Wpis z mikrobloga

71/100 Właściciele kotów na ogół nawet nie zauważają, kiedy ich pupile osiągają zaawansowany wiek. Zewnętrzne oznaki starości są u kotów mało widoczne. Do późnych lat zachowują one dobry apetyt i młodzieńczą żywość.

Pierwszym ostrzegawczym objawem starzenia się kota jest narastająca sztywność stawów. Ruchy stają się wolniejsze,
utrudnione jest mycie się i wykonywanie skoków. Skok na ulubiony fotel może już być problemem, czasem właściciel musi kotu pomóc. Także mycie mniej dostępnych okolic ciała może sprawiać trudność, gdyż kotu brak już elastyczności
charakterystycznej dla młodego wieku. Dlatego gdzieniegdzie sierść może już być zmierzwiona, chyba że właściciel szczotką i grzebieniem pomoże mu uporządkować futro. W starszym wieku taka pomoc jest mile widziana — nawet jeśli wcześniej nie był zbyt często szczotkowany.

Na starość przyzwyczajenia kota stają się równie skostniałe jak jego stawy. Kot zaczyna ściśle przestrzegać ustalonego rozkładu dnia, a wszelkie nowości, niegdyś wzbudzające zainteresowanie, teraz już tylko stresują. Pomysł dokooptowania do wspólnoty rodzinnej młodego kotka, aby rozruszał staruszka, absolutnie nie zdaje egzaminu. Denerwuje to tylko starego kota, bo zakłóca jego ustalony rytm dobowy. Jeszcze większym stresem jest przeprowadzka. Jeśli to możliwe, należy zachować jak najwięcej zwyczajów i metod postępowania, do których przywykł w poprzednim mieszkaniu. Musimy pomóc kotu w adaptacji do nowych warunków. Poza domem na starego kota stale czyhają niebezpieczeństwa. Na tym etapie życia walki o dominację z młodszymi rywalami są skazane na porażkę. Powinniśmy więc mieć naszego staruszka na oku, aby nie stała mu się krzywda.

Na szczęście zmiany starcze występują dopiero w bardzo późnym okresie życia kota. W przeciwieństwie do człowieka, u którego ostatnia, schyłkowa faza stopniowego zaniku sprawności trwa aż trzecią część życia, u kotów na tę fazę przypada tylko dziesiąta część ich cyklu życiowego. Średnią długość życia kota szacuje się na mniej więcej dwanaście lat. Na długość życia kota duży wpływ mają warunki bytowe. Na ogół uważa się, że kot domowy powinien żyć od ośmiu
do osiemnastu lat, z czego mniej więcej rok, dwa przypada na biologiczną starość. Rekordy długowieczności kota też są różne — w zależności od źródeł. Niektóre podają niewiarygodne dane: czterdzieści trzy lata! Wiarygodne i sprawdzone źródła wymieniają kota o imieniu Puss, który żył w latach 1903—1939, a więc trzydzieści sześć lat! ( obecnie rekord jako najdłużej żyjący kot w historii dzierży Creame Puff i przeżył ze swoim właścicielem aż 38 lat! Kot zmarł w roku 2005). Oczywiście to są wyjątki. Próbowano kiedyś w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych zaewidencjonować koty żyjące powyżej dwudziestu lat. Znaleziono zaledwie pojedyncze sztuki. Na długowieczne koty trudno się natknąć, gdyż bardziej szczegółowymi badaniami objęte są zwykle osobniki rasowe. Tymczasem one żyją zazwyczaj krócej, gdyż krzyżówki w bliskim pokrewieństwie obniża ich zdrowotność. Dachowce są zdrowsze i silniejsze dzięki efektowi heterozji, czyli bujności mieszańców. Ponieważ jednak przeważnie nikt o nie nie dba, giną w pojedynkach, wypadkach bądź z niedożywienia. Dlatego największe prawdopodobieństwo dożycia bardzo zaawansowanego wieku ma kot wielorasowy, ale zadbany i kochany przez swoich właścicieli. Taki osobnik ma szansę dożycia nawet piętnastu czy dwudziestu lat.

Co ciekawsze, rekordy długowieczności kotów są wyższe niż te osiągane przez psy. Za rekordzistę uważa się psa,
który żył dwadzieścia dziewięć lat, a więc o siedem lat krócej niż najbardziej długowieczny kot. Teoretycznie powinno być odwrotnie, bo większe zwierzęta zazwyczaj żyją dłużej niż mniejsze, koty osiągają więc nadspodziewanie dobre wyniki. Wykastrowane kocury może pocieszy wiadomość, że żyją przeciętnie o trzy lata dłużej niż kocury nie poddane temu zabiegowi. Może jest tak dlatego, że kastraty prowadzą spokojniejszy tryb życia, nie wdają się w bójki z innymi kocurami o względy kotki. Z nie wyjaśnionych przyczyn kastraty są też odporniejsze na wszelkie zakażenia.

#100kocichciekawostek #ciekawostki #koty
sinusik - 71/100 Właściciele kotów na ogół nawet nie zauważają, kiedy ich pupile osią...

źródło: comment_olmXhpa8xuMk3ll76dAPP7QkVE59Tub3.jpg

Pobierz
  • 18