•  

Dobra mirki, niedługo kończy mi się okres próbny na stanowisku asystent programisty (PLC). Na ten okres próbny zaproponowali mi 4k brutto, trwało to 3 miesiące. Od początku zostałem zaangażowany w projekt w fazie początkowej gdzie byłem jednym z dwóch programistów, byłem odpowiedzialny za całą wizualizację i sporą część softu. Za około 2 miesiące projekt będzie finalizowany tj. uruchomienie na obiekcie, w którym mam brać udział. Uważam, że odwaliłem kawał dobrej roboty, byłem często chwalony za to w jaki sposób rozwiązywałem problemy. Tutaj rodzi się moje pytanie. Na 99% będą chcieli przedluzyc ze mna umowę, ale zastanawiam się jakie wynagrodzenie zażądać. Celowałem w 4.8-5k brutto, co o tym sądzicie? To moja pierwsza praca.
    #automatyka #programowanie #plc #energetyka #pracbaza

•  

jak teraz masz 4k to celuj w 6-7k, zawsze będziesz miał z czego schodzić.

•  

@Akira, @2pek : no tak, ale niestety obowiązują u nas upublicznione widełki płacowe gdzie około 6k brutto to jest max co jest przewidziane jako podstawa na moje obecne stanowisko. W takiej sytuacji myślę, że mogę zacząć tak od 5.5k-5.8k, bo od razu żądać maxa to wydaje mi się lekko przesadzone ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Homofobiczny_Czarodziej: możesz być osoba która zapoczątkuje podwyzki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Homofobiczny_Czarodziej czemu przesadzone, skoro dobrze Ci szło? Uważasz że nie zasługujesz na 4k do łapy?

•  

@NorskArisk uważam, że spokojnie na to zasługuję tylko jest to max co jest przewidziane na moje stanowisko. Będę negocjować z kierownikiem

•  

@Homofobiczny_Czarodziej: To Twoja pierwsza praca związana z PLC?
      Bo jeśli masz jakieś inne doświadczenia z tym tematem to może to być dodatkowy atut- firma może niechcieć stracić dobrego pracownika.

•  

@Homofobiczny_Czarodziej: co cię interesuje ile mają przewidziane na to stanowisko? To oni mają się wstrzelić w twoje widełki a nie ty w ich, szanujmy się. Uważasz że twoja praca jest warta 4k na rękę? No to takiej się domagasz a to że im się cyferki w wyliczeniach nie zgadzają to już ich problem.

•  

@Homofobiczny_Czarodziej: Bierz tyle ile się da, po uruchomieniach stwierdzisz, że to i tak zbyt mało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Homofobiczny_Czarodziej: I myślisz, że po 3 miesiącach taki wymiatacz jesteś? Po takim czasie mogą Ci zapłacić co najwyżej za potencjał, bo doświadczenia nie masz i tyle. Przez trzy miesiące to ledwie liznąłeś temat z wierzchu, bądźmy poważni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na Twoim obecnym stanowisku tj. jakim? Macie jakiś podział na młodszy/stażysta albo jest jeszcze rozróżnienie na starszy? Zawsze można spróbować, ale wydaje mi się dość naiwne myśleć, że z trzema miesiącami doświadczenia ktoś da Ci maksymalną stawkę na dane stanowisko - chyba że w nazwie masz stażysta albo młodszy.

Metoda na sprawdzenie ile jesteś warty jest tylko jedna - aplikuj do innej firmy i zobacz, co Ci zapropnują/na co się zgodzą. Inaczej się nie da.

EDIT: Abstrahuję w ogólę od podanych stawek.

•  

@Wegrzynski są stanowiska asystent, programista i starszy programista. Obecnie mam stanowisko asystenta i na takie też pewnie chcą mnie zatrzymać. Nie twierdzę, że jestem jakimś wymiataczem - po prostu jestem jedną z dwóch osób ogarniajacych co się dzieje od początku do końca w tym projekcie i przy okazji wspoltworzycielem biblioteki, która bardzo usprawnila tworzenie tego jak i przyszłych projektów. Zdaje sobie sprawę, że moje doświadczenie jest zerowe dlatego też starałem się wykazać podczas tych 3 miesięcy w nadziei, że zostanie to docenione.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@CptLucifer: stycznosc z PLC miałem na studiach - nic wcześniej z tym nie robiłem. Na Twoim miejscu zacząłbym się bawić w jakichś symulatorach i sprawdzać jak co działa, jakies proste programy w ladderze (LAD - drabinkowy język programoania, zbliżony do jednokreskoego schematu). Sam najwięcej pisałem na siemensa dlatego też polecam TIA portal. Moze nie jest to idealne dla poczatkujacego, ale z tym co jest necie powinno Ci sie udac uruchomic przez wbudoawny symulator (PLCSIM) jakis prosty program.

•  

Tak to czytam i chyba daję się dymać przez pracodawcę. W lipcu 2018 zaczynałem bez doświadczenia, dostałem 3,5k brutto na rękę. Przez ten czas z pod mojej ręki na uruchomienie poszły 2 maszyny, a teraz czekają mnie remonty dwóch kolejnych (Nie liczę nawet zmian, napraw i korekt w maszynach istniejących) Według tego co tu piszecie powinienem mieć chyba wypłatę dwa razy większą.

•  

@Homofobiczny_Czarodziej: 5k brutto można na start dostać, wołaj 6k. A tak z ciekawości, możesz podać te widełki dla stanowisk i region/miasto?

•  

@Kazuan: Jesli dalej tyle dostajesz to dajesz sie dymac. 5k brutto to jest rozsądne MINIMUM na takim stanowisku.

•  

@Kazuan: Mówię oczywiście o czystej podstawie za 8h w biurze, nie uwzględniając premi, wyjazdów na uruchomienia, dyżurów itp

•  

@StefanEm: Tylko ze tu jest mowa o asystencie programisty PLC. Ja aktualnie jestem na stanowisku automatyka. Czyli moje obowiązki są o wiele większe, od przygotowania schematów, przez przygotowanie listy sprzętu do zaprogramowania maszyny. No nic jestem murzynem, ale od lipca będę mógł podczas szukania nowej pracy o lepsze stawki poprosić.

•  

@Kazuan: Będziesz murzynem dopóki nie zmieni się Twoja mentalnosć. 3.5k brutto to zarabia jakaś office assistant zajmująca się rozsyłaniem mejli z menu z korpo stołówki, a jej jedyne atuty to ładne zęby i angielski na B2.
      Potem czytając na Gowork opinie o konkurencyjnych firmach z branży widzę takie kwiatki jak:
      -w jakiejś firmie zajmującej sie uruchomieniami w automotive głównie w Niemczech, młodzi pracownicy otrzymują połowę diety, na całą trzeba sobie zasłużyć.
      -ktoś pisze że 6k na rękę to zajebiste pieniądze dla kogoś po studiach. Zapomniał dodać, że to za miesiąc pracy z nadgodzinami na uruchomienu w Niemczech, gdzie nawet za 3k podstawy plus prawnie przysłujące diety powinno być dużo więcej(bez nadgodzin).
      -bezpłatne nadgodziny, tego nawet nie skomentuję