Wpis z mikrobloga

#internet #nostalgia #technologia #komputery #kiedystobylo
Jak ten czas leci - Słów kilka o internetach i nie tylko.
Kiedyś byliśmy pod wrażeniem Kilobajtów.
Dyskietki ~750KB i oszałamiająco szybkie dyski twarde o pojemności 300mb.
Później śmialiśmy się z kilobajtów, i mieliśmy dyski twarde o pojemności 5GB średnio.
Megabajty rządziły! Na osiedlach królował c++, emule i KAZAA, gdzie internet dopiero raczkował a ściąganie filmów w formacie .rmvb o pojemności 2krotnie mniejszej od .AVI zajmował pół dysku (zazwyczaj 300mb). Gry kupowało się na giełdzie - tzn. piraty. Hardkorzy mieli danych po kilkanaście GB i z zazdrością przeglądało się tytuły filmów i mp3. Po LANIE lokatorzy ściągali z przyzwoitą prędkością.
Wcześniej po odłączeniu stacjonarnego telefonu można było pobrać mp3 przez internet ...TAK np. ze strony mp3.wp.pl (ściąganie trochę trwało, ale było) Ktoś pamięta? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gry opłacało się kupować na giełdach (średnia cena za pirata to 10-15zł) z resztą muzykę też. Można było mieć też kumpa, który miał UWAGA: przegrywarkę.

Każdy duży i dobry tytuł gry komputerowej miał wagę ~4GB filmy nawet były dzielone 2x 700mb, ale dzięki odtwarzaczom DVD większość ściągała już z formatem dvd-video. Później odtwarzacze wprowadziły możliwość .AVI, ale był dalej problem z napisami więc niektórzy uparciuchy konwertowali całe video wklejając na stałe napisy w film. Konwertowanie (jak na tamte czasy procesorami) trwało wieczność xD Sam tak robiłem.

Później śmialiśmy się z mb. Każdy (w większym mieście) miał już dostęp do internetu, a 320GB w laptopie to był standardzik - 500GB w PC.

Później gry o wielkości 12GB robiły zamieszanie. Czy to dużo czy to mało...nie wiem. Wiem jednak, że taką grę ściągamy średnio w 10-30 minut. Internet z prędkością 100, 200, 300 mb/s to już powoli standard.

Gra o pojemności 40GB nie robi na nas wrażenia...a w przyszłości 790GB nie będzie na nas również robić wrażenia, a śmiać się będziemy z gigabajtów.
Fajnie ten czas leci. Rozpisałbym się więcej, ale kto wie i pamięta tamte czasy to czuje teraz miłe wspomnienia.
  • 2