Wpis z mikrobloga

Data rozpoczęcia projektu: 13.03.2019
Kapitał początkowy: 50 000,00 PLN
Aktualna wartość portfela: 51 304,06 PLN
Zysk brutto: 1 304,06 PLN (po uwzględnieniu prowizji, przed podatkiem Belki)*
Stopa zwrotu brutto: 2,61%

Operacje w bieżącym okresie:
Oponeo - plan został zrealizowany. Spółkę kupiłem pod wyniki za Q4 ze względu na mocną sezonowość sprzedaży, pomimo bardzo przeciętnej kondycji finansowej. Stopa zwrotu 14,03% ( ͡ ͜ʖ ͡)
Livechat - spółka opublikowała bardzo dobrą dynamikę wzrostu subskrybentów. Zadowoliłem się jednak niewielkim zyskiem, ponieważ Livechat jest bardzo wrażliwy na nastroje inwestorów. Moim zdaniem wręcz nadwrażliwy, uważam że to świetna spółka. Stopa zwrotu 3,24%
Playway - już od dłuższego czasu na GPW panuje bardzo duża moda na gamedev. Nie było inaczej w przypadku Playway. Spółka jest o tyle ciekawa, że działa w segmencie mobile, który od lat dynamicznie rośnie. Dzięki temu, że tworzą gierki na telefon, mogą utrzymać dużo bardziej stabilne cashflow. Regularnie im się przyglądam i staram się wchodzić na krótkie terminy pod koniec spadków. Stopa zwrotu 5,37%
LPP - spółka według mnie ma spory potencjał na ekspansję zagraniczną, szczególnie na rynki europy środkowo-wschodniej. Z drugiej strony rynek wycenia ją bardzo wysoko jak na odzieżówkę, więc staram się być ostroży. Tutaj wchodziłem pod wyniki za Q4. Stopa zwrotu 6,86%

Zostałem zostałem z Wawelem, Play i PGNIG w portfelu. W najbliższych dniach będę myślał szczególnie co zrobić z tym pierwszym. (,)

*Podaję zysk z uwzględnieniem prowizji 0,39% i przed podatkiem Belki. Prowizja jest niestety nieunikniona, ale podatku można uniknąć odpowiednią optymalizacją lub inwestowaniem z poprzez IKE/IKZE.
**W komentarzach screeny portfela i operacji z Biznesradar.

#finanse #inwestycje #inwestowanie #inwestycjeabackiego #gielda

Wołam: @Kryptonim_Janusz @Mati_Mateusz @DKMaciej @barxik @jankowski90 @DeoLawson @Kyuumeitai ręcznie bo inaczej nie umiem ¯_(ツ)_/¯
  • 20
@Drakii Mógłbym zrobić z taką kasą wiele rzeczy: wrzucić do maszynki, albo na ruletkę. Moim zdaniem przewidywalność wyniku takiej inwestycji w przypadku Bitcoina jest podobna. Kurs zachowuje się zupełnie chaotycznie - wzrost z tego miesiąca był totalnie losowy.

Być może ty masz małą awersję do ryzyka - ja przy swojej nie byłbym w stanie spać spokojnie mając oszczędności ulokowane w takim aktywie.
@caribbean Jest zrobiony tag #inwestycjeabackiego :)

Boeinga? Narazie gram tylko na polskiej giełdzie, bo znam rynek - musiałbym się "wdrożyć" np. w NYSE, a to wymaga dużego nakładu czasu. Historia Boeing to niestety świetny przykład ryzyka specyficznego, czyli właśnie wydarzeń losowych, które mocno wpływają na kurs spółki. ¯\_(ツ)_/¯

BTW tu macie fajny wykresik który pokazuje ryzyko specyficzne i systematyczne (jako średnia zmienność kursu akcji wyrażona w %) w zależności od ilości spółek
PanAbacki - @caribbean Jest zrobiony tag #inwestycjeabackiego :) 

Boeinga? Narazie...

źródło: comment_cSmlWGKPacjjFu2CwSNVgPubcwuPppk1.jpg

Pobierz
@FLAC Marzec był bardzo mocny na GPW. Spółki zazwyczaj sztucznie śrubują wyniki za Q4 różnymi trickami księgowymi żeby napędzać optymizm inwestorów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja jeszcze wybrałem takie branże, które wyjątkowo dobrze się mają w zimie, czyli m. in. odzieżówkę (prezenty na święta) oraz opony (duże skoki sprzedaży na jesień). Była nadzieja, że Wawel zrobi dużą sprzedaż świąteczną, ale niestety nie pykło

Zobaczymy jak pójdzie dalej, niestety
@Budo: Bardzo wierzę w livechat. Uważam, że model biznesowy oparty na Software as a Service jest przyszłością firm tworzących oprogramowanie. Nie podoba mi się jednak to, jak inwestorzy reagują na comiesięczne publikacje przyrostu liczby klientów spółki. Jak tylko dynamika spadnie, np. z 300 do 280 netto, to już jest panika. Tak jakby nie miał zupełnie znaczenia fakt, że spółka jest w świetnej kondycji i ma bardzo dobry model finansowy...