•  

Mirki mam zamiar kupić pierwszą zmywarkę (pod zabudowę, 45cm). Może ktoś podpowiedzieć na co zwrócić uwagę?
    Mam jedną na oku ale nie jestem do końca pewny bo jest tego od cholery i jeszcze więcej i weź tu wybierz i nie żałuj ;)
    Czy osobny kosz na sztućce to podstawa czy nie jest to niezbędne? bo czasem bez tego kosza jest nawet z 500zł taniej.
    Taką mam na oku chociaż szczerze powiedziawszy to chciałem wydać mnie,j tak z 1500zł.. Może moglby ktoś coś polecić?

#zmywarka #zmywarki #agd #kiciochpyta #bosch #pytanie #pomocy

•  

@voorhees: nie dasz rady zmieścić 60 cm? wydaje się że 15 cm to nie dużo ale w praktyce 60. wydaje się 2x większa.

•  

Czy osobny kosz na sztućce to podstawa czy nie jest to niezbędne? bo czasem bez tego kosza jest nawet z 500zł taniej.

@voorhees: ale masz na myśli że bez kosza ale z szufladą?

I tak jak @ffurbo pisze - jeśli tylko masz miejsce to bierz 60cm

•  

@voorhees: 1. Dodatkowa szuflada na sztućce to podstawa. Zajmuje dużo mniej miejsca niż osobny kosz wkładany między talerze. Wygoda wkładania/wyjmowania sztućców też jest znacznie większa (przez 8 lat miałem osobny kosz, teraz od roku dodatkową szufladę).
      2. Szerokość zależy od osobistych wymagań. Ja mam 45cm i na codzień w zupełności mi wystarcza. Bez problemu mieszczę w niej kilka kompletów talerzy, trochę szklanek, sztućców i np. niewielką patelnię + garnek. Jedynie po większych uroczystościach się nie mieszczę. Wtedy osobno zmywam zastawę, osobno garnki/patelnie.
      3. Jeśli chcesz 45cm i dodatkową szufladę na sztućce, to zostaje Ci wybór między Amicą, a Boschem/Siemensem. Może w ostatnim czasie coś się zmieniło, ale jeszcze rok temu żaden inny producent nie oferował takiego połączenia.
      4. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Najbardziej chyba na programy. Ważne żeby były urozmaicone, tj. żebyś miał np. jeden program krótki, jeden dłuższy. W Boschu/Siemensie wybór programów masz na lewo od ekranu w drzwiach, po prawej są dodatkowe opcje. W nich warto mieć np. funkcję "ekstra suszenia", albo "ekstra natrysku" na dolny kosz (do zmywania garnków).
      5. Reszta funkcji to już takie bajery, na które chyba nie masz co patrzeć, skoro nie chcesz wydać nie wiadomo ile (wyświetlanie czasu pozostałego do końca zmywania na podłodze, podświetlenie środka zmywarki, otwieranie drzwi bez konieczności szarpania za front, itd.).
      6. Wydaje mi się, że aranżację koszy góra/dół oferuje już każdy model (to też warto mieć).

•  

@ffurbo:
      @animuss: sorry miałem na myśli tą dodatkowa szufladę na sztućce a nie żaden kosz. w mojej kuchni inna opcja niz 45cm nie wchodzi w grę..
      @vegeciak: dzięki wielkie za wyczerpanie tematu:) naprawde rozjasniles mi w głowie, teraz wiem na co w dużej mierze zwrócić uwagę. ta zmywarka która wrzucilem w linku zdaje się, że spełniałaby wszystkie wymagania ale chyba będę szukał jeszcze czegoś ciut tańszego;)
      a co do programu krótkiego to widzę że najkrótszy program tej zmywarki to 60min, myślałem że są krótsze. Ale ma tez ta funkcję Vario speed plus do skracania czasu zmywania, czy takie coś mi wystarczy?

•  

ta zmywarka która wrzucilem w linku zdaje się, że spełniałaby wszystkie wymagania

@voorhees: Po szybkim sprawdzeniu wydaje mi się, że tak. Z funkcji "na prawo od wyświetlacza" brakuje mi w niej tylko opcji "ekstra natrysku" na dolny kosz, ale to już mniej istotny "bajer". Ważne, że ma "ekstra suszenie", które przydaje się znacznie częściej (fajnie mieć opcję dosuszenia naczyń, jeśli efekty "standardowego" suszenia nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące). Połączenie dodatkowego suszenia + natrysku mają chyba tylko Siemensy.

Co do programów krótkich, to też byłem tym zaskoczony. Mój stary Electrolux miał program, który trwał chyba mniej niż 40 minut (nie pamiętam ile dokładnie, a już się go pozbyłem). Teraz z tego co patrzyłem, to wszystkie zmywarki zmywają przez godzinę i dłużej (nawet w nowych Electroluxach nie znalazłem takiego 35-40-minutowego, pobrałem jakieś 10 instrukcji). Trzeba się niestety pogodzić z godzinnym zmywaniem, mi to wystarcza. Wolałem o tym wspomnieć, bo są Bosche/Siemensy, w których najkrótszy program trwa aż 1:30.

Vario Speed nie działa w programie godzinnym. Mój Siemens (SR656D00TE, programowo chyba identyczny z podlinkowanym Boschem; różni się tylko dodatkowymi funkcjami, o których wcześniej wspomniałem) po włączeniu pokazuje takie czasy zmywania (nie sprawdzałem ile trwają w rzeczywistości, korzystam głównie z godzinnego):

- Garnki - 2:15, 1:30 z VS (Vario Speed)
      - Auto - 2:30, 1:20 z VS
      - Eco - 3:15, 1:04 z VS
      - Cichy - 4:00, nie działa VS
      - Ikona kieliszka - 1:30, 1:00 z VS
      - 1h - 1:00 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli "Twój" Bosch jest za drogi, to przy kryteriach "Bosch/Siemens", 45cm, dodatkowa szuflada na sztućce i cena poniżej 1700zł znalazłem tylko Siemensa SR635X01ME za 1450zł w większych sieciówkach (RTV Euro AGD, Media Expert, Neonet).

Z minusów względem Twojej propozycji (tak na szybko, musiałbyś jeszcze dokładnie sprawdzić):
      - nie ma programu cichego (trwającego 4h, więc chyba niewielka strata)
      - jest o 2db głośniejsza (46vs48db). Pytanie, czy te 46db z Boscha nie było podane dla programu cichego (z którego i tak byś nigdy nie korzystał). Jeśli tak, to również żadna strata.
      Z plusów:
      - ma dodatkowy natrysk na dolny kosz (ikonka między VS a ekstra suszeniem - nazywa się "strefa intensywna").

Poza tym ma konfigurowalne kosze góra/dół. Z brakujących funkcji względem droższych modeli Boscha/Siemensa wyłapałem tylko gorszą klasę energetyczną, brak podświetlenia w środku, brak "projektora" wyświetlającego obraz na podłodze z pozostałym czasem zmywania i brak automatycznego otwierania drzwi (nie trzeba szarpać za front, wystarczy przycisnąć lekko ręką i drzwi same się otwierają - przydatne jeśli ktoś nie chce uchwytów na frontach ani frezów). W sumie wszystko to bajery, bez których spokojnie można się obejść.

•  

@voorhees:

Jeszcze w kwestii "dosuszenia" o którym wspomniałem, żeby nie wprowadzać w błąd. Nie działa to tak, że jak otworzysz zmywarkę, będziesz niezadowolony i możesz jeszcze dosuszyć naczynia. Po prostu jak po 1-2 zmywaniach zauważysz, że standardowe suszenie jest niewystarczające, to przy kolejnych zaczniesz włączać dodatkową funkcję. Ja korzystam z tabletek + płynu nabłyszczającego i z efektów suszenia jestem zadowolony.

•  

@vegeciak: dzieki wielkie za fachową pomoc, teraz chyba juz wiem wszystko ;)
      co do tego siemensa to ciekawa propozycja jednak mimo wszystko zastanawiamy się z #rozowypasek czy nie dołożyć już tych kilku stówek do tego boscha i mieć te kilka bajerów więcej, nie chcemy potem żałować:) szkoda tylko, że nie ma tego ekstra natrysku no ale rozumiem, że za tą cenę nie można mieć wszystkiego..
      Co do głośności to jednak jest cichsza - "Zmywarka Silence Plus z programem Cichym: przyjemnie cicha praca jedynie przy 46dB, jeszcze cichsza z programem Cichym."

Hmm ten Bosch kosztuje 1700zł, siemens do wyłapania za 1400zł, już sam nie wiem czy te bajery są warte 300zł ale chyba zerknę jeszcze czy można dostać coś ciekawszego niż ten Bosch w cenie do 1700zł:) Teraz przynajmniej wiem na co zwrócić uwagę, dzięki!

•  

@voorhees: Nie ma za co :)

Co do porównania tych konkretnych modeli Bosch/Siemens... Jeśli chodzi o same "bajery", to moim zdaniem Siemens wypada nieco lepiej (zamiast 4-godzinnego programu cichego ma "strefę intensywną/ekstra natrysk") i gdyby tylko o nie chodziło, to nie zastanawiałbym się zbyt długo tylko z tych dwóch zmywarek wybrał Siemensa.

Natomiast tak jak słusznie zauważyłeś, Bosch jest cichszy nie tylko w programie cichym (z którego z uwagi na ekstremalnie długi czas rzadko albo prawie wcale nie będziesz korzystał), ale w ogóle, a skoro tak, to mimo wszystko "poświęciłbym" strefę intensywną, dopłacił 300 zł i wybrał Boscha (chyba, że masz zamykaną kuchnię i poziom hałasu nie jest dla Ciebie istotny). Dlaczego?

Ja mam SR656D00TE, która wg. specyfikacji emituje tylko 44db, a w salonie z aneksem wydaje mi się dość głośna. Podczas godzinnego zmywania nie jest to jakoś szczególnie uciążliwe (zawsze mogę włączyć TV), ale gdyby miała tak chodzić przez 2-3h kilka dni w tygodniu, to nie wiem czy bym wytrzymał i czy korzystanie z niej było wciąż wygodne. Dlatego im cichsza zmywarka, tym lepiej. Inna sprawa, że z tym hałasem to też ciężko mi cokolwiek doradzić, bo mam wrażenie że w mojej zmywarce większy hałas powoduje woda uderzająca o ścianki czy naczynia, a nie sam pracujący silnik.

Powodzenia w zakupach ( ͡° ͜ʖ ͡°)