•  

Co polecacie na windows jako interpreter poleceń?
    Chciałbym do tego się przekonać, narazie do korzystania z git-a, ale chętnie też poznam polecenia unixowe.
    Korzystam z Windows 7 (przy Windows 10 nie byłoby problemu :) )
    czym się różni cmder od cygwina?
    cygwin (zestaw programów unixowych/posixowych + interpreter poleceń - domyślnie korzysta z cmd.exe?)?
    cmder to samo?
    ConEmu ładniejsza konsola, z którego może korzystać interpreter poleceń cygwin?

dobrze rozumiem, że konsola to tekstowe środowisko do wyświetlania programów wyniku działań programów (stdout)
    a interpreter poleceń (zwany też shellem) to nakładka na konsolę która umożliwia nawigowanie, przekierowywania, odpalanie programów przez polecenia (path) i inne zależne od środowiska (unix/dos) polecenia?

Jakie funkcje konsoli wam się przydają w pracy?
    Jakie funkcje interpretera są przydatne i warte poznania?
    Czy w emulowanej funkcjonalności interpretera bash, mogę pisać programy wykorzystujące np. przekierowania/przerwania unixa?

#programowanie #devops #naukaprogramowania

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Lewo: na Windowsie to powershell. Ewentualnie zsh jak masz zainstalowany wsl. Ale ogólnie to wszystkich spraw związanych z #devops to tylko linux :)

+: Koliat
    •  

@Lewo: na winde też jest bash jak chcesz

•  

Co polecacie na windows jako interpreter poleceń?

@Lewo: Przejście na MacOS/Linux, wszystko inne to rozwiązania "na taśmę klejącą".

•  

@MikelThief: możesz konkretniej? (mam Windows 7)
      @kebab-case: nie chcę chyba konkretnych skryptów systemowych na Windowsa tworzyć, tylko poznać możliwości współczesnych konsol (nie cmd.exe), korzystać w miarę wygodnie z gita oraz poznać polecenia i ich składnię środowiska unix/shella basha
      @plan_9: przejście na inny system to też taśma klejąca bo nie odpalą mi się gry :D
      co dokładnie tracę jeśli "emuluje" funkcjonalności unixa zamiast korzystać z terminala i basha na unixie?

•  

@plan_9: a używałeś kiedyś powershella?

•  

@Lewo: powłoki są różne. Domyślnie w windzie masz cmd i powershella. I oba służą do klepania skryptów na windowsa (to ich zadanie, w końcu to powłoka systemowa). Linuksy mają basha czy inne cuda. Jak masz zainstalowanego gita to pewnie masz też git bash. taki bash z linuksa na windowsie.

•  

przejście na inny system to też taśma klejąca bo nie odpalą mi się gry :D

@Lewo: A to jakiś problem mieć dwa systemy na jednym komputerze albo dwa osobne komputery?

a używałeś kiedyś powershella?

@MikelThief: Nie i nie jest to dla mnie żadne rozwiązanie bo poza Windowsami nie użyję tego nigdzie.

•  

@plan_9:

Nie i nie jest to dla mnie żadne rozwiązanie bo poza Windowsami nie użyję tego nigdzie.

Poczytaj o powershell core. W ogóle to tak jak mówić że bash to żadne rozwiązanie bo nie działa (orygilanlnie) nigdzie poza linuksami xDDDD

A to jakiś problem mieć dwa systemy na jednym komputerze albo dwa osobne komputery?

po co jak można mieć jeden?

•  

co dokładnie tracę jeśli "emuluje" funkcjonalności unixa zamiast korzystać z terminala i basha na unixie?

@Lewo: Wszystko. Zamiast kombinować zainstaluj sobie virtualbox'a i normalnego linuksa, np. Ubuntu. DevOps to w 99% Linux jako system, którego używasz na serwerach. Zarządzasz tym z MacOS albo Linuksa.

•  

@plan_9: @MikelThief: yup pscore jest cross-platform, skrypty działają I na Windowsie I na linuxie i na macos. Pytanie co się chce osiągnąć, jakim narzędziem to kwestia trzeciorzedna, powershell z pewnością się nadaje do tego, jak i bash i inne

•  

@plan_9: @MikelThief:
      @yggdrasil: mógłbyś mi podać jakieś przykłady co konkretnie?

Wytłumaczę może o co mi chodzi. Nie bawię się w admina serwera, dev opsa który robi skrypty.
      Chciałem tylko:
      - poznać opcje nowych konsol (zakładki, kolorowanie składni, autouzupełnianie, aliasy i pewnie parę innych rzeczy o których nie wiem)
      - operować na git za pomocą konsoli i mieć możliwość sprawnego przejrzenia logów i historii
      - proste funkcjonalności interpretera: polecenia z PATH, nawigacja po plikach, przekierowywanie i/o, jakieś filtry np. grep (tutaj wolałbym składnię unixa bo mam do tego materiały i miałem to na studiach), fajnie jak będzie jakiś makefile i narzędzie do web

Fajnie by było jakby miał interpreter dostarczający funkcjonalności POSIX/UNIX bym:
      - mógł kiedyś z mniejszym problemem zacząć korzystać z unixa bo np. będę stawiał sobie jakiś serwer na tym systemie albo w pracy będą wymagać
      - w ramach wolnego czasu będę mógł sobie przypomnieć kurs systemów operacyjnych i inne materiały ze studiów które były pod unixa (mniej więcej to co było na ważniaku: strumienie, przekierowywania, mutexy, pamięć wspólna, przerwania, sygnały)

Jeśli nie da rady tych funkcjonalności emulować na win to wystarczy napisać, albo napisać co konkretnie nie zadziała a co zadziała - ja jestem zielony w tym temacie.
      Jak mam tracić zasoby by wirtualizować cały system by móc sobie wpisać git init albo mieć kolorową historię logów z gita to ja dziękuje. A jak najdzie mnie ochota przypomnieć sobie rzeczy z systemów operacyjnych a nie da się podstaw zrobić na takim interpreterze to zainstaluje obok unixa i będę tam to robić.

•  

@Lewo: Rozumiem o co Ci chodzi. Bawiąc się w takie rzeczy na Windows tracisz czas, bo tego nikt nie używa. Od razu naucz się na Linuksie albo Maku. Windows się do tego nie nadaje. Przykłady:
      - inny układ katalogów na Windowsie
      - inny interpreter
      - inne skróty klawiszowe
      - inna filozofia działania systemu
      - inne zmienne środowiskowe.

Windows jest zupełnie innym systemem od Linuksa i służy do innych celów oraz inaczej się go obsługuje.

+: Lewo
    •  

@yggdrasil: ale np. taki cygwin nie dostarcza linuxowych odpowiedników na windows i efekt mam ten sam? Same narzędzia cygwina troszczą się aby moje linuxowe polecenia zostały zmapowane na poprawne windowsowe?
      To byłoby dla mnie okej rozwiązanie póki co, bo mogę podszkolić się z poleceń linuxowych a nie muszę narazie całkowicie przechodzić na linuxa. Pewnie praktyka zweryfikuje jak mocno bedzie mi przeszkadzać "jakość" takiej emulacji.

•  

@Lewo: Cygwin jest wolny, moim zdaniem tylko wirtualna maszyna w Twoim przypadku.

+: Lewo
    •  

@yggdrasil: okej a
      https://gitforwindows.org/
      https://cmder.net/ (czy to tylko konsola bez interpretera? )
      dzięki za pomoc tak w ogóle

•  

Poczytaj o powershell core.

@MikelThief: Podejrzewam, że to taka sama taśma klejąca jak cygwin. Powershell pewnie jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że siedzisz w technologiach MS od początku do końca.

W ogóle to tak jak mówić że bash to żadne rozwiązanie bo nie działa (orygilanlnie) nigdzie poza linuksami xDDDD

@MikelThief: Bash to powłoka dla systemów uniksowych, powstała jeszcze przed Linuksem.

po co jak można mieć jeden?

@MikelThief: No można, pod warunkiem że pracujesz tylko z technologiami od MS albo godzisz się na półśrodki.

•  

@Lewo: To tylko półśrodki. Nie opłaca się, bo tak naprawdę niczego przydatnego się nie uczysz.

•  

@plan_9: to przeczytaj a nie podejrzewaj. To żadna taśma.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (25)

Moja znajoma chciała pojechać do Krakowa i jakoż iż dość często tam jeżdżę spytała się mnie jaki bus polecam, powiedziałam jej jaki i zaczęła mnie pytać o wygodne fotele, oświetlenie, katering, czy jest kuchnia etc, myślałam, że żartuje, więc ciągłam to z nią i jej mówiłam, że są satynowe kurwa dywany i w ogóle

ale otóż nie, właśnie napisała do mnie z pretensjami, że ją okłamałam, boże XD

odpowiedzi (45)

Szkoda, że jadę busem i będzie większa odległość. Rozpoczynam nowy etap w życiu i jestem podekscytowany. Może wyjdę na ludzi. Plany są dobre.

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (83)