•  

  EeMWu, EeMWica, Eunia, EeMWiczka...

  Być może w ten sposób wyznawcy marki zdrabnialiby jej nazwę, gdyby przetrwała do naszych czasów.

  Fani motoryzacji kojarzą fabrykę w NRDowskim Eisanach głównie z produkcji Wartburgów, tymczasem przed II Wojną Światową powstawały tam jeszcze nie tak słynne BMW (BMW Zweigniederlassung Eisenach). W gruncie rzeczy wszystkie przedwojenne samochody BMW pochodziły z Eisenach, po wykupieniu marki samochodzików miejskich Dixi, a w Monachium powstawały wyłącznie doskonałe silniki, które napędzały myśliwce Focke-Wulf służące między innymi do zabijania Polaków.

  Podczas wojny w Eisenach przerzucono się na motocykle dla Wehrmachtu i silniki do samolotów dla Luftwaffe, więc nie wyrabiano nic dla cywili. Fabrykę zniszczoną w 60% uratowali w kwietniu 1945 amerykańscy żołnierze, którzy zdążyli przed wykonaniem specnakazu Adolfa Hitlera o wysadzeniu zakładu w powietrze. 3 lipca cała Turyngia trafiła w ręce Sowietów, co zapewniło temu landowi 45 lat biedy i zacofania.

  W 1948 wznowiono produkcję przedwojennych modeli, między innymi widocznego na zdjęciu BMW/EMW 340 opartego na BMW 326. Posiadał on sześciocylindrowy silnik o pojemności 2 litrów, dostarczający 55 koni i rozpędzający auto do 120 km/h. Silnik ten był czterotaktowy, następne czterotakty wyjadą z tej fabryki dopiero w 1988 wraz z Wartburgiem 1.3 z silnikiem od VW Polo. Widzimy tutaj niezły przykład degradacji myśli technicznej pod sowieckim butem. Jeśli ktoś uważa, że naród niemiecki jest narodem motoryzacyjnych geniuszy, jest w błędzie. Wystarczyło tym ludziom dać więcej wolności gospodarczej i pod koniec lat 80. XX wieku, 100 km na zachód, w innym kraju, powstawały Mercedesy 600 SEC i BMW E34 M5.

  Tymczasem wracając do tematu, w Eisenach auta wychodziły z fabryki dalej pod marką BMW, aż w 1952 ZSRR przekazał zarządzanie fabryką powstałemu w 1949 NRD. Wówczas to BMW z Bawarii zakazało używania znaku BMW. Przedwojenne BMW powstawały do 1956, kiedy to wjechała pierwsza seria nowych Wartburgów, które to klepane były z większymi bądź mniejszymi modyfikacjami aż do 1991 roku.

  #rzetelnafura <-obserwuj / czarnolistuj

  #samochody #motoryzacja #carboners #bmw #emw

  źródło: EMW 340.jpg