Wpis z mikrobloga

Jaka dystrybucja linuksa byłaby dobra dla kogoś kto nie miał z nim nigdy do czynienia? Głównie zależy mi na tym aby wyglądem przypominał windę. Głównie praca biurowa oraz przeglądarka z wszystkimi bajerami. A no i na starszego laptopa co by śmigało szybko. #linux
  • 28
  • 0
@yuim no nie wiem wariacie, was pytam :D

@drk001, @vvertoi ok popatrzę na jedno i drugie co jest bardziej user friendly. Laptop nie będzie dla mnie więc musi być jak najmniej problematyczny i przypominać obsługę typowo z Windowsa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jaywalker: XFCE też daje radę (Whisker Menu jest bardzo wygodne) Xubuntu albo Mint XFCE, jeśli laptop ma i5 możesz nawet się pokusić o KDE Plasma, już dawno nie nieprawda że to pożeracz zasobów, na moim OpenSuSe zjaka ok 500-600 MB RAM i szczątkowo procesor
@vvertoi: @drk001: @yuim: @zjemcimatke: @Gippo86: @vanitydomain: @Alex_Krycek: @hiperchimera: @Asussonicmasterr: @ruum:

wybaczcie, że was tak hurtem wołam ale chciałbym ogromnie wam podziękować za odpowiedzi. Zdecydowałem się na instalację cynamonki z Minta 19.1. Na pokładzie i3, 4gb ramu i jakiś zintegrowany radeon z 500gb hdd. Poinstalowałem aktualizację wraz z wszystkim co niezbędne, wyrzuciłem zbędne rzeczy i dostosowałem go pod użytkownika. Dorzuciłem też brightness indicator,
@jaywalker: Trzeba było napisać, że masz 4GB RAM, bo podczas instalacji utworzyć Swap tak z 4GB. No i pamiętaj o systemie plików ext4.

Co do laptopa to polecam zainstalować TLP i jak jest zainstalowany laptop-mode-tools to odinstalować.
  • 0
@ruum a mógłbyś rozwinąć o co dokładnie chodzi z swapem? Moja wiedza dot. linuksa jest podstawowa i nie za bardzo wiem z czym to się je. Idzie to jakoś zrobić już z zainstalowanym systemem?
  • 0
@ruum meeega! Bardzo przystępnie wytłumaczone. Ile miejsca przeznaczyć na swapa? Wczoraj coś tam czytałem to na jednej z anglojęzycznych stron było, że to już relikt i nie jest potrzebne. A tu się okazuje, że jednak warto poświęcić te kilka GB.
@yuim co do dysku to z pewnością będę nalegać aby kupić SSD ale właściciel komputera jest dość oporową jednostka. Teoretycznie nie jest to dużym problemem ale dalej będę nalegać na zamianę.
  • 0
@ruum a zrobię 8-10gb. Przy takim dysku to nie jest problemem. Jeżeli uda mi się namówić właściciela to wejdzie SSD pod system, a 500gb HDD wrzucę w iceboxa zamiast napędu DVD