Wpis z mikrobloga

@vasper: Porządnych badań o ile mi wiadomo nie ma, ale można znaleźć kilka artykułów popularnonaukowych i wątków na Reddicie:

https://www.inverse.com/article/43452-lsd-synesthesia-hallucinations-blind-man
http://blogs.discovermagazine.com/neuroskeptic/2018/03/30/blind-person-lsd/
https://reddit.com/r/AskReddit/comments/2rwhjb/blind_people_of_reddit_who_have_tried/

Podsumowując - zależy od osoby i czy była ślepa od urodzenia czy nie
@Jake_921:
Też właśnie trafiłem na ten wątek na reddicie i zaciekawiły mnie dwie rzeczy. Raz, że "istnieją" dwa sposoby na bycie ślepym od urodzenia - okazuje się, że można mieć niedziałające oczy, ale działającą część mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie wrażeń wzrokowych i można mieć też wyłączone obydwa te bodźce, i okazuje się, że to nie jest jedno i to samo o_o W sensie, że tacy ludzie inaczej odbierają poszczególne typy ślepoty.
@vasper: robił to ktoś w polsce?
Moglibyśmy znależć paru ślepych dać im kwasa np. i to opisać.
Albo zgłosić sie z pomysłem do jakiegoś ośrodka badawczego albo jakiegoś uniwerku.
U nas narkotyki to jakiś temat tabu i myśle że.nikt tego nie zrobił wcześniej.
Za granicą to inaczej ,tam mają zdrowe podejście do dragów i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Ramboski @vasper @Warest @nirvikalpasamadhi

Twenty-four totally blind subjects were studied. Four subjects were totally blind by age of 2 and were designated as congenitally blind. All of these subjects probably had some vision at birth.


---

14/20 non-congenitally blind (lost sight after birth) experienced visual hallucinations. 7/14 hallucinated in color, 7/14 in black and white. 0/4 congenitally blind (blind since birth) experienced visual hallucinations. There was also a higher incidence of auditory,
@Ploop: Nom, widziałem to badanie i niestety jest ono wątpliwej jakości, a lepszego jeszcze nie przeprowadzono :/

Zostało ono przeprowadzone na bardzo małej próbie + większość z badanych nie była ślepa przez całe swoje życie, tylko stracili oni zdolność widzenia w bardzo młodym wieku, a to jednak nie to samo. Dodatkowo, jak już pisałem wcześniej, te osoby najprawdopodobniej są "ślepe na oczy", ale ich mózgi nadal przetwarzają sygnały wzrokowe, czyli oni
Odpowiedz sobie na pytanie czy niewidomi mają sny.


@Twinkle: W takim wypadku pytanie powinno brzmieć: "jakie sny mają niewidomi", bo od dawna wiadomo, że jakieś mają. Poza tym, jest spora różnica pomiędzy snami a halucynacjami, a jeszcze większa pomiędzy snami a halucynacjami pod wpływem psychodelików.
robił to ktoś w polsce?

Moglibyśmy znależć paru ślepych dać im kwasa np. i to opisać.

Albo zgłosić sie z pomysłem do jakiegoś ośrodka badawczego albo jakiegoś uniwerku.

U nas narkotyki to jakiś temat tabu i myśle że.nikt tego nie zrobił wcześniej.

Za granicą to inaczej ,tam mają zdrowe podejście do dragów i


@kuba-jikj:
Nikt nie robił tego w Polsce, ba, nawet na świecie ze świecą szukać takich badań. W USA
Czy doświadczają "widzenia" kolorów i kształtów jak człowiek widzący? Najpewniej nie. Tak samo jak śnią w zupełnie odmienny sposób.


@Dutch: No właśnie problem polega na tym, że nie wiemy prawie nic na temat halucynacji wywołanych psychodelikami. Osoba śniąca przywołuje wydarzenia i obrazy, które zobaczyła i usłyszała wcześniej w swoim życiu. Ludzie pod wpływem psychodelików często doświadczają zupełnie czegoś innego. Dlatego właśnie badania na takich niewidomych osobach mogłyby nam dać zupełnie nowy