Wpis z mikrobloga

#kamery #filmowanie #video #fotografia #pytanie
Mirki, mam pytanie :P
Chciałbym kupić w miarę zacny ale dalej budżetowy sprzęt do filmowania.
Mam obecnie lustrzankę Canona (bez filmowania) ale mam w niej obiektywy EF-S 18-55 ze stabilizacją kitowy oraz EF 50mm f/1.8. Myślałem żeby pociąć koszta kupić coś z mocowaniem EF-S, a zatem:

opcja 1: lustrzanka Canon. W tej cenie bez 4k, ale FullHD od bidy starczy. Byle by FPSy były dobre. Taki np. EOS 2000D wychodzi z 1k3 zł, ale muszę mieć wejście mikrofonowe i ma zapewne mało ustawień manualnych przy kręceniu. EOS 200D to już prawie 2 tysiące, dużo. Ale czy warto?

opcja 2: bezlusterkowce Canona. One chyba mają matryce APS-C? Tylko zaszczana przejściówka z mocowania EF kosztuje 500zł :/. Więcej niż obiektywy które mam pewnie :P. Jak się sprawują takiego typu aparaty w porównaniu z lustrzankami?

opcja 3: wszystko inne. Są aparaty polecane z matrycą 4/3, ale trochę się boję bo jestem wyznawcą filozofii że im większa matryca tym lepiej (a na pełną klatkę jestem za biedny :P).

Proszę o poradę. Jak mówiłem wejście mikrofonowe być powinno. Czy wejście mikrofonowe w aparatach może pracować w trybie line in? Bo byłoby fajnie jakby się dało sygnał z mikserka wrzucić bezpośrednio do aparatu i przy montażu nie musieć synchronizować ścieżek.
W każdym razie powinno być wejście mikrofonowe.
Aparat będzie używany głównie na statywie.
Im większy tym lepszy. To nie jest jakieś ważne kryterium, ale używałem malutkich kompaktów i wolę coś co ma jakąś bezwładność.
4k być nie musi. Ale jakby był fullHD 60 albo i nawet 120fps to by było zajebiście :D
Budżet... fajnie jakby 1500zł, do 2000 rozważę :D
  • 16
@mazaq1: najpierw pozbądź się myślenia że > im większa matryca tym lepiej bo to było aktualne 10 lat temu, a nie teraz; to znaczy GENERALNIE tak ale na ogólną jakość obrazu składa się wiele innych czynników niż tylko kto ma większego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

zasadnicze pytanie co chcesz kręcić i czego potrzebujesz w sprzęcie

2000D to gówno, oprócz świetnego AF to ten aparat nagrywa gorzej niż
@sirrek: oj panie sirek widze pan za długo już w budżetach kinowych siedzisz, EF-S ma na bagnecie taki kawałek plastiku który fizycznie uniemożliwia zamocowanie go na aparatach z EF, na speedboostera też tego nie wrzucisz bez obcinania tego elementu
@sirrek: chyba jeszcze EF-S głębiej sięgają w body, więc lustro może o nie zawadzać

@kj5: mówisz o cenach używek? bo na skąpiec.pl body od 1800zł a adapter kolejne 700 :D
@kj5: @sirrek: troche hobby, choć na jutubie może 150zł miesięcznie zarabiam :D. Nie potrzebuję niby turbojakości, bo ogarniałem temat malutkim kompakcikiem kupionym 5 lat temu za 500zł, czasem telefonem. Załączam przykładowy film.
Ale pomyślałem wczoraj że dość odwalania stulejarstwa.
Szczególnie że niedawno doinwestowałem dźwięk, mam mikserek do pc, rejestrtor PCM, kilka mikrofonów w tym krawatowy, więc nieco wstyd że obraz tak wygląda.
@mazaq1: w tym filmie to bym raczej widział statyw i oświetlenie przede wszystkim, plus jakieś dedykowane miejsce do nagrań, bo jest duża różnica między kadrami; natomiast jakościowo zobaczysz dużą róznicę między tym a G7.

ale ogólnie to szanuję za hobby, zawsze czułem podziw do ludzi którzy się zajmują takimi rzeczami bo ja nie miałbym do tego cierpliwości i czasu; suba nie dam bo to nie mój content ale i tak
@kj5: oświetlenie podstawowe mam (2 świetlówki studyjne na statywach, te spiralki takie), problem jest taki że mam je w domu a dużo rzeczy robiłem w warsztatach czy innych takich.
Problem wygląda tak: chcesz coś szybko zrobić: zajmuje Ci to godiznę. Chcesz coś zrobić i udokumentować filmem dobrej jakości: ustawianie sprzętu zajmuje Ci 2 godziny :D.
Zapoluję zatem na tego G7. Ile powinien kosztować aby okazja była zacna? Obiektywy kitowe ma dobre
@mazaq1: sam wiem to po sobie :D

Ja jestem zdania że kita zawsze warto kupić, bo drogi nie jest a zawsze to fajny zakres; aparat z kitem używany powinien kosztować koło 1500zł, do tego dokupiłbym albo wspomniany wyżej adapter i kręcił 50 1.8 albo sprzedał 50 i kupił coś dedykowanego pod mikro43 jak choćby panasonica 25mm 1.7