Wpis z mikrobloga

Witam mirki. Mam w rodzinie osobę (63l), która od ostatniego roku boryka się z okazjonalnymi skokami ciśnienia. Osoba ta choruje na cukrzycę z lekką niewydolnością nerek, pozostałe badania (krwi - rózne, moczu, ekg) nie wykazują niczego szczególnego. Początkowo skoki były okazjonalne, jednak w ostatnich miesiącach trafiają się coraz częściej. Zazwyczaj ciśnienie skacze do ok. 180, rzadko do okolic 200/100, zazwyczaj te skoki występują pod wieczór lub w nocy.

Przyjmowanie leków na ciśnienie często nie daje żadnego efektu, a wysokie ciśnienie odpuszcza po godzinie lub po paru godzinach wracając do około 140/80 (tak wiem, granica między normalnym ciśnieniem a nadciśnieniem). Wizyty u lekarza nie dają większych efektów oprócz faszerowania kolejnymi lekami na nadciśnienie i jesteśmy już bezsilni w zrozumieniu co to może być.

Nie chcę tutaj uprzedzać, ale skoki ciśnienia czasem korelują ze zmianami w pracy, jednak jestem bardzo odległy od stwierdzenia, że to na 100% wina nerwów lub nerwicy, gdyż warunki w miejscu pracy są bardzo spokojne, ponadto skoki te występują również w spokojnych momentach, czasem zupełnie znienacka.

Czy ktoś z was spotkał się z podobną historią i jest w stanie poradzić co jeszcze można tutaj zrobić, tzn. do jakiego lekarza się udać (Kraków), jakie jeszcze badania wykonać itp.?

#zdrowie #medycyna #pytanie #cisnienie
  • 17
@Tacocat: Acard trudno zakwalifikować jako terapię nadciśnienia. Captopril sam, w monoterapii, czy może razem z czymś jeszcze? Jakieś inne badania? USG jamy brzusznej, hormony, elektrolity?
@nontepeto: @alyszek: Z góry przepraszam za opóźnienie i trochę szczątkowe informacje, jednak sam nie mam pełnego obrazu. Rozmawiałem przed chwilą i pacjent był w ciągu roku u kardiologa, bodajże też u neurologa, na wspomnianym wcześniej badaniu było badanie naczyń. Generalnie jest spychologia na cukrzycę i nerwicę i niewiele jestem w stanie z tego wywnioskować. Lekastw też jest więcej, więc jedynie mogę podzielić na następujące grupy: na ciśnienie (zażywane stale +
@Tacocat: To niczego nie zmienia, napadowe nadciśnienie jest tu jakimś tropem i największym zagrożeniem. Poza tym, taki guz typowo występuje w nadnerczach, ale nie jest to jedyna możliwa lokalizacja.
@Tacocat: to wazne jakie leki na cisnienie i w jakich dawkach. wyglada to na zle kontrolowane nadcisnienie tetnicze i. w pierwszej kolejnosci z lekarzem rodzinnym nalezy przeanalizowac dolozenie kolejnych lekow ewentualnie zwiększenie dawek stosowanych lekow.
warto zrobic holtera ciśnieniowego pomoze zobaczyc w jakich porach sa wyzsze cisnkenia szczególnie w nocy.
dodatkowo picie duzo wody przy niewydolności nerek nie jest dobrym pomyslem - one i tak ja gorzej usuwaja. wiec bez szalenstw
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tacocat: o usg zapytalam, bo to podstawowe, szybkie badanie, bezpieczne itp itd, ale nie jest to zloty standard w obrazowaniu pheochromocytoma. przyda sie ogarniety hipertensjolog, kompleksowe proste badanie przedmiotowe, holter i dobowa zbiorka moczu pewnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nicniemusze: niedopijanie to najpowszechniejsza przyczyna ostrego uszkodzenia nerek. jesli pacjent nie jest dializowany/nie ma innych stanow nakladajacych sie na jego sytuacje kliniczna, nie jest zalecane ograniczenie ilosci przyjmowanych plynow. nerki potrzebuja filtrowac, potrzebuja cisnienia, zeby dobrze funkcjonowac.
@alyszek: niedopijanie to u staruszkow. wybacz ale jak ktos na sile pije po 3 litry wody (plus wszystko co w pokarmach dodatkowo dorzuci czyli owoce zupy itp) to przy zmniejszonej filtracji jedynie powoduje dodatkowe obciazenie ukladu krazenia. a zwykle jest to taka 60+ pani z otyloscia cukrzyca miazdzyca i nadcisnieniemnie pijaca skrupulatnie po 3 l wody plus herbatki plus zupa plus reszta
jaki sens ma z jednej strony kazac pic duzo