Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy są tu jacyś #iosdev? Otóż od dłuższego czasu interesuję się programowaniem na iOS w języku Swift. Chciałbym znaleźć jakieś praktyki, nawet darmowe - pieniądze są u mnie na chwile obecną na końcu listy, na terenie Krakowa, ale jak wiadomo bez projektów ciężko będzie Moje pytanie do osób, którzy już praktyki i staże w tym kierunku mają za sobą - jaki projekt/projekty byłyby odpowiednie, aby móc "bez wstydu" później je wpisać do CV?
Miłego wieczoru życzę
#programowanie #krakow #ios #swift
  • 26
@metaxy pieniądze są ważne, nie neguje tego i w przyszłości pewnie będzie to miało duży wpływ na podejmowane przeze mnie decyzję. Teraz jestem na takim etapie, gdzie jednak chciałbym się sporo nauczyć i skupić na doświadczeniu niż na tym czy moja pierwsza praca (praktyka) będzie dobrze płatna. Spędzić przykładowo 3 miesiące w firmie, na darmowych praktykach, gdzie nauczę się dużo więcej niż przez 3 lata studiów jest cenniejsze niż zarabianie w byle
@Brodeon wiadomka, myślę jednak, że dla studenta, bez doświadczenia, nawet takie praktyki na początek byłyby dobrym startem. Oczywiście, jeżeli firma zaproponowała wynagrodzenie nie odmówiłbym
@kabdul: Dzięki za cenne uwagi, na pewno ogarnę to co wymieniłeś. Jestem studentem, więc wciąż liczę, że może udałoby się podjąć praktyki ale najpierw projekty. Jak będę miał coś gotowe to wtedy śmiało będę kleił CV i rozsyłał po firmach. Z tego co się orientuję, sporo jest firm w Krakowie którzy zajmują się iOS, Untitled Kingdom, AKRA Polska, Pegasystem i wiele więcej
@G_nek: Chyba zawsze dają wynagrodzenie. Co musisz ogarnąć to Alamofire lub Urlsession (obie służą do łączenia się z API), autolayout (wiem że jest posrany ale nic z tym nie zrobisz ( ͡° ʖ̯ ͡°)), wzorzec MVC bo taki jest wspierany przez Apple, Realm i Core Data i może coś z Firebase. Ogólnie apka nie musi być odkrywcza czy coś nowego wnosić. Rób proste klony jakichś aplikacji, jakiś
@Brodeon: Alamofire używałem jak robiłem apke pogodynkę, z kolei z Firebase spotkałem się przy drobnej apce coś a'la mini komunikator. Nie wrzucałem tego na GitHub'a, bo stwierdziłem, że się nie nadaję, bo może lepiej byłoby zrobić coś bardziej hm... "porządnego" ( ͡° ʖ̯ ͡°) teraz tak myślę, że może to był błąd, że nie wrzuciłem nawet takich drobnych projektów..
@G_nek: ogarnij sobie troche architekture. Poczytaj o MVVM, koordynatorach, dependency injection. Ja osobiście polecam autolayout z poziomu kodu, jednak u mnie w firmie wszyscy dalej używają storyboardów i xibów.
@G_nek: Tylko nie bierz za dużo na siebie na raz. Fajnie wiedzieć jak działa DI, ale nie próbuj używać do tego frameworka. Jak dla mnie one jakieś super nie są i mają trochę ograniczeń.
Zrób apke w prostym MVC z dodatkową warstwą sieciową.
Zapytania lepiej zrób samemu w URLSession. Będzie to zdecydowanie na plus dla ciebie przy rozmowach niż alamofire, a różnicy praktycznie nie ma.
Użyj Realma lub Core Data, Realm
@G_nek: Popatrz sobie na fb na grupy typu: Developers iOS Poland: Jobs lub Deweloperzy iOS: Praca, dodatkowo poszukaj firm z Krakowa, które zajmują się mobile'm - wbrew temu co bredzi @kabdul jest sporo firm w Krakowie, które robią iOS'y. Poszukaj sobie i obserwuj je na fb/tw, bo generealnie sporo firm (nie korpo typu Comarch itp.) coraz częściej organizują w wakacje staże/praktyki/akademie, po których zatrudniają sobie ludzi. Te staże/praktyki/akademie są organizowane
@G_nek: jak chcesz wyślę Ci na PW gita z projektem który zrobiłem i we wrześniu ubiegłego roku dostałem się dzięki niemu to bardzo spoko firmy.
Po tym czasie wolę nawet nie patrzeć na ten kod, bo jest tam mocna padaka :D