Wpis z mikrobloga

@4tek:
Zwyczajnie byłem ciekawy co z punktu demografii byłoby bardziej skuteczne 500+ czy jednorazowy ekwiwalent.
Program ma być być rozbudowany i ma kosztować 40 mld zł rocznie. Wypłacając 75 000 można by było zapłacić za 530 tys becikowych-teram may urodzenia na poziomie 400 tys:)
Konkretne rozwiązania prawne i obostrzenia przed ludźmi przyjeżdżającymi do Polski na 2 dni żeby urodzić to już temat na inną rozmowę:)
@4tek: Tylko, że prawie nikt nie zdecyduje się na dziecko bez zabezpieczonego mieszkania. A 75 tys daje ci wkład, drugie spłaca połowę mieszkania.
A mieszkania muszą stanieć i tu trzeba uruchomić grunty zalegające w miastach, kopnąć samorządy do zrobienia planów zagospodarowania. No jest jeszcze problem z wielkością mieszkań. Masa kawalerek albo klitek 48m-50m. Mało jest mieszkań 4-6 pokoi.
Zresztą tu masz też odpowiedź przed "patolą":)
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: pomysł na szybko. Nie ma idealnego rozwiązania. Dostrzegam po prostu barierę mieszkaniową, która jest bardzo trudna do przeskoczenia bez wchodzenia w kilkudziesięcioletni kredyt. Przy tym w realiach demokratycznych 500+ jest najlepszą opcją z punktu widzenia szybkiej budowy mocnej bazy wyborczej. Jestem przekonany, że gdyby nie ten program to przy tak silnej propagandowej nagonce (#!$%@?ąc od jej karykaturalnego moim zdaniem przerysowania) PiS miałby dziś nie więcej niż 10% poparcia.
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: a ja odpowiadając serio: jako że jestem kobietą bez zastanowienia 75k, miałabym jak zapłacić za prywatny żłobek i jeszcze dodatkowo opiekę/pomoc w godzinach popołudniowych więc z ojcem dziecka nie bylibyśmy przemęczeni, i wypoczęcia zajęli się wychowaniem. Potem mogę spokojnie sama utrzymywać dziecko jak już nie będzie potrzebować tyle opieki, zwłaszcza że krótsza przerwa w karierze zawodowej jest decydującą przy awansach
I to naprawdę mogłoby zachęcić młode i ambitne kobiety do
Większa ilość żłobków, reforma edukacji, lepsza opieka medyczna i wieksze ulgi podatkowe za posiadanie dzieciaków. Nie chce pieniędzy od rządu i nie chce aby ktokolwiek takie otrzymywał za sam fakt płodzenia dzieci.


@Maliszak: a mnie blokuje to, że nie dozbierałem jeszcze hajsu na dom. Jakby "dali" 75k to w sumie zrobiłbym dzieciaka już teraz tak szczerze. 500+ mnie nie zbawi za to
Orientuje się ktoś ile co miesiąc/rok dostawało by się z 75k na koncie %?

150-200 zł miesięcznie przy lokacie 3%

@ruszcz: @grzemach: Rozumiem matematykę ale jak macie wziąć kredyt na dom i płacić 5-6% od tych 75 tys to już takie oczywiste nie jest a jak jeszcze doda się inflację... Ile to 500 zł będzie warte za 15 lat?:)

Zresztą to tylko niewinny eksperyment myślowy co bardziej wpłynęło na demografią:)