder od cygwina?
cygwin (zestaw programów unixowych/posixowych + interpreter poleceń - domyślnie korzysta z cmd.exe?)?
cmder to samo?
ConEmu ładniejsza konsola, z którego może korzystać interpreter poleceń cygwin?

dobrze rozumiem, że konsola to tekstowe środowisko do wyświetlania programów wyniku działań programów (stdout)
a interpreter poleceń (zwany też shellem) to nakładka na konsolę która umożliwia nawigowanie, przekierowywania, odpalanie programów przez polecenia (path) i inne zależne od środowiska (unix/dos) polecenia?

Jakie funkcje konsoli wam się przydają w pracy?
Jakie funkcje interpretera są przydatne i warte poznania?
Czy w emulowanej funkcjonalności interpretera bash, mogę pisać programy wykorzystujące np. przekierowania/przerwania unixa?

#programowanie #devops #naukaprogramowania
  • 19
@MikelThief: możesz konkretniej? (mam Windows 7)
@kebab-case: nie chcę chyba konkretnych skryptów systemowych na Windowsa tworzyć, tylko poznać możliwości współczesnych konsol (nie cmd.exe), korzystać w miarę wygodnie z gita oraz poznać polecenia i ich składnię środowiska unix/shella basha
@plan_9: przejście na inny system to też taśma klejąca bo nie odpalą mi się gry :D
co dokładnie tracę jeśli "emuluje" funkcjonalności unixa zamiast korzystać z terminala i basha na unixie?
@Lewo: powłoki są różne. Domyślnie w windzie masz cmd i powershella. I oba służą do klepania skryptów na windowsa (to ich zadanie, w końcu to powłoka systemowa). Linuksy mają basha czy inne cuda. Jak masz zainstalowanego gita to pewnie masz też git bash. taki bash z linuksa na windowsie.
przejście na inny system to też taśma klejąca bo nie odpalą mi się gry :D


@Lewo: A to jakiś problem mieć dwa systemy na jednym komputerze albo dwa osobne komputery?

a używałeś kiedyś powershella?


@MikelThief: Nie i nie jest to dla mnie żadne rozwiązanie bo poza Windowsami nie użyję tego nigdzie.
@plan_9:

Nie i nie jest to dla mnie żadne rozwiązanie bo poza Windowsami nie użyję tego nigdzie.


Poczytaj o powershell core. W ogóle to tak jak mówić że bash to żadne rozwiązanie bo nie działa (orygilanlnie) nigdzie poza linuksami xDDDD

A to jakiś problem mieć dwa systemy na jednym komputerze albo dwa osobne komputery?


po co jak można mieć jeden?
co dokładnie tracę jeśli "emuluje" funkcjonalności unixa zamiast korzystać z terminala i basha na unixie?


@Lewo: Wszystko. Zamiast kombinować zainstaluj sobie virtualbox'a i normalnego linuksa, np. Ubuntu. DevOps to w 99% Linux jako system, którego używasz na serwerach. Zarządzasz tym z MacOS albo Linuksa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@plan_9: @MikelThief: yup pscore jest cross-platform, skrypty działają I na Windowsie I na linuxie i na macos. Pytanie co się chce osiągnąć, jakim narzędziem to kwestia trzeciorzedna, powershell z pewnością się nadaje do tego, jak i bash i inne
@plan_9: @MikelThief:
@yggdrasil: mógłbyś mi podać jakieś przykłady co konkretnie?

Wytłumaczę może o co mi chodzi. Nie bawię się w admina serwera, dev opsa który robi skrypty.
Chciałem tylko:
- poznać opcje nowych konsol (zakładki, kolorowanie składni, autouzupełnianie, aliasy i pewnie parę innych rzeczy o których nie wiem)
- operować na git za pomocą konsoli i mieć możliwość sprawnego przejrzenia logów i historii
- proste funkcjonalności interpretera: polecenia z
@Lewo: Rozumiem o co Ci chodzi. Bawiąc się w takie rzeczy na Windows tracisz czas, bo tego nikt nie używa. Od razu naucz się na Linuksie albo Maku. Windows się do tego nie nadaje. Przykłady:
- inny układ katalogów na Windowsie
- inny interpreter
- inne skróty klawiszowe
- inna filozofia działania systemu
- inne zmienne środowiskowe.

Windows jest zupełnie innym systemem od Linuksa i służy do innych celów oraz inaczej
@yggdrasil: ale np. taki cygwin nie dostarcza linuxowych odpowiedników na windows i efekt mam ten sam? Same narzędzia cygwina troszczą się aby moje linuxowe polecenia zostały zmapowane na poprawne windowsowe?
To byłoby dla mnie okej rozwiązanie póki co, bo mogę podszkolić się z poleceń linuxowych a nie muszę narazie całkowicie przechodzić na linuxa. Pewnie praktyka zweryfikuje jak mocno bedzie mi przeszkadzać "jakość" takiej emulacji.
Poczytaj o powershell core.


@MikelThief: Podejrzewam, że to taka sama taśma klejąca jak cygwin. Powershell pewnie jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że siedzisz w technologiach MS od początku do końca.

W ogóle to tak jak mówić że bash to żadne rozwiązanie bo nie działa (orygilanlnie) nigdzie poza linuksami xDDDD


@MikelThief: Bash to powłoka dla systemów uniksowych, powstała jeszcze przed Linuksem.

po co jak można mieć jeden?


@MikelThief: No można,