•  

  Banner na wczorajszym proteście anty-Brexitowym:

  #ciekawostki #uk #brexit #europa #eu #fotografia #polityka

  źródło: preview.redd.it

  •  

   @rzep: Wcześniej już jakaś fundacja zrobiła happening drukowania tweetów naczelnych brexiterów. Oni zdecydowanie nie są krowami #pdk

   źródło: pbs.twimg.com

  •  

   @rzep: Ale głupia ta demokracja xD Czemu u nas nie przeprowadzili dwa lata temu referendum czy na pewno PiS ma rządzić? Przecież ludzie mogli pozmieniać zdanie XD

  •  

   Ale głupia ta demokracja xD Czemu u nas nie przeprowadzili dwa lata temu referendum czy na pewno PiS ma rządzić? Przecież ludzie mogli pozmieniać zdanie XD

   @PanFizyk: Ale przecież przeprowadzą - w tym roku masz wybory do parlamentu. Właśnie dlatego, że wraz z czasem ludzie mogą zmienić zdanie.

  •  

   @PanFizyk: jessu, czy wam nie wstyd publikować takie komentarze? Przecież to się ora jednym zdaniem, co właśnie @rzep uczynił. Serio, nie wstyd?

  •  

   @rzep: Ale tegoroczne wybory były zaplanowane, Sejm wybrano na czteroletnią kadencję. A czym innym jest przeprowadzanie referendum jeszcze raz, aż zwycięży ta opcja, której chcemy. Przypominam, że Cameron zrobił referendum po to, żeby zamknąć usta brexitowcom, chcąc pokazać, że Brexit nie ma poparcia w społeczeństwie. No i pokazał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Precypitat: z a o r a n e

   +: B......r, Natna213 +15 innych
  •  

   @PanFizyk: A wiesz, że istnieje coś takiego jak przyspieszone wybory?

   Pokazuje Ci, że esencją demokracji jest możliwość zmiany zdania i dlatego masz w nią w wbudowane takie rzeczy jak wybory czy referenda.

   Skąd przekonanie, że skoro można zrobić jedno referendum to po trzech latach nie można kolejnego, skoro wyszły na jaw nowe informacje?

  •  

   z a o r a n e

   @PanFizyk: ale wiesz ze jak to napiszesz to wcale nie znaczy ze masz racje? W rzeczywistości to ciebie zaorali.

  •  

   A czym innym jest przeprowadzanie referendum jeszcze raz, aż zwycięży ta opcja, której chcemy.

   @PanFizyk: Tak z ciekawości - jaka odpowiedź w tamtym referendum padła na aktualne pytanie, które powoduje parlamentarny deadlock? Zwyciężyła wtedy opcja brexit may-deal czy brexit no-deal?

  •  

   @adam2a: Ale oni nie chcą przeprowadzić referendum w tej sprawie, tylko chcą jeszcze jednego referendum w sprawie tego czy wyjść czy pozostać.

   @rzep: Dlaczego po referendum w 2003 roku nie przeprowadzić jeszcze jednego, czy na pewno chcemy w tej Unii pozostać? Przecież wielu ludzi mogło zmienić zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   I nie podcieraj się tu demokracją, bo po prostu boli cię, że trzy lata temu Brytyjczycy zdecydowali nie po myśli euroentuzjastów. Nie mów też, że Wielka Brytania cierpi teraz z powodu podchodzenia do Brexitu, bo to po prostu Unia mści się na Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć swoje poparcie. Gdyby Unii zależało na gospodarce, to sami by się postarali o dogodny "deal", bo wbrew pozorom Unia straci na tym porównywalnie tyle, co Wielka Brytania, jedynie rozłoży się to na większej liczbie krajów.

  •  

   Ale oni nie chcą przeprowadzić referendum w tej sprawie, tylko chcą jeszcze jednego referendum w sprawie tego czy wyjść czy pozostać.

   @PanFizyk: No widzisz, nie masz nawet pojęcia jakie są postulaty kampanii People's Vote.

   Dlaczego po referendum w 2003 roku nie przeprowadzić jeszcze jednego, czy na pewno chcemy w tej Unii pozostać? Przecież wielu ludzi mogło zmienić zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @PanFizyk: Przykro mi, ale musimy zostać w UE już do końca świata. Takie wynik był w referendum i jest on ostateczny i nieodwołalny. Takie święte prawo zakazu głosowania "do skutku". Sam to tutaj powtarzasz.

  •  

   Zwolennicy Brexitu są pojebani. Chcą wyjść z Unii ale jednocześnie:
   - móc handlować bezcłowo z UE i narzucać cła na towary importowane do UK,
   - zabronić obcokrajowcom korzystać ze służby zdrowia w UK ale jednocześnie aby ich ubezpieczenia EKUZ były akceptowane w krajach UE,
   - korzystać ze swobody podróżowania po UE, jednocześnie ściśle kontrolując kto może wjechać do UK,
   - zachować prawo do pracy w UE dla swoich obywateli, jednocześnie ograniczając rynek pracy w UK dla imigrantów zarabiających minimum 30k Funtów rocznie, co może zrujnować rolnictwo, ogrodnictwo, sadownictwo itd.
   - nie pozwalać na pracę tym których nie chcą u siebie (większość zawodów), jednocześnie szeroko otwierać ręce na tych, bez których nie mogą żyć - czytaj: lekarze, pielęgniarki,
   - uzyskiwać dopłaty do hektara dla rolników, jednocześnie nie płacąc do kasy UE,
   - zachować prawo do posiadania nieruchomości i pobytu w innych krajach (głównie Hiszpania, Francja) a jednocześnie nie pozwalać innym na osiedlanie się w UK.
   Czyli generalnie zachować wszelkie plusy bycia w Unii z jednoczesnym zaprzestaniem wpłacania do wspólnej kasy UE czy stosowaniem jednakowych zasad w tych samych aspektach współpracy międzynarodowej.

  •  

   Dwa najbogatsze kraje w Europie są poza UE i świetnie sobie radzą. Nie wiem na jakiej podstawie uważacie, że jakiś protest oznacza zmianę zdania Brytyjczyków w sprawie Brexitu. W referendum przeprowadzonym w 2016 roku 17,410,742 ludzi głosowało za opuszczeniem UE a 16,141,241 za pozostanie w UE. Ponad milion osób więcej głosowało za opuszczeniem UE.
   Dla pewnej grupy demokracja jest tylko wtedy gdy ludzie głosują zgodnie z ich poglądami.

  •  

   @gruby333: Świetnie sobie radzą płacąc haracz za dostęp do wspólnego rynku i implementując do swojego prawodawstwa prawo unijne, na którego uchwalanie nie mają żadnego wpływu. Super deal!

   A gdyby Polska była poza EU i jakimś cudem - celem dostępu do jej rynku - wprowadzono by Fundusze polskie (na wzór Funduszy norweskich) to miałbyś wielki ból dupy, że Polska musi coś płacić lewakom z Brukseli.

   A i nie są najbogatsze. Bogatsze od Szwajcarii i Norwegii są Luksemburg i Irlandia. Członkowie Unii Europejskiej.

  •  

   @gruby333: pamiętaj, że od głosowania 1.5 miliona młodych (w większości zwolenników wspólnoty europejskiej) osiągnęło pełnoletność i prawo do głosowania. Jednocześnie jakieś 1.3 miliona (w większości konserwatywnych przeciwników UE, dla których przyszłość była bardzo krótka) zmarło ze starości. Mieszkam w UK od 6 lat i wiem jaki stosunek do UE mają młodzi ludzie, a jaki starzy. Proporcje za/przeciw bankowo się zmieniły. Do tego mnóstwo byłych zwolenników Brexitu sobie uświadomiło czym to grozi i ile już stracili na samym wychodzeniu. Kolejne referendum by to odwzorowało i twierdzenie że nadal należy akceptować wynik sprzed lat uważam za krzywdzące. Każdy ma prawo do zmiany poglądów, szczególnie w tak ważne sprawie dotyczącej przyszłości młodych ludzi.
   @bojeczka: Wystarczy poczytać artykuły na brytyjskich portalach, żeby się przekonać ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
   Owszem, to brzmi jak żart dla obywateli pozostałych 27 krajów wspólnoty...

  •  

   Dla pewnej grupy demokracja jest tylko wtedy gdy ludzie głosują zgodnie z ich poglądami.

   @gruby333: Nikt nie twierdzi, że referendum nie było demokratyczne!

   Niemal wszyscy twierdzą, że nie można wyjść z UE z umową May lub bez umowy.

   Demokracja pozwala na zmianę zdania nawet po tygodniu i wszystkie ankiety wskazują, że Brytyjczycy wolą pozostać w Unii niż ją opuścić w takim bajzlu.

   Nie mów też, że Wielka Brytania cierpi teraz z powodu podchodzenia do Brexitu, bo to po prostu Unia mści się na Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć swoje poparcie. Gdyby Unii zależało na gospodarce, to sami by się postarali o dogodny "deal", bo wbrew pozorom Unia straci na tym porównywalnie tyle, co Wielka Brytania, jedynie rozłoży się to na większej liczbie krajów.

   @PanFizyk: Ty po prostu nie wiesz co mówisz. Nie chciało Ci się sprawdzić żadnych faktów, żadnych informacji odnośnie:
   a) tego jak działa Unia Europejska
   b) tego jakie obecnie są stosunki gospodarcze między UK a EU
   c) tego jakie obecnie UK ma rabaty
   d) tego jak wygląda umowa May w szczegółach
   e) tego jak wyglądają inne umowy zaproponowane przez polityków Wielkiej Brytanii
   f) tego jakich mimo wszystko ustępstw oczekują rządzący UK od EU za nic

   W jaki sposób EU się mści na UK? Jaki dogodny deal miałaby UK otrzymać?! Tylko proszę konkrety a nie banialuki "dać im wszystko co chcą".

  •  

   @rzep: @Jare_K: A kojarzycie inne referenda które były powtarzane tylko dlatego ze mindset ludzi sie zmienił po roku, albo dlatego ze ludzie chcą? W szwajcarii próbowali wciskać wejscie do UE i to kilkukrotnie, a zawsze wynik był negatywny. Temat imo powinien sie zamknac po 1 glosowaniu a nie po kilku powtórkach. Dla pewnego lobby i ludzi obecny wynik glosowania jest nie wygodny, toteż się finansuje i forsuje powtórzenie głosowania, żeby uzyskać oczekiwany wynik. Całe szczescie w szwajcarii sie nie udało.

   +: Lurid
  •  

   @jurek-gagarin: a dlatego, że kilkanaście milionów ludzi zostało wprowadzonych w błąd, oszukanych. Obiecano im, że po wyjściu z UE kilkaset milionów tygodniowo zostanie w skarbie państwa i będzie przeznaczone na służbę zdrowia. Dzisiaj tych pieniędzy nie ma, a brexit kosztuje kraj 5 krotnie więcej niż rzekome oszczędności. Prawda o kasie na służbę zdrowia wyszła na jaw już na drugi dzień po ogłoszeniu wyników referendum. Do tego masowy odpływ firm z UK. Ludzie zostali po prostu oszukani i w takim wypadku należy kłamstwa ujawnić, temat wyprostować i zapytać ludzi o zdanie.

  •  

   Powtarzajmy referendum do momentu aż wynik będzie dla nas korzystny ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   @bojeczka: nie to nie jest żart! Ale i tak pójdą na kompromis bo inaczej się nie da.

  •  

   @gruby333: porównywanie zasad na jakich np Szwajcaria czy Norwegia operuje z UE , do zasad na jakich ma operować UK świadczy o całkowitej nieznajomości tematu brexitu
   @jurek-gagarin: to akurat wynika z systemu referendów w Szwajcarii, gdzie praktycznie każdy aspekt może być zgłoszony i poddany pod głosowanie.
   Poza tym w przypadku wyjścia z UE w UK powinna być zastosowana zasada podwójnej większości

  •  

   @rzep: kpina z demokracji to było zadanie pytania w referendum w taki sposób. Połowa chciała wyjsc z UE ale zakładam że nikt nie chce żeby w Irlandii była granica a bez tego wyjść z UE się nie da. Klęskę poniosło państwo ignorując debilizm wyborców.

  •  

   @Jare_K: Szkoda ze podobna retoryka niespełnionych obietnic nie jest stosowana lokalnie do wyborow paralmentarnych, albo do PE ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Dlaczego po referendum w 2003 roku nie przeprowadzić jeszcze jednego, czy na pewno chcemy w tej Unii pozostać?

   @PanFizyk: jestem na tak, przeprowadźmy. Jestem za referendum w każdym państwie UE. Niech wspólnota oczyści się ze złej krwi. Ale najpierw dajmy szansę UK, żeby pokazała, jak wygląda życie poza wspólnotą.

   źródło: eurosondaż.png

  •  

   @rzep: rozumiem że jebać tagowanie #polityka, com? @moderacja ofc też ma to w dupie

  •  

   @guest: daj #brexit na czarną i po problemie, 90% postów na tym tagu lata bez #polityka

  •  

   Prawda o kasie na służbę zdrowia wyszła na jaw już na drugi dzień po ogłoszeniu wyników referendum

   @Jare_K: dlaczego siły prounijne o tym nie mówiły przed referendum.

  •  

   @jurek-gagarin: opuszczenie UE to nie jest obietnica obniżenia podatku o 1% albo podwyżki dla nauczycieli o 3%. To ma wpływ na całą gospodarkę, wszelkie aspekty życia, swobody przepływu osób, usłgu i towarów itd. Tu nie ma opcji, żeby przy następnych wyborach nie zagłosować na partię, która nie spełniła obietnic (i jak w przypadku Farage'a - spierdoliła z rodziną do innego kraju UE).

  •  

   @adam2a: Gdybyś wiedział o Unii choć trochę więcej niż z memów, to byś wiedział, że Polska w odróżnieniu od UK nie ma prawa wyjścia z Unii bez łamania traktatu lizbońskiego. Tak samo jak Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, czego UK również nie robiła.

   @JakovKarnic: Ale to, że Brytyjczycy dostają po dupie bierze się nie z tego, ze cudowna Unia, a wszystko poza Unią be, tylko po prostu Unia zwalcza wszelkie wewnętrze ruchy antyunijne, szkodząc Wielkiej Brytanii (a zarazem sobie), a do tego obecny brytyjski rząd jest w tej kwestii za mało zdecydowany i się ciągle waha.

   +: FantaZy
  •  

   @JakovKarnic: nikt wtedy nie znał konsekwencji - i najśmieszniejsze, że nadal, na tydzień przed opuszczeniem UE nie znają konsekwencji dla całego kraju i stosunków międzynarodowych.

  •  

   Gdybyś wiedział o Unii choć trochę więcej niż z memów, to byś wiedział, że Polska w odróżnieniu od UK nie ma prawa wyjścia z Unii bez łamania traktatu lizbońskiego. Tak samo jak Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, czego UK również nie robiła.

   @PanFizyk nie wiem jak to skomentować bez drwin. To jest kompletna bzdura.

  •  

   Dwa najbogatsze kraje w Europie są poza UE i świetnie sobie radzą.

   @gruby333: uwielbiam przykład Norwegii :)

   Jedyny powód dla którego Norwegia nie jest w UE jest taki, że rząd przegrał referendum (nawiasem mówiąc - 2 razy). Oczywiście wola ludu wolą ludu, ale rządzenie państwem wymaga trochę rozsądku - rząd wiedział że bez UE daleko nie zajadą więc dołączył do EEA. Do tego nie potrzebował wygrywać w referendum.

   Koniec końców Norwegia praktycznie jest w UE, ale bez prawa głosu. A ciemny lud ma swoją autonomię na papierze, kosztem braku możliwości podejmowania decyzji w największym bloku handlowym świata.

   Pozostawmy tu komentarz samej premier Norwegii:

   But during a POLITICO interview in Brussels Tuesday, Norwegian Prime Minister Erna Solberg pointed out that it [Norway model] would mean Britain continuing to abide by the four EU freedoms, including freedom of movement, as well as having no decision-making power in Brussels. “Then I should just ask why … should you leave the EU if you’re accepting that?” she said.

   Oraz

   “We believe we have the best system in the world, but we know we are small and that big countries decide,” she said. “That might be a little bit more difficult for a larger country.”

   Ilu Brytyjczyków podpisze się pod 'we are small country and let others decide'?

  •  

   @PanFizyk: jak UE szkodzi UK? Że nie chce się zgodzić, żeby UK była w unii gospodarczej, ale tylko w wybranych punktach, przy okazji żeby twarda granica na Irlandii nie powstała? Przecież UE zaproponowała im, jeśli UK nie chce przyjmować unijnego prawa, to może je przyjmować tylko irlandia północna, jednak ma powstać granica celna pomiędzy nią a resztą UK. Jeśli UK chce być w całości, to niech przyjmują unijne prawo. Norwegia przyjmuje hurtowo unijne prawo i nie narzekają. Każdy kraj korzystający z UE czy EOG, płaci wspólnocie bądź przyjmuje unijne prawo. Także taka Szwajcaria.
   To UK mówiła tylko NIE NIE NIE. Przyjęcie prawa wspólnotowego? Nie. Opłata solidarnościowa? Nie.
   UE nie może się zgodzić na pójście na rękę UK tam gdzie ona chce, bo:
   -to UE jest dużo większa i to ona tutaj dyktuje warunki
   -jeśli UE podpisze gówno umowę, to inne kraje przestaną ją szanować i także będą takiej chciały

   To nie jest robienie przykładu z Brytyjczyków, oni sami zrobili z siebie przykład.

   @Jare_K: nie mów mi, że politycy nie znali konsekwencji. Po prostu bali się zaczynać większą akcję, bo mieli nadzieje że Brexit upadnie. A gdyby zaczęli bronić UE, to elektorat eurosceptyczny (czyli głównie elektorat torysów) by się na nich wkurzył. Póki torysi rządzą w UK (lub póki partia konserwatywna nie określi się jako prounijna i nie wypcha eurosceptycznego skrzydła do UKIP) to UE sama powinna ich wypychać ze wspólnoty.

   @vasco_da_gama: jeśli chodzi o Norwegię to jest jeszcze jeden aspekt. Norwegia płaci dość sporo UE, ale gdyby dołączyła do wspólnoty płaciłaby jeszcze więcej. To jest główny powód. Chociaż w tym aspekcie wydaje mi się, że UE powinna zaoferować nawet jakiś rabat Norwegii.

  •  

   @vasco_da_gama: nie mówiąc już o tym że sami Brytyjczycy są przeciwko freedom of movement - chcieli kontroli swoich granic i migrantów

  •  

   Gdybyś wiedział o Unii choć trochę więcej niż z memów, to byś wiedział, że Polska w odróżnieniu od UK nie ma prawa wyjścia z Unii bez łamania traktatu lizbońskiego.

   @adam2a: nie ma chyba nic gorszego niż pouczający innych 'ekspert' w tym samym zdaniu piszący bzdurę (oczywiście z głowy, bez źródła, w końcu żaden ekspert na świecie nigdy nie zagląda do materiałów źródłowych) i wyzywający innych od memowych ekspertów :)

   Słynny 'Artykuł 50.' który wywołała UK jest artykułem 50 Traktatu o Unii Europejskiej ostatnio zmodyfikowanego właśnie Traktatem Lizbońskim.

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Withdrawal_from_the_European_Union

   Withdrawal from the European Union is the legal and political process whereby an EU member state ceases to be a member of the Union. Article 50 of the Treaty on European Union (TEU) states that "Any Member State may decide to withdraw from the Union in accordance with its own constitutional requirements".[1]

   A jakbyś miał wątpliwości że Treaty on European Union został ustanowiony właśnie w traktacie lizbońskim:

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_European_Union

   While the current version of the TEU entered into force in 2009, following the Treaty of Lisbon (2007), the older form of the same document was implemented by the Treaty of Maastricht (1992).

  •  

   @Jare_K: pierwsza konsekwencja to wzrost cen wszystkiego, później wzrost najniższych płac z powodu braku chętnych, których nie stać na przeżycie w drogim kraju a na koniec spadek eksportu z powodu wyższych cen. Skutek; game over dobrobytu i podwyżka podatków.

  •  

   W szwajcarii próbowali wciskać wejscie do UE i to kilkukrotnie, a zawsze wynik był negatywny. Temat imo powinien sie zamknac po 1 glosowaniu a nie po kilku powtórkach

   @jurek-gagarin: o ile dobrze pamiętam, to Szwajcaria ma takie ciekawe prawo, że po 10 latach powtarza się/można powtórzyć ogólnokrajowe referenda...

  •  

   Czyli generalnie zachować wszelkie plusy bycia w Unii z jednoczesnym zaprzestaniem wpłacania do wspólnej kasy UE czy stosowaniem jednakowych zasad w tych samych aspektach współpracy międzynarodowej.

   @Jare_K: typowe podejście kryptosocjalistów mieniących się prawicą, w Polsce jest to samo.

  •  

   @rzep: ciekawe czy ci wielcy przeciwnicy powtórnego głosowania mają świadomość, że już po miesiącu grupa osób uprawnionych do głosowania jest inna, a po kilku latach to w ogóle. Ale nie, ustalmy jedną rzecz i niech ona obowiązuje przez sto lat, bo mnie tak pasuje.

  •  

   @adam2a: O co chodzi, ze nie są krowami?

  •  

   @rzep: Ale głupia ta demokracja xD Czemu u nas nie przeprowadzili dwa lata temu referendum czy na pewno PiS ma rządzić? Przecież ludzie mogli pozmieniać zdanie XD

   @PanFizyk: Niestety w przypadku PiSu dotrzymali socjalistycznych obietnic, w przypadku Brexitu był stworzony na fałszywych obietnicach, że cała kasa którą przeznaczają na składki UE pójdzie na szpitale co okazało się nie możliwe.

  •  

   @Jare_K: Zamień UK na USA i będzie też się zgadzać. Mają dobrych nauczycieli.

  •  

   I tak oto brytyjski lud został wmanipulowany przez lewicę w walkę z uwolnieniem się UK od IV Rzeszy.

  •  
   Yubi

   +1

   @PanFizyk: niby fizyk, a jednak glupi.

   pokaż spoiler usun konto

  •  

   @adam2a: referenda muszą być robione tak długo, aż będzie odpowiedni dla tfu "demokracji" wynik

  •  

   @rzep: @adam2a: Ktoś wyjaśni co się odjaniepawla w UK? Mieli te referendum i chcieli wyjść z UE, a teraz jednak nie chcą bo im się nie opłaca? Na Twitterze widzę tylko jak jacyś artyści się zrzeszają i robią imprezy/demonstracje w tej sprawie.

  •  

   @gruby333: O ile mi się wydaje to Niemcy i Francja jednak są w Unii.

  •  

   @rzep: Tylko ta mentalność to totalna głupota i zaprzeczenie demokracji. Będą głosować aż w końcu większość będzie chciała zostać?
   Było głosowanie, jest decyzja to teraz czas ją wykonać gdyż inaczej to taka mentalność mieć ciastko i je zjeść a tak się nie da.

  •  

   @Gronbar: Naród skończonych debili, którzy myśleli, że Polacy znikną dzień po referendum a dzisiaj większość chowa głowę w piasek. Wspaniale jest być Europejczykiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Ale przecież przeprowadzą - w tym roku masz wybory do parlamentu. Właśnie dlatego, że wraz z czasem ludzie mogą zmienić zdanie.

   @rzep: Czyli referendum dot. członkostwa w UE powinno się odbywać co 4 lata? Jestem za, niech odbywa się co 5 lat razem z wyborami do PE. Co? juz sie nie podoba demokracja?

   +: Lurid
  •  

   @rzep: takie coś powinno być co roku

  •  

   @PanFizyk:

   Dlaczego po referendum w 2003 roku nie przeprowadzić jeszcze jednego, czy na pewno chcemy w tej Unii pozostać? Przecież wielu ludzi mogło zmienić zdanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie mam z tym problemu, o ile pojawiłaby się taka potrzeba w społeczeństwie. Obecnie jesteśmy jednym z najbardziej pro-EU krajów w Unii, więc takie referendum nie ma sensu.

   I nie podcieraj się tu demokracją, bo po prostu boli cię, że trzy lata temu Brytyjczycy zdecydowali nie po myśli euroentuzjastów.

   Ciebie najwyraźniej boli, że Anglicy prawdopodobnie zagłosowaliby inaczej w kolejnym referendum i jeśli zależałoby to od Ciebie, nie chciałbyś im dać szansy na to, żeby tą decyzję zmienili.

   Nie mów też, że Wielka Brytania cierpi teraz z powodu podchodzenia do Brexitu, bo to po prostu Unia mści się na Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć swoje poparcie. Gdyby Unii zależało na gospodarce, to sami by się postarali o dogodny "deal", bo wbrew pozorom Unia straci na tym porównywalnie tyle, co Wielka Brytania, jedynie rozłoży się to na większej liczbie krajów.

   Ale przecież jest ustalony dogodny deal. UE się nie mści (ciągle zresztą mówią, że Brexit może być anulowany), tylko pilnuje swojego podwórka. Dlaczego jakiś kraj nie będący częścią UE miałby mieć więcej praw niż obowiązków względem Unii?

  •  

   W szwajcarii próbowali wciskać wejscie do UE i to kilkukrotnie, a zawsze wynik był negatywny. Temat imo powinien sie zamknac po 1 glosowaniu a nie po kilku powtórkach.

   @jurek-gagarin: tam zrobili powtorne referendum po 9 latach kretynie. Jak rozumiem jak wybralismy komora na prezydenta to powinien do konca swiata rzadzic bo w ciagu 5 lat ludzie przeciez nie mogli na jego temat zmienic zdania.

  •  

   Dwa najbogatsze kraje w Europie są poza UE i świetnie sobie radzą.

   @gruby333: Świetnie sobie radzą, bo mają dość unikatową pozycję (Szwajcaria to lata budowania dyplomacji, a Norwegia to ropa) i jednocześnie są bardzo silnie z Unią powiązane - płacą na nią co roku spore pieniądze i wprowadzają u siebie unijne prawo.

   Nie wiem na jakiej podstawie uważacie, że jakiś protest oznacza zmianę zdania Brytyjczyków w sprawie Brexitu. W referendum przeprowadzonym w 2016 roku 17,410,742 ludzi głosowało za opuszczeniem UE a 16,141,241 za pozostanie w UE. Ponad milion osób więcej głosowało za opuszczeniem UE.

   "Ponad milion głosów więcej" to wynik 51,89% do 48,11%. To jest naprawdę niewielka różnica i pokazuje, że kraj jest mocno podzielony w tej kwestii.

   Dla pewnej grupy demokracja jest tylko wtedy gdy ludzie głosują zgodnie z ich poglądami.

   Bzdura. Referendum się odbyło i Anglia rozpoczęła przygotowania do Brexitu. Jednak końcowy efekt jest daleki od tego, co obiecywali "leaversi" przed referendum i dlatego kolejne głosowanie jest uzasadnione. Coraz prawdopodobniejszy jest przecież scenariusz "no deal" a na pewno część głosujących za "leave" miała właśnie w głowie scenariusz przypominający Norwegię, gdzie np. strefa wolnego handlu jest utrzymana.

   Esencją demokracji jest właśnie możliwość zmiany zdania. Jeśli Brytyjczycy w nowym referendum uznają, że wolą "no deal" od umowy jaką wynegocjowała May to też daje to parlamentowi lepszy mandat do działania.

  •  

   Czyli referendum dot. członkostwa w UE powinno się odbywać co 4 lata? Jestem za, niech odbywa się co 5 lat razem z wyborami do PE. Co? juz sie nie podoba demokracja?

   @supermoc: Gdyby nie związane z tym koszty, nie miałbym z tym żadnego problemu. Poparcie dla UE jest w Polsce rekordowo wysokie, byłaby więc to obecnie tylko strata pieniędzy.

  •  

   @rzep

   Skąd przekonanie, że skoro można zrobić jedno referendum to po trzech latach nie można kolejnego, skoro wyszły na jaw nowe informacje?
   Można, ale powinni wpierw wejść z UE, a potem robić referendum. W przeciwnym razie powinni rozpisywać referendum jeden za drugim w nieskończoność.

   wiesz, że istnieje coś takiego jak przyspieszone wybory?
   Przyspieszone wybory nie są skutkiem zmiany zdania wyborców.

   Pokazuje Ci, że esencją demokracji jest możliwość zmiany zdania i dlatego masz w nią w wbudowane takie rzeczy jak wybory czy referenda.
   To niech wpierw wprowadzą zasadę karencji w przypadku referendum, i wtedy niech robią referendum co ileś czasu. W przeciwnym razie twój argument jest niemerytoryczny.

  •  

   @PanFizyk: jakoś referendum za przyjęcie traktatu lizbonskiego powtarzali w Irlandii tak długo aż zapadnie jedyna słuszna decyzja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Jare_K: no wlasnie zapytalam pakistanca w pracy jak glosowal te dwa lata temu, odpowiedzial ze przeprasza ale za wyjsciem i ze teraz zaluje, tak samo anglik Sean stary pijak tez za wyjsciem a jego powod to to ze wszyscy ich nienawidza francja niemcy i ogolnie kretynskie tlumaczenie xD no kurwa

  •  

   Można, ale powinni wpierw wejść z UE, a potem robić referendum. W przeciwnym razie powinni rozpisywać referendum jeden za drugim w nieskończoność.

   @Volki: Jest to absolutnie bez sensu i generowałoby olbrzymie koszty. Referendum powinno się odbyć teraz, z zadaniem pytania jaką opcję wolą Anglicy - no deal, deal May czy anulowanie brexitu. To by dało rządowi bardzo mocny mandat w podjęciu decyzji.

   Nie ma mowy o żadnych referendach w nieskończoność. Od poprzedniego minęły już prawie 3 lata i wiele się w tym czasie wyklarowało w temacie tego czy brexit jest, a czym nie jest.

   Przyspieszone wybory nie są skutkiem zmiany zdania wyborców.

   Oczywiście, że bardzo często są. Wynikają np. z masowych protestów obywateli.

   To niech wpierw wprowadzą zasadę karencji w przypadku referendum, i wtedy niech robią referendum co ileś czasu. W przeciwnym razie twój argument jest niemerytoryczny.

   W jaki sposób jest niemerytoryczny? Referendum jest przeprowadzane wtedy, gdy pojawia się jego potrzeba. Referendum dot. Brexitu z 2016 też nie wynikało z jakichś konkretnych zasad - po prostu rządzący uznali, że ten temat powinien zostać poddany pod publiczne głosowanie.

  •  

   @rzep

   Jest to absolutnie bez sensu i generowałoby olbrzymie koszty. Referendum powinno się odbyć teraz, z zadaniem pytania jaką opcję wolą Anglicy - no deal, deal May czy anulowanie brexitu.
   Tak działa demokracja. Ludzie powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny.
   A jeśli uważasz, że to bezsensu, to powinieneś być przeciwny referendum co do zasady, bo ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny, i o tym powinien był decydować tylko rząd, król etc.

   Oczywiście, że bardzo często są. Wynikają np. z masowych protestów obywateli.
   Podaj te częste przypadki protestów. Tylko pomiń zamachy stanu.

   W jaki sposób jest niemerytoryczny?
   Bo przyrównujesz wybory do referendum.

  •  

   czym innym jest przeprowadzanie referendum jeszcze raz, aż zwycięży ta opcja, której chcemy

   @PanFizyk: zaraz, jeżeli faktycznie oznacza to że ludzie też chcą tej opcji, to jaki w tym problem? Oczywiście że ludzie to stado baranów i pozwolenie im głosowania nad czymkolwiek jest skrajnie nieodpowiedzialne, ale jeżeli z samym referendum masz problem a nie demokracją to zdumiewająca wypowiedź

  •  

   @Wap30: Nie, ja mam problem z demokracją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Tak działa demokracja. Ludzie powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny. A jeśli uważasz, że to bezsensu, to powinieneś być przeciwny referendum co do zasady, bo ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny, i o tym powinien był decydować tylko rząd, król etc.

   @Volki: Nie, tak nie działa demokracja. Karanie ludzi w imię jakiejś "odpowiedzialności" nie ma nic wspólnego z demokracją.

   Podaj te częste przypadki protestów. Tylko pomiń zamachy stanu.

   Np. w 2014 roku w Tajlandii.

   Bo przyrównujesz wybory do referendum.

   Ale co w tym niemerytorycznego? Obie te rzeczy to wyrażenie woli wyborców, która się wraz z czasem zmienia.

  •  

   @rzep

   Nie, tak nie działa demokracja. Karanie ludzi w imię jakiejś "odpowiedzialności" nie ma nic wspólnego z demokracją.
   Tak właśnie działa demokracja. Większość głosuje i bierze odpowiedzialność za swoje głosowanie. W przeciwnym razie odpowiedzialność bierze rząd, który nie rozpisuje referendum, albo nie jest ono wiążące dla rządu.

   Odpowiedzialność to nie kara. To jest skutek swoich działań. Jeśli nie chcesz tego skutku, to nie powinno być referendum.

   Np. w 2014 roku w Tajlandii.
   To jest przykład zamachu stanu. To nie jest wynik protestu, tylko bezprawne przejęcie władzy.

   Ale co w tym niemerytorycznego? Obie te rzeczy to wyrażenie woli wyborców, która się wraz z czasem zmienia.
   To, że wybory odbywają się cyklicznie, gdyż tak jest zapisane w prawie. innymi słowy nie są wynikiem zmiany zdania społeczeństwa.

   Referendum nie odbywa się cyklicznie.

  •  

   Tak właśnie działa demokracja. Większość głosuje i bierze odpowiedzialność za swoje głosowanie. W przeciwnym razie odpowiedzialność bierze rząd, który nie rozpisuje referendum, albo nie jest ono wiążące dla rządu.
   Odpowiedzialność to nie kara. To jest skutek swoich działań. Jeśli nie chcesz tego skutku, to nie powinno być referendum.


   @Volki: Nie. Ludzie głosują, ale mają prawo zmienić swoje zdanie. Nie ma żadnego przymusu by raz podjęta decyzja nie mogła być zmieniona.

   To jest przykład zamachu stanu. To nie jest wynik protestu, tylko bezprawne przejęcie władzy.

   Zamach stanu odbył się po wyborach, które były przyspieszone przez protesty.

   To, że wybory odbywają się cyklicznie, gdyż tak jest zapisane w prawie. innymi słowy nie są wynikiem zmiany zdania społeczeństwa.
   Referendum nie odbywa się cyklicznie.


   No nie odbywa się. Więc nie ma żadnych przeciwwskazań by nie odbyło się np po 3 latach, gdy sytuacja dot. Brexitu wygląda zdecydowanie inaczej niż gdy przeprowadzano pierwsze referendum.

   +: JakovKarnic, Wymiatashi92 +5 innych
  •  

   @BaniaGonibanie: ze glosowal za wyjsciem xD
   on czesto mowi zreszta slowo apologies

  •  

   @rzep

   Nie. Ludzie głosują, ale mają prawo zmienić swoje zdanie. Nie ma żadnego przymusu by raz podjęta decyzja nie mogła być zmieniona.
   Już ci wytłumaczyłem, że powinni to zrobić po wyjściu z UE, bo inaczej trzeba powtarzać referendum w nieskończoność.

   Zamach stanu odbył się po wyborach, które były przyspieszone przez protesty.
   Zamach stanu był wynikiem protestów.

   Więc nie ma żadnych przeciwwskazań by nie odbyło się np po 3 latach
   Ty już sam nie wiesz o czym piszesz. Ja mówię tylko, że twoje uzasadnienie jest bezsensu, bo przyrównałeś wybory do referendum, a przecież referendum nie odbywa się cyklicznie.

   Może się odbywać nawet po 7 dniach, ale wtedy musiałoby się odbywać tak co tydzień, bo dlaczego jedno referendum jest ważniejsze od drugiego? W przypadku wyborów można przeprowadzić co jakiś określony czas, bo jest cykliczne.

  •  

   Już ci wytłumaczyłem, że powinni to zrobić po wyjściu z UE, bo inaczej trzeba powtarzać referendum w nieskończoność.

   @Volki: Nie, nie będą. Dlaczego niby? Gdy odbywało się pierwsze referendum obywatele Anglii nie wiedzieli jak dokładnie Brexit będzie wyglądał.

   Teraz widzą, że są 3 wybory i powinni mieć prawo głosu nad nimi.

   Zamach stanu był wynikiem protestów.

   Weź przeczytaj zanim się zaczniesz wypowiadać. Na początku były protesty, to doprowadziło do wcześniejszych wyborów. Parę miesięcy po wyborach dopiero wojsko zrobiło zamach stanu.

   Ty już sam nie wiesz o czym piszesz. Ja mówię tylko, że twoje uzasadnienie jest bezsensu, bo przyrównałeś wybory do referendum, a przecież referendum nie odbywa się cyklicznie.

   Wiem, ty po prostu tego nie czytasz. Przyrównałem wybory do referendum, bo pokazałem, że demokracja z góry zakłada zmianę zdania wyborców - i wprowadzone są ku temu mechanizmy. Mówienie więc, że kolejne referendum to złamanie zasad demokracji "bo wybór już został podjęty" jest nielogiczne.

   Może się odbywać nawet po 7 dniach, ale wtedy musiałoby się odbywać tak co tydzień, bo dlaczego jedno referendum jest ważniejsze od drugiego? W przypadku wyborów można przeprowadzić co jakiś określony czas, bo jest cykliczne.

   Może, jeśli są ku temu powody. Ale ciężko Ci będzie przekonać kogoś, że referendum po 7 dniach będzie miało inny wynik. Natomiast po 3 latach i po takim rozwoju wydarzeń jak w przypadku Brexitu referendum jest zdecydowanie uzasadanione.

  •  

   @rzep

   Nie, nie będą. Dlaczego niby? Gdy odbywało się pierwsze referendum obywatele Anglii nie wiedzieli jak dokładnie Brexit będzie wyglądał.
   I to jest właśnie odpowiedzialność. Chcieli demokracji, to niech teraz biorą ją ze wszelkimi konsekwencjami.

   Weź przeczytaj zanim się zaczniesz wypowiadać. Na początku były protesty, to doprowadziło do wcześniejszych wyborów. Parę miesięcy po wyborach dopiero wojsko zrobiło zamach stanu.
   Może ty wpierw doczytaj.
   "Efektem protestów było odsunięcie przez Sąd Konstytucyjny od stanowiska szefa rządu siostry Thaksina – Yingluck Shinawatrę w dniu 7 maja 2014 oraz wprowadzenie 20 maja 2014 stanu wojennego przez generała Prayuth Chan-ocha. Dwa dni później wojsko przeprowadziło zamach stanu, przejmując władzę cywilną."

   Wiem, ty po prostu tego nie czytasz. Przyrównałem wybory do referendum, bo pokazałem, że demokracja z góry zakłada zmianę zdania wyborców - i wprowadzone są ku temu mechanizmy. Mówienie więc, że kolejne referendum to złamanie zasad demokracji "bo wybór już został podjęty" jest nielogiczne.
   Jeśli uwzględnia się zmianę zdania, to wtedy musi być cykliczność, bo inaczej trzeba przeprowadzać wybory co tydzień.

   Może, jeśli są ku temu powody. Ale ciężko Ci będzie przekonać kogoś, że referendum po 7 dniach będzie miało inny wynik. Natomiast po 3 latach i po takim rozwoju wydarzeń jak w przypadku Brexitu referendum jest zdecydowanie uzasadanione.
   Czyli co? Uznaniowość w decyzji o rozpisaniu referendum, w którym już demokratycznie się decyduje? Przecież to jakiś absurd xD

  •  

   @rzep: niezle socialmedia weszły do mainstream

  •  

   Pierw zagłosowali, że chcą wejść a potem się rozmyślili i zagłosowali, że chcą wyjść.

  •  

   @rzep: skoro chca wyjsc to trzeba wyjsc i ewentualnie po jakims czasie probowac wejsc. To jest opcja zgodna z demokracją i sprawiedliwością. A nie czarować i robić drugie referendum, tym razem inwestując w większą manipulację społeczeństwa.. To nie FAIR. tyle w temacie.

  •  

   @Jare_K: to mentalność brytyjczyków - ogromna cześć z nich czuje się po prostu lepsza bo są brytyjczykami i dlatego uważają że wolno im więcej

  •  

   Kwintesencja konserwatyzmu - niemożność dostrzegania zachodzących zmian i ignorowanie konieczności reagowania na nie

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Nastał dzień, na który wielu z Was czekało! Dziś zachęcam do wykopywania przepisu na Langosz - tradycyjne uliczne węgierskie danie. Langosz w naszych ankietach pojawiał się już dawno i miał spore grono zwolenników. Wygrał ostatnie głosowanie zdobywając 562 głosów (26.85%) więc jest i on :D

  Langosz to popularne na Węgrzech danie, które kupić można w specjalizujących się w jego sprzedaży budkach. Drożdżowe ciasto smażone na głębokim oleju podawane jest z przeróżnymi dodatkami, wśród których najpopularniejsze są śmietana oraz żółty ser.

  Mam nadzieję, że przepis Wam się podoba. Niestety jak wiele tradycyjnych przepisów nie jest on raczej zbyt fit, ale nie zachęcam Was do tego aby jeść go codziennie, ale aby przygotować przynajmniej raz w ramach urozmaicenia swojej kuchni.

  Jeśli zrobicie langosza i wrzucicie jego fotkę na #gotujzwkopem i mnie oznaczycie to będzie mi miło! Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, każdemu postaram się w miarę posiadanej wiedzy pomóc :)

  Dziękuje wszystkim, którzy mnie wspierają i pomagają poprzez wykopywanie i komentowanie znalezisk, plusowanie, wiadomości prywatne, itp.

  Hajduszoboszlo!

  _____________________________________

  PS

  #kuchniamg78 - jeśli ktoś chce to zapraszam również do śledzenia tagu z przepisami :)

  Wołam osoby, które wyraziły chęć wołania. Jeśli chcesz być dołączony do listy zaplusuj odpowiedni komentarz poniżej.
  Jeśli Cię zawołałem, a nie chcesz być wołany zaplusuj inny komentarz.
  pokaż całość

  odpowiedzi (109)

 • odpowiedzi (20)

 • odpowiedzi (21)