Wpis z mikrobloga

#wolnoscfinansowa
#pociagdozyskow
#pieniadze
#inwestycje
#inwestowanie

Witam.
Pierwszy wpis w moim blogu finansowym wolnoscfinansowa, bez owijania w bawełnę - wszystkie cyferki do dwóch miejsc po przecinku.
Może trochę o sobie - facet, żonaty, dwójka dzieci, mieszkam poza granicami kraju.
Moim celem jest osiągnięcie wolności finansowej - tj. aktywność zawodową chciałbym traktować rekreacyjnie, to moje inwestycje mają pokryć moje miesięczne wydatki.
Inwestuję od lutego 2014 - średnia stopa zwrotu to okolice 15%. Za pierwszy cel na swojej drodze uznałem uzbieranie 1mln złotych - wtedy powinienen zarobić ok. 150 000zł rocznie, co da mi dochód na poziomie 10 000zł netto miesięcznie. Powinno wystarczyć by pokryć podstawowe wydatki.
W 2014 zaczynałem od 70000zł własnego kapitału. Pieniądze które wcześniej przez lata trzymałem na lokacie dostając jakieś smieszne odsetki w stylu 100-150zł miesięcznie. Przekonany byłem, że inwestowanie z zyskiem jest jedynie dla wybrańców, trzeba mnóstwo czytać, siedzieć w temacie, być na bieżąco bo inaczej to się jedynie straci. W pewnym momencie powiedziałem - a spróbuję. Targetem na pierwszy rok było zarobienie na dodatkowe wakacje - udało się.

W ciągu 4 lat mój profit (zysk netto z inwestycji) wyglądał tak:
2014 - ~12000zł
2015 - 17945,85zł (zacząłem prowadzić excela stąd taka dokładność)
2016 - 21514,73zł (zero dofinansowania z własnej kieszeni)
2017 - 31465,47zł (50k dorzucone do inwestycji)
2018 - 43054,60zł (50k dorzucone do inwestycji)
2019 - stan teraz - 17361,01 (w tym roku na 100% nic nie dofinansuję)

Podczas gdy trzymając pieniądze na lokacie przez podobny okres zarobiłem jakieś 3-4k złotych... :D

Stan mojego portfela na dzisiaj:
1. Mintos - 30400.30zł
Platforma pośrednicząca - łączy inwestorów prywatnych dysponujących wolnym kapitałem z firmami pożyczkowymi (poza bankowymi) tego kapitału potrzebującymi. Działa to na identycznych zasadach jak... bank. Bardzo upraszczając bank korzysta z naszych pieniędzy zgromadzonych na lokotach czy nawet ROR-ach, pożycza je innej osobie zarabiając na różnicy w oprocentowaniu. Na lokacie oferuje nam 1-2% rocznie, średnia pożyczka bankowa to 5-20%/rok.
Mintos działa identycznie tylko liczby się zmieniają bo firmy pożyczkowe pozabankowe to dużo wyższe oprocentowanie (nawet powyżej 100%/rok przy chwilówkach). W skrócie my dostajemy 10-16% (w zależnosci od waluty), mintos jakiś znikomy 1-2% za pośrednictwo (zgaduję w tym momencie), firma pożyczkowa pozabankowa pożycza nasze pieniądze na ok. 50-70%. Biorąc też na siebie ryzyko, bo większość pożyczek (i wszystkie w które ja inwestuję) są objęte gwarancją. Która działa - przynajmniej do tej pory - bez żadnego problemu.
Aktualna stopa zwrotu to: 11.23%/rok

2. Fastinvest - 28534.09zł
Serwis bardzo podobny do mintos-a. W praktyce różni się jedynie zasadami wykupu - mintos posiada rynek wtórny. W fastinvest każda pożyczka w razie potrzeby jest w ciagu 3dni wykupowana przez pierwotną firmę pożyczkową.
Może się trochę się rozpiszę, by nie brzmiało to tak enigmatycznie. Na obu serwisach inwestujemy w pożyczki, umowa jest wiążąca dla obu stron i nie możemy jej wcześniej zerwać - spłaty najczęściej są ratalne, a okres to nawet kilka lat. Co w razie gdy dany inwestor chce nagle wycofać kapitał? Na mintos rozwiązano to w ten sposób iż wprowadzono rynek wtórny - inwestorzy mogą kupować/sprzedawać pomiędzy sobą wierzytelności będące w okresie spłaty. W fastinvest natomiast pierwotna firma pożyczkowa w ciągu 3dni zobowiązana jest do wykupu pożyczki (lub precyzując części sfinansowanej przez nas) ALE tracimy całość oprocentowania, 100% zysku nawet za czas w którym nasze pieniądze pracowały.
Aktualna stopa zwrotu: 15.48% (ale tutaj będzie drastycznie spadać, wcześniej pożyczki w PLN były oprocentowane na 16%, aktualnie 12%)

3. kokos.pl - 42310.48zł
polski serwis socjal lendingowy który już nie działa. Ale umowy wciąż są wiążące i wciąż mi co miesiąc spływa z niego kasa. Serwis zakonczył działalność na poletku SL w lutym 2018. Wtedy miałem tam zainwestowane ponad 200 000zł.
Aktualnie około 13.44% - niestety gdy serwis zmienił profil działalnosci spłacalność drastycznie spadła. Rok temu miałem tutaj ponad 15%

4. Envestio - 5000zł (1150euro)
investuję tu od bardzo niedawna. Trochę ponad tydzien. Serwis socjal lendingowy ale pośredniczący pomiędzy inwestorami a realnymi firmami potrzebującymi kapitału. Plusy serwisu - bardzo wysokie oprocentowanie, 14-17%/rok, jak do tej pory (a sledzę ten serwis od kilku miesięcy 100% skuteczność, firmy które tam składają wnioski o pożyczkę są bardzo skrupulatnie weryfikowane przez serwis, wpadki jeszcze nie było. Pewnie do czasu.
W razie wpadki, bankructwa, wałeczka - serwis gwarantuje zwrot 95% kapitału. Ciężko to na dzien dzisiejszy zweryfikować. Obiecanki - cacanki.

5. konto bankowe + giełda - 36827,52zł
Na koncie bankowym niewiele - jakieś 2k złotych. Z tego konta korzystam jedynie jak jestem w PL - wakacje, wizyta u rodzinki.
Giełda to izostal, varsav, toya, ci games, synerga i obligacje Ghelamco. Na łączną kwotę 34101,80zł.

Giełdę traktuję jako maczugę finansową - przyznam się, że czekam na krach i wtedy zrobię wieksze zakupy.

6. finansowo.pl + jedna pożyczka prywatna - 193172zł
Fiannsowo to typowy portal socjal lendingowy. Łączy inwestorów dysponujących gotówką oraz ludzi którzy tej gotówki potrzebują. Ludzie Ci składają wnioski, inwestor wyraża wolę udzielenia pożyczki. Kilka kliknięć i jest automatycznie generowana umowa pożyczkowa -jak najbardziej respektowana przez polskie sądownictwo - to nie przelewki, można się sądzić, mozna windykować.
Jest to portal chwilówkowy (w 95%) ja inwestuję raczej jedynie w pożyczki ratalne, nie interesuje mnie trzycyfrowe RSSO, raczej dwucyfrowe (nawet w okolicy 20%) ale też i spokojna głowa. Współpracuję z kilkoma osobami (właściciel kilku domków pod wynajem nad morzem, własciciel firmy budowlanej, własciciel drukarni, własciciel firmy IT, prawnik), unikam strzelania na ślepo - przeważająca większość to niestety desperacja zadłużona wszędzie gdzie się da po szyję.
Aktualna stopa zwrotu: 47.58% (ale chyba z tym zliczaniem RRSO przez serwis jest coś nie tak)

Podsumowanie miesiąca:
Łaczny stan aktywów 01.03.2018: 332814,20zł
Łaczny stan aktywów na dzisiaj: 337022,03zł

Zysk miesięczny: 4207,83zł (w ciągu ostatniego miesiąca zrobiłem też mały zakup na allegro, na kwotę 645zł, więc tak naprawdę zysk z inwestycji był w okolicy 4850zł)
Co miesięcznie daje 1.4% zysku, 16.8%/rok

Po co sie rozpisuję?
Trochę mnie to nuży - chciałbym się podzielić tym co robię i dodatkowo zmotywować. Mam nadzieję, ze kilka osób dołączy.
Jeżeli forma się nie przyjmie - tj. dzielenie sie liczbami przyjęte zostanie jako próba chwalenia się, czy zaistnienia to po prostu tego pseudoblogu nie będę kontynuował.
Inspiracją dla mnie był ten blog: https://financiallyfree.eu/

Bardzo mile widziane pytania, odpowiadać będę na bieżąco, z tym, że przy kompie jestem przez godzinkę-dwie dziennie więc czasami trzeba będzie poczekać.

Serwisy mintos, fastinvest, envestio oferują programy partnerskie - są dostępne linki referencyjne które dają bonusy obu stronom (zapraszającemu i zapraszanemu). Nie wciskam nic na siłę - jakby ktoś był zainteresowany to pisać - wyslę w PW.

Pozdrawiam.
shaki24 - #wolnoscfinansowa
#pociagdozyskow
#pieniadze
#inwestycje
#inwestowanie
...

źródło: comment_mO058rZ4DVpSawIofyQJhiL4w0J4BWph.jpg

Pobierz
  • 37
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shaki24: mogę wejść z kapitałem 2tys zł? Wiem że to mała liczba ale czy coś można z tego zrobić u czy da się zainwestować. W giełdę nie chce się bawić trochę jest na tym roboty.
@fruity: Zysk osiągnięty w danym roku.

@aret: Ryzyko przy inwestowaniu jest zawsze. Nie ma i nigdy nie będzie inwestycji bez ryzyka (moim zdaniem lokata bankowa to żadna inwestycja - to raczej ochrona kapitału, sumarycznie się z nich wychodzi na poziomie inflacji).
A strat się nigdy nie uniknie. Moją podstawową zasadą jest dążenie do tego by zyski zawsze były wyższe niż straty a to można osiągnąć odpowiednio dywersyfikując kapitał.

Za czasów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shaki24: z tego co mówisz, to wygląda to jak zwykły biznes. Ile czasu i wysiłku poświęcasz, żeby być na bieżąco i sprawdzać nowych pożyczkobiorców? Zmieścisz się w 10h pracy na miesiąc? Ci ludzie których znasz, znasz z opinii na portalu czy współpracowałeś z nimi? Jak tak, to jak regularnie?
@Silvervend:
mintos/fastinvest są praktycznie bezobsługowe. Kwestia zrobienia przelewu i ustawienia automatu który cały kapitał zainwestuje oraz będzie reinwestował wraz z kolejnymi spłatami.
Envestio - trzeba inwestować ręcznie.
Finansowo - nie przeglądam akcji, nie weryfikuje ludzi. Poprzez serwis kokos.pl udzieliłem łącznie ok. 2000 pożyczek, pożyczkobiorców było z 1800, niewielka bo niewielka ale część z nich okazała się bardzo sensowna i to z nimi kontynuuję współpracę na portalu finansowo.
Więc tak spokojnie mieszczę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@shaki24: czysto hipotecznie. Mam 100k zł, wpadam cały na biało na Mintos i Fastinvest. Bezobsługowo mogę uzyskać Twoje ROI bez większego zaangażowania? Czy najpierw będę musiał coś analizować, żeby wybrać dobre opcje dla automatu?
@shaki24: kuki zmienił aukcje i są teraz w Euro dla pożyczkodawców (przynajmniej dziś). Dostałem wcześniejsze spłaty części pożyczek w PLN. Będziesz wchodzić w tego nowego dostawce czy zmieniasz na Eurosy?
@shaki24: chciałbym podpytać Cię o kilka spraw, bo zaintrygowało mnie to co napisałeś.

1. Który z serwisów na tą chwilę poleciłbyś nowemu?
2. finansowo.pl wygląda najlepiej pod względem zwrotu, jednak z tego co zrozumiałem, samemu trzeba podjąć się dokładnej weryfikacji osoby, której pożyczki się udziela bo nie ma żadnej gwarancji oprócz umowy i ciągania po sądach w przeciwieństwie do mintos, fastinvest i envestio.
3. Napisałeś, że nie mieszkasz w Polsce, ale
@shaki24: Podpinam się do pytań wyżej.
Przede wszystkim chiałbym wiedzieć:
1. W jakiej walucie inwestujesz, PLN czy EURO? Widzisz jakąś różnicę między jedną a drugą?
2. Na których portalach najlepiej zacząć jeśli się nigdy prędzej nie inwestowało? Mintos i FastInvest? Oraz na którym z nich trzeba poświęcić mniej czasu? :)
@shaki24: Swojego czasu bawiłem się z kokosem ale to w praktyce bardziej sprowadzało się do windykacji, a nie zarabiania ze spłat pożyczki. Tak szczerze to ile % pożyczek musi być windykowana i ile z nich kończy się brakiem odnalezionego kapitału przez komornika i kosztami spadającymi na Ciebie?
Jaki masz założony minimalny wkład na pożyczkę żeby w ogóle opłacało się to windykować?