•  

  1 305 - 4 = 1 301

  Tytuł: Bullshit Jobs, a theory
  Autor: David Graeber
  Gatunek: Ekomomia
  ★★★★★★★★☆☆

  Autor głośnego radykalnego manifestu "On the Phenomenon of Bullshit Jobs" tłumaczy się ze swoich pomysłów. I ja to tłumaczenie akceptuję. W skrócie okazuje się że większość pracy wykonywanej przez ludzi A. D. 2019 nie ma praktycznego uzasadnienia. Coś jak najbardziej jest na rzeczy i warto to przekonanie podbudować jakimś spójnym kawałkiem teorii. Szczególną satysfakcję daje opis najbardziej kontrowersyjnych kwestii typu "dlaczego do diabła kapitalizm produkuje i daje zarobić na zajęciach pozbawionych sensu". Tutaj Graeber skutecznie i diametralnie zmienia czytelnikom perspektywę i opowiada o zupełnie innej niż kapitalistyczna logice działania wielkich korporacji. Autor jest antropologiem i pracuje na LSE, ta kombinacja daje szersze niż wyłącznie ekonomiczne spojrzenie na temat.

  Z książki dowiemy się też między innymi jakie społeczne procesy doprowadziły do obecnej sytuacji i jakie moralne skutki ma marksowska alienacja produkcji i pozbawienie ludzi poczucia sensu.

  Jeśli masz poczucie że twoja praca nie ma sensu to jest spora szansa że tak jest w istocie. Być może znajdziesz opis swojego stanowiska pod jednym z 5 wyróżnionycb przez autora głównych typów "Gównianej Pracy". Przeczytaj tę książkę jeśli pracujesz lub pracowałaś/eś w korpo. Albo jeśli potrzebujesz powodów żeby korporacji nienawidzić.

  Książka dopiero czeka na polskie tłumaczenie, ale jestem przekonany ża takowe powstanie.

  Tytuł: Elegia dla Bidoków
  Autor: J. D. Vance
  Gatunek: Socjologia
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Książka o bardzo buńczucznym tłumaczeniu tytułu "Hillbilly Elegy" negatywnie mnie zaskoczyła. Jest to opowieść człowieka który wyszedł ze środowiska white trash na ludzi a nawet więcej, gdyż został prawnikiem po Yale. I te fakty tłumaczą doskonale styl i sposób prowadzenia narracji. Rzecz jest napisana bardzo ładnie, bardzo porządnie i bardzo niekontrowersyjnie. Narracja wpisuje się w raczej słabnący nurt neoliberalny i przebija przez nią wiara w tradycyjne amerykańskie wartości oraz mit amerykańskiego snu. Słyszałem opinie o tym że wyjaśnia w jakiś sposób sukcesy Trumpa, no i trochę jest to prawda z tym że wyjaśnienie jest częściowe. Na pewno jest to odświeżenie lekko zakurzonej optyki patrzenia na nierówności i mobilność społeczną. Perspektywa środowiska, które pozbawione było mocnego głosu i szerokiego zainteresowania.

  Tytuł: Buszujący w barszczu
  Autor: Konstanty Usenko
  Gatunek: Muzyka
  ★★★★★★★★★☆

  Opowieść jest bardzo adekwatnie zadedykowana "Zakładnikom zimnej wojny, ofiarom geopolitycznych ustawek"

  Jest to druga część opowieści o ruskiej muzyce undergroundu.
  Usenko prowadzi narrację o tym co stoi za trendami, które wywiodły się z rockowych kontestatorów i prekursorów muzyki niezależnej po upadku ZSRR.
  Dla odmiany, po pierwszej książce głównie o ruskim rocku, tym razem na warsztacie post-punk, elektronika i rapsy. Taki eklektyzm broni się bardzo dobrze, w końcu wszystko to jest do cna przesiąknięte ruską duszą, mistyką i melancholią. Kultura niezależna jest wszak odzwierciedleniem kolektywnej duszy narodu, reakcją na zmiany od geopolitycznych do lokalnych. Najciekawsze rzeczy dzieją się w trasz kulturze, a autor jest bardzo kompetentnym przewodnikiem.
  No i ja czytając tę książkę siedziałem drugą ręką w youtubie a moja lista obserwowanych artystów rozrosła się znacznie. I chociażby z tego powodu polecam.

  Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
  Autor: Swietłana Aleksijewicz
  Gatunek: Reportaż
  ★★★★★★★★☆☆

  Zbiór monologów ludzi związanych z katastrofą czarnobylską - strażaków, wojskowych, rodzin ofiar, mieszkańców zony, lekarzy, naukowców, pracowników społecznych, polityków...
  Książka opowiada o rozległych skutkach społecznych tego wydarzenia, destrukcji środowiska i losie rasy która jest w stanie stworzyć narzędzia własnej zagłady.
  Z pojedynczych historii wyłania się obraz przeobrażeń w zbiorowej świadomości narodu białoruskiego.

  Nie polecam audiobooka czytanego przez Krystynę Czubównę. Nie potrafi dobrze oddać emocji przeciekających przez słowa. Czasami musiałem zatrzymać nagranie na jakimś zdaniu i powtórzyć w myślach żeby poczuć autentyczną grozę sytuacji i postawić do pionu włosy na całym ciele.

  #bookmeter #ekonomia #socjologia #reportaz #muzykarosyjska

  źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   jakie moralne skutki ma marksowska (...)
   marksistowska?
   @Rosenzweig:

  •  

   @syn_admina: marksowska, bo to pojęcie wywiedzione przez Marksa

  •  

   @Rosenzweig: ten manifest to mi przypomina takie lewicowe pieprzenie jaki to zły kapitalizm uciska klase pracujacą. Cała książka taka jest?

  •  

   @szaloneneutrino: nie, to nie jest o walce klas tylko o pewnej anomalii w kapitalizmie, której nikt do tej pory nie zauważył. Wyższe szczeble hierarchii też są jej ofiarami a źródłem - biurokratyczne organizacje wymykające się prawom rynku

  •  

   @Rosenzweig: ale to nie jest żadna anomalia kapitalizmu, te bulshit jobs istnieją dzięki państwu. Gdyby państwo nie tworzyło skomplikowanych przepisów to niepotrzebne były by zastępy prawników i innych ludzi potrzebnych do obsługi tego.

  •  

   @szaloneneutrino: No co ja ci mogę powiedzieć, jak przeczytasz to może się przekonasz a może nie. Już we wstępie przedstawiony jest pozorny paradoks że bullshit jobs powstają w kapitalizmie a nie socjalizmie. To jak najbardziej jest anomalia kapitalizmu - używając pojęcia "kapitalizm", które nie jest pojęciem ekonomicznym, traktujemy rzecz bardzo szeroko no i tu wchodzą takie rzeczy jak polityczne powiązania korporacji z państwem, wpływ lobbystów na tworzenie prawa, które obowiązuje korporacje i pozwala im zwiększać zakres działania. A to zaledwie jeden przykład odnoszący się do twoich wątpliwości ale są też zupełnie inne powody, natury chociażby psychologicznej.

  •  

   @Rosenzweig: mega ciekawie ta pozycja wygląda, chyba dam radę po angielsku, ale czy jest może wersja polska? Polecasz jeszcze jakieś ciekawe pozycje o ekonomi / zarządzaniu, podobne do tej książki? Chodzi o ogólnie pojęte zarządzanie / biznes czy ekonomie. Właśnie takie fajne przemyśleniowe książki

Gorące dyskusje ostatnie 12h