Wpis z mikrobloga

Siedziałem na wszystkich systemach operacyjnych i w sumie jakbym mógł podsumować:

#linux system operacyjny dla i od deweloperów. mnóstwo narzędzi, bash. mam wrażenie, że java i python najszybciej działają na tym systemie. niestety reszta jest #!$%@?. Xorgi to hack, pulseaudio to dalej tragedia, a wayland to dla mnie gigantyczne rozczarowanie. aplikacje graficzne są bardzo niedopracowane. środowiska graficzne też nie działają za dobrze. za czasów #windows xp linuksy były stabilne niczym skała, teraz sytuacja się odwróciła. gnome 3 i nowe kde to dla bardziej regres niż progres. najgorszy jednak brak akceleracji sprzętowej w przeglądarkach...

#macos bardzo ładny i stabilny system, dużo fajnych aplikacji, ale zarządzenia oknami jest #!$%@? i pomimo 2 lat korzystania z tego systemu nie mogę się do niego przyzwyczaić. no i nie ma dostosowania okna programu do krawędzi ekranu. system wydaje się trochę mulasty. do tego skróty klawiszowe -> w pracy siedziałem na linuksie, w domu na macu i przez to miałem dużą sieczkę w głowie wszystko mi się mieszało. odchodzę od ekosystemu apple ze względu na drogi i gówniany sprzęt (laptopy z 2 rdzeniowymi i7 za 7-10k to #!$%@? żart, gówno można robić na takim procesorze a nie być 'pro')

#windows xp był moim zdaniem fatalnym systemem, to samo 98. niestabilne gówno. od windows7 coś się zaczęło poprawiać. 7 była nie do zajechania, to samo 8.1 czy nawet 10. Bardzo stabilne systemy operacyjne, które nie łapią już wirusów jak prostytki rzeżączki. niestety do webdevu średnio się to nadawało -> mało narzędzi terminalowych, dużo rzeczy jak node nie działało. ALE słyszałem, że w raz z 10 dużo się zmieniło na lepsze i rzeczywiście w pracy coraz więcej ludzi przechodziło z linuksa na windowsa. ja wracam z maca.
  • 36
@Crantor: Zarządzanie oknami w macu to kwestia jednej aplikacji, którą możesz sobie skonfigurować pod siebie.

A skróty, to chyba ciężko nazwać wadą... Są chyba najlepsze ze wszystkich systemów.

Brak w zestawieniu Win10 - a to chyba najlepsza winda od lat.
@penguin: do zarządzania oknami używam płatnego bettersnaptool ale to i tak nie jest tak dobre jak snapowanie w windowsie. w macu nie podoba mi się koncepcja okien programu to znaczy, że można mieć uruchomiony program bez okien i jest to widoczne przy cmd + tab. w windowsie i w większości dystrybucji linuksowych jak program nie ma okien to jest zamknięty i to jest dużo lepsze rozwiązanie.

mac ma też słabego docka,
ALE słyszałem, że w raz z 10 dużo się zmieniło na lepsze i rzeczywiście w pracy coraz więcej ludzi przechodziło z linuksa na windowsa. ja wracam z maca.


@Crantor: No nie wiem czy tak do końca na lepsze. Co osoba to inne podejście. Osobiście zdążyłem się przekonać jak win10 jest #!$%@?. Aktualizacje to ponury żart. Ciągłe szukanie hacków na system bo np win10 potrafi ci zaktualizować sterownik do takiej wersji, która
@penguin: plus do tego mam monitor ultrawide z niestandardową rozdzielczością z 3 przejściówek minidp -> hdmi jedna poprawnie wyświetlała obraz chociaż rozdzielczość w systemie była niższa niż w rzeczywistości. znowu musiałem kupić program za 100 zł switchresx i przez 2h hackować mocosa by poprawnie mi wyświetlało obraz. a na windowsie wystarczyło po prostu podpiąć kabel hdmi (testowane na 7 letnim laptopie)
pulseaudio to dalej tragedia


@Crantor: dlaczego? Pamiętam, że przez parę miesięcy po premierze pulseaudio w najpopularniejszych dystrybucjach userzy skarżyli się, że powstaje nowy standard, ale narzekanie szybko się skończyło. Osobiście też nigdy nie miałem żadnych problemów z pulseaudio.

środowiska graficzne też nie działają za dobrze


Naprawdę nie trzeba korzystać z Gnome/Plasma/Cinnamon. Wystarczy wypróbować Xfce/Mate żeby zmienić zdanie co do środowisk graficznych na Linuksa. Może nie są one tak bajeranckie, ale bardzo
@Alex_Krycek:

I niezła bajka z tym przechodzeniem z Linuksa na Windowsa po premierze Win10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

to nie jest bajka w moim teamie developerskim byłem jedyną osobą, która siedziała na linuskie, wszyscy poprzechodzili na windowsa a reszta siedziała na macach. z linuksa korzystam z 4 lata i wiem jaka to jest udręka i jak niestabilne są dystrybucje.
pulseaudio to dalej tragedia,


@Crantor: O co chodzi z tym narzekaniem na pulseaudio? Nigdy się nie spotkałem z tym, by zachowywał się jakoś nieprzewidywalnie ale może nie robiłem na nim nic bardziej zaawansowanego niż przesyłanie audio przez sieć i po prostu odtwarzanie dzięków.

najgorszy jednak brak akceleracji sprzętowej w przeglądarkach...


Albo jestem głupi i nie ogarniam, albo akceleracja sprzętowa jest o wielu lat w przeglądarkach. Jak to sprawdzić oprócz tego co
dalej to gówno jest niestabilne i potrafi się sypać.


@Crantor: 5 różnych komputerów z Linuksem w domu (+ każdy sobie tak już działa kilka lat) to wystarczający test na przetestowanie pulse czy jednak nie? Bo póki co na żadnym pulse mi się jeszcze nie posypało. A często mam uptime na poziomie kilku miesięcy.

Może masz #!$%@? komp albo #!$%@? distro jak fedora? xD
@Kryspin013: sry, ale już nie raz gadałem z takimi ludźmi jak ty, "u mnie wszystko działa". fakty są takie, że jak pójdziesz na jakieś konferencje open source albo nawet linuksowe to większość albo duża część ludzi ma maci. kiedyś była nawet gównoburza bo jakiś typek z linux foundation siedział na macu.

desktopowy linuks to fuszera niesamowita. stack serwerowy jest bardzo spoko, ale widać, że to właśnie tam idą pieniądze a desktop
z linuksa korzystam z 4 lata i wiem jaka to jest udręka i jak niestabilne są dystrybucje.


@Crantor: to może warto zacząć korzystać ze stabilnych dystrybucji? ( ͡º ͜ʖ͡º) Zwłaszcza jak z niego korzystać w pracy. To, że niektóre popularne distra stawiają na nowości kosztem stabilności, nie oznacza, że nie istnieją dobre sprawdzone stabilne dystrybucje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
sry, ale już nie raz gadałem z takimi ludźmi jak ty, "u mnie wszystko działa"


@Crantor: No ale to nie jest "u mnie wszystko działa" bo jakbym nie miał problemu tylko na jednym komputerze to bym przyznał ci rację. Tym czasem sam w mieszkaniu mam 5 komputerów z Linuksem. Jak policzę współlokatorów dojdzie kilka sztuk. W pracy kilkanaście stanowisk i przez tyle lat nigdy się nic nie sypało. To by raczej
stabilne dystrybucje = stare paczki


@Crantor: stabilne dystrybucje owszem trzymają sprawdzone starsze wersje sprawdzonych kerneli, sterowników, czy paczek środowisk graficznych po to, aby system się nie posypał, ale nowe wersje aplikacji użytkowych zawsze można pozyskać z dodatkowych źródeł