Wpis z mikrobloga

@KeDreJ: Wziąć dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające pokrewieństwo między Tobą a dziadkiem (że jesteś KeDreJ, syn Jana Kowalskiego, który był z kolei synem Twojego dziadka) i koniecznie akt zgonu dziadka. Idź do IPN i wypełnij wniosek z art. 30 (możesz wypełnić w domu, ale podpis musisz złożyć przy pracowniku). Jak dziadek był funkcjonariuszem to szybciej będzie Ci złożyć art. 35 c. u. 1.
Realizacja wniosku z art. 30 trwa ustawowo do
@KeDreJ: Powinni wpuścić. Można wejść z osobą towarzyszącą, ale jeżeli wniosek składa mama, to ona jest wnioskodawcą i to ona ogląda materiały, nie Ty. Przynajmniej oficjalnie. Akta są udostępniane wnioskodawcy, a nie wszystkim którzy z nią/nim przyjdą. Jeżeli akta się znajdą, to niech mama weźmie je do domu i wtedy to już jej sprawa czy ona je komuś pokazuje czy nie.
@KeDreJ: Ups, niejasno się wyraziłem. Niektórzy pracownicy IPN od razu dają wszystkie akta do wniosku z art. 30 na skan i udostępniają tylko pdfy, inni np. nie będą skanować akt paszportowych i dadzą je do oglądania w oryginale. Oryginałów nie weźmiesz do domu, ale jak pracownik ma kopie to powinien od razu dać kopie. Po co oglądać akta w IPNie, skoro można wziąć kopie akt do domu i w domu oglądać?
@KeDreJ: właśnie IPN ma złą prasę, a myślę, że jest mocno przyjazny dla użytkownika. Kopie dostaniesz jeśli sobie zażyczysz (złożenie wniosku). Możesz poszukać w inwentarzu archiwalnym (IPN BU - akta są w Warszawie, IPN Bi - Białystok, IPN Wr - Wrocław itp), ale w sumie po co, skoro pracownik IPN z oddziału X i tak zamówi akta z oddziału Y? Akta po prostu prześle właściwy oddział. Więc możesz mieszkać w Rzeszowie,