•  

  Ktoś wie co oznaczają zaznaczone na czerwono elementy w tabeli? Tabela przedstawia zależność pomiędzy momentem jakim się dokręca śrubę a siłą jaką działa głowa śruby, ale nie mam pojęcia co opisują zaznaczone wartość. Nie wiem jak to tagować #mechanika #majsterkowanie #elektroda #inzynieria

  źródło: Beztytułu.png

  +: Increev
  •  

   Twardość śruby mówiąc potocznie

  •  

   @tomus11115: a ja mam takie pytanie: skąd dowiadujesz się o współczynniku tarcia gwintu?

  •  

   @lestear: Nie żadna twardość, głupoty mówisz. To jest klasa śruby, wytrzymałość na rozciąganie i stosunek granicy plastycznosci do wytrzymalosci na rozciaganie

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @tomus11115: W dynamometrii oraz zgodnie z zapisami Polskiej Normy PN-M-82084 śruby klasyfikuje się według 10 klas wytrzymałości. Śruby, wykorzystywane między innymi w stalowych konstrukcjach budowlanych, są zatem odpowiednio oznaczane, co odpowiada ich wytrzymałości na rozciąganie oraz granicy plastyczności. Poszczególne klasy śrub oznacza się symbolem składającym się z dwóch liczb oddzielonych od siebie kropką. Są to odpowiednio klasy: 3.6; 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 6.8; 8.8; 9.8; 10.9; 12.9. Pierwsza liczba określa 0,01 minimalnej, wymaganej wytrzymałości doraźnej na rozciąganie stali Rm gotowych śrub. Wartość ta określana jest w megapaskalach (MPa). Z kolei druga liczba to 0,1 stosunku minimalnej granicy plastyczności Re do minimalnej wytrzymałości doraźnej na rozciąganie śrub. Tak więc śruba oznaczona symbolem 5.6 będzie posiadać wartość wytrzymałości na rozciąganie Rm równą 500 MPa, natomiast stosunek minimalnej granicy plastyczności do wytrzymałości doraźnej na rozciąganie, tj. Re/Rm wyniesie w tym przypadku 0,6 (Re=300 MPa). Poszczególne klasy wytrzymałości śrub kształtują się następująco: Klasa wytrzymałości 3.6 - Rm 300 [MPa], Re 180 [MPa] Klasa wytrzymałości 4.6 - Rm 400 [MPa], Re 240 [MPa] Klasa wytrzymałości 4.8 - Rm 400 [MPa], Re 320 [MPa] Klasa wytrzymałości 5.6 - Rm 500 [MPa], Re 300 [MPa] Klasa wytrzymałości 5.8 - Rm 500 [MPa], Re 400 [MPa] Klasa wytrzymałości 6.8 - Rm 600 [MPa], Re 480 [MPa] Klasa wytrzymałości 8.8 - Rm 800 [MPa], Re 640 [MPa] Klasa wytrzymałości 10.9 - Rm 1000 [MPa], Re 900 [MPa] Klasa wytrzymałości 12.9 - Rm 1200[MPa], Re1080 [MPa] czasem występująca klasa wytrzymałości 14.9 -Rm 1400 [MPa], Re1260 [MPa] Klasa wytrzymałości 3.6 dotyczy stali niskowęglowej, klasy od 4.6 do 6.8 stali nisko lub średniowęglowej, natomiast klasy:

   8.8 to stal niskowęglowa z dodatkiem stopowym (np. bor, mangan lub chrom), hartowana i odpuszczana lub stal średniowęglowa hartowana i odpuszczana.
   10.9 to stal niskowęglowa z dodatkiem stopowym (np. bor, mangan lub chrom), hartowana i odpuszczana lub stal średniowęglowa hartowana i odpuszczana. Stal niskowęglowa z dodatkiem stopowym (np. bor, mangan lub chrom), hartowana i odpuszczana.
   12.9 to stal niskostopowa zawierająca co najmniej jeden ze składników stopowych takich jak chrom, nikiel, molibden lub wanad.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  #rozdajo robiłem porządki i znalazłem nieużywana Latarkę LED Osram il 301
  Jeden mały mankament że nie ma ładowarki bo dostałem ją jako gadżet na targach motoryzacyjnych. Stoi tak już chyba od 5 lat w szafie i się kurzy
  Jak będzie trochę plusów to dorzucam ode mnie wysyłkę.
  Zielonki wypad, patostrimy i im podobne też

  odpowiedzi (16)

 • avatar

  Gdybyście się zastanawiali dlaczego ostatnio główna jest zalewana coraz to głupszymi i płytszymi "artykułami" typu
  Zaginęła (tu wpisz wiek) (tu wpisz imię) (tu wpisz miejscowość)
  albo
  Złodzieje ukradli z (Żabki/Biedronki/stacji paliw) dwa piwa oto ich podobizna
  czy
  Biedny (piesek/kotek) (potrącony/pobity) pomóżmy znaleźć sprawcę
  to jest to zasługą niebieskiego użytkownika o nazwie @ESKA_INFO
  Myślicie pewnie że częste pojawianie się tych znalezisk jest związane głównie z wykupieniem za rogale promowania znalezisk na głównej?
  Otóż nie do końca

  Jest lepszy sposób - wystarczy by każdy pracownik utworzył sobie tu prywatne konto i w myśl idei "Wykop to serwis tworzony przez użytkowników. Każda informacja jest dodawana, oceniana i komentowana przez naszą społeczność"
  wykopywał w ciemno znaleziska celem promocji i nabijania wyświetleń. Najwidoczniej samo płacenie za promowanie treści nie wystarcza żeby dane znalezisko zostało wykopane... no kto by się spodziewał przy takich wartościowych i ciekawych treściach.

  Dlatego właśnie jak wchodzi się w wykopalisko to widać dużo wysoko zindeksowanych znalezisk z domeny eska.pl W kilka minut od utworzenia zazwyczaj mają one po kilka wykopów

  Z tego miejsca chciałem pozdrowić panów i panie manipulujących znaleziskami to jest:

  Rafal_Strzelec - śląsk eska
  ZnawcaTematu77 - białystok eska
  andreas999 - kraków eska
  fajneznalezionew_sieci - lublin eska
  slow550 - toruń eska
  kormoran_bdg - bydgoszcz eska
  adrianna-gorzka - ta pani skupia sie tylko na wykopywaniu znalezisk kolegów (na 79 wykopań tylko jedno znalezisko bylo nie związane z eską - zapewne przez przypadek)

  jest tego pewno więcej ale na chwile obecną tyle udało mi się znaleźć

  A co @moderacja na to? na moje pierwsze zgłoszenie zareagowali o dziwo dobrze bo przyznali mi racje ze jest to manipulacja.... ale to by było na tyle. Zero ostrzeżeń, banów, konsekwencji.
  Z drugim już było trochę gorzej... zostało podjęte i po chwili oddane bez jakiejkolwiek reakcji.

  Fajny ten wykop, taki nie za uczciwy względem reszty użytkowników i dodawanych przez nich treści... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Dziękuje za uwagę i pozdrawiam.

  #gruparatowaniapoziomu #wykop #moderacjacontent #manipulacja #oszukujo #afera
  pokaż całość

  odpowiedzi (52)

 • avatar

  Złotówy pierdolone XD i tak stoi już z 5 minut #warszawa #taxihiv

  odpowiedzi (13)