Wpis z mikrobloga

Dlaczego warto mieć pieniądze z dala od banków?
Zmarł mój ojciec. Nie było spadku. W sądzie poszła sprawa o nabycie spadku w 1/2. Nie utrzymuje większego kontaktu z moją siostrą która jest drugim spadkobiercom.
Poszedłem dziś do banku aby załatwić temat wypłaty należnych mi środków - bank PKO BP.

- Nie wypłacimy panu pieniędzy które są pana i panu przysługują. Dlaczego? Bo do wypłaty potrzeba drugiego spadkobiercy. A że pan nie ma większego kontaktu z nim i nie rozmawiacie to nie nasza sprawa. Nasze wewnętrzne procedury tak mówią i tyle.
Nie ma pan prawa do pieniędzy bo musi pojawić się druga osoba. Taką mamy interpretację prawną i co nam pan zrobisz?

Na moje pytanie - A co by było gdyby drugi ze spadkobierców wyjechał powiedzmy do Ameryki miał w 4 literach pieniądze z konta i nie miał zamiaru pojawić się po należny mu pieniążek ?
- A wie pan wtedy pieniądze będą na koncie, a pan nie będzie miał do nich dostępu.

Tyle w temacie własności, prawa i trzymania pieniędzy na kontach.
Jedną decyzją banku, zmianą w przepisach możemy pozbyć się swojej kasy.
Czyli jestem właścicielem połowy pieniędzy na koncie, mam na to wyrok sądu, ale nie mogę nic zrobić bez drugiego spadkobiercy.

Gratuluje bankowi, gratuluje tym którzy wierzą w dobroć i szczerość banków :)
Pieniądze ciężko się oddaje. za to chętnie zaproponujemy panu kredycik, pożyczkę.

#gownowpis #finanse #bankowosc #kontobankowe #absurd #banki #pkobp
  • 16
- Nie wypłacimy panu pieniędzy które są pana i panu przysługują. Dlaczego? Bo do wypłaty potrzeba drugiego spadkobiercy. A że pan nie ma większego kontaktu z nim i nie rozmawiacie to nie nasza sprawa. Nasze wewnętrzne procedury tak mówią i tyle.

Nie ma pan prawa do pieniędzy bo musi pojawić się druga osoba. Taką mamy interpretację prawną i co nam pan zrobisz?


@Grabiszon: Idź do prawnika i wyprowadź sprawę sądową. Należna
@Grabiszon sam nienawidzę mieć papieru w portfelu, bo po prostu jest to nie wygodne, ale jakieś oszczędności większe, nigdy nie wylądowały i nie wylądują u kogoś kto może lekką ręką je zablokować. ;)
Poszedłem z papierem z sądu do banku, a resztę historii już napisałem


@Grabiszon: Tym bardziej wezwanie przed procesowe + pozew jeśli się nie zastosują. Ta wewnętrzna regulacja w moim odczuciu narusza elementarne zapisy prawa bankowego i spadkowego. Jesli masz orzeczony dział spadku w 50% to bank ma obowiązek zrealizować tą wypłatę. Po raz pierwszy w zasadzie słyszę tak kuriozalne tłumaczenia ze strony banku. Nigdzie nie jest wymagane stawienie się wszystkich stron,
@Grabiszon bardzo nam przykro z powodu całej sytuacji. Niestety w przypadku, gdy spadkobierców jest więcej, oprócz postanowienia sądu o nabyciu spadku,potrzebne jest również postanowienie o dziale spadku - czyli precyzyjne wskazanie, kto ze spadkobierców, którą część spadku i w jakiej wartości otrzymuje. Gdy tego postanowienia nie ma, wszyscy spadkobiercy muszą się stawić w oddziale (możliwe jest też okazanie ich oświadczeń z poświadczonymi notarialnie podpisami). Inaczej mogłoby się okazać, że np. wypłacimy spadkobiercy
@EkspertPKO: ja mam wyrok sądu o nabyciu 1/2 spadku wprost także nalezy mi się połowa całego majątku a więc i połowa pieniędzy na koncie. Wy uniemożliwiacie mi dostępu do moich pieniędzy wymyślając to że mam przyjść z drugim spadkobierca z którym nie mam kontaktu. Ciężko oddać pieniądze wymyślając coraz to inne wewnętrzne procedury. Jakbym chciał dzielić spadek inaczej niż 1/2 ujalbym to w akcie notarialnym, bądź przed sądem przedstawilbym kto i
@Grabiszon a czy w wyroku jest również określona kwestia działu spadku? Nabycie spadku w wartości procentowej (np. 50%) i dział spadku to są dwie odrębne kwestie. Oba te postanowienia są niezbędne. Nabycie spadku określa jedynie, jaka część majątku należy się danemu spadkobiercy. Dział spadku,o którym piszemy, określa, którą część i w jakiej wielkości otrzymuje każda z osób. Proszę zwrócić uwagę, że materiał, który podesłaliśmy sprzed kilku lat - to nie są nowe
@stefan_banach: i tak i nie. Bo właśnie jak trzymasz w banku to możesz mieć takie ekscesy jak tu. IMO dobrym rozwiązaniem jest powierzenie hajsu komuś zaufanemu w rodzinie. I tak wiem... nawet najbliżsi są w stanie Cię wyruchać na siano, a jak jebniesz deda to może być jeszcze większy problem.Choć wtedy to już nie Twój problem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale osobiście wolałbym dać to przykładowo siostrze/
@Grabiszon mimo ze nie wszystkie banki sie kurczowo trzymaja tej procedury (a i niektore oddzialy pkobp nie za bardzo jej sie trzymają) to jednak zwroc uwage na to co pisze @EkspertPKO
Jakby cos poszlo nie tak to nagle byłyby problemy dlaczego bank cos komus wyplacil.
Sama sytuacja jest nie do konca unormowana i bank sie raczej wybroni dlaczego nie wypłacił.
Oczywiscie można twierdzić, ze w razie problemow z dzialem (np. zatajono wyplate