Wpis z mikrobloga

Ale głupota ze wyrzucają wodór zamiast wykorzystywac jako paliwo

Elektron to generator tlenu produkcji rosyjskiej używany na stacji Mir oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Elektron wykorzystuje elektrolizę do produkcji tlenu. W procesie tym następuje rozdzielenie cząsteczek wody (odzyskanej na pokładzie stacji) na tlen i wodór. Tlen jest rozprowadzany po kabinie, a wodór jest wypuszczany w przestrzeń kosmiczną.

Wyznaczony czas trwałości urządzenia wynosi jeden rok. Elektron jest już leciwą konstrukcją, gdyż urządzenia tego typu były używane od końca lat 80.

Ze względu na to, że trzy znajdujące się na pokładzie ISS jednostki Elektron ulegały dość częstym awariom, NASA dostarczyła na pokładzie wahadłowca Discovery w ramach misji STS-121 podobny amerykański system otrzymywania tlenu Oxygen Generation System, który stał się uzupełnieniem Elektronów. Pozwoli to na przebywanie nawet sześcioosobowej załogi na pokładzie stacji. Amerykański system zaczął działać w roku 2007[1].

Oprócz tych systemów, źródłem tlenu na pokładzie ISS są również zapasowe generatory na paliwo stałe o nazwie Wika lub TGK, tzw. "świeczki". Paliwem jest w nich nadchloran litu, którego spalanie wytwarza tlen. Każda świeczka zaspokaja zapotrzebowanie na tlen jednego astronauty przez 24 godz.
#spacex
  • 6
@sorelle: ty masz jakąkolwiek wiedze o wodorze? Ma bardzo małe cząsteczki i zbiorniki muszą być niezwykle szczelne bo przenika a do tego zajmuje koszmarnie dużo miejsca. W wahadlowcu ten pomaranczowy zbiornik jest wlasnie na wodór i tlen a to najwieksza część calego zestawu. Trzymanie wodoru kosztuje, jego wydajność nie jest niezbędna do podrozy na marsa. Skoro jakość paliwa wcale nie daje plusów a koszty są wieksze to bardzo dobrze, ze odpuscili
@dr__slim: @sorelle: nie ma o czym dyskutować. Na Marsie obecna jest woda w skałach ale ją trzeba pozyskać a następnie rozbić wodę na tlen i wodór. To wymaga ogromu pracy i energii elektrycznej. I takie karkołomne elektrolizowanie tej pozyskanej wody będzie trwało wieki. A potrzeba i wodoru i tlenu. Z drugiej strony mamy reakcje sabatiera i z pozyskanej wody elektrolizujemy wodór a z atmosfery mamy CO2. To nam daje metan
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

SLS - Space Launch System heavy-lift
BFR - Big Falcon Rocket – Nazwa używana do określania następnej rakiety SpaceX, która ma być większa niż Falcon Heavy.
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem