Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (46)

 • avatar

  Idziemy po 20mln. W przypadku wygranej, każdy plusujący dostanie ode mnie paczkę chipsów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #lotto

  odpowiedzi (34)

 • avatar

  Spis wszystkich afer PiSu oraz dane i statystyki

  Na reddicie u/Logiman43 stworzył piękny i długi wątek podsumowujący rządy PiSu. Za uznaniem autorstwa pozwolił na udostępnianie tego tekstu dalej. Miłej lektury, bo jest co czytać.
  Oryginalny wątek na reddicie: LINK - polecam czytać na reddicie ze względu na lepsze formatowanie no i dać golda w ramach uznania dla autora.

  Wszyscy ludzie PISu (2019) ~dobra zmiana~

  O mnie: szary pracujący milenials. Na komentarz „To teraz zrób podobną liste o PO” odpowiadam – nie mam czasu, chcesz zrobić? to prosze bardzo. Afer jest niesamowicie dużo, dlatego też podzieliłem cały wpis na rozdziały. Każda afera została opisana fragmentem z cytowanego źródła. Nie będę tutaj opisywał co PIS zrobiło politycznie źle – np. Brak mieszkań+, będę natomiast próbował ukazać zakłamanie, różnice pomiędzy słowami a czynami oraz łamanie prawa.

  Wstęp

  Rozdział 1: Dane

  Rozdział 2: Wszyscy ludzie PISu aka Dobra zmiana aka afera goni afere.

  Rozdział 3 – …I sprawiedliwość dla wszystkich.

  Rozdział 3a – Akcja teczka Piotrowicz.

  Rozdział 3b – P.L. confidential

  Rozdział 4 – Misiewicze i inni icze

  Rozdział 5 – Ministerstwo prawdy aka TVP

  Rozdział 6 – Tylko nie mów nikomu

  Rozdział 7 – Dark Polish Money

  Rozdział 8 – A co to stosunki międzynarodowe? Stosunki dyplomatołków– hehehehe

  Rozdział 9 – Black MON down

  Wstęp: Słowem wstępu:

  Partia PIS wygrała wybory parlamentarne i prezydenckie w 2015 pod hasłem oczyszczenia Polski z korupcji, afer i ośmiorniczek. Czas na dobrą zmiane!

  Posłowie PIS: Mariusz Błaszczak w 2015 „ Zaczął się czas wakacyjny. Ponad połowa dzieci z biedy nie wyjdzie na wakacje. A ci panowie jakieś ośmiorniczki zajadają. I ten obciach, żeby pocztą dyplomatyczną ściągać z Kuby cygara dla Tuska”

  Marzena Machałek w 2014 „Polacy są zszokowani tym, co usłyszeli od polityków Platformy – w knajpie przy wódeczce, kawiorze i zupie z ośmiornic”

  Barbara Bartuś w 2014 „ Panie premierze, jeszcze jedno. Jak ustosunkuje się pan do tego, że za obiad płacono z publicznych pieniędzy, a rachunek wynosił więcej, niż wiele rodzin w Polsce ma na cały miesiąc na utrzymanie rodziny, więcej, niż wynosi pensja wielu Polaków? Czy takie rozmowy przy ośmiorniczkach i drogim winie można nazwać rozmowami prywatnymi?”

  Iwona Arent w 2016 „Lepiej procedować w nocy niż przy ośmiorniczkach albo na cmentarzu”

  Zbigniew Ziobro – „My nie pozwolimy na to, aby establishment i ci, którzy rządzili tak nieudolnie Polską przez ostatnie lata, specjaliści od zegarków za 40 tysięcy złotych, od ośmiorniczek i wina na koszt podatników, zablokowali dobre zmiany w Polsce i jeszcze do tego zdominowali w sposób nielegalny, bezprawny TK po to, by wysadzić w powietrze wszystkie nasze propozycje”

  Jarosław Kaczyński w 2015 „Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie bywają w takich restauracjach na koszt podatnika. Ja nigdy nie jadłem ośmiorniczek”

  Główna afera PO dzięki której PIS wygrało wybory: Afera podluchowa afera polityczna, która wybuchła 14 czerwca 2014 po publikacji w tygodniku „Wprost” stenogramów z nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków. Nagrań dokonywano od lipca 2013 do czerwca 2014 w kilku warszawskich restauracjach, a wśród kilkudziesięciu[1] podsłuchiwanych byli m.in. urzędujący i byli ministrowie, przedsiębiorcy oraz prezesi NBP i NIK.

  Opis(https://www.tvn24.pl/raporty/afera-tasmowa,853) – Sienkiewicz ma rozmawiać z Belką o zabezpieczeniach nowych banknotów, ale główną osią ich spotkania staje się polityczny deal pomiędzy narodowym bankiem a rządem dotyczący finansowania deficytu budżetowego.

  Marek Falenta - Osoba która zleciła nagrania była powiązana z Rosją(https://www.newsweek.pl/polska/polityka/afera-tasmowa-powiazania-falenty-z-rosja-nowe-fakty-w-sprawie/1theglz) „w momencie, gdy biznesmen nie był w stanie uregulować swoich wielomilionowych zobowiązań finansowych (wobec KTK - Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania), miał udostępnić rosyjskim służbom nielegalnie zdobyte nagrania ze spotkań najważniejszych przedstawicieli polskiego rządu i biznesu,”. Oraz „Kontrolowana przez ludzi Putina, powiązana z mafią i wywiadem GRU Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania znajduje się w centrum Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego (jednego z największych zasobów surowca na świecie), w Kemerowie na Syberii. Rzeczkowski pisze, że Marek Falenta udał się tam na przełomie 2013 i 2014 r., czyli dokładnie wtedy, gdy na jego zlecenie w restauracji Sowa i Przyjaciele potajemnie podsłuchiwano polskich polityków. W tym samym czasie biznesmen został współwłaścicielem zarejestrowanej na Cyprze firmy Składy Węgla, która handlowała z KTK surowcem wydobywanym w Rosji. Z informacji, do których dotarła „Polityka” wynika, że Falenta dostał od Rosjan węgiel o wartości 20 mln dol. nie płacąc za niego ani kopiejki”

  Uwaga: jako że tvp cechuje się najmniejszym poziomem rzetelności - https://www.newsweek.pl/polska/polacy-nie-wierza-w-rzetelnosc-tvp-potwierdzaja-to-badania/nq8r55f nie znajdziecie tutaj Żadnych źródeł z tvp i pokrewnych.

  Główna lista wzięta z Wiesci, natemat. pikio. Oraz Czarnej listy Wyborczej i Nowoczesnej http://bi.gazeta.pl/im/8/24062/m24062728,CZARNA-KSIEGA-TRZECH-LAT-RZADOW-PIS.pdf . Niektóre afery pominięte ponieważ za mało źródeł, są zbyt ogólne, nie dotykają polityków PiSu. Znaczna większość afer miała miejsce po 2015 roku.

  Nad listą siedzę już piąty dzień i padam na twarz. Więcej afer tutaj -> http://bi.gazeta.pl/im/8/24062/m24062728,CZARNA-KSIEGA-TRZECH-LAT-RZADOW-PIS.pdf Jeżeli coś pominąłem albo gdzieś się pomyliłem to prosze o komentarz.

  PAMIĘTAJ WSZYSTKO PONIŻEJ JEST ZA MOJE, TWOJE, NASZE PIENIĄDZE. RZĄD NIE MA „SWOICH” PIENIĘDZY.

  Rozdział 1: Dane: Żeby pokazać skale zakłamania trzeba przedstawić pare danych.

  Mediana i średnia zarobków w Polsce Mediana - Dzieli na pół dane uporządkowane w sekwencji niemalejące. Ostatnie dane z października 2016 - 3510,67 zł brutto czyli 2500 na rękę Średnia - oblicza się, sumując wynagrodzenia wypłacane w badanym okresie i dzieląc przez liczbę pracowników. Dane z 2016 – 4347 zl brutto czyli 3234 zł na rękę

  Średnie pensje wybranych zawodów z 2018 wedlug GUS. Kwoty BRUTTO Źródło Źródło 2

  Posełowie – 10020,80 zł + 2600 zł brutto diety + premie + nagrody (z podatków aka z naszych pieniędzy)

  Ministrowie – 10000 zł + 2700 zł dodatku + premie + nagrody (z podatków aka z naszych pieniędzy)

  Sędziowie – 9941 zł (z podatków aka z naszych pieniędzy)

  Prokuratorzy – 8944 zł (z podatków aka z naszych pieniędzy)

  programiści (od architektów, full-stack, itd.) - 8366 zł (mediana 11300 zł)

  lekarze rodzinni - 7286 zł (mediana 7100 zł)

  Radcowie – 7100 zł

  nauczyciele szkół podstawowych - 3200 zł (z podatków aka z naszych pieniędzy)

  pielęgniarki - 4121 zł (z podatków aka z naszych pieniędzy)

  pracownicy administracyjni - 4249 zł

  pracownicy obsługi klienta - 3533 zł

  pracownicy biurowi - 3526 zł

  elektrycy budowlani, elektromechanicy i elektromonterzy - 4385 zł

  mechanicy maszyn i urządzeń - 4044 zł

  kowale, ślusarze - 3650 zł

  robotnicy do prac prostych w budownictwie, transporcie, przemyśle i górnictwie - 2980 zł

  ładowacze nieczystości - 2686 zł

  pomoce domowe i osoby sprzątające - 2300 zł

  Na co idą nasze podatki? https://www.bankier.pl/wiadomosc/Na-co-ida-nasze-podatki-Rachunek-od-panstwa-za-2018-rok-7662907.html „Rachunek w swoich założeniach pokazuje strukturę wydatków państwa polskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W minionym roku wyniósł dokładnie 23 135 zł i był o 1 644 zł wyższy niż rok temu, gdy wyniósł 21 491, i 5 117 zł wyższy niż 8 lat temu, kiedy to wyniósł 18 018 zł.”

  Emerytury i renty - 7025 zł

  Edukacja - 2596 zł

  Opieka zdrowotna - 2534 zł

  Pomoc społeczna - 2136 zł (w tym 589 zł programu Rodzina 500+)

  Transport - 1981 zł

  Wojsko, policja, więzienia, sądy - 1675 zł

  Administracja - 1119 zł

  Odsetki od długu publicznego - 826 zł

  Podatki

  Rozdział 2: Wszyscy ludzie PISu aka Dobra zmiana.

  Afera samoloty VIP - https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1700480,1,kosztowne-potkniecie-z-samolotami-klasy-vip.read . „MON wbrew prawu przeprowadził negocjacje, które zakończyły się podpisaniem umowy na zakup samolotów dla VIP od Boeinga. MON przekroczył zakładany w specjalnej uchwale Rady Ministrów budżet na samoloty VIP niemal dwukrotnie. Uchwała przeznaczała na zakup dwóch małych i trzech średnich maszyn 1,7 mld zł. Gdy zsumować wartość umów na Gulfstreamy i Boeingi, wychodzi 2,5 mld – bez podatku. Jeśli doliczymy VAT – niecałe 3 mld zł..” Akcja Macierewicza. Mon rzekomo złamało zasadę konkurencji i ustawę prawo o zamówieniach publicznych. Decyzja MON została oprotestowana przez trzy firmy, które również chciały uczestniczyć w postępowaniu, wśród nich znalazły się brytyjski The Jet Business International, szwajcarski Altenrhein Aviation AG oraz Aerospace International Group ze Słowacji.

  Afera billboardowa – https://www.newsweek.pl/polska/polityka/kampania-pis-na-temat-reformy-sadownictwa-sprawa-trafila-do-cba/pgy2v7k „Kampania propagandowa przeciwko sądom. Kampanię opłaciła Polska Fundacja Narodowa. PFN powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa w 2016 . Fundacja dostała na początek od spółek Skarbu Państwa prawie 90 mln zł. Co roku na jej konto będzie wpływać następne 50 mln zł. Za kampanię „Sprawiedliwe sądy" odpowiada Solvere Sp. z o.o., wynika z informacji Onetu. Firmę założyli i kierują nią Piotr Matczuk i Anna Plakwicz. To dwójka PR-owców od lat związanych z partią Jarosława Kaczyńskiego. Po wygranych wyborach parlamentarnych przenieśli się do rządu. Matczuk został szefem CIR, czyli Centrum Informacyjnego Rządu, natomiast Plakwicz dyrektorką departamentu obsługi medialnej CIR.”

  Afera premiowa dla urzędników - https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/morawiecki-2-lata-rzadow-pis-nagrody,86,0,2394198.html „Rząd wydał ponad 200 mln zł na premie w resortach. W podlegającym Mateuszowi Morawieckiemu Ministerstwie Finansów na nagrody wydano 71 mln zł. Witold Waszczykowski W MSZ rozdał od listopada 2015 do początku grudnia 2017 r. niemal 60 mln zł.”

  https://natemat.pl/259821,urzednicy-w-sejmie-i-senacie-nagrodzeni-za-dzielenie-sie-doswiadczeniem – „3138262,16 zł oraz 934,8 tys. złotych – tyle w zeszłym roku wypłacono łącznie nagród odpowiednio w Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu. W Sejmie wypłacono aż 1080 nagród, co oznacza, że średnio za każdym razem dodatkowe uznanie wyniosło prawie 3 tysiące złotych. Urzędnicy pracujący w Kancelarii Senatu dostawali średnio ponad 3360 złotych. (...) o przyznaniu nagród decydowali szef Kancelarii Senatu Minister Jakub Kowalski i szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, sami jednak nie przyznawali sobie żadnych premii.”

  Afera „córki leśniczego” – minister Jan Szyszko załatwia pracę u ministra Mariusza Błaszczaka. https://natemat.pl/210293,tak-szyszko-pograza-rzad-pis-w-swietle-kamer-zalatwia-po-znajomosci-sprawe-u-blaszczaka. Glupia afera ale pokazuje brak taktu PIS. Jeżeli nie mają nic do ukrycia to dlaczego nie powiedzą wprost co jest w kopiercie?

  Afera z wycinką Puszczy Białowieskiej – https://natemat.pl/236083,wycinka-puszczy-bialowieskiej-byla-nielegalna-jan-szyszko-szuka-winnych.. „Minister Szyszko w 2016 roku zadecydował o trzykrotnym zwiększeniu limitu cięć drzew na terenie puszczy. Przekonywał, że trzeba ratować las zaatakowany przez kornika drukarza. W 2017 roku dyrektor Lasów Państwowych zadecydował o wycince drzew na terenie połowy Puszczy Białowieskiej.” „Trybunał Sprawiedliwości UEuznał, że wycinka w puszczy była niezgodna z prawem” http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,22707102,raport-o-rzezi-puszczy-bialowieskiej-po-decyzji-trybunalu-sprawiedliwosci.html „Na podstawie niepełnych danych z puszczańskich nadleśnictw szacują, że w badanym okresie wycięto ponad 70 tysięcy metrów sześciennych drewna, czyli kilkadziesiąt tysięcy dorosłych drzew.” „Szacunkowy przychód puszczańskich nadleśnictw ze sprzedaży drewna pozyskanego dotychczas w 2017 roku – przy założeniu średniej ceny na poziomie 150 zł za metr sześcienny – wyniósł 24,9 mln złotych.”

  Afera Edmunda Jannigera - https://natemat.pl/262003,macierewicz-polecial-do-jannigera-do-usa-podroz-kosztowala-27-tys-zl “Prawie 28 tys. zł kosztowała podróż Antoniego Macierewicza do USA w grudniu 2018. Poseł PiS poleciał na konferencję, którą organizował jego były współpracownik w MON Edmund Janniger.”

  Afera z wypadkami SOP (wcześniej BOR) – https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wypadki-z-udzialem-rzadowych-limuzyn-sop-koszty-napraw-samochodow,924687.html „Od grudnia (2018) ubiegłego roku 11 razy doszło do uszkodzeń samochodów Służby Ochrony Państwa należących między innymi do ochrony prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości - ustaliła redakcja tvn24.pl w źródłach w SOP. Koszt naprawy aut wyniósł ponad 133 tysiące złotych. - Nie wszystko wyszło na jaw. Drobnych uszkodzeń się już nawet nie zgłasza - mówi nasz informator. SOP odmawia komentarza, zasłaniając się tajemnicą.” https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Kierowcy-SOP-spowodowali-wiecej-wypadkow-i-kolizji-niz-kierowcy-BOR-rok-wczesniej „Ze statystyk wynika też, że w 2017 roku wszystkich zdarzeń drogowych z udziałem kierowców BOR było 19, ale już rok później Służba Ochrony Państwa uczestniczyła w 27 takich zdarzeniach. ”

  Afera nawałnicowa – http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22240646,ludzie-sobie-pomogli-liczyli-tylko-na-siebie-bory-tucholskie.html 2017 https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/najwieksza-taka-kleska-w-historii-polskich-lasow

  Afera z brakiem odzyskania wraku Tupolewa – https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wrak-tupolewa-w-smolensku-lezy-w-blaszanym-hangarze-nie-ma-dostepu,828420.html gdzie jest wrak? Przecież to był TAKI WAŻNY punkt wyborczy Pisu

  Afera z reparacjami wojennymi od Niemiec - https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reparacje-wojenne-od-niemiec-waszczykowski,46,0,2355758.html „Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, wcześniej Solidarnej Polski, a jeszcze wcześniej także PiS. Poinformował, że zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych o opinię, czy Polska może domagać się od Niemiec reparacji wojennych. Wcześniej sprawę podnosili prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MON Antoni Macierewicz.” Dla przypomnienia „"oświadczenie Rządu PRL z 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych Rząd RP uznaje za obowiązujące".”

  Afera 27:1 https://natemat.pl/203227,w-brukseli-waza-sie-losy-reelekcji-donalda-tuska-beata-szydlo-osamotniona-w-walce-z-polskim-przewodniczacy-re „Beaty Szydło. Była premier pojechała do Brukseli walczyć o to, by nie przedłużono kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Polska jako jedyna głosowała przeciwko tej kandydaturze i wystawiła kontrkandydata Jacka Sariusza-Wolskiego.” Jacek Sariusz vel. w latach 70-tych jeździł po świecie jako działacz Socjalistycznego Związku Studentów, z którego przeszedł do PZPR

  Afera Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie, na skutek rażenia paralizatorem – http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23514458,pis-milczy-w-sprawie-smierci-igora-stachowiaka-opozycja.html W rzeczywistości Mamątow wniosek senatorów PO (O zorganizowanie specjalnego posiedzenia senackiej komisji praw człowieka i praworządności) poddał pod ocenę tuż przed zakończeniem posiedzenia, gdy żadnego z przedstawicieli opozycji nie było już na sali. – Czy jest potrzeba jego głosowania? Chyba nie – mówił do zgromadzonych. I wniosek odrzucił.

  Żywe płomienie Tragedia Samospalenia – Piotr Szczęsny 2017http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22571979,samospalenie-w-warszawie-uslyszcie-moj-krzyk-o-piotrze-s.html Piotr oblał się, podpalił, krzyczał: „Protestuję!” Druga ofiara - https://www.newsweek.pl/polska/samospalenie-pod-kancelaria-premiera-mezczyzna-zostawil-list/kd53vwg „ We wtorek około godziny 14 pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nieznany mężczyzna dokonał samospalenia. 2019” https://www.dw.com/pl/%C5%BCywe-pochodnie-samospalenie-jako-manifest-polityczny/a-41145049

  Afera z uchwaleniem budżetu w Sali Kolumnowej i niewpuszczeniem na głosowanie posłów innych partii; http://wyborcza.pl/7,75968,21135056,czy-sejm-prawidlowo-uchwalil-ustawe-budzetowa-i-dezubekizacyjna.html „marszałek Kuchciński nadużył władzy?” Czy ustawa jest ważna jeżeli może nie było kworum? https://oko.press/narodowe-liczenie-poslow-sali-kolumnowej/

  Afera finansowa ministra Zbigniewa Ziobro – finansowanie kongresu partii Solidarnej Polski z pieniędzy unijnych w 2013; https://www.newsweek.pl/polska/zbigniew-ziobro-konwencja-solidarnej-polski-za-unijne-pieniadze/d78j5yn „Opisaliśmy też historię kongresu zorganizowanego przez polityków SP latem 2013 r. w krakowskim kinie Kijów. Spotkanie, na które europarlament przekazał ok. 40 tys. euro, w rocznym raporcie MELD figurowało jako „konferencja klimatyczna”. W rzeczywistości wśród tysiąca partyjnych działaczy brylowali tam Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Beata Kempa i Patryk Jaki. Podczas kongresu prezentowano hasła likwidacji immunitetu i szybkich sądów dla polityków, a całość zakończyły okrzyki „Zwyciężymy!” i wspólne pląsanie w takt „We Are the Champions”.”

  Zakaz handlu w niedziele - https://www.money.pl/gospodarka/zakaz-handlu-w-niedziele-zyskuja-najsilniejsi-traca-najslabsi-6353196126488705a.html http://wyborcza.pl/7,155287,24213418,credit-agricole-mowi-cala-prawde-o-skutkach-zakazu-handlu-w.html „ekonomiści Credit Agricole wyliczyli, jak zakaz handlu w niedzielę wpływa na gospodarkę. "Można przyjąć, że każda niedziela z zakazem handlu obniża dynamikę realnej sprzedaży o ok. 1 pkt proc." - czytamy w analizie.” W tym czasie zbankrutowało 16 tys. małych sklepików. „ Z badań przeprowadzonych przez Retail Institute w 120 centrach handlowych wynika, że od 5 marca, czyli od początku obowiązywania nowych regulacji, do 20 maja liczba klientów spadła o 2,75 mln, czyli 4,12 proc” https://www.forbes.pl/handel/zakaz-handlu-w-niedziele-eksperci-cbre-o-tym-kto-zyskuje-a-kto-traci/k0ycq6d

  Afera wynagrodzeniowa – https://www.newsweek.pl/biznes/gospodarka/gigantyczne-premie-dla-ministrow-jak-tlumaczy-sie-premier-morawiecki/8vlt1jm 2017 „Nagrody otrzymało łącznie 21 konstytucyjnych ministrów – najniższa kwota opiewa na 65100 zł rocznie. Najwyższa – 82100 zł – trafiła w ręce ówczesnego ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka (dziś jest ministrem obrony).” „Nieco mniej, bo po 75100 zł otrzymali Mateusz Morawiecki, Anna Zalewska i Zbigniew Ziobro. Z kolei 72100 zł dostali m.in. wicepremier Piotr Gliński i szef MSZ Witold Waszczykowski.” „Najniższe nagrody otrzymali premier Beata Szydło, ówczesna szefowa KPRM Beata Kempa, wicepremier Jarosław Gowin czy szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel – przypadło im równo 65 100 zł.”

  Afera samolotowa – miliony na loty polityków, miliony na przeloty; https://wiadomosci.wp.pl/loty-poslow-kosztowaly-juz-13-mln-zl-rekordzista-lecial-303-razy-6194648207399041a Koniec 2017 „Loty posłów kosztowały już 13 mln zł. Rekordzista leciał 303 razy” „Najwięcej lata Jacek Protasiewicz, który na swoim koncie ma 303 podróże samolotem. Wszystkie jego loty kosztowały na razie 173,4 tys. zł.” https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/loty-rzadu-casa-samolot-wojskowy-beata-szydlo,164,0,2349988.html „Przez półtora roku pięciu czołowych ministrów rządu PiS ponad stukrotnie korzystało z lotów wojskowymi samolotami. za co z pieniędzy podatników poszło grubo ponad 8 mln zł” „szczegółowe dane na temat podróży premier Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, szefa MON Antoniego Macierewicza, Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych, a także Jana Szyszki - ministra środowiska.”

  Afera damskich bokserów z PiS – bydgoski radny Rafał Piasecki maltretuje żonę, senator Waldemar Bonkowski grozi bronią rodzinie żony; https://wiadomosci.wp.pl/byly-radny-pis-rafal-piasecki-mial-znecac-sie-fizycznie-i-psychicznie-nad-zona-batalia-sadowa-trwa-6299067470473345a „Wyzwiska typu „szmata”, „ku...a”, „życiowy nieudacznik” były w ich domu na porządku dziennym. Tak jak nocne mycie podłóg na jego polecenie. Znosiła to, bo nie chciała się z nim rozstać ze względów religijnych. Pamiętam, jak zadzwoniła do mnie z płaczem. Prosiła o pomoc, bo Rafał wyrzucił ją w lesie z samochodu. Gdy ją odnalazłam, była podrapana i obolała, bo dostała kopniaka. Tak dosłownie to powiedziała, że wykopał ją z przedniego siedzenia i z córeczkami odjechał –„ „- Została pobita za to, że przeczytała SMS-y w jego telefonie o niewybrednej treści seksualnej.”

  https://natemat.pl/240289,nieoficjalnie-waldemar-bonkowski-zostanie-wyrzucony-z-pis „Waldemar Bonkowski zostanie wyrzucony z partii – wynika z ze słów rzecznika dyscyplny w Prawie i Sprawiedliwości. O tym senatorze PiS w ostatnich latach często było głośno – i raczej nigdy nie było powodów do dumy. Żona oskarżała go o zdradę, przemoc i romans z kobietą, którą poznał na miesięcznicy smoleńskiej. Bonkowski dał się także poznać jako autor antysemickich wpisów w momencie kulminacyjnym konfliktu Polski z Izraelem wywołanego ustawą o IPN.” https://wiadomosci.wp.pl/sprawa-rozwodowa-seks-posla-lukasza-zbonikowskiego-nowe-fakty-6260548397152385a „Opowiedziała m.in. o „przepisie na żonę”, którego autorem był Zbonikowski. „Żona ma być ładna, żeby seks nie był przymusem. Niewysoka, z płaską głową, żeby można było na niej postawić szklankę z piwem. Do tego posłuszna, inteligentna i w miarę majętna. Powinna być katoliczką – by wiedziała, gdzie jej miejsce. Dobrze, aby była naiwna, bo uwierzy w co trzeba” – napisał Zbonikowski.”

  Afera Polskiej Fundacji Narodowej – https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1771870,1,polska-fundacja-narodowa-dokad-plyna-miliony.read „Jak człowiek od pilnowania porządku na miesięcznicach smoleńskich zarządzał milionami ze spółek Skarbu Państwa – czyli dwa lata Polskiej Fundacji Narodowej” „Maciej Wąsik, bliski współpracownik Mariusza Kamińskiego, wiceprezesa PiS i ministra koordynatora służb specjalnych.” „Zarobki członków zarządu ustalono na 4-krotność przeciętnego średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwie – co daje ok. 20 tys. zł miesięcznie.” „Najpierw do wpłat na fundusz założycielski – w sumie 97,3 mln zł (najwięksi zadeklarowali po 7 mln, mniejsi 5 mln, 3 lub 1,5 mln zł) płatne do 31 grudnia 2016 r. Miesiąc później znowu tyle samo na działalność statutową na 2017 r. Przez kolejne 9 lat fundatorzy mieli dokładać o połowę mniej niż na starcie. Znamiennie brzmi ostatni paragraf aktu założycielskiego: „koszty sporządzania tego aktu ponosi Fundacja, a płaci je PGE Polska Grupa Energetyczna SA”. Choć było to tylko 5 tys. zł taksy notarialnej, widać, że zadania zostały już określone – za wszystko płacą spółki Skarbu Państwa.”

  Afera męża Szydło – 25 milionów grantów z UE; https://www.newsweek.pl/polska/edward-szydlo-milionowe-dotacje-z-ue-dla-meza-beaty-szydlo/z7wvm2d https://oko.press/lekcje-zarzadzania-czyli-szkolny-biznes-edwarda-szydly/ Edward Szydło „W ostatnim dziesięcioleciu szkoła i prowadzące ją stowarzyszenie, w którego zarządzie zasiada Edward Szydło, otrzymały łącznie 25 mln zł dotacji unijnych na organizację rozmaitych szkoleń (z partnerami lub bez)” „że zajmująca się szkoleniami placówka przez lata nie składała sprawozdań finansowych.”

  Afera Targowica – Jarosław Kaczyński potomkiem Targowiczan; https://wiesci24.pl/2017/05/03/znana-dziennikarka-ujawnia-kaczynski-potomkiem-targowiczan/

  Afera ASF – https://www.totylkoteoria.pl/2019/01/dziki-asf-afrykanski-pomor-swin.html „Zarządzono odstrzał 210 tysięcy dzików (taką liczbę podała rzeczniczka Polskiego Związku Łowieckiego, minister mówi o 185 tysiącach), przy czym metapopulacja tego gatunku w Polsce to około 215 tysięcy osobników. „ „ Wtedy zamiast przyznać, że pomysł ministra Kowalczyka był nietrafiony (a merytorycznie o tym dlaczego taki był napiszę za chwilę, poniżej), zwolennicy i politycy PiS próbowali tworzyć szum informacyjny za pomocą zmanipulowanych danych, jak np. słynna już tabelka (szersza analiza tej kampanii dezinformacyjnej, którą warto przeczytać, znajduje się tutaj) czy nietrafione porównania do dzików w Niemczech (gdzie ich metapopulacja jest o wiele większa), by nie przyznać się do popełnienia poważnego błędu. Oznaczałoby to otwarte stwierdzenie, że chciano niepotrzebnie wybić tysiące dzików, by dać rolnikom fałszywy powód do głosowania na PiS. Rządzący zrzucili winę na rzekomo niedoinformowanych naukowców i powołujące się na nich media, podczas gdy naukowcy od początku mieli rację.”

  Afera 300 ton konserw - https://wiadomosci.wp.pl/nowe-fakty-w-sprawie-konserw-z-asf-300-ton-mieli-zjesc-zolnierze-6271547516384897a „Ponieważ konserw upichconych ze świń pochodzących ze strefy pomoru zwykli konsumenci nie tknęliby palcem, to wojsko dostało specjalne zadanie zjedzenia niechcianej wieprzowiny. Dotarliśmy do nowych dokumentów z afery. 300 ton konserw zamówiło wojsko.”

  Afera z zatrudnieniem synów Krzysztofa Tchórzewskiego – https://wiadomosci.wp.pl/syn-ministra-energii-na-posadzie-w-miejskiej-spolce-zarobil-170-tysiecy-zlotych-6257666613020801a „Karol Tchórzewski, syn ministra energii zarobił w ubiegłym roku w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach 170 tys. zł. Kilka dni temu, władze Prawa i Sprawiedliwości namaściły go oficjalnie jako kandydata w wyścigu o fotel prezydenta Siedlec.” „Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, Karol Tchórzewski zarobił 170 tysięcy złotych w miejskiej spółce”. „Fakt" dotarł do informacji o drugim z czterech synów Krzysztofa Tchórzewskiego - Mateuszu. Dziennik informuje, że właśnie został szefem rady w LOT AMS. To spółka kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która zajmuje się serwisowaniem samolotów.”

  Afera wypchaniowa – posiadanie wypchanych zwierząt pod ochroną przez ministra Jana Szyszko; http://wyborcza.pl/7,75398,22935977,pouczenie-dla-jana-szyszki-za-skore-rysia.html „Prokuratura z Wałcza umorzyła śledztwo w sprawie tego, kto zabił rysia, którego skóra znajduje się w stodole Jana Szyszki. A byłego ministra środowiska policjanci ukarali pouczeniem.”

  Afera inwigilacyjna – https://www.spidersweb.pl/2016/01/ustawa-inwigilacyjna.html 2016 „Do tej pory, zanim policja lub inne służby wsadziły nos do komputera lub telefonu obywatela, musiały uzyskać na to zgodę sądu. A to czy taka zgoda została wydawana zależało od odpowiedniej argumentacji zainteresowanej strony. Przegłosowana dzisiaj ustawa znosi potrzebę proszenia, argumentowania i wydawania zgody. Można inwigilować wszystkich i sprawdzać wszystko. A szczególnie to, co cyfrowe. „

  Afera Kongresu 590 – finansowanie rządowego PR z pieniędzy państwowych spółek; https://natemat.pl/255099,czym-jest-fundacja-im-slawomira-skrzypka-to-zaplecze-kongresu-590 https://oko.press/bohater_afery_korupcyjnej_i_kongres590/ „ Na zdjęciu z prezydentem Dudą Janusz J. ma identyfikator z nazwą firmy – „B… spółka z o.o. spółka komandytowa”. Jest jej głównym udziałowcem. A prokurentką firmy jest jego żona – Monika J.On jest oskarżony i podejrzany o korupcję oraz zmowy w kilku głośnych przetargach. Ona – odpowiada przed sądem za udział w zmowie dotyczącej przetargu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie kiedyś pracowała.” „Jak pisaliśmy już kilkakrotnie na OKO.press, mimo że we władzach Fundacji im. Skrzypka zasiadają szefowie najważniejszych instytucji finansowych (których działalność powinna być w pełni transparentna) i mimo że jej darczyńcami są państwowe spółki (które również powinny być przejrzyste), nie sposób uzyskać od niej informacji na temat tego, jakimi kwotami albo usługami wspierają organizację Kongresu 590 poszczególne firmy.”

  Afera Kaczyński i Jet Air – co łączyło Jarosław Kaczyńskiego lub jego sztabowców z linią Jet Air, którą później wykupił OLT Express? https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krzysztof-wicherek-jaroslaw-kaczynski-jet-air,23,0,2325015.html „Sztab wyborczy Jarosława Kaczyńskiego miał wynajmować samolot od linii lotniczej Tomasza Wicherka. Taki wątek pojawił się podczas zeznań Wicherka przed sejmową komisją badającą aferę Amber Gold.”

  Afera z WOŚP – https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1733318,1,dlaczego-pis-tak-bardzo-nie-lubi-wosp.read „Minister spraw zagranicznych pan Waszczykowski zabronił swoim podwładnym – polskim dyplomatom pracującym za granicą i reprezentującym RP – angażowania się w działania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. W ten sposób pan Waszczykowski znalazł się w znakomitym towarzystwie: przed rokiem również pan minister Antoni Macierewicz zabronił polskim żołnierzom i wojskowym pomagania Orkiestrze. Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi też nie bardzo pasuje, że Straż Pożarna gra z Owsiakiem. Telewizja publiczna też przestała z Jurkiem grać. Niedawno współpracy odmówił bank PEKAO SA, który z Owsiakiem pracował chyba od początku.”

  Afera asfaltowa – asfalt do domu premier Beaty Szydło w miejscu, gdzie nigdy go nie było, czyli na ślepej drodze gruntowej wiodącej do jej domu; https://natemat.pl/229957,gdzie-mieszka-beata-szydlo-ma-dom-w-przecieszynie-doprowadzono-asfalt „Już w marcu 2016 roku, że dziurawa droga w miejscowości Przecieszyn została wyremontowana. Miejscowi zwracali uwagę, że prowadzi jedynie do siedmiu domów – ale na jej końcu jest ten dom, gdzie mieszka Beata Szydło. Na inwestycję przeznaczono niemal 140 tysięcy złotych, choć gmina nie miała tego w planach. Samorządowcy później się tłumaczyli, że była potrzebna.”

  Afera Radomska – puste lotnisko w Radomiu, projekt prezydenta z PiS Andrzeja Kosztowniaka;http://radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,23097813,nikt-nie-lata-z-sadkowa-do-portu-lotniczego-radom-doplacamy.html „Utrzymanie Portu Lotniczego Radom przez niecałe dwa miesiące tego roku kosztowało 1 mln zł, z czego ponad 380 tys. to płace ponad 100 osób. W tym czasie lotnisko obsłużyło... 43 operacje cywilne.” „Przypomnijmy, w końcu kadencji prezydenta Andrzeja Kosztowniaka radni zgodzili się na tzw. montaż finansowy, dzięki któremu Port Lotniczy Radom miał zyskać 70 mln zł na kolejne inwestycje, a gmina te pieniądze miała spłacać przez 15 lat. Chodziło o znalezienie inwestora, który obejmie nowe akcje, a gmina te akcje potem będzie odkupywać. Takiego inwestora znaleziono. Prezydent Witkowski zezwolił, by najpierw PLR wykorzystał 45 mln zł, a potem resztę. O szczegółach wydatkowania 70 mln zł PLR nie mówi. Dostajemy tylko lakoniczną odpowiedź: „Kwota 70 mln zł ujęta w pytaniu jako »z buy sell back« nie była traktowana przez Spółkę jako wyodrębniona część kapitału, a – zgodnie z zasadami rachunkowości – jako kapitał zakładowy Spółki.” https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/lotnisko-w-radomiu-do-rozbudowy-linie-lotnicze-nie-chca-stamtad-latac-analiza-ministerstwa-infrastru,923744.html oraz https://wiesci24.pl/2018/07/21/upada-lotnisko-w-radomiu-tak-sie-koncza-pomysly-nieudacznikow-z-pis/

  Afera przekopowa – https://www.money.pl/gospodarka/przekop-mierzei-ostateczny-rachunek-moze-byc-o-miliard-zlotych-wyzszy-6375473836673153a.html”880 mln zł – tyle Polskę kosztować ma zbudowanie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Wiele wskazuje na to, że kwota może być o miliard złotych wyższa – już dziś inwestor obiecuje weryfikowanie kosztów. „

  Afera z rezydencją ministra Jana Szyszko niewpisaną do oświadczenia majątkowego; https://natemat.pl/204075,szyszko-pomylil-sie-w-deklaracji-majatkowej-prokuratura-nie-widzi-problemu-sledztwa-nie-bedzie oraz https://www.newsweek.pl/polska/jan-szyszko-i-jego-stodola-nowe-zdjecia-daczy-ministra/2r7670z „Wartość działki i stodoły w Tucznie wyliczył na 17 tysięcy złotych. Zdaniem rzeczoznawców, nieruchomość jest warta około 500 tys. złotych.”

  Afera finansowania kampanii minister Anny Zalewskiej oraz innych polityków PiS z pieniędzy PCK;http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24750630,pck-w-sluzbie-wyborow.html „Jerzy G. jako dyrektor dolnośląskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w wyborach w 2014 r. wspierał wielu samorządowców. Przede wszystkim tych z PiS i popieranych przez Annę Zalewską, ale też takich, dzięki którym mogli z żoną dorabiać w radach nadzorczych gminnych spółek.” „Jerzy G., do niedawna najbliższy na Dolnym Śląsku współpracownik Anny Zalewskiej i prominentny działacz PiS w Wałbrzychu, to dziś główny podejrzany w aferze z wyprowadzaniem pieniędzy i towarów z dolnośląskiego PCK. Jak twierdzi prokuratura, w czasie gdy był w nim dyrektorem, z oddziału wyprowadzono ok. 1,3 mln zł. Według innych podejrzanych w tej sprawie przynajmniej część tej kwoty miała później zasilić kampanie wyborcze polityków PiS.”

  #neuropa #bekazpisu #polityka
  pokaż całość

  odpowiedzi (105)