•  

  Aż się dziwię, że jeszcze nikt o tym nie wspomniał. Elon Musk i Vitalik Buterin rozmawiają sobie na twiterze, m.in. o tym co możnaby zrobić na Ethereum...

  Przy okazji...niezwykle rzadkie prawidłowe kombo tagów:
  #ethereum #elonmusk #tesla #spacex #blockchain #technologia #programowanie

  źródło: twitter.com

  •  

   @noisy: lol, miałem gotowego posta o tym, a tu twój wyskoczył sekundę przed naciśnięciem wyślij
   oh well masz plusa

  •  

   @noisy: Śmieszne, że te pare zdań, które sobie tak ochoczo wypowiadają ku uciesze wszystkich może niebotyczne przyczynić się do bardzo ciekawych zdarzeń.

  •  

   swoją drogą uważam, że najprostszą i najciekawszym zastosowaniem Ethereum dla Tesli... było by zrobienie transparętnej historii pojazdu.

   W publicznym blockchainie mógłbyś mieć wszystkie informacje o tym:
   - kiedy auto było serwisowane
   - kiedy dochodziło do jakiś awarii/usterek/wypadków
   - jak szybko postępowała degradacja baterii
   - itd..

   I nagle sprzedaż auta nabrała by zupełnie innego wymiaru...

  •  

   @noisy: Jaka jest przewaga zrobienia tego w blockchainie vs normalnej bazie danych i udostępnienia publicznie?

   Rzetelność takich danych i tak jest w 100% zależna od tesli i od użytkownika. Od tego czy 100% czynności będzie robionych przez Teslę i czy użytkownik czegoś nie zrobi na boku samodzielnie.

  •  

   Jaka jest przewaga zrobienia tego w blockchainie vs normalnej bazie danych i udostępnienia publicznie?

   @Arrival: żadna, właśnie to mnie zawsze zastanawia w tych pomysłach blockchainowych - wszyscy się zachwycają jak to "nie będzie można zmodyfikować bazy danych!" tak jakby to był powszechny problem że firma prowdząca bazy danych je fałszuje :)

   Natomiast widzę same wady:
   - brak możliwości korekty pomyłek. Niezmienialne bazy fajnie działają na papierze ale w prawdziwym życiu nie raz nie dwa komuś się omsknie cyferka przy przepisywaniu przebiegu czy wpisze odwrotnie datę przeglądu czy najzwyczajniej w świecie pomyli VIN (serwisował 2 auta, wpisał przebieg drugiego w rekord pierwszego)
   - a jeżeli wprowadzimy możliwość korekty to czym to się różni od zwykłej bazy? Skąd będę wiedział że rekord z korektą jest wprowadzony w dobrej wierze a nie w ramach oszustwa? Taki wpis o korekcie automatycznie obniży wartość auta, super system gdzie jedna literówka jednego człowieka może kosztować klienta ładne kilka % wartości wozu.

   Tak naprawdę jedyne na czym oszczędzamy to znikome koszty prowadzenia serwera (tzn znikome z punktu widzenia korporacji takiej jak Tesla) ale z punktu widzenia społeczeństwa (powiedzmy energia elektryczna wydana na prowadzenia bazy) koszt tradycyjnej bazy i tak jest rzędy wielkości niższy...

   No i powiedzmy, że chronimy się przed wyłączeniem bazy danych w razie bankructwa Tesli. Fakt, jest to jakieś realne ryzyko ale nie wyobrażam sobie że ewentualny syndyk likwidacyjny ot tak sobie by taką bazę skasował, raczej przekaże ją w administracje innemu podmiotowi (zapewne znajdzie się ktoś kto podejmie się dochowania zobowiązań gwarancyjnych w zamian za np. prawa do używania brandu Tesla). Zresztą dla właścicieli utrata tych danych w razie bankructwa Tesli to i tak byłby jeden z mniejszych problemów.

  •  

   @vasco_da_gama: ale gdzies ta baza musi stać, jacyś użytkownicy muszą to uruchomić na swoich komputerach, jaki mieli by w tym cel?

  •  

   rekord z korektą jest wprowadzony w dobrej wierze a nie w ramach oszustwa?

   @vasco_da_gama: np. bo bedzie podpisany kluczem ASO /producenta samochodu. Mysle ze takie dane nie bylyby umieszczane przez usera tylko przez serwisy.

   ale tez nie widze zastosowan wiekszych blockchaina do przechowywania takich danych. Elon zadal dobre pytanie: po co mi to?

  •  

   @vasco_da_gama: O tym mówię. Tzn to co piszesz da się wyeliminować wprowadzając w rejestrze opis czynności i po prostu zaznaczenie, że kolejny wpis to korekta poprzedniego.

   1. Serwis, przebieg: 10k mil
   2. Korekta, przebieg 100k mil

   Tak czy inaczej baza w blockchain nie ma żadnej przewagi, a same minusy. Moim zdaniem ogarnięcie tego jest droższe niż prowadzenie takiej bazy we własnym zakresie. Serwery dziś kosztują grosze, soft do zapisu i tak jest bo jakoś serwis wprowadza dane. W blockchain ktoś musi kopie tych baz trzymać (i mieć ku temu powód). Równie dobrze tesla może mieć otwarty export i jakieś publiczne api, żeby każdy mógl duplikować ich bazy do swoich celów. Wtedy powstanie masa kopii zrobiona choćby przez seowców ;).

   +: zrakiep
  •  

   np. bo bedzie podpisany kluczem ASO /producenta samochodu. Mysle ze takie dane nie bylyby umieszczane przez usera tylko przez serwisy.

   @afe1: no tak ale w tym momencie dlaczego byłoby to bezpieczniejsze od zwykłej bazy danych? Wektor ataku jest banalny - zdobądź klucz serwisowy, wgraj rekord z korektą.

   Tradycyjna baza dodaje tylko jeden drobny dodatkowy wektor ataku - zaatakuj serwerownię, nadpisz bazę, zatrzyj ślady. IMHO zagrożenie jest iluzoryczne, ktoś kto będzie chciał cofnąć przebieg swojego auta lub wymazać informację o serwisie zrobi to znacznie łatwiej atakując serwis (przechwytując jego tożsamość) niż centralną bazę danych. Oczywiście zakładając że host bazy danych wie co robi.

   Ale jeżeli host bazy danych nie wie co robi to wątpię żeby wiedział co robi pisząc odpowiednie oprogramowanie do Ethereum czy Blockchain, to znacznie trudniejsze niż wyklikanie bezpiecznej instancji gdzieś w AWS.

   Jeżeli natomiast atakujemy serwisy to śmiało możemy założyć że gdzieś na świecie jest serwis który nie wie co robi i np. używa hasła admin123 do swojego klucza szyfrującego wrzuconego w publiczny bucket na S3 czy po prostu udostepnia klucz wszystkich pracownikom wliczając sprzątaczkę i nastoletniego syna właściciela. Każdy szanujący się haker zaatakuje z tej strony - blockchain tu kompletnie nikogo nie uchroni a i przeszkodzi bo coś czuję że unieważnienie klucza (czy w ogóle detekcja wycieku) w blockchainowych bazach danych jest trudniejsze.

   +: zrakiep

Gorące dyskusje ostatnie 12h