•  

Mechanika przedsiębiorstw

#lacunafabularnienewbristol #lacunafabularnieczarnolisto

TL;DR Jeżeli gra wydaje Ci się wystarczająco skomplikowana, możesz ominąć ten wpis. Nie ma w nim informacji istotnych dla głównych wątków przygody.

1. Typy przedsiębiorstw:
    - wydobywczo-produkcyjne (kopalnie, kamieniołomy, tartaki, garbarnie) - takie, które nie potrzebują surowca strategicznego/luksusowego do produkcji swoich surowców
    - rolne - wymagają usunięcia lasów z całej parceli, chyba że typ produkcji tego nie wymaga (np. megapasieki).
    - przetwórcze - takie, które wymagają surowca do produkcji

W razie wątpliwości co do klasyfikacji nowo-otwieranego przedsiębiorstwa Mistrzyni Gry służy radą i pomocą.

2. Minimalne wymagania do uruchomienia przedsiębiorstwa:
    - 1 parcela poza miastem (nie można prowadzić przedsiębiorstwa w mieście, te są zarezerwowane dla Rzemieślników)
    - 10 osób do pracy (bohaterowie lub NPC)
    - 500 funtów na przygotowanie przedsiębiorstwa do działania (lub 200 w przypadku rolnego) za każdą zagospodarowaną parcelę
    - wskazanie Bankiera, który będzie prowadził rachunek przedsiębiorstwa

opcjonalnie:
    - wylesienie terenu pod przedsiębiorstwo rolne
    - wskazanie Kupca, który będzie handlował z KKH

3. Jak to działa?

- przedsiębiorca określa typ przedsięwzięcia i zapewnia spełnienie warunków do jego uruchomienia
    - przedsiębiorca wskazuje docelową liczbę pracowników oraz określa zarobki w przedsiębiorstwie (minimum 10 funtów/kwartał), po czym wykonywany jest DIAMENTOWY test Charakteru przedsiębiorcy (lub wskazanego przez niego rekrutera), który jest za każdym razem obniżany o jeden poziom w przypadku podniesienia zarobków o kolejne 10 funtów. Rekrutacja "własnych NPC" do przedsiębiorstwa, w którym jest się co najmniej współwłaścicielem, jest zawsze łatwiejsza o jeden poziom
    - po określeniu ilości zatrudnionych osób przedsiębiorstwo jest gotowe do działania
    - produkcja rozpoczyna się w następnym kwartale, a jej wysokość jest określana na podstawie zatrudnionych osób - każdy pracownik produkuje z góry określoną (x) ilość skrzyń danego towaru (bohaterowie z Kondycją 18+ produkują 50% więcej). X jest znany w pierwszym kwartale po uruchomieniu przedsiębiorstwa. Wydajność produkcji będzie również określana mianem "osobokwartałów", czyli ilość pracy, którą jest w stanie wykonać jedna osoba w ciągu kwartału
    - efektem produkcji są towary, które można automatycznie dopisać do składu przedsiębiorstwa
    - przedsiębiorstwo może samodzielnie prowadzić skład towaru, który produkuje, ale nie może nim samodzielnie handlować

4. Wycinka lasów

Usunięcie lasu z jednej parceli wymaga 30 osobokwartałów, a w jej efekcie właściciel parceli otrzymuje 600 skrzyń drewna (nie desek). Drewno będzie notowane na giełdzie od najbliższego kwartału.

5. Poziomy przedsiębiorstwa

Określają limity zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników, a do jego obliczenia używamy prostych wzorów.

Przedsiębiorstwo na poziomie 1 może zatrudnić maksymalnie 20 pracowników
    Przedsiębiorstwo na poziomie 2 może zatrudnić maksymalnie 40 pracowników
    Przedsiębiorstwo na poziomie 3 może zatrudnić maksymalnie 60 pracowników itd.

Jedna parcela pomieści przedsiębiorstwo o maksymalnym poziomie 5, powiększenie przedsiębiorstwa o kolejny poziom wymaga zakupu nowej, sąsiedniej parceli.

Rozbudowa przedsiębiorstwa na kolejny poziom kosztuje zawsze 500 funtów (200 w przypadku rolnych), trwa jeden kwartał, a w ciągu jednego kwartału można rozbudować przedsiębiorstwo maksymalnie o 3 poziomy (na takim też poziomie może wystartować produkcja w nowym przedsiębiorstwie).

6. Wypadki przy pracy

Określane są indywidualnie, a szansa na nie wzrasta wraz z powiększaniem się przedsiębiorstwa.

7. Niepłacenie pracownikom NPC

Wiąże się niemal zawsze z rezygnacją większości pracowników z pracy. Bankier prowadzący konto przedsiębiorstwa jest zobowiązany donieść mi o kwartale, w którym pracownicy NPC nie dostali wypłaty.

8. Przestępstwa w pracy

Pewien procent kwartalnej produkcji może się czasem rozpłynąć w powietrzu. Odpowiedzialni za to mogą być źle opłacani pracownicy, wydarzenia losowe lub przestępczy element, który jak wielu zauważyło jest dżumą, która toczy spokojne miasto Georgetown.

9. Skąd mam wiedzieć, ile będzie kosztował towar, który chcę wyprodukować?

Zawierzyć wolnemu rynkowi, który tak naprawdę jest Rynkiem Centralnie Sterowanym Kostkami.

10. Tyle tych wątków, w którym mam pisać?

W tym wątku jedynie deklarujemy tworzenie i powiększanie przedsiębiorstw. Pytania w znanym i lubianym wątku - inne komentarze będą kasowane.

źródło: historyonthenet.com

•  

@lacuna: bardzo to fajne, będe miał cie na oku

+: Queltas
    •  

@lacuna: czy to nie powinno się poprostu manufakturą nazywać?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@lacuna
      - Zakładam firmę "Flos"
      - Typ przedsiębiorstwa: rolne
      (płacę 200 funtów)
      - Hodowla i przetwórstwo c.lucina
      - Przedsiębiorstwo znajduje się na niezalesionej działce ( Działka od TynkarzaCzwartejSciany)
      - Konto w banku Białej rękawiczki @TynkarzCzwartejSciany
      - Zatrudniam odrazu @Stalowa_Figura i @Treant oraz sam też pracuję przy kwiatach.
      - Stawka dla pracowników to 30 funtów
      (Nie wiem czy to wszystko czy coś jeszcze? Chciałbym zacząć już w przyszłym kwartale produkcję)

•  

@Anagama: Potrzebujesz przynajmniej jednego bohatera Farmera do otworzenia przedsiębiorstwa rolnego. Ilu docelowo chcesz zatrudnić pracowników? W 4. kwartale przychodzi do Ciebie 12 NPC, o ile produkcja wystartuje.

•  

@Queltas Określ stawkę po jakiej będziesz zatrudniał NPC oraz do jakiej ilości zatrudnienia dążysz (1 parcela = max 20 pracowników)

•  

@lacuna: Wstępnie myślałem o 30 funtów kwartał, rekrutować się zgodził Akumulat wśród "naszych NPC". Na początek chcieliśmy 18 NPC i nas dwóch (ja i @ZdenerwowanyBialorusin ) do pracy (wtedy daje max, tak?), chyba, że baron zgodzi się kupić więcej niż jedną parcelę, to na drugiej też bedziemy dążyć do 20. Rozbudowa parceli na kolejne poziomy raczej poczeka, ale jest w planach. Wszystko zależnie od przychodów firmy. Jeżeli będzie dobrze prosperować to bym chciał i max zatrudnienia wyciągnąć, ale w to też wmieszać chętnych graczy.

Ogólnie przy dobrych wynikach przedsiębiorstwo będzie dążyć do rozwoju i powiększania się.

Nazwa: Chai O'Rivaux
      Bank: BSU ( @mac3)
      składowanie: u siebie
      sprzedaż: docelowo przez kupca @Diamond-kun

•  

@lacuna:
      Jednego bohatera z cechą Farmera jako współzałożyciela? To w takim razie @Stalowa_Figura się świetnie nadaje. Jeżeli chodzi o pracowników to narazie tych 12 NPC + nasz trójka, a jak będzie się dobrze rozwijać to będziemy zatrudniać więcej i podnosić poziom biznesu (chyba że muszę to podać odrazu xd).

+: lacuna
    •  

@Queltas: NPC sojusznicy nie zostają automatycznie pracownikami, ale ponieważ określiłeś stawkę na 30 / kwartał, to wszyscy się przyłączyli.

Nazwa przedsiębiorstwa jest robocza i jeżeli masz inną, to ją zaktualizuję.

•  

@lacuna: a czy jest możliwość żeby 3 Npc pracowało jako ochrona?

•  

@lacuna: Chciałbym zmienić nazwę na: Chai O'Rivaux
      Od czego zależy współczynnik 0.8?
      Wielkość produkcji w kwartale to jest na jednego pracownika?

•  

@Queltas: 1. Zależy od rodzaju produkowanego dobra i od wydajności przedsiębiorstwa. Od razu odpowiadam na ewentualne pytanie - wydajność pracy wspiera nauka i rozwój, pomocni w rozwoju są Naukowcy oraz ci, którzy znają się na temacie w praktyce (czy przez mechaniczną cechę, czy fabularnie)
      2. Na cały zakład

•  

@lacuna: Chciałbym zgłosić zatrudnienie 2 (dwóch) strażników NPC od @pocotosienoginoco za ustaloną z nim wcześniej stawkę w wysokości 15 funtów za kwartał do ochrony plantacji.

•  

@lacuna: Czy troje, z zatrudnionych przez Flos NPC może zostać zatrudnionych jako ochrona przedsiębiorstwa?
      Przy okazji chciałbym zapytać, czy z racji że proponujemy stawkę 30 funtów za kwartał, to znajdzie się jeszcze jeden NPC chętny do pracy na farmie (po odejściu Domenico mamy za mało rąk do pracy).

•  

@lacuna: Chciałbym rozpocząć rozbudowę przedsiębiorstwa o 2 poziomy 200 x 2 funtów od przyszłego kwartału (piszę teraz bo mogę mieć trochę trudności potem). Opłatę wniosę jak tylko pojawi się w przyszłości wpis kwartalny.

•  

@lacuna:
      Po zebraniu zarządu, rząd Flos chciałby w najbliższym, możliwym czasie:
      - Rozbudować przedsiębiorstwo o dwa poziomy
      - Wraz z rozbudową zwiększyć płacę do 40 funtów
      - Zatrudnić max. ilość pracowników przy tym poziomie i płacach.

•  

@lacuna: czyli można rozbudować przedsiębiorstwo jeszcze w tym kwartale? Jeśli tak to również chciałbym to zrobić. O 2 poziomy. Przepraszam za zamieszanie.
      Chciałbym podnieść zatrudnienie do 56 NPC i ja i wspólnik. Dodatkowo chciałbym zatrudnić 4 dodatkowych NPC jako ochrona. Płaca dla NPC podniesiona do 35

•  

@Queltas: Nie przepraszaj, ilość pytań świadczy o tym, że zasady nie są jasne.

•  

@lacuna: a czy wzięte jest pod uwagę przy przeliczaniu osobokwartałów że @ZdenerwowanyBialorusin ma 18+ kondycji? Bo wcześniej tego nie zaznaczyłem

•  

@Queltas: "Połówka" w liczbie jest od niego i liczę go za 1,5 osobokwartału od początku funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mam oczywiście nadzieję, że się nie obija w pracy.

•  

@lacuna: Przedsiębiorstwo Chai O'Rivaux (z pieniędzy które zdobędzie sprzedając samoczajkę w dniu handlowym) chce:
      - rozbudować aktualną parcelę do poziomu 5 (400)
      - kupić sąsiednią parcelę (tylko ile to kosztuje? 30?)
      - przygotować ją (200)
      - rozbudować (limit ulepszeń jest na parcelę czy na całe przedsiębiorstwo, bo jeśli na całe to chyba już nie mogę, a jeśli na parcelę to do poziomu 3)
      - @ZdenerwowanyBialorusin i @Queltas przestają pracować fizycznie na farmie
      - Zatrudnić NPC do maxa
      - Pensja NPC podniesiona do 55
      - Zatrudnić dodatkowych ochroniarzy: 4 + (jeżeli nowa parcela ma poziom 1 to +2, jeżeli poziom 3 to +6) = więc albo 6 albo 10

Co do nowych produktów to myślałem o ewentualnych opcjach:
      1) Ogólnej gorzelni i produkcji alkoholu zależnie od dostarczonych materiałów (w znaczeniu normalnie by produkowała jakiś podstawowy alkohol, np wódkę "z niczego" a po dostarczeniu składnika alkohol by się zmieniał, np na wino z samoczajki)
      2) Wytwórni Papieru
      3) Lekarstwa z Samoczajki
      4) Cukier - bo wypadł z obrotu
      5) Teraz po wpisie Kwartalnym myslę o żywności (może być nazwane ogólnie "żywność"?)
      6) Można przejąć kopalnię soli ot tak kupując działkę, czy muszę coś specjalnego robić?

•  

@Queltas: @lacuna chyba jednak z tą gorzelnia przekombinowalem, raczej będzie jeden typ alkoholu, o ile będzie.

•  

@lacuna: chciałbym jeszcze dopytać ile skrzynek żywności trzeba żeby wyżywić wszystkich pracowników zatrudnionych u mnie? Chce zakupić żywność i im to zabezpieczyć żeby nie odchodzili z pracy

•  

@Queltas: eine przedsiębiorstwo, ein produkt, ein prezes. Zakup nowych parceli jest tymczasowo wstrzymany, chyba że nowa władza postanowi inaczej.
      Co do przedstawionych przez Ciebie opcji to wszystkie propozycje nadają się do produkcji "z niczego". Co zrobić z kopalnią soli zależy wyłącznie od magistratu, ale chyba nie muszę mówić co trzeba zrobić, żeby jakakolwiek decyzja została podjęta. Administracja jest zamrożona.

•  

@lacuna: a to oczywiście że jeden prezes. Znajdę drugiego jak zajdzie potrzeba :-)

•  

@lacuna: To w takim razie poprawa wcześniejszego:
      Przedsiębiorstwo Chai O'Rivaux chce:
      - rozbudować aktualną parcelę do poziomu 5 (400)
      - @ZdenerwowanyBialorusin i @Queltas przestają pracować fizycznie na farmie
      - Zatrudnić NPC do maxa
      - Pensja NPC podniesiona do 55
      - Zatrudnić dodatkowych ochroniarzy: 4

•  

Pani starsza i panowie @TynkarzCzwartejSciany @Onde @Zerri @TheDamex zakładają spółkę z rozkładem udziałów 30/30/20/20.

Przedsiębiorstwo: Alcohole de Proteina
      Typ: Przetwórcze (płacę 500 funtów)
      Działalność: Destylacja alkoholu z czego tylko się da
      Parcela: Działka przy drodze od @TynkarzCzwartejSciany
      Bankier: Bank Białej Rękawiczki ( @TynkarzCzwartejSciany )
      Skład: U @TynkarzCzwartejSciany
      Stawka dla pracowników: 30 funtów (rekrutacją zamie się @TynkarzCzwartejSciany )
      Docelowy poziom zatrudnienia: 20

No i jeszcze jedna sprawa - czy surowiec do produkcji musimy mieć jeszcze przed startem działalności, czy w następnym kwartale, jak firma ruszy, to musimy polować na dzień handlowy?

@lacuna

•  

@Onde: Potrzebujecie przed startem działalności (akurat trwa Dzień Handlowy). Z aktualnie notowanych na giełdzie możecie robić alkohol z C. Luciny, Żywności lub Drewna. Możecie wybrać tylko jeden surowiec i trzymać się go w tym przedsiębiorstwie. Na jego podstawie określę produkcję i wartość "owoców", które będą gotowe do sprzedaży będą już w 1516.2
      Jeżeli będziesz prezesem nowego przedsiębiorstwa to zaplusuj komentarz, aby uniknąć rozwlekania wątku, a jak ktoś inny, to PW.

•  

@lacuna: Małe zmiany, po zebraniu zarządu padły następujące decyzje:
      - Alkohol produkujemy z żywności (mam nadzieję, że owoce produkowane przez gracza będą mechanicznie w to się wpisywać)
      - Na start ograniczamy zatrudnienie do 7 osób.
      - Płace zmniejszamy do poziomu 20 funtów.

•  

@Onde: Decyzja o wyborze surowca jest ostateczna, zatrudnienie (w tym docelowe) możesz zmienić po kwartale.

•  

@lacuna: Przekazuję, z własnych zasobów, 7 skrzyń żywności na potrzeby produkcji Alcohole de Proteina.

•  

@lacuna

Jako prezes "Alcohole de Proteina" zawiadamiam o jeszcze jednej, małej zmianie:

- Na start ograniczamy zatrudnienie wśród NPC do 8, a nie 7 osób. Pozostałe 2 osoby potrzebni do działania przedsiębiorstwa to gracze.

•  

@Zerri: To ostatnia zmiana w tym kwartale.

•  

@lacuna: z wyprzedzeniem, bo niektóre rzeczy nie są jeszcze domknięte, ale chciałem dodać wpis przed snem xD

Nazwa przedsiębiorstwa: Kołysze
      Typ: Rolne (płacę 200 funtów) ulepszone na poziom 3 (400 funtów) jeśli to możliwe
      Działalność: Plantacja Trzciny Cukrowej
      Parcela: Własna (wkrótce będzie odlesiona)
      Bankier przedsiębiorstwa: @mac3
      Stawka dla pracowników: 30 funtów (rekrutacją zamie się @mac3)
      Docelowy poziom zatrudnienia: 60
      Pieniądze wezmę z przelewu który ma przyjść za niedługo
      Wołam też @TynkarzCzwartejSciany jako osobistego bankiera, odpisz mi z konta 600£

EDIT: Przelew doszedł; @Queltas jest współwłaścicielem przedsiębiorstwa

•  

@lacuna:
      Charytatywne Przedsiębiorstwo Rolne "Poczęstuj się"
      Typ: Rolne poziom 3 (600 funtów)
      Działalność: sad drzew pomarańczowych (żywność)
      Parcela: akualnie karczowana parcela poza miastem
      Bankierem jestem ja, prezesem jest @Treant
      Stawka dla pracowników: 20 funtów
      Docelowy poziom zatrudnienia: 60

Najpierw rekrutuję 8 pracowników gorzelni Alcohole de Proteina, późnej rekrutuję tylu sadowników ilu się uda, najlepiej max.
      2/3 (zaokrąglone w górę) produkowanej żywności będzie przekazywane pro bono dla miasta, pozostałe 1/3 będzie należeć do mnie i wspólników (głównie na przynajmniej częściowe pokrycie kosztów pracowników lub dla gorzelni)

Zatrudniam jeszcze 12 strażników bo wiem że nie wszyscy lubią cytrusy. Stawka dla strażników jest ta sama (20)

•  

@lacuna:

KOPALNIA OLIMPIUM "PRZYJAŹŃ"
      Typ: Wydobywcze
      Działalność: Wydobycie Olimpium
      Parcela: wykupiona przy wulkanie
      Bankierem jestem ja

Zatrudniam 14 górników, proponuje stawkę 60 funtów za kwartał, plus sześciu strażników (łącznie 20 pracowników) ze stawką 20 funtów.

Z pozostałych informacji: jestem posiadaczem 70% akcji kopalni, pozostałe 30% znajdują się w rękach @kvvach i w takich proporcjach będziemy się dzielić ewentualnymi zyskami.

•  

@lacuna:
      Nazwa: Tartak "Pol-Drewex"
      Typ: Przetwórcze (drewno na deski) 1 lvl (500f)
      Parcela: Jedna z moich 3 zalesionych.
      Stawka: 20f
      Docelowy poziom zatrudnienia: 15 + ja
      Rekrutację przeprowadzam wśród moich NPCów.
      W tym kwartale chcialbym w ramach przedsiebiorstwa wylesic połowę jednej parceli (300 skrzyń drewna, 15 ludzi) w celu zalozenia na wylesionym terenie zakladu i zapewnienia sobie surowca do produkcji.
      Konto prowadzi bankier @mac3 , (500f na otworzenie działalności place z kasy Klubu Akwarelistów, mac zaksieguj)

•  

@lacuna: jeżeli ochrona nie wlicza się w skład pracowników, to chce zatrudnić 20 górników

•  

@lacuna
      Nazwa: "Goldberg-Werke Neu Bristol Waffensysteme"
      Typ: Przetwórcze
      Działalność: Wytwarzanie broni (aktualnie bomby)
      Poziom: Na 1lv za 500 funtów
      Parcela: moja jedyna zalesiona parcela
      Stawka:30 funtów/kwartał
      Rekrutację przeprowadzam (zgodnie z umową, jak coś to wołam @Matei123 ) wśród enpeców Mateia na własną rękę.
      Bankier: @Matei123, jest też współwłaścicielem. Podział udziałów 50/50.

•  

@lacuna: A i bym zapomniał, a już nie mogę edytować: w nastepnych kwartałach na utrzymanie NPC płacimy z @Matei123 50/50.

•  

@lacuna te dwa przedsiębiorstwa w których mam udziały ruszą do następnego kwartału?
      @kvvach @Miczubezi

+: kvvach
    •  

@lacuna
      W związku z ostatnimi atakami szaleńca Przedsiębiorstwo Chai O'Rivaux pragnie zatrudnić dodatkowych 20 ochroniarzy (tak, żeby było ich razem 30). Stawka bez zmian

•  

@lacuna: chciałbym zwiększyć pensje do 70 funtów, zatrudnić ochroniarzy do 10, i dalej pozyskiwać pracowników ( mam nadzieję że podwyżka zwiększy zainteresowanie pracą) @kvvach

+: kvvach
    •  

@lacuna: W związku ze zniszczeniami przedsiębiorstwa, zarząd Flos zdecydował o:
      - odbudowie do poprzedniego poziomu
      - ponowbym zatrudnieniu 60 pracowników

•  

Liczba pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorstwa prywatne przekroczyła 300 osób (1/4 ludności osady). Nabór nowych pracowników jest teraz 2x trudniejszy.

•  

@lacuna: Zgłaszam błąd. W Excelu jest napisane, że Alkohole de Proteina mają Ochronę 12, gdzie nigdy nie zatrudnialiśmy strażników, zwłaszcza w takiej ilości. Tych dwunastu ludzi powinno trafić innego przedsiębiorstwa, a dokładniej do Przedsiębiorstwo rolne "Poczęstuj się"

•  

@lacuna:

Nazwa Huta Olimpium "Progress"
      Typ przetwórstwo
      Produkcja czystego Olimpium476 z rudy olimpium według metody Ezekiela
      Poziom 1 za 500 funtów
      Parcela moja zalesiona
      Pensja 20 funtów na kwartał
      Rekrutacja wśród moich npc
      Bankier @Matei123

•  

@lacuna: czy jeżeli wypłynąłem na wyprawę to jeden z moich NPC może zostać zarządca w moim imieniu? Żeby dalej handel trwał?

•  

Kopalnia olimpium "RAZEM"
      Typ: Wydobywcze
      Działalność: Wydobycie Olimpium
      Parcela: Dawna nielegalna kopalnia KHX
      Przedsiębiorstwo: Poziom 1 za 500 funtów
      Bankier: @matei123
      Zatrudnienie: 12 górników, za stawkę 60 funtów kwartał + 6 strażników ze stawką 30 funtów, którzy będą rekrutowani spośród moich npc (łącznie 20 pracowników). Dodatkowo zatrudniam @endrjuk i @gasior22 za stawkę 60 funtów kwartał na stanowisku górnika (potwierdzicie to poprzez zaplusowanie tego).
      Tu taka adnotacja, fabularnie chciałbym, żeby to byli ci sami górnicy co pracowali kiedy było KHX, nie chciałbym im roboty odbierać.
      @lacuna

•  

@SirSherwood: Kopalnia jest na poziomie 5 i nie musisz płacić za jej założenie. Kopalnia jest dość duża (pomieści 100 górników) i obok zadeklarowanej przez Ciebie kadry pracuje również Ari Gold na czele z kilkudziesięcioma gównikami zatrudnionymi jeszcze przez KHX. Przyszedł tam parę dni przed Tobą. Rozwiązanie tej sytuacji zostawiam Tobie.

•  

@lacuna: czy firma @SirSherwood będzie podlegała takim samym mechanikom jak inne i też będzie dodana do arkusza?

•  

@Matei123: Każda firma będąca w rękach graczy będzie podlegała tym mechanikom. Firmy NPC mają zdecydowanie prostszą z obliczaniem kwartalnego zysku/straty.

•  

@lacuna:
      Plantacja Chai O'Rivaux rezygnuje z usług wszystkich ochroniarzy.

•  

@lacuna: Z racji że plantacja Chai O'Rivaux tragicznie zakończyła swoją działalność i spłonęła pod nienawistnym ogniem Portugalczyków administrator Sam O'War i wspólnik Andre de Rivaux ( @ZdenerwowanyBialorusin) ogłaszają co nastepuje: Zysk "na czysto" po trzech kwartałach wyniósł: 15870 funtów. Zgodnie z udziałami należy się odpowiednio: Baron Louis de Rivaux - 90% - 14283 funtów. Sam otrzymuje - 5% - 794. Andre - 5% - 793.

Możesz potwierdzić czy ktoś od barona zjawi się po pieniądze?

Zysk zostanie przekazany w momencie przyjścia Barona lub przedstawiciela tegoż

•  

@lacuna
      Nazwa: Tartak " Dobrze, że z dech"
      Typ: Przetwórcze (drewno na deski) 1 lvl (500f)
      Parcela: Jako Mer Lacunoidy, zajmuję samowolnie 3 zalesione parcele poza miastem i na jednej z nich otwieram przedsiębiorstwo.
      Docelowy poziom zatrudnienia: 10 + ja
      Rekrutację przeprowadzam wśród moich 10 NPCów którzy byli w szeregach wyprawy.
      W tym kwartale chcialbym w ramach przedsiebiorstwa wylesic 1/3 jednej parceli (200 skrzyń drewna, 10 ludzi) w celu założenia na wylesionym terenie zakladu i zapewnienia sobie surowca do produkcji. (Podobnie jak ostatnio)
      Konto prowadzi bankier @mac3 , (500f na otworzenie działalności place z kasy Klubu Akwarelistów)

Mechanicznie przedsiębiorcą prowadzącym jestem ja, ale fabularnie przedsiębiorstwo jest "państwowe", zysk z jego działania zasila budżet osady Lacunoida.

•  

@lacuna
      Nazwa: Farma "Najpierw masa"
      Typ: Rolne - 1 lvl za 200 funtów
      Parcela: Wybieram 3 zalesione parcele poza osadą na terenie odkrytej dżungli, bez karczowania, w celu produkowania żywności.
      Docelowy poziom zatrudnienia: 15 + ja
      Swoją rekrutację ogłaszam na rynku oraz wywieszam ogłoszenia. W razie problemów, proszę mera żeby polecił mi kilku ludzi. Jeżeli to możliwe to chciałbym prowadzić to najbardziej organicznie jak się da, karczować tylko tam gdzie muszę zrobić grządki. Wydajność przede wszystkim, ale uważam na to.

Konto bankowe prowadzi @TynkarzCzwartejSciany

•  

@lacuna: Chcę zatrudnić dodatkowych 9 NPC spośród moich ludzików, do tartaku "Dobrze że z dech". Stawka ta sama. (Tak więc, docelowy poziom zatrudnienia 20, w tym ja)
      10 pracowników wycina kolejne 1/3 parceli, w celu zapewnienia kolejnych 200 skrzyń drewna, jako surowiec do produkcji desek, a także zabezpieczenie jako opał na zimę. (Przedsiebiorstwo jest państwowe, więc w razie potrzeby Mer wydaje osadnikom opał, w razie ostrych mrozów)

Gorące dyskusje ostatnie 12h