•  

  1 323 - 3 = 1 320

  Tytuł: Raport pelikana
  Autor: John Grisham
  Gatunek: thriller, sesnacja, kryminał
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Zabójstwa, których ofiarami są sędziowie Sądu Najwyższego, wstrząsają amerykańską opinią publiczną. Darby Shaw, ambitna studentka prawa z Nowego Orleanu, ma na ten temat własną teorię. Przekazuje ją przyjacielowi, Thomasowi Callahanowi, a ten znajomemu w FBI. Kiedy Thomas ginie w wyniku wybuchu bomby podłożonej w jego samochodzie, Darby, przekonana, że podzieli jego los, musi się ukrywać. Nie może zaufać nikomu, a zwłaszcza FBI.

  Tytuł: Tonsury i kaptury
  Autor: Tomasz Cudowski
  Gatunek: thriller, sesnacja, kryminał
  ★★★★★★★★☆☆

  Komedia sensacyjna, której akcja toczy się w X-wiecznej Polsce, a także w Kijowie i Pradze. Na dworze księcia Polan w tajemniczych okolicznościach umiera biskup-etranżer, który miał przeprowadzić chrzest pogańskiego kraju. Niemal równocześnie do kraju nad Wartą przybywa księżniczka, która ma pojąć za męża księcia Polan, jednak zostaje porwana.

  Do akcji wkracza książęcy detektyw Ziemowit, zwany Ziomkiem, który – dzięki przenikliwemu umysłowi i żyłce alchemicznej — etatowo rozwiązuje zagadki i wyjaśnia niezwykłe zdarzenia na piastowskim dworze. W tropieniu występku pomaga mu wierny pies imieniem Szmul.

  Tytuł: Dywizja SS-Hitlerjugend. Historia 12 Dywizji Waffen-SS 1943-1945
  Autor: Rupert Butler
  Gatunek: historia
  ★★★★★★★☆☆☆

  Szczegółowy opis składu osobowego, sprzętu i szlaku bojowego Dywizji SS-Hitlerjugend, sformowanej z fanatycznych członków młodzieżowych organizacji III Rzeszy i weteranów dywizji SS-Leibstandarte. Publikacja odsłania nieznane fakty z dziejów dywizji. Choć autorzy stronią od ocen, a formacje Waffen-SS przedstawiają jako „zwykłe wojsko”, w ich działaniach nie brakowało zbrodni na jeńcach i ludności cywilnej. Książka zawiera unikalne zdjęcia żołnierzy i oficerów dywizji od momentu utworzenia jednostki po zacięte walki w Normandii, kluczowe manewry podczas ofensywy niemieckiej w Ardenach i walki na Węgrzech. By ułatwić lekturę, opartemu na źródłach tekstowi towarzyszą specjalnie przygotowane mapy i wykazy organizacyjne.

  #bookmeter

  źródło: trzy2.jpg