•  

#100smiesznychwiosek

Dzień 69/100

Jak już mówiłem, specjal, związany... w sumie nie wiem z czym, to zwykła liczba przecież ( ͡°( ͡° ͜ʖ(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)ʖ ͡°) ͡°)

Dzisiejszymi bohaterkami są

Kurejwa – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Grajewo

oraz jej młodsza siostra

Kurejewka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Grajewo

Trochę #historia

Pierwsze zapisane ślady istnienia wsi Kurejwa, a właściwie Kureywy, pochodzą z 1479 roku. Była ona wówczas wsią książęcą, należącą do książąt mazowieckich. Między rokiem 1504 a 1508 książę Janusz III nadał ją Maciejowi ze Świdrów. Od niego wywodzi się prawdopodobnie rodzina Świderskich, która do połowy XVII wieku władała nie tylko Kurejwą, ale i Mazewem oraz Osowcem. Po nich nastali na kolejnych 200 lat Rydzewscy. Pierwszym z nich był Olbracht właściciel Rydzewa koło Rajgrodu. Jego wnuk, Wojciech, był już osobą wielce znaną: pełnił funkcję stolnika wiskiego, sędziego pokoju powiatu szczuczyńskiego, a potem starosty rajgrodzkiego.
    Jego syn Franciszek Ksawery, marszałek szlachty powiatu biebrzańskiego, stworzył w pierwszej połowie XIX wieku z Kurejwy, Kurejewki i części Cyprek oddzielny klucz, posiadając również dobra złożone z Rydzewa, Bukowa, Kuligów i części Danowa. Ożenił się z Rozalią Szczuczanką, wnuczką królewskiego szambelana, Pawła Szczuki. Wraz z ręką córki otrzymał od jej ojca Antoniego, pokaźny posag, który umożliwił mu w 1816 roku znaczne powiększenie majątku poprzez zakup trzech wiosek, leżących na zachodnich krańcach powiatu rajgrodzkiego. Były to Miecze, Kosówka i Sikory.
    Franciszek Ksawery Rydzewski gromadził wprawdzie dobra, ale zajęty karierą urzędniczą, nie miał czasu na nich gospodarzyć. Klucz złożony z Kurejwy, Kurejewki i Cyprek wydzierżawił w 1832 roku Aleksandrowi Bartochowskiemu, a w 1846 r. – Dawidowi Fischowi. Kiedy zmarł w 1848 roku, jego majątek przejął zięć, Franciszek Kisielnicki, i począł go rozprzedawać. Kurejwę nabył od niego Jan Kruszewski w 1876 roku. Dzięki niemu dotychczasowy folwark, o znaczeniu wyłącznie gospodarczym, przemienił się w szlachecką rezydencję.
    Pod koniec XIX wieku majątek prosperował dobrze, liczył wówczas około 700 mórg, a na folwark składało się kilkanaście budynków, w tym co najmniej 10 murowanych.
    Następnym właścicielem Kurejwy został w początkach XX wieku Tadeusz Korolec. Rozbudował on w 1917 roku dwór, dodając mu jedno skrzydło o tej samej konstrukcji, jak istniejący już budynek, które nadało mu kształt litery T. Tadeusz Korolec, podobnie jak przed nim Franciszek Kisielnicki, począł w latach dwudziestych parcelować i rozprzedawać swoje dobra. Nabywcą dworu wraz z gruntami o powierzchni 183 hektarów został Jan Ciemniewski. Okazał się on ostatnim dziedzicem Kurejwy.
    W 1945 roku ziemię majątku, określoną na 134 hektary, rozparcelowano między 46 rolników. Resztówkę, liczącą 8 hektarów, i niezniszczone zupełnie podczas wojny zabudowania miała przejąć szkoła rolnicza. Później dwór przebudowano i przeznaczono go na szkołę podstawową oraz mieszkania dla byłych fornali. Natomiast resztę założenia podzielono na działki, które przydzielono okolicznym rolnikom oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Grajewie. W miarę upływu lat dewastowane budynki dworskie znikały z powierzchni ziemi. Dzisiaj istnieje już tylko jedna obora, no i dwór zmieniony – w porównaniu z wyglądem pierwotnym – nie do poznania. Mieści się w nim obecnie Wiejski Dom Kultury.

EDIT: Jeszcze zdążyłem edytować, znalazłem fotografie lepszej jakości XD
    Oba drogowskazy pochodzą z JoeMonster.

#podlaskie #podlasie #qualitycontent

źródło: corykoryntu.png

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Tymczasem tak wygląda rozkład głosów w Czechach w #wybory i nie myślenie w kategoriach "zagłosuję za albo przeciwko tym jednym, bo inaczej mój głos się zmarnuje"

odpowiedzi (39)

Według mnie jeden z największych powodów porażki ozjasza xD ten gościu powinien siedzieć w pokoju bez klamek odizolowany od zdrowych psychicznie ludzi xD

#wybory #konfederacja #korwin

odpowiedzi (46)

Jeden głos nic nie zmieni więc po co mam iść na wybory?

Wybory do PE pokazały, kto będzie decydował o waszej przyszłości w wyborach do sejmu. Lenie i nieroby bez wykształcenia, ludzie niepotrafiący samodzielnie myśleć, oraz emeryci przesiąknięci telewizyjną oraz kościelną propagandą, która już dawno przebiła propagandę w rosji.

I to wszystko za marne 500 zł.
    Testo miał rację.

#wybory
    pokaż całość

odpowiedzi (45)