Wpis z mikrobloga

O ile dobrze zrozumiałem naukowcy odkryli niezwykłe zjawisko w chmurach, powodujące błyskawicę.
Wyniki wskazują, że wystąpienie piorunów w obszarze chmury burzowej może być procesem dwukierunkowym.

Unusual phenomenon in clouds triggers lightning flash

DOI: https://www.nature.com/articles/s41467-019-09621-z

Czytałem 2 razy, ale i tak nie zrozumiałem jak może rozładowanie elektryczne rozpocząć się od punktu z niższym potencjał elektrycznym? ( i wszystko co uczyłem na starożytnych studiach poszło w...)

Może kolega @KubaGrom zainteresuję się tematem i nam wytłumaczy?

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #fizyka #piorun #elektryka
RFpNeFeFiFcL - O ile dobrze zrozumiałem naukowcy odkryli niezwykłe zjawisko w chmurac...

źródło: comment_IZssPXx5nfPmD3gdbsRjmQWm2Nr6jgu3.jpg

Pobierz
  • 7
@RFpNeFeFiFcL: Odkrycie dotyczy procesów zachodzących wewnątrz chmur. W przypadku kontaktu ziemia-chmura łatwo jest wyznaczyć obszar działania pola elektrycznego. W przypadku wyładowań wewnątrzchmurowych, iskra przebiega od jednej chmurki do drugiej chmurki, co oznacza że ładunek musi być w jakiś sposób "drenowany" w jedną iskrę i przesyłany do drugiego takiego obszaru. Nie są to zjawiska dobrze opisane teoretycznie.
Zwykle jest tak, że wierzchołki chmur są naładowane inaczej niż ich środek, większość więc wyładowań
@KubaGrom:

Dzięki wielkie za obszerną odpowiedź i wyjaśnienie.

Czasem zdarzają się pioruny o odwrotnym przepływie ładunku, w których wyładowanie pilotujące zaczyna się od ziemi i dociera prawdopodobnie aż do szczytu chmury.


No i tego nie mogę właśnie pojąć, jaka jest fizyka tego że ładunek idzie ku wyższemu potencjałowi.
@RFpNeFeFiFcL: bo generalnie całe zjawisko jest generowane przez odpowiedni potencjał oraz wyładowania inicjujące. Jeśli rozkład ładunku w chmurze powoduje, że to przy ziemi gradient jest większy niż w chmurze, to wówczas łatwiej jest o rozpoczęcie wyładowania od ziemi. Z kolei ostre i wysokie obiekty z materiałów przywodzących łatwiej poddają się gradientowi, generując na szpicu lokalnie mocniejsze pole elektryczne (stąd często obserwowane wyładowania koronowe i ognie św. Elma nad szczytami wież).
Wyładowanie