•  

  Zastanawialiście się, jak wyglądał KDE v 0.1? Dokładnie tak: https://imgur.com/gallery/CPNOQ8Z#rZGtHiG ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #linux #kde #gui

  •  

   @opensourcowiec: pewnie i tak działało stabilniej niż pierwsza beta KDE4( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @opensourcowiec: @yuim: To głupie ale trochę brakuje mi takich interfejsów współcześnie ale jednocześnie przystosowanych pod dzisiejsze standardy. Xfce4 jako tako to zastępuje (proste, szybko działa, brak zbędnych animacji).

  •  

   @Kryspin013: przecież masz cała baterię różnego rodzaju WM... z IceWM też tak zrobisz

  •  

   @opensourcowiec: Mate to syf. o xfce wspomniałem

   @hiperchimera:

   z IceWM też tak zrobisz

   Pisałem - współczesne standardy. Naweto wiele bardziej złożone rozwijane xfce trochę od tego odbiega. I i piszę o całym środowisku a nie o menedżerze okien.

  •  

   @Kryspin013: Tylko czy Xfce4 to współczesny standard? GTK3 w drodze, Wayland za 2-3 lata najwcześniej ...

  •  

   Tylko czy Xfce4 to współczesny standard?

   @fervi: No właśnie o tym napisałem, że nie. Jednocześnie też o wiele bardziej podoba mi sie kierunek w którym zmierza patrząc na kde i gnome.

  •  

   @Kryspin013: W sensie nie to, że ma animacje itd (chociaż w sumie może mieć). Niestety Linux się skurwił ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ostatnio odpaliłem "lekkie środowisko" LXQT i w sumie zżera z 10% mniej ramu od Mate.

   Chyba czas na FreeDOSa ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   Mate to syf

   @Kryspin013: a to dlaczego niby? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Alex_Krycek: Zdarzały się wersje "upstream", które były zabugowane. Z czasem to naprawiali, ale jednak produkcja

  •  

   @fervi: widocznie miałem farta, do tego środowiska, bo mi zawsze działało stabilnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Alex_Krycek: Bo działa stabilnie. Ale w którejś wersji było tak, że chyba jak masz gnome-keyring to minutę do dwóch po zalogowaniu pulpit był ciągle nie gotowy (brak paneli)

  •  

   @fervi: no to faktycznie grubo. Całe szczęście mnie ta wersja ominęła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Alex_Krycek: Pluginy są beznadziejne, większością rozwiązań stoi jeszcze w czasach gnome 2 (bardzo słabe pluginy do panelu). Style się rozjeżdżają. Samo mate potrafi się często wysypać, czasami nawet bez możliwości zalogowania się bez wywalenia dconf. Przypisanie skrótów zależy od tego czy plugin na panelu na to pozwala czy nie. I ogólnie masa mniejszych niedoróbek, które zwyczajnie wkurwiają.

   Generalnie lepsze jest wrogiem dobrego. Korzystając z xfce4 przez tyle lat widze jak cholernie dużo niedoróbek ma mate i jak mocno jest przestarzałe w niektórych miejscach. Na plus są programy w mate z których częściowo korzystam z xfce.

   Ostatnio odpaliłem "lekkie środowisko" LXQT i w sumie zżera z 10% mniej ramu od Mate.

   @fervi: Mi xfce zjada z 200-300MB. Ale w dużej mierze wszystko zależy od pluginów na panelu. Jak zrobisz mega prosty panel z pojedynczymi pluginami to możesz znacząco obniżyć zużycie ramu.

  •  

   @fervi: z całym szacunkiem ale bawi mnie ten cały cyrk z RAM-em... a bo to DE zużywa 380MB a te 450, a KDE ? paaanie to już 500MB...

   ale jaka przeglądarka? ano Chrome... która wpierdziela na starcie tyle ile całe DE ( ͡º ͜ʖ͡º) a po otwarciu kilku kart dobija do 1GB...

   +: yuim
  •  

   @hiperchimera: Tylko nie ma alternatywy dla Chrome i Firefox. Lynx może ...

  •  

   @fervi: no taka cena postępu, pamiętam jak musiałem dokupić 128MB pamięci bo Windows 2000 na 64MB się czasami przycinał...

   kiedyś też cedziłem megabajty, ale na prawdę nie ma sensu sobie życia utrudniać, elektronika nie ma uczuć, nie czuje się samotna ani wykorzystana ;-) teraz mam KDE 5 i jakoś tak ładniej jest... (wieloletni użytkownik i fan XFCE)

  •  

   @Kryspin013: co do pluginów się zgadzam. Niestety od wielu lat stoją z nimi w miejscu ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ze stylami nie zauważyłem problemów, a w Dconf chyba za mało grzebię, bo mi się jeszcze nigdy Mate nie wysypało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Oczywiście jest to bardzo przestarzałe DE. Chyba nawet sami się reklamują, że jest to środowisko dla konserwatywnych użytkowników, którzy nie pogodzili się z zakończeniem linii Gnome2 :)
   Generalnie teraz korzystam głównie z Plasma, ale z Mate mam raczej bardzo pozytywne wspomnienia.

  •  

   kiedyś też cedziłem megabajty, ale na prawdę nie ma sensu sobie życia utrudniać, elektronika nie ma uczuć, nie czuje się samotna ani wykorzystana ;-)

   @hiperchimera: No i po części o tym mówię. Dodaj RAM, Zmień procesor, nowy dysk SSD i co 3 lata kupujesz nowego kompa. W sumie już chyba lepiej Windowsa używać, bo jest bardziej spasiony - ale przecież dopierdzielisz mocniejszym sprzętem i jakoś to będzie

  •  

   MATE to naprawdę stabilny WM, obsługujący GTK2 i GTK3 (client-side decorations). Można powiedzieć, że jest dobrym połączeniem old-school WMa i obsługi nowoczesnych technologii.

   XFCE używam na serwerach, choć sporo mu brakuje - np. VNC z Xfce to mordęga. Co chwilę czegoś brak.

   LXQT jest dobrym projektem, choć Qt i GTK zawsze miały inne filozofie.

   KDE... choć byłem użytkownikiem KDE 1.0 od początku, niestety, przez lata nie widziałem wersji, która mi się nie crashowała. "KDE Crash Handler" to chyba najczęściej widziane okno na moim pulpicie, kiedykolwiek używałem KDE. ...ostatnio nawet spróbowałem KDE Neon i... crash zaraz po loginie. Nie wiem, czy mają tak inni - może to moja wina. Ale jeżeli Neon się crashuje na VM-ce, coś poważnie jest nie tak.

  •  

   Ze stylami nie zauważyłem problemów

   @Alex_Krycek: Style w sensie gtk się rozjedża a już szczególnie na panelu i to przy oficjalnych pluginach. Dconf to rodzaj bazy danych z ustawieniami. Coś jak rejestr w windowsie. To gówno potrafiło mi się zepsuć samo z siebie uniemożliwiając zalogowanie się do pulpitu. Jedyną możliwością było wywalenie pliku dconf, żeby się na nowo wygenerował. Ostatnio taki błąd widziałem w unity w ubuntu jakoś w 2012 roku.

   Oczywiście jest to bardzo przestarzałe DE.

   No właśnie nie jest przestarzałe. Jedynie niektóre jego funkcje i rozwiązania są.

   z całym szacunkiem ale bawi mnie ten cały cyrk z RAM-em... a bo to DE zużywa 380MB a te 450, a KDE ? paaanie to już 500MB...

   @hiperchimera: Mnie jedynie bolą apki w electronie. Już kilka razy miałem taką sytuację, że jakaś gówno apka która nic nie robi potrafiła sobie 2GB ramu zeżreć bo 5-6 procesów chrome. Taki itch.io dla przykładu 700MB ramu u mnie wpieprzał przy uruchomieniu i to tylko dla jednego okna xD

   MATE to naprawdę stabilny WM

   @opensourcowiec: Może się coś zmieniło. Ja miałem inne odczucia. No i mate ogólnie jest spoko ale nie jako główne DE na prywatny komputer. W xfce4 srogo grzebałem żeby przystosować je do siebie. Jakbym miał korzystać gdzieś na zewnątrz z domyślnego xfce4 to też bym pierdolca dostał i o wiele bardziej wolałbym mate ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Kryspin013: wiem co to Dconf, tylko napisałem, że chyba zbyt mało w nim dłubałem, by coś zepsuć. A pisząc przestarzałe miałem na myśli klasyczną koncepcje, bo zauważ że Mate wygląda i funkcjonuje niemal tak samo jak stare wersje Gnome2.

  •  

   @opensourcowiec: akurat KDE 4, to nie było dobre porównanie... niemniej chłopaki wyciągnęli wnioski, jak na razie moja nowa Plasma działa dobrze

  •  

   że chyba zbyt mało w nim dłubałem, by coś zepsuć.

   @Alex_Krycek: Nie musiałeś w nim dłubać. Wystarczy, że zmieniłeś coś w ustawieniach mate albo mate tweak albo nawet nic nie robiłeś...

   niemniej chłopaki wyciągnęli wnioski, jak na razie moja nowa Plasma działa dobrze

   @hiperchimera: No raczej tak średnio bym powiedział biorąc pod uwagę, że pojedyczny (oficjalny) plasmoid potrafi wysypać całe środowisko. Stabilność jak w kde4. Często też efekty potrafią wysypać pulpit.

  •  

   @opensourcowiec: o ile dobrze pamiętam moje dawne ukochane KDE3.5 było bardzo stabilne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na KDE4 się zawiodłem, więc mało korzystałem z niego. Teraz od ponad pół roku siedzę na nowej Plasmie na Archu i działa powiedzmy... dostatecznie stabilnie xD To znaczy, że czasem coś się tam zepsuje, ale po paru dniach wydadzą łatkę i wszystko wróci do normy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Kryspin013: a jak długo z niego korzystałeś? Może natrafiłeś na jakąś fatalną wersję i się zawiodłeś? Bo ja przyznam bardzo długo używałem i to na różnych sprzętach oraz dystrybucjach i szczerze powiedziawszy nie przypominam sobie abym miał jakikolwiek crash/zwieche tego środowiska.

  •  

   @Alex_Krycek: no cóż Arch tak ma :-) pakiety bleeding-edge... ja się ostatnio zrobiłem wygodny i ze Slackware (po drodze Arch, Manjaro, Debian Testing) przerzuciłem się na Fedorę i ostatecznie siedzi SuSeł Leap

  •  

   a jak długo z niego korzystałeś? Może natrafiłeś na jakąś fatalną wersję i się zawiodłeś? Bo ja przyznam bardzo długo używałem i to na różnych sprzętach oraz dystrybucjach i szczerze powiedziawszy nie przypominam sobie abym miał jakikolwiek crash/zwieche tego środowiska.

   @Alex_Krycek: Może, kilka miesięcy.

  •  

   @Alex_Krycek: Choć nie jestem wielkim fanem MATE, niestety muszę stwierdzić, że 99% mojej pracy właśnie na tym WM wykonuję. Laptop: MATE nigdy nie zaliczył wtopy, odkąd zainstalowałem ... Mint 18.1. To dość długo.

   Przewagą KDE, subiektywnie mówiąc, jest ich filozofia. Tzn. na wszystko jest konfiguracja. GNOME3 to jakiś produkt maniaków Apple, którzy za mnie podejmują decyzje.

   Co do KDE 3.5 i np. 4.0 - muszę przyznać, że również przeszkadzał mi brak założeń estetycznych. Setki przycisków, często nielogicznie ustawionych, czasami podpisanych, czasami nie. Chaos na ekranie. GNOME (i dziś MATE) zawsze miał pewne założenia w UI design i trochę wymuszał produkowanie softwareu, który spójnie wygląda.

  •  

   @hiperchimera: najnowszy KDE Neon to v.5.x. Niestety, crashuje się w wersji Live u mnie. Szkoda, bo wolałbym się przesiąść na KDE.

  •  

   Choć nie jestem wielkim fanem MATE, niestety muszę stwierdzić, że 99% mojej pracy właśnie na tym WM wykonuję. Laptop: MATE nigdy nie zaliczył wtopy, odkąd zainstalowałem ... Mint 18.1. To dość długo.

   @opensourcowiec: coś w tym jest. MATE jest słabo rozbudowane, ale bardzo stabilne i responsywne. Właściwie jest to DE, a nie tylko WM :) Jeśli chodzi o WM, to np. bardzo często do pracy z MATE korzystam z Compiza i też mi działa stabilnie.
   Co do wyglądu, to KDE3.5 zapamiętałem jako najbardziej ładne i estetyczne (rzecz jasna jak na ówczesne czasy) środowisko graficzne. Ale to były dopiero moje początki z Linuksem, więc być może ta moja subiektywna opinia jest daleka od prawdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @opensourcowiec: ale zaraz, czegoś nie rozumiem... KDE Neon jako distro to poligon doświadczalny dla samych twórców środowiska KDE, podobno to nawet mniej stabilne od Archa jest... samo DE ma chyba 5.8 i 5.12 oznaczone jako LTS - nie ma tego w Mint?