•  

Dobry wieczór ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy są tu jacyś #iosdev? Otóż od dłuższego czasu interesuję się programowaniem na iOS w języku Swift. Chciałbym znaleźć jakieś praktyki, nawet darmowe - pieniądze są u mnie na chwile obecną na końcu listy, na terenie Krakowa, ale jak wiadomo bez projektów ciężko będzie Moje pytanie do osób, którzy już praktyki i staże w tym kierunku mają za sobą - jaki projekt/projekty byłyby odpowiednie, aby móc "bez wstydu" później je wpisać do CV?
    Miłego wieczoru życzę ✌️
    #programowanie #krakow #ios #swift

•  

pieniądze są u mnie na chwile obecną na końcu listy

@G_nek: gratuluję - bez sarkazmu. To dużo ułatwia jak możesz sobie dobierać robotę nie zwracając uwagę na kasę.

•  

@metaxy pieniądze są ważne, nie neguje tego i w przyszłości pewnie będzie to miało duży wpływ na podejmowane przeze mnie decyzję. Teraz jestem na takim etapie, gdzie jednak chciałbym się sporo nauczyć i skupić na doświadczeniu niż na tym czy moja pierwsza praca (praktyka) będzie dobrze płatna. Spędzić przykładowo 3 miesiące w firmie, na darmowych praktykach, gdzie nauczę się dużo więcej niż przez 3 lata studiów jest cenniejsze niż zarabianie w byle jakiej pracy, która nie jest w ogóle związana z moimi zainteresowaniami za 2500 zł. Fajnie by było, jeżeli po odbytych praktykach (i oczywiście jeżeli bym się sprawdził) mógł zostać na dłużej w danej firmie i się w niej dalej rozwijać.

•  

@G_nek: Zawsze bierz kasę za pracę. Branie roboty za darmo psuje rynek

•  

@G_nek: darmowe praktyki są ale przeważnie tylko dla studentów. Natomiast nie wiem czy jest w ogóle Krakowie jakaś firma zajmująca się iOS.

Mimo wszystko bez projektów to nawet nie masz co liczyć, na twoim miejscu zrobiłbym jakiś webservice. Po stronie telefonu obsługa tego webserwisu, może jakiś klon społecznościówki/aplikacji randkowej z algorytmem dobierania par? Na drugą aplikacje jakąś prostą gierkę. Teraz praktycznie wszystko jest związane z aplikacjami webowymi więc solidnie ogarnij sobie REST, przeczytaj o SOAP, ogarnij porządnie sieci, najważniejsze protokoły, model ISO/OSI vs TCP/IP. Do tego solidne testy, wzorce, różne narzędzia wykorzystywane (na andoidzie np jest wykorzystywany wzorzec architektoniczny MVVM, Dagger2, RxJava(programowanie reaktywne, asynchroniczność). Nie znam się na iOS więc nie podpowiem

•  

@Brodeon wiadomka, myślę jednak, że dla studenta, bez doświadczenia, nawet takie praktyki na początek byłyby dobrym startem. Oczywiście, jeżeli firma zaproponowała wynagrodzenie nie odmówiłbym

•  

@kabdul: Dzięki za cenne uwagi, na pewno ogarnę to co wymieniłeś. Jestem studentem, więc wciąż liczę, że może udałoby się podjąć praktyki ale najpierw projekty. Jak będę miał coś gotowe to wtedy śmiało będę kleił CV i rozsyłał po firmach. Z tego co się orientuję, sporo jest firm w Krakowie którzy zajmują się iOS, Untitled Kingdom, AKRA Polska, Pegasystem i wiele więcej

•  

@G_nek: Chyba zawsze dają wynagrodzenie. Co musisz ogarnąć to Alamofire lub Urlsession (obie służą do łączenia się z API), autolayout (wiem że jest posrany ale nic z tym nie zrobisz ( ͡° ʖ̯ ͡°)), wzorzec MVC bo taki jest wspierany przez Apple, Realm i Core Data i może coś z Firebase. Ogólnie apka nie musi być odkrywcza czy coś nowego wnosić. Rób proste klony jakichś aplikacji, jakiś odtwarzacz muzyczny co byś od razu przećwiczył sobie AVFoundation, coś z GPS. Nie rób nic zbyt dużego, no chyba że planujesz to wydać do AppStore

+: G_nek
    •  

@Brodeon: Alamofire używałem jak robiłem apke pogodynkę, z kolei z Firebase spotkałem się przy drobnej apce coś a'la mini komunikator. Nie wrzucałem tego na GitHub'a, bo stwierdziłem, że się nie nadaję, bo może lepiej byłoby zrobić coś bardziej hm... "porządnego" ( ͡° ʖ̯ ͡°) teraz tak myślę, że może to był błąd, że nie wrzuciłem nawet takich drobnych projektów..

•  

@Brodeon: I fakt, autolayout dał mi w kość ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@G_nek: Zrób komunikator osoba do osoby. Będziesz musiał nad tym troszkę dłużej posiedzieć bo podejrzewam że teraz masz jeden zbiorczy czat.

•  

@Brodeon: Zgadza się. Bardzo dobry pomysł! Dzięki za pomoc (ʘ‿ʘ)

•  

@G_nek: ogarnij sobie troche architekture. Poczytaj o MVVM, koordynatorach, dependency injection. Ja osobiście polecam autolayout z poziomu kodu, jednak u mnie w firmie wszyscy dalej używają storyboardów i xibów.

•  

@ptasigryp: dzięki za pomoc, ogarnę na pewno

•  

@G_nek: bardzo polecam kanal yt Ryana Voonga, nazywa się lets build that app. Jedyne zastrzeżenia jakie do niego mam do pisanie appek w zwykły MVC, ale tak poza tym to kawał dobrej wiedzy.

•  

@ptasigryp: koniecznie będę musiał sprawdzić, ale czy przypadkiem nie chodziło Ci o Ryan Noonan? Bo z nim akurat się już spotkałem

•  

@ptasigryp: ah Dobra pomyliłem się, ale tego Pana również kojarzę. Dzięki za pomoc!

•  

@G_nek: Tylko nie bierz za dużo na siebie na raz. Fajnie wiedzieć jak działa DI, ale nie próbuj używać do tego frameworka. Jak dla mnie one jakieś super nie są i mają trochę ograniczeń.
      Zrób apke w prostym MVC z dodatkową warstwą sieciową.
      Zapytania lepiej zrób samemu w URLSession. Będzie to zdecydowanie na plus dla ciebie przy rozmowach niż alamofire, a różnicy praktycznie nie ma.
      Użyj Realma lub Core Data, Realm prostszy (tutaj też najlepiej dodatkowa warstwa). Żeby zapisać pobrane dane i szybciej je wczytywać na start apki.
      RxSwifta nie używaj, bo się zniechęcisz. Za wysoki próg wejścia będzie dla Ciebie. Możesz mieć pojęcie o RXie ogólnie, ale na razie nie próbuj go dodawać do projektów i przez przynajmniej najbliższy rok też. Chyba, że będziesz miał kogoś kto przez poczatki Cię przeprowadzi to wtedy spoko.
      Jak chcesz się więcej bawić to możesz też śmiało użyć MVVM.
      Jedną z ważnych zasad jest to, że UIViewController to w MVC i MVVM View a nie Contoller, co większość ludzi nie wie na początku i wrzuca tam logikę niepotrzebną (miałem o tym fajny artykuł + filmik, ale na telefonie nie mogę znaleźć. Jak mi przypomnisz to na kompie poszukam jeszcze).
      Poczytaj sobie o SOLID w Swiftcie, ale 1 do 1 nie musisz się tego trzymać.
      W pierwszej apce skup się na czystym kodzie. To jest najważniejsze. Nie wiem czy są jakieś artykuły na ten temat w necie jeśli chodzi o Swift. Też mogę popatrzeć jak mi przypomnisz.

Spójrz sobie na roadmap na Githubie może coś cię z niego zaciekawi co byś chciał się nauczyć.

•  

@G_nek: Popatrz sobie na fb na grupy typu: Developers iOS Poland: Jobs lub Deweloperzy iOS: Praca, dodatkowo poszukaj firm z Krakowa, które zajmują się mobile'm - wbrew temu co bredzi @kabdul jest sporo firm w Krakowie, które robią iOS'y. Poszukaj sobie i obserwuj je na fb/tw, bo generealnie sporo firm (nie korpo typu Comarch itp.) coraz częściej organizują w wakacje staże/praktyki/akademie, po których zatrudniają sobie ludzi. Te staże/praktyki/akademie są organizowane głównie z myślą o studentach, więc i potem godziny pracy są elastyczne i dogadywane pod konkretne osoby.
      Siedze kilka lat w iOS, więc jak masz jakieś pytania to wal na pw.

•  

@G_nek: jak chcesz wyślę Ci na PW gita z projektem który zrobiłem i we wrześniu ubiegłego roku dostałem się dzięki niemu to bardzo spoko firmy.
      Po tym czasie wolę nawet nie patrzeć na ten kod, bo jest tam mocna padaka :D

•  

@G_nek w Comarchu mozesz trafić do zespołu gdzie pracują nad apkami na iOS

•  

@Prism2772: jasne! Jak możesz to wysyłaj

•  

@G_nek:

1. Pierdol storyboardy.

Rynek w Krakowie bardzo spoko. Może nie ma tak dużo pracy jak JS np., ale devów też jest bardzo mało.
      Zacznij chodzić też na cocoaheads. Poznasz ludzi i jakoś to pójdzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Chiellini: Dzięki wielkie, muszę się przyjrzeć temu cocoaheads, nie słyszałem o tym wcześniej

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (18)

Już wkrótce, "upadek zachodniej cywilizacji!!!1", vol. 2137.

Ostatnio popularny mem "honk honk" jest kolejną odsłoną syndromu oblężonej twierdzy, na który cierpi znaczna część skrajnej prawicy. Oblężona twierdza ma to do siebie, że do oblężenia można się z czasem przyzwyczaić, przejść do porządku dziennego. Motywy upadającego zachodu i cywilizacji chrześcijańskiej, islamizacji oraz dyktatury LGBT są wałkowane przez prawactwo od kilku lat praktycznie bez przerwy, podsycane srogą ilością fejk niusów. Niektórym z czasem jednak może się to przejeść - niby jest tak źle, cała Europa płonie od kilku lat, ale ja sam dalej tego nie odczułem. Czyżby ktoś mnie oszukiwał?

Skoro "wróg" (lewactwo, islamiści, LGBT, cokolwiek) został już dawno temu okrzyknięty największym wrogiem naszej cywilizacji, to w jaki sposób można go ukazać w jeszcze gorszym świetle? Jak fakty nie sprzyjają narracji, to trzeba przynajmniej stworzyć takie wrażenie. Tutaj z pomocą przychodzi nam sympatyczna żabka Pepe stylizowana na klauna z tęczową peruką. Sugestia, że teraz to już w ogóle jest tak źle, że jedyne co nam zostało to się śmiać, patrząc na umierającą białą Europę. Cel osiągnięty - można znowu zaspamować główną znaleziskami o hipokryzji lewactwa, upadku Zachodu i wzajemnie się utwierdzać w przekonaniu, że już zaraz, lada moment! wszystko jebnie. Twierdza od nowa jest oblężona, głosujcie na skrajnie prawicowych polityków, którzy są naszą jedyną nadzieją w starciu z barbarzyńcami.

Fakty są takie, że obecnie żyjemy w najbezpieczniejszej epoce w historii ludzkości. Odsetek ludzi na świecie żyjących w skrajnej biedzie jest najniższy w historii i ciągle maleje. Owszem, są pewne problemy: zmiana klimatu, zanieczyszczenia, problemy z gospodarką odpadami czy ograniczona ilość zasobów naturalnych. Skrajna prawica jednak nie porusza tych tematów ani nie oferuje żadnego ich rozwiązania. W najlepszym przypadku udają, że te problemy nie istnieją (w końcu wolny rynek sam to rozwiąże), a w najgorszym uciekają się do teorii spiskowych i aktywnie sprzeciwiają się próbom ich naprawy.

Łatwiej jest sobie wykreować wroga - LGBT, islamistów, lewactwo - i ich obwiniać za całe zło tego świata, bo wtedy nie wymaga to żadnego wysiłku z naszej strony. W końcu to ich wina!

HONK HONK

#neuropa #4konserwy #honkhonk
    pokaż całość

odpowiedzi (77)

Witam do rozdania gra BORDERLANDS 2 GAME OF THE YEAR EDITION (steam)

Żeby wziąć udział w losowanku Wystarczy tylko zaplusować ten wpis.
    Losowanie jutro o 20 mirkolosem.

A jeżeli ktoś ma trochę czasu zapraszam na mój kanał.Po tym jak skończyła się seria BDF stwierdziłem, że sam spróbuję swoich sił na youtube.

Zapraszam wszystkich na kompilację Mega Dziwnych Filmików! (wypuściłem już 5 odcinków):

https://www.youtube.com/watch?v=423Ed1W4Cuk&t

#rozdajo
    pokaż całość

odpowiedzi (58)