•  

   @MichalLachim a niech cię pierun/piorun trzasnie! Albo Ty pierunie! Tak gadała moja babka.

  •  

   @MichalLachim: Znaczy mam wierzyć w głupoty, tylko dlatego, że to są lokalne głupoty?

  •  

   @MichalLachim: A skąd tam Mohammed? Mohamet był jedynie prorokiem...

  •  

   @rzuf22: dla nich to Jezus dla odmiany był jedynie prorokiem

  •  

   @Campell: A Thor i Perun bajką... Chodzi mi o to, że nawet w islamie Mahomet nie jest bogiem a prorokiem, więc nie pasuje do tego zestawiania.

  •  

   @kubako: Lokalne to są ich odmiany, natomiast same wierzenia głupotą nie są! ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @kubako: O czym?

   pokaż spoiler Że nie jest głupotą w coś/w kogoś wierzyć?


   pokaż spoiler Nawet, jeśli jego kult nie jest już w danym społeczeństwie dominujący? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: ja nie pisałem, że wierzyć w coś jest głupotą, tylko, że te wierzenia to głupoty. Ich treść - personifikacje praw natury i składanie im ofiar. Ale jak się głębiej zastanowiłem, to znam to bardzo powierzchownie i przez pryzmat popkultury. Więc może się mylę - może te wierzenia mają jakiś głębszy sens, lub powszechne ich postrzeganie jest błędne i uprzedzone. Jak na przykład postrzeganie hinduizmu w naszym kręgu kulturowym.

  •  

   @kubako: Wiesz... przecież nie wszyscy (neo)politeiści postrzegają swoich Bogów tylko jako personifikacje natury/psychologicznych archetypów Junga! ( ͡º ͜ʖ͡º)

   pokaż spoiler Powiem więcej... ograniczanie ich wyłącznie do tego aspektu nazbyt charakterystyczne jest dla "folkistowskiej" odmiany 'pogan', z którą zwykli ludzie raczej nie sympatyzują, i których hipotezy z powodu włożonej w nie ideologii często mijają się z prawdą historyczną!


   pokaż spoiler A co do składania ofiar... jest takie powiedzenie (autorstwa chyba senatora Salustriusa), iż "Bogowie nie potrzebują ofiar, to ludzie potrzebują składać im ofiary", które niektórzy zwykli interpretować proateistycznie...
   ...ale chodzi w nim o to, iż Bogowie nie są jakimiś pustymi, krwiożerczymi, śmiertelnymi demonami, które same umrą z głodu, gdy pozbawi się je stałego dopływu ofiar!


   pokaż spoiler Ofiary, zarówno symboliczne, jak i (powszechniejsze w dawniejszych czasach) krwawe (nie wspominając już o np. ofiarach stałych w postaci fundacji posągów, gajów, ołtarzy, kaplic i świątyń), są zarówno materialnym podparciem błagania/serdecznego życzenia, kierowanego do Bogów, jak i wyrazem wdzięczności wyznawcy (wyznawców) za spełnienie jego (ich) prośby.

  •  

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Czyli co, ci bogowie jako personifikacje tego i owego, to tylko taka metafora? Coś jak genesis w biblii? Nie bierzemy tego dosłownie, tylko kryje się za tym pewien opis rzeczywistości. W przypadku chrześcijaństwa chodzi o przedstawienie pewnego układu sił - kto jest stwórcą, kto stworzeniem, kto dobry, kto zły, jakie to stworzenie jest z charakteru i dlaczego mamy taki a nie inny los.
   Oczywiście są też chrześcijanie którzy dosłownie odbierają historie o gadających wężach, ale pozostańmy przy nieco bardziej wyrafinowanym postrzeganiu wiary ;)

   Zatem jakież to bardziej wyrafinowane przesłanie niesie za sobą pogaństwo? Jakiż to układ sił postuluje we wszechświecie?

  •  

   Czyli co, ci bogowie jako personifikacje tego i owego, to tylko taka metafora? Coś jak genesis w Biblii? Nie bierzemy tego dosłownie, tylko kryje się za tym pewien opis rzeczywistości.
   W przypadku chrześcijaństwa chodzi o przedstawienie pewnego układu sił - kto jest stwórcą, kto stworzeniem, kto dobry, kto zły, jakie to stworzenie jest z charakteru i dlaczego mamy taki a nie inny los.
   Oczywiście są też chrześcijanie którzy dosłownie odbierają historie o gadających wężach, ale pozostańmy przy nieco bardziej wyrafinowanym postrzeganiu wiary ;)


   @kubako: Bardziej pasowałby tu apel: nie bierzmy mitów całkowicie dosłownie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler Bo właśnie całe ich bogactwo i dodatkowe zawarte w nich treści ujawniają się, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat zarówno czasów, jak i kultury oraz mentalności ludzi, którzy je sobie opowiadali! ( ͡º ͜ʖ͡º)


   Zatem jakież to bardziej wyrafinowane przesłanie niesie za sobą pogaństwo? Jakiż to układ sił postuluje we wszechświecie?

   Najbardziej pierwotne "pogaństwo" (przy czym załóżmy, że jednak już nie animizm/szamanizm) roztaczało obraz świata, w którym egzystuje wielu Bogów (wyobrażanych w określonym panteonie), bogów, półboskich herosów i pomniejszych duchów opiekuńczych, z którymi to człowiek powinien żyć w harmonii i zgodzie, a dzięki temu przeżyje on swe życia obdarzony ich protekcją i opieką...

   pokaż spoiler Święta których bardzo często pokrywały się zarówno z wcześniejszymi świętami ludowymi, jak i datami różnych naturalnych zjawisk przyrodniczych, wywierających na ludziach silne wrażenie obecności czegoś większego i potężniejszego od nich samych - w tym przesileń i równonocy...
   ...gdy Słońce stopniowo najpierw "umierało"... a potem triumfalnie "rodziło się" na nowo, przynosząc ze sobą zbiegłą z sobą Wiosnę i zieloną odnowę Życia na świecie...
   ...wszak ani północne Yule/Szczodre Gody, ani Saturnalia, ani Dzień Narodzin Mithry/Słońca Niezwyciężonego, ani też oparte o dwa ostatnie chrześcijańskie Boże Narodzenie nie odbywają się w okresie Przesilenia Zimowego przez przypadek! ( ͡º ͜ʖ͡º)


   pokaż spoiler Natomiast logicznym jest, iż w miarę rośnięcia samoświadomości ludzi i ich pragnienia uzyskania od Bogów wspomocy nie tylko w tym doczesnym, ale i pośmiertnym życiu (które to rosło zwłaszcza w czasach niepokoju, wojny, zaraz i śmierci zacieniającej żywot ludzki), powstawać zaczęły na jego łonie różne misteryjne kulty poszczególnych Bogów, ruchy i odłamy salwacjonistyczne z nimi związane oraz filozofie religijne, które, bazując na starożytnych mitach, wiarach i obyczajach, interpretowały je na nowo, łącząc je z moralnym postępowaniem, nadając im nowe znaczenie i symbolikę, ale jednocześnie tego, co stare i uznane, nie eliminując.
   A dając trwającym przy nim nadzieję, iż prawdziwe życie dla prawych ludzi wraz ze zgonem nie kończy się (lub pogarsza), lecz jest kontynuowane - przechodzi na nowy, lepszy etap.


   pokaż spoiler I właśnie z perspektywy jednej z owych filozofii, neoplatonizmu, staram się zrozumieć heterodoksyjny świat "starego" i "nowego" pogaństwa oraz ukryte w starych mitach, podaniach i legendach ich metaforyczne przesłanie, motywy... wraz z wskazówkami, jak należy w życiu postępować! ( ͡º ͜ʖ͡º)