•  

Mirki, planuję zakup nowego auta. Ma mieć duży bagażnik tak żeby wózek się zmieścił, a jak się poszczęści to dwa, dodatkowo tylko benzyna. Głównie jazda po mieście, 1x miesiac/dwa miesiące do zrobienia 150 km w jedną stronę, a czasami 300 km + pewnie 1 lub 2 razy w roku wakacje. Budżet to ok. max 85k PLN. Na chwilę obecną wybór padł na Ford Focus kombi MK4 z silnikiem 150 KM + do tego pakiet Comfort i Winter. Macie może doświadczenie z tym autem? Jakieś pozytywne lub negatywne opinie? Może polecacie coś innego o podobnych parametrach (myślałem o Hyundai i30, ale ma mniejszy bagażnik, Toyocie Corolla, ale obecnie poza budżetem, KIA Ceed, ale za dużo pali i jednak marka KIA, do której nie jestem przekonany)? Z góry wielki dzięki!

#kupautozmikro #focus #ford #fordfocus #auto #samochody

+: s...........a
    •  

@kopiernik: mówisz że Hyundai i30 ale nie Kia Ceed bo pali i marka... przecież one poza znaczkami niczym się prawie nie różnią...

•  

@Loutbox: Generalnie oparte na miejskich / rodzinnych legendach. Nic raczej popartego doświadczeniem. A jakieś uwagi co do Focusa?

•  

@kopiernik: stare ceedy strasznie rdzewiały na tylnych drzwiach. Zwróć uwagę kiedyś jak zobaczysz starą wersje radiowozu. Ale nowe już poprawili, znajomy ujeżdza i30 z dieslem chyba 1.4 - bardzo chwali

•  

Generalnie oparte na miejskich / rodzinnych legendach.

@kopiernik: przy obecnym poziomie kii możesz o tych legendach zapomnieć. Czy weźmiesz kię czy forda to będziesz zadowolony. Porównaj wyposażenie i cenę i wybierz co ci bardziej odpowiada. Fordy nigdy nie zawodzą prowadzeniem i komfortem, natomiast kia może (ale na prawdę "może") mieć odrobinę lepsze materiały w środku.

•  

@kopiernik: u nas padło na focusa z racji wyposażenia (dynamiczne ledy i inne bajery), ale i30/ceeda bym nie wykluczał, przejedź się wszystkimi i sprawdź jak Ci się nimi jeździ

•  

@damian_co_dalej: Panowie dzięki za rady. Na pewno każdym się przejadę, chociaż siliniki, którymi jestem zainteresowany pewnie nie będą dostępne.Wstepnie jestem za focusem ze wzlędu na bagaźnik, nowy model, 150 KM. Oczywiście, ma swoje wady (np. dla mnie wygląd środka), ale gdybym chciał kupić to co dokładnie chce to budżet musiałby być 2x lub 3x większy:)

•  

@kopiernik: ecoboosty nie palą tyle co pokazują tabelki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@trampek: tyczy się to praktycznie każdej nowej turbodoładowanej kosiarki

•  

@jempierozki: @trampek Tak właśnie zakładam, że każda z w/w marek będzie paliła więcej niż w testach. Jak myślicie 1/1.5l na 100km?

•  

@kopiernik: według tego filmiku to chyba nawet więcej niż 1l

źródło: youtube.com

•  

@jempierozki: Dzięki za filmik. Praktycznie poza spalaniem to same superlatywy:) To będzie największy ból dla mnie, przesiadka z 1.9TDI palącego 4,5-5,5l na 100 km. Na pewno obejrzę jeszcze filmik z KIA.

•  

@kopiernik: no bo focusik to przyzwoity samochodzik, dobrze się prowadzi, tylko to spalanie :/

•  

u nas padło na focusa z racji wyposażenia (dynamiczne ledy i inne bajery)

@damian_co_dalej: Cześć, jeździsz już nowym Focusem czy dopiero czekasz na odbiór?

•  

@vegeciak: czekam czekam i se jeszcze poczekam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@damian_co_dalej: Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że już jeździsz i podzielisz się wrażeniami z jazdy, ocenisz adaptacyjne LEDy, zawieszenie, itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@vegeciak: jeździłem testówką 1.5 150 w kombiaku i całkiem daje radę, wyciszenie na pewno bardzo na plus

•  

@damian_co_dalej: Dzięki. Ja jeździłem 1.0 125KM w wersji ST-Line na 17-calowych felgach i belką skrętną z tyłu. Jazda wypadła pozytywnie. Wyciszenie bardzo dobre (dużo lepsze niż w Ceedzie, porównywalne do Megane), praca manualnej skrzyni biegów świetna, drgania 3-cylindrowego silnika praktycznie niewyczuwalne (w 1.5 podobno jest jeszcze lepiej). Zawieszenie też wydało mi się zaskakująco komfortowe.

Ostatecznie zamówiłem 1.5 ST-Line z kilkoma bajerami (m.in. adaptacyjnymi LEDami), przyjdzie mi czekać jeszcze co najmniej 2-3 miesiące, więc żeby umilić sobie ten czas liczyłem na wrażenia innego użytkownika ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z takich "ważniejszych" opcji nie wziąłem tylko adaptacyjnego zawieszenia i nie wiem, czy nie powinienem żałować.

•  

@vegeciak: Nie będziesz żałować. Jeździłem chyba wszelkimi dostępnymi Fordami w Polsce i mam o marce pozytywne zdanie. Ostatnio też nowym 1.5 st line leciałem do Bydgoszczy i z powrotem i nie było żadnego problemu z kręgosłupem ani drogą. ^^,

•  

Ostatnio też nowym 1.5 st line leciałem do Bydgoszczy i z powrotem i nie było żadnego problemu z kręgosłupem ani drogą. ^^

@powrutkrula: Może miał adaptacyjne zawieszenie ^^

A na poważnie... Oglądałem chyba wszystkie dostępne na YT testy nowego Focusa, wiele z nich dotyczyło wersji 1.0 z belką z tyłu i każdy chwalił zawieszenie, więc w moim z wielowahaczem może nie będzie tak źle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@vegeciak: > Część. Odebrałeś już swojego Forda? Ja zamawiałem w ostatnim tygodniu kwietnia, wersję ST linę. Nie wiesz o jakich zmianach statusu informuje handlowiec? U mnie od momentu wpłacenia zaliczki tj. od prawie 3 tygodni, cisza. W umowie mam zapisany odbiór pod koniec września.

•  

@XenuneX: Niestety nie odebrałem i już nie odbiorę ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zamówienie złożyłem na początku marca, termin odbioru miałem ustalony do końca czerwca. Wersja ST-Line, 1.5 182KM hatchback, skrzynia manualna + sporo dodatków (LEDy, pakiet comfort, skóra, kamera cofania, itd.).

Mniej więcej na początku kwietnia dowiedziałem się, że od maja Ford wprowadza zmiany w specyfikacji i modele wyprodukowane po 5-6 maja (pisane z pamięci) będą gorzej wyposażone. Niestety nie podam Ci szczegółowej listy. W moim przypadku poza pierdołami typu "jedna lampka w bagażniku zamiast dwóch", zamówiony przeze mnie egzemplarz straciłby bezkluczykowy dostęp w tylnych drzwiach i co gorsze - wielowahaczowe zawieszenie z tyłu (na rzecz tańszej i prostszej belki skrętnej).

Skontaktowałem się więc z handlowcem (do tego czasu nie było z jego strony żadnego kontaktu) i zapytałem, czy zna już datę produkcji mojego Focusa i czy zdążymy przed zmianami. Dostałem odpowiedź, że nie zna i że w związku z tym na pewno wyprodukuje się już w nowej/gorszej specyfikacji. Nie zaproponował żadnego, nawet symbolicznego rabatu - zapytał tylko "co robimy". Dałem sobie 1-2 dni na przemyślenie i zrezygnowałem. Zaliczkę dostałem po dwóch tygodniach.

Początkowo próbowałem znaleźć podobną konfigurację na placu (wyprodukowaną jeszcze wg. starej specyfikacji, tj. z lepszym zawieszeniem), ale żadnej nie znalazłem. Na placach zostały już w większości same "egzotyczne" połączenia (typu. 1.0 125KM na full wypasie albo 1.5 150KM ale bez klimatyzacji automatycznej albo czujników parkowania).

W tej chwili nie wiem "co dalej". Czekam na cennik Focusa ST i rozważam Ceeda GT. Kią już jechałem, ale było to na początku lutego. Samochodem byłem zachwycony, ale przeszkadzała mi zbyt głośna/nieprzyjemna praca wydechu.

Jakby co, to tu masz forum Focusa z bardziej szczegółowymi informacjami:
      https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94

edit: Na koniec uspokoję. Zmiana zawieszenia nie dotyczy wszystkich modeli. Wielowahacz zostaje w nadwoziu kombi (niezależnie od wersji), w hatchbackach z dwulitrowym dieslem, a także w wersji Vignale i ST (nie ST-Line!). Nie do końca wiadomo jak sytuacja wygląda z wersją Active.

•  

@Bazoski: Praktycznie "gołe" Volvo S60 ¯\_(ツ)_/¯

Najpierw miał być Ceed GT, którego chciałem zamawiać w ciemno zaraz jak tylko pojawiły się cenniki. Poczekałem jednak aż będzie można się nim przejechać i bardzo dobrze, bo wydech okazał się zdecydowanie zbyt głośny.

Później miał być Focus, ale wyszło jak we wpisie wcześniej (w sumie też dobrze, bo okazało się że z silnikiem 1.5 wydech Focusa również buczy, a dodatkowo model ten cierpi na mnóstwo usterek, związanych głównie z elektroniką ale nie tylko).

Wtedy nie wiedziałem co wybrać. Mazdy 3 nie chciałem z uwagi na wyłącznie wolnossące silniki (przypomnę, że szukałem świeżego, względnie dynamicznego kompakta). Pozostało czekać na Focusa ST albo XCeeda. Poczekałem i...

Focusa ST odrzuciłem z uwagi na cenę. Stwierdziłem, że prawie 150 tysięcy za tak plastikowe wnętrze i dodatkowo dość awaryjne auto (w tamtym czasie na forum Forda lawinowo zaczęły powstawać nowe wpisy o kolejnych usterkach) to przesada. XCeed z kolei okazał się nieco zbyt głośny przy większych prędkościach (głośniejszy od Ceeda i Proceeda) oraz zniechęciła mnie nieco jego bryła - taki nadmuchany Crossover pasuje bardziej do miasta albo do kobiety.

Jakieś auto trzeba było kupić, więc wygospodarowałem więcej miejsca w garażu i zacząłem rozglądać się po innych segmentach (głównie D). Oglądałem m.in. Peugeota 508, Superba, no i właśnie S60.

Superb fajny, z całej trójki najtańszy i najmocniejszy, ale także najstarszy (i to widać - zwłaszcza po wnętrzu). Peugeot ładny, ciekawy, wystarczająco mocny i pojemny, ale za drogi. Cenowo wychodził podobnie jak Volvo. Gruba przesada jak za auto średniej klasy, z wysilonym silniczkiem 1.6, średnio działającą skrzynią biegów i bez wielkiego wypasu. Wybór padł więc na S60. W tamtym roku była dostępna jeszcze promocja na pakiet R-Design, który dorzucali za darmo, a od tego można było urwać jeszcze dodatkowy rabat. W tym roku zmieniła się paleta silnikowa (weszły miękkie hybrydy - oznaczenie "B" zamiast "T") i ceny są niestety dużo wyższe.

W ostatnich dniach pojawił się nowy Leon, ale gdybym miał kupować auto teraz, to nie wiem czy bym się zdecydował na Seata. Oglądałem pierwsze filmy na YT i jakość plastików w środku jest straszna. Z tyłu ordynarna skorupa rodem z jakiegoś Up'a, Citygo albo innego mieszczucha za 40 tysięcy. Z przodu w większości plastiki też są twarde, tylko ładnie zakamuflowane (tu damy pomalowany na szaro plastik udający pseudokarbon, tam wrzucimy pianoblack, itp. itd.). Do tego Seat nie dostał matrixowych LEDów, a z silnikiem 1.5 i kilkoma dodatkami kosztuje grubo ponad 100 tysięcy.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Dziś podjąłem swoją najtrudniejszą decyzję w życiu. Musiałem uśpić moją 20,5 letnią kotkę (╥﹏╥) spędziłem z nią praktycznie całe swoje świadome życie, jak się wyprowadzałem od rodziców to ona razem ze mną, mój przyjaciel.

Z dnia na dzień kompletnie wysiadły jej nerki, przestała jeść i pomimo 3 dni kroplówek było już tylko coraz gorzej, cały wczorajszy dzień to pozycja bólu i brak możliwości zaśnięcia przy jednoczesnym nie panowaniu nad moczem. Weterynarz już nie widział nadziei, bo doszła do tego jeszcze anemia. A jeszcze w poniedziałek było "normalnym", nic nie dającym poznać mruczkiem (╯︵╰,)

Miśka była wspaniałym towarzyszem, grzecznym i uwielbiającym towarzystwo ludzi. Jak tylko widziała ze się kładę to zawsze leciała byle tylko leżeć obok. Zawsze (╥﹏╥)
    Mam prawie 30 lat a ryczę jak debil, w gabinecie gdy musiałem podjąć decyzję aż nie mogłem mówić z rozpaczy

Dzięki za wszystko przyjaciółko, mam nadzieję że byłem dla Ciebie dobrym opiekunem.
    Pusto tak bez Ciebie

pokaż spoiler Wiem że #gownowpis i pewnie #nikogo ale tak mi jakoś łatwiej sobie z tym poradzić, choć minimalnie

#zwierzaczki #koty #teczowymost #weterynaria #kot #zwierzeta #zegnaj
    pokaż całość

odpowiedzi (105)

Siemka Wspaniali, macie może ochotę na Świąteczne skarpetki?

Postanowiliśmy zrobić kolejne #rozdajo ( ͡° ͜ʖ ͡°), gdyż poprzednie wylatywały z gorących.

Zasady takie jak w poprzednich konkursach. Pośród plusujących ten wpis wylosujemy przy pomocy #mirkolos użytkownika, który zrobi darmowe zakupy o wartości 100 PLN w naszym sklepie, losowanie odbędzie się jutro około 12:00, zielonki nie biorą udziału!

Dodatkowo na nasz sklep dodajemy dla Was kod rabatowy 20% ważny do 6.12 ( ͡° ͜ʖ ͡°), hasło: "mikołajki".

Zdrówka, pozdrawiamy bardzo serdecznie
    Wasze skarpetki w pudełkach.

#soxinthebox #noszekolorowe #skarpetkiboners #prezent #swieta
    pokaż całość

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (55)

Szpital w Białymstoku odmówił aborcji. Powołał się na opinię Ordo Iuris.

Mimo dwóch niezależnych opinii psychiatrów zalecających przerwanie ciąży ze względu na stan psychiczny pacjentki szpital w Białymstoku odmówił kobiecie aborcji. Dyrektor powołał się na opinię Ordo Iuris, które twierdzi, że "depresja nie jest zagrożeniem dla zdrowia".

Białystok. 26-letnia Agata od ginekologa prowadzącego jej ciążę słyszy, że badania potwierdzają najgorsze przypuszczenia: w jej brzuchu rozwija się płód bezczaszkowy (z tzw. akranią).
    To wada letalna polegająca na niewykształceniu struktur mózgoczaszki. Inaczej: płód nie ma kości pokrywy czaszki. Jego wnętrzności są na zewnątrz, mózg się wylewa. Nie ma żadnej możliwości jego uratowania ani samodzielnego przeżycia. Żadnej.

Z dnia na dzień jest w coraz gorszej kondycji psychicznej. Nie śpi, nie je. Nie jest w stanie normalnie funkcjonować
    Agata idzie do psychiatry. Diagnoza jest jednoznaczna: reaktywne zaburzenia psychotyczne. To zaburzenia, które pojawiają się m.in. w reakcji na silny stres czy traumatyczne wydarzenia. Mogą wywoływać zaburzenia pamięci i świadomości, czasami halucynacje i urojenia, nierzadko prowadzą do samobójstwa.

https://www.wykop.pl/link/6394705/szpital-w-bialymstoku-odmowil-aborcji-powolal-sie-na-opinie-ordo-iuris/

#neuropa #bekazprawakow #bekazkatoli #medycyna #zdrowie #depresja #psychologia #4konserwy #konfederacja
    pokaż całość

odpowiedzi (48)