•  

Czy mogę żądać wglądu/kopii akt sprawy, w której jestem świadkiem i poszkodowanym (ja to zgłaszałem)? Czy kopia akt jest płatna, czy tylko mam prawo do wglądu lub ew. mogę porobić zdjęcia telefonem?
    Sprawa jest póki co prowadzona przez powiatową komendę policji
    #prawo #pytaniedoeksperta #policja

•  

@Rain-When-I-Die 1. Jako pokrzywdzonemu (bycie świadkiem lub zawiadamiającym nie ma tu nic do rzeczy), co do zasady przysługuje ci prawo wglądu do akt, uzyskania ich kopii lub sporządzenia odpisów. Można odmówić takiej zgody z uwagi na interes postępowania lub ważny interes państwa ale w praktyce zdarza się to sporadycznie. 2. Kopie dokumentów z akt są płatne (1 PLN za stronę kserokopii "zwykłej", 6 PLN za stronę kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem). Wykonanie fotokopii telefonem/aparatem jest bezpłatne. Co do zgody: patrz pkt 1.
      To co napisałem dotyczy postępowań o przestępstwa. Nie chce mi się szukać, jak jest w przypadku wykroczeń.

•  

@IgorK: ok dziękuję serdecznie. Krótko mówiąc sprawa dotyczy tego, że sąsiad zastawił wnyki i sidła na miedzy, w które złapał się i udusił mój kot.
      Technicy zabezpieczyli dowody, wczoraj policja była u sąsiada.
      Z tego co wiem to kłusownictwo i znęcanie się nad zwierzętami jest ścigane z urzędu.
      Będę chciał też wnieść pozew cywilny o odszkodowanie, masz jakieś rady? To pierwsza moja taka sytuacja (╯︵╰,)

•  

@Rain-When-I-Die na cywilistyce się nie znam, musisz zapytać kogoś innego ;-)