•  

Nie za mało mamy czasu, ale za wiele tracimy. Dość długie jest życie i w obfitej ilości nam dane do wypełnienia naszego najważniejszego zadania, jeżeli z całego uczynimy należyty użytek, ale jeżeli upływa w zbytkach i gnuśności, a nie zużywa się na żadne szlachetne dzieło, wtedy dopiero w obliczu ostatniej konieczności zauważymy, że życie, którego upływania nie spostrzegliśmy, już upłynęło. Rzecz ma się następująco: nie otrzymaliśmy życia krótkiego, ale czynimy je krótkim, pod względem zaś jego posiadania jesteśmy nie nędzarzami, ale marnotrawcami. I podobnie jak ogromne i królewskie bogactwa, gdy tylko przejdą w posiadanie złego właściciela, natychmiast się rozpraszają, a przeciwnie - nawet skromne majętności, jeżeli są powierzone dobremu gospodarzowi, powiększają się przez należyty użytek, tak samo wiek życia naszego rozciąga się daleko, jeżeli ktoś dobrze nim rozporządza.

(...) "Nie znajdziesz nikogo, kto by chciał między innych rozdzielać swoje pieniądze, a przecież jak wielu rozdaje innym swe życie! Skąpcami są w zachowywaniu odziedziczonego majątku, ale są największymi marnotrawcami, jeśli chodzi o stratę czasu, jedynego dobra, wobec którego skąpstwo i chciwość jest cnotą. Wybierzmy któregoś z gromady starców: "Widzimy, że dożyłeś do najdalszej granicy ludzkiego wieku. Już setny albo i wyżej niż setny rok ciąży na twych barkach. Dalej więc! Zdaj rachunek ze swego życia! Policz, jak wiele z ogólnej sumy czasu zabrał wierzyciel, jak wiele kochanka, jak wiele król, jak wiele klient, jak wiele kłótnia z żoną, jak wiele chłostanie niewolników, jak wiele bieganina po mieście dla załatwienia różnych potrzeb. Dodaj do tego choroby, których sam się nabawiłeś, dodaj i te również okresy, które upłynęły bezużytecznie, a zobaczysz, że masz daleko mniej lat, niż sobie liczysz.

Przypomnij sobie, ile to razy byłeś zdecydowany, co masz czynić, ile to dni spędziłeś tak, jak je zaplanowałeś, ile razy rozporządzałeś własną osobą, ile razy zachowałeś tę samą pogodę na twarzy, ile razy duch twój nie przejął się trwogą, jakiego w tak długim wieku dokonałeś dzieła, jak wielu ludzi rabowało ci twe życie, kiedy ty nawet nie doceniałeś, co tracisz; jak wiele ci zabrał jałowy smutek, głupia uciecha, chciwa żądza, pochlebcza rozmowa, jak mało pozostało ci z ciebie, a wtedy zrozumiesz, ze umrzesz - dziecięciem!" - Jaka jest zatem tego przyczyna? - Taka, że żyjecie, jak gdybyście mieli żyć wieki, że nawet nigdy nie pomyślicie o swej znikomości, że nie zwracacie uwagi, jak wiele już czasu ubyło, trwonicie go jednak w ten sposób, jakbyście zawsze mieli pełną, a nawet niewyczerpaną miarę, gdy tymczasem ten właśnie dzień, który poświęcacie bądź jakiejś osobie, bądź jakiejś sprawie, jest może - ostatnim.

( Seneka, "O krótkości życia", http://www.katedra.uksw.edu.pl/dydaktyka/cwiczenia/seneka.pdf )

PS: https://www.youtube.com/playlist?list=PL4gvlOxpKKIjJCphkLAhl-enapF9Tp1C6

#filozofia #stoicyzm #seneka #czas #rozwojosobisty #smierc #wykop

źródło: dailystoic.com

•  

jak wiele chłostanie niewolników,

@eoneon:

odtąd nie czytam

+: eoneon
    •  
      p........y

+1

@eoneon:
      Właśnie się pokapowałem, jak człowiek głupieje od nieczytania. Dzięki, o takie mirko nic nie robiłem, ale doceniam.

•  

jak wiele chłostanie niewolników

odtąd nie czytam

@spere: :)

Czasy się zmieniają. Ale mam nadzieję, że ludzie w przyszłości nie będą przerywać lektury literatury XXI-wiecznej i wcześniejszej, gdy dojdą do opisu jedzenia mięsa. Bo jeśli cywilizacja nam nie podupadnie, to pewnie będzie to dla nich nie mniej szokujące zjawisko, niż dla nas niewolnictwo.

BTW, nie wiem jak Seneka (choć chłostanie niewolników przedstawia obok bicia żony, czyli chyba negatywnie), ale Arystoteles z tego co pamiętam popierał "niewolnictwo naturalne" w przeciwieństwie do np. niewolenia osób z podbitych ludów. Czyli było to takie tak jakby ubezwłasnowolnienie tych, co nie mogą być ludźmi wolnymi z racji swoich niedostatków.

Oczywiście z dzisiejszej perspektywy wygląda to po prostu na uwikłanie we własną epokę, ale jeden nieakceptowalny fragment nie zmniejsza rangi dzieła jako całości.

Właśnie się pokapowałem, jak człowiek głupieje od nieczytania. Dzięki, o takie mirko nic nie robiłem, ale doceniam.

@pies_harry: Co prawda do Seneki mój ulubiony Sadler niewiele nagrał, ale od Epikteta masz całą serię, a to nie gorszy był zawodnik:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLdvgVeQtSGOpFLguR0r-vtfK5UknnwZCq

źródło: youtube.com

+: p........y, spere +12 innych
    •  

@eoneon: nie no, tak naprawdę przeczytałem całość, to było teatralne oburzenie na ten fragment

+: eoneon, A......l
    •  
      p........y

+2

@eoneon:
      Typ jest dobry. Jak zobaczyłem ten tekst źródłowy na początku (znaczy się mówię już o tłumaczeniu) - nic nie zrozumiałem, pomimo tego, że niby angielski. Ale gość wytłumaczył jak chłop krowie na rowie ;)

•  

@pies_harry: No i na tym to polega. Podejście Sadlera jest takie, że najlepiej jest czytać kanoniczne teksty źródłowe nieprzemielone przez dodatkową osobę autora podręcznika, ale z drugiej strony potrzeba laikowi w tym pewnej pomocy i tu jest miejsce na jego komentarz. Bo jest filozofem i zna od dekad tekst i kontekst oraz łacinę i parę innych języków, których raczej amator nie będzie się uczył; może też np. pomóc uwspółcześnić analogie i metafory. Ale to wciąż poznawanie u źródła.

Ja testowałem różne podejścia poznawania filozofii i to osobiście podchodzi mi najlepiej. Wiem że niektórzy wolą czytać opracowania, więc każdy musi znaleźć najlepsze dla siebie.

BTW, to, co Ci podlinkowałem, to jego kanał poświęcony specjalnie wykładowi o Epiktecie. Na swoim głównym ma dużo więcej rzeczy:

https://www.wykop.pl/link/4852835/comment/63965191/#comment-63965191

+: p........y, Tom_Ja +8 innych
    •  

Komentarz usunięty przez autora

•  

Klasycy są nieśmiertelni i niestrudzeni, np. w zachęcie do czytania klasyków i do mniejszego tempa przeskakiwania między nimi na rzecz głębszego poznania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bacz następnie i na to, by czytanie wielu pisarzy i wszelkiego rodzaju książek także nie pociągnęło za sobą jakiejś chwiejności albo niestałości: trzeba się zajmować umysłami godnymi zaufania i z nich czerpać dla siebie pokarm, jeśli pragniesz przyswoić sobie coś takiego, co by trwale utrzymywało się w twej duszy. Kto wszędzie przebywa, ten nigdzie nie przebywa. Ludziom, którzy spędzają życie na podróżowaniu, przypada w udziale to, iż zawierają co niemiara związków gościnności, nie mają natomiast żadnych związków przyjaźni. Nieuniknienie spotyka to również i tych, którzy nie garną się bliżej do żadnego wybitnego umysłu, lecz szybko i pospiesznie przemykają się obok wszystkich.

Strawa, która natychmiast po spożyciu jest wydalana, nie przynosi pożytku ani nie bywa przyswajana przez organizm; nic nie niszczy zdrowia tak bardzo, jak częsta odmiana środków leczniczych; nie zabliźnia się rana, na której wypróbowuje się różne leki; nie wzmacnia się roślina, którą się wielekroć przesadza.

(...) Zawsze więc czytaj pisarzy uznanych, a jeśli kiedykolwiek zechce ci się zwrócić ku innym, znowuż wracaj potem do pierwszych.

Całość "listów moralnych" tutaj (niestety w PDF, ale sporo Seneki jest za darmo w mobi/epub).

PS: https://www.wykop.pl/wpis/45378661/jesli-ktos-mnie-na-wykopie-kojarzy-to-byc-moze-zau/

•  

@eoneon: Dla mnie stoik to ktoś kto wyrzeka się rzeczy materialnych,jednocześnie staram się być choć trochę minimalistą.

Pytanie czy w dzisiejszych czasach da się tak żyć ?

Oglądam czasem kanał Nate O'Brien,tak w jego przypadku gdy jest "komputerowcem" jest to do przejścia,ale nie wyobrażam sobie jak ktoś niezwiązany z IT mieszka jak on XD

•  

Dla mnie stoik to ktoś kto wyrzeka się rzeczy materialnych

@fan_internetu: Stoicyzm to sporo głębsza sprawa niż ascetyzm i minimalizm, już prędzej idzie w nim o nieprzywiązywanie się do rzeczy materialnych (i niematerialnych zresztą też), niż wyrzeczenie się ich. Znanych stoików mamy trzech: Epikteta (wyzwolony niewolnik), Senekę (patrycjusz, którego pod koniec życia zmuszono do samobójstwa) i Marka Aureliusza (cesarz rzymski). Pełne spektrum ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Stoicy to materialiści (nie wierzą np. w życie po śmierci), ale uznający jakiś boski (duchowy) porządek świata i przedkładający cnotę (co to cnota u starożytnych - to osobna dyskusja, powiedzmy że "dobry i prawy nawyk") nad przyjemność. Zalecają podział świat na to, co jest pod naszą kontrolą i co jest poza i skupienie się na tym pierwszym (co nie wyklucza aktywności publicznej, po prostu zamiast "przejmować się wydarzeniami" trzeba po prostu coś zrobić). Nieprzypadkowo na Zachodzie wraca moda na stoicyzm, bo czasy, kiedy był w rozkwicie (dojrzała późna starożytność) są jakoś podobne do naszych.

Pytanie czy w dzisiejszych czasach da się tak żyć ?

@fan_internetu: Pewnym przybliżeniem stoika (ale nie ascety) jest MMM.

PS: Jeśli byłbyś zainteresowany, to na początek polecam albo Irvine'a albo Stankiewicza.

•  

@eoneon: nie kasuj konta jak się już wkurzysz na wykope całkiem, szkoda, żeby tyle świetnych komentarzy przepadło :)

•  

@kupuje_bulki_w_almie: Spokojnie, nawet jeśli bym po którejś przerwie w aktywności postanowił już w permanentnie nie wrócić, to konta nie usunę, bo rzeczywiście poszło w nie sporo energii i wiem, że niektórzy wracają do starszych rekomendacji we wpisach i na pokazywarce. Wywalenie konta byłoby usunięciem w kosmos całego indeksu do tego, również dla mnie (bo to też forma notatek, czasem wiem, że jakiś link mogłem wrzucić w takim albo innym wpisie i wracam).

•  

@eoneon: jak tak będziesz ‚nie wracal’ jak to robisz teraz to ja nie mam nic przeciwko - chyba codziennie zmieniasz date rozpoczęcia tego wykopowego urlopu :D

dajesz chyba najbardziej wartościowy, nieskażony sensacjonalizmem i zbędnym politycznym wirazkowaniem content w całym serwisie, a poza tym przekonałeś mnie do prenumeraty economista - pisma idealnie wpasowujacego się w moje poglądy, czego nie mogłem nigdy powiedzieć o żadnym polskim wydawnictwie. wiedz ze jest tu duża liczba uzyszkodnikow którzy to wszystko mocno doceniają

•  

przekonałeś mnie do prenumeraty economista - pisma idealnie wpasowujacego się w moje poglądy, czego nie mogłem nigdy powiedzieć o żadnym polskim wydawnictwie

@andrzej9000: Miło mi to słyszeć. Prenumerata Economista to supermoc jeśli idzie o zrozumienie współczesnego świata ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pomijając ich poglądy, nawet na podstawie raportowania o Polsce (do którego rzadko mam zastrzeżenia, to zwykle perfekcyjne tl;dr) można sobie dopowiedzieć, że i inne tematy - od polityki i ekonomii do nauki i techniki - są tak samo dobrze opracowane. To pismo w obecnym kształcie to chyba najlepsze dziecko globalizacji - coś takiego nie mogłoby powstać dla samego UK, potrzebne było audytorium globalne gotowe to finansować.

Stare, ale polecam - https://cdn.ymaws.com/www.artcurators.org/resource/resmgr/ccl_2012/the_economist.pdf

PS: Dzięki za miłe słowa. Co do wykourlopów - nie będę udawał, że nie mam struktury nałogowej ¯\_(ツ)_/¯, więc jak już mam "fazę", to wolę się wyprztykać i napisać wszystko, co mi chodzi po głowie, żeby potem spokojnie nie pisać w ogóle. A bywało, że nie pisałem (na tym koncie) miesiąc, dwa, a wcześniej (bo to nie jest moje pierwsze konto w historii) i rok. Życie wymaga czasem uwagi ( ͡° ͜ʖ ͡°), a i dobrze jest mieć płodozmian i fazę bardziej "aktywną" i "wewnętrzną" (choćby po to, żeby móc przeczytać Economista od deski do deski). Te przerwy są więc tylko częściowo związane z moimi opiniami o miejscu, które potrafi wkurzyć na wiele sposobów, ale i ma swój mikroklimat i brak dla niego rozsądnej alternatywy w Polsce. Miks użytkowników jest coraz bardziej zrównoważony (korwiny i antynauka słabną; szkoda że jeszcze jest tu tyle antysemityzmu i walki z SJW zza oceanu), jeśli właściciele się obudzą i ogarną to wszystko technicznie, to może jeszcze będzie tu drugie życie. Choć pewnie zostanie takie status quo.

•  

wirazkowaniem

@andrzej9000: PS: Tak mnie zaintrygowało - co to za słowo? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@eoneon: nigdy sie nad tym nie zastanawiałem, używam często, nikt nie pytał. ja to rozumiem jako szeroko pojęte cwaniakowanie i szukanie konfliktu, swego czasu sporo siedziałem na różnych forach hiphopowych, a tam i 'wirażkowanie' i 'wirażka' były dosc popularne (zapewne przez niejakiego Waszke G). teraz widzę, że PWN tego nie uznaje, więc temat rzeczywiscie mocno niszowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Włączasz pierwszy raz od dawna "fakty" na TVN.
    15 min mówią ci, że umrzesz jeżeli się nie zaszczepisz,
    jeżeli nie umrzesz, to zachorujesz i może cię uratują w szpitalu,
    jeżeli nie trafisz do szpitala, to umrzesz w domu,
    jeżeli nie zachorujesz ciężko, to będziesz zakazał innych.
    Jeżeli nie będziesz zakażał, to nie powinieneś moc wchodzić do restauracji, fryzjerów itd.
    Jeżeli nic z powyższego cię nie dopadnie, to powinno ci być wstyd, że jesteś egoistą i powinieneś coś że sobą zrobić lub się zaszczepić.
    Kolejne 5 min materiały o katastrofie klimatycznej, co2, wzrost temperatury, wzrost poziomu mórz, ocieplenie klimatu, zmiany klimatu itd.

Pytania:
    1. Ile czasu będzie jeszcze trwał ten terror?
    2. Dlaczego Dania, Floryda, Szwecja itd. ma to wszystko gdzieś i żyje?
    3. Dlaczego nikt nie mówi o powyższych krajach?
    4. Dlaczego 18 miesiecy po straszeniu czarnymi workami ze zwłokami we włoskich kościołach media nie mają wstydu i dalej podkręcają terror i retorykę strachu?
    5. Czy ktoś kiedyś za to beknie?
    Zakładam że inne kanały maglują to samo.
    Nic innego się nie dzieje na świecie?
    Nie ma innych dobrych wieści?
    Nie ma innych zagrożeń które są ważniejsze?
    #covid #tvn #media
    pokaż całość

odpowiedzi (21)

Falcao, Rayo - Barcelona 1:0
    #mecz #golgif #fcbarcelona #laliga

GFY

odpowiedzi (12)

Pani pokazuje magiczną sztuczkę.

#heheszki #magia #czary #sztuczka

odpowiedzi (14)