•  

  dlaczego uzyli az 3 rakiet do jeednego satelity?
  #spacex

  +: kwanty
  •  

   @madhatteerr: bo dzięki temu Arabsat pożyje 18 lat dłużej ;)

  •  

   @denis-szwarc: nie 18 tylko 3-5... : D zamiast 15 moze pozyc 18 lub 20

  •  

   @madhatteerr: chodzi o to, ze na orbite GEO zazwyczaj z uwagi na mase satelity leci sie na raty. Rakieta wynosi ładunek na orbite transferową GTO jest to wydluzona elipsa wokol Ziemi. W momencie największego oddalenia od Ziemi wypuszczony satelita odpala swoj silnik aby zwiekszyc reszte orbity i osiagnac kołową. Podobnie jak przy manewrze transferowym hoffmana by dostac sie np. na Marsa. Gdyby polecial Falcon 9 to dalby rade to zrobic ale po 1. musialby zostac utracony bo zbyt ciezki satelita a po 2. wynioslby Arabsata troche nizej. Falcon Heavy nie dosc, ze byl w stanie wyladowac 3 boosterami to jeszcze najwieksze oddalenie bylo na wysokosci 19 tys km. To duzo. Satelita zuzyje mniej paliwa na dostanie sie na GEO i pozyje dluzej.

  •  

   Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

   GTO - Geostationary Transfer Orbit – Geostacjonarna orbita transferowa – eliptyczna orbita, której perygeum znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a apogeum na (lub powyżej) orbicie geostacjonarnej.
   GEO - Geostationary Orbit – Orbita geostacjonarna – orbita wokół równika, na wysokości 35 786 km nad powierzchnią Ziemi, z okresem orbitalnym wynoszącym dokładnie jeden dzień. Satelita znajdujący się na tej orbicie zawsze znajduje się nad tym samym punktem na Ziemi.

   Jestem botem

   pokaż spoiler s[GTO;GEO;]e

  •  

   chodzi o to, ze na orbite GEO zazwyczaj z uwagi na mase satelity leci sie na raty.

   @monarchista: Nieprawda, nie chodzi o żadne "na raty", nie mieszaj. @madhatteerr: Po prostu satelity geostacjonarne są zwykle dosyć ciężkie, posiadają spory zapas czynnika napędowego potocznie zwanego paliwem, do tzw "station keeping" czyli utrzymywania swej pozycji satelitarnej przez lata, co za sprawą wpływu Słońca i Księżyca zaburzającego orbitę jest konieczne. Resztka paliwa wymagana jest również na wysłanie po wyeksploatowaniu na orbitę cmentarną. Wymaga tego unia telekomunikacyjna. Zwykle satelita tego paliwa używa na ukołowienie orbity GEO po wysłaniu jej przez rakietę nośną na GTO, tak jak powiedział @monarchista. Sprzętu na satelicie jest mnóstwo, sporo transponderów dosyć dużej mocy, więc i fotowoltaiki też dużo potrzeba, plus wymagane akumulatory na zaćmienia kilka tygodni w roku (w okolicach równonocy).
   Taką masę trzeba wysłać na całkiem wymagającą energetycznie orbitę, prawie tyle co na Marsa. Niestety pojedynczy Falcon temu nie podoła, i tyle.
   Pod spodem masz diagram z wymaganą deltaV czyli różnicą prędkości jaką trzeba nadać rakiecie aby znaleźć się na określonych orbitach. Wszystko w km/s

  •  

   @cation: owszem orbita gto to sa raty bo heavy moglby bezposrednio na geo wyslac ladunek tylko ze lzejszy.

  •  

   @cation: ps. na raty również polecial izraelski lądownik na ksiezyc. Tez stopniowo zwiekszal swoją orbite. Bezposrednio to lecial Apollo