Wpis z mikrobloga

Zwiedziliśmy już prawie wszystkie najważniejsze elementy reaktora BWR. Teraz czas na politykę bo energetyka jądrowa, podobnie jak i węglowa jest ściśle związana z polityką ( ͡° ʖ̯ ͡°).
Jak niektórzy z Was zauważyli jest to siłownia jądrowa w miejscowości Zwentendorf w Austrii - nigdy nie uruchomiona.

We wczesnych latach 70-tych główne austriackie partie polityczne – rządząca PartiaSocjalistyczna (SPÖ) i Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna (ÖVP, najważniejsza partia opozycyjna) popierały rozwój energetyki jądrowej. Krytyczne stanowisko zajmowała jedynie mała opozycyjna Partia Liberalna. Budowę pierwszej elektrownię jądrowej (EJ) rozpoczęto w 1972 r. w Zwentendorf (1 blok o mocy 730 MW z reaktorem BWR), miała ona pokryć 10% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Do 1985 r. planowano wybudowanie elektrowni jądrowych o łącznej mocy 3000 MW.

Jednakże od połowy lat 70-tych w Austrii zaczął rozwijać się ruch antynuklearny, który ogarnął wówczas kilka krajów zachodnich – wyrósł on na fali protestów środowisk studenckich, lewicowych i lewackich przeciwko „imperializmowi”, zwłaszcza wojnie wietnamskiej. W kwietniu 1977 r. kilka organizacji pozarządowych z różnych krajów organizowało w Salzburgu międzynarodową konferencję antynuklearną, a od jesieni tego roku rozpoczęły się demonstracje przeciwników energetyki jądrowej w Zwentendorfie i kilku dużych miastach Austrii.

W tej skomplikowanej sytuacji politycznej socjalistyczny kanclerz Bruno Kreisky (podobno nie lubiany wśród społeczeństwa) ogłosił referendum na 5 listopada 1978r., twierdząc że jest pewien iż większość społeczeństwa opowie się za energetyką jądrową. Kanclerz Kreisky zadeklarował jednocześnie, że ustąpi ze stanowiska jeśli wynik referendum okaże się negatywny. Wówczas to opozycyjna ÖVP dostrzegła szansę na pozbycie się Kreisky’ego i w efekcie wielu jej członków popierających energetykę jądrową w referendum zagłosowało przeciw. Na kilka tygodni przed referendum sondaże wykazywały, że znacząca większość respondentów popiera energetykę jądrową. Jednakże wzmożona akcja przeciwników, którzy tuż przed referendum, rozpowszechnili zarzuty o rzekomych problemach bezpieczeństwa EJ Zwentendorf, okazała się skuteczna. Referendum, w którym wzięło udział niecałe 2/3 uprawnionych (ok. 5 mln osób) zostało przegrane: 31,6% uprawnionych zagłosowało przeciw EJ, a 31,0% było za EJ – a więc energetyka jądrowa w Austrii została odrzucona zaledwie 30 000 głosów na 5 mln!

W efekcie wyników tego referendum 1.12.1978r. parlament Austrii uchwalił ustawę zakazującą energetyki jądrowej w tym kraju, do zmiany tej ustawy potrzeba większości 2/3 głosów! Jednak oponenci polityczni kanclerza Kreisky’ego i tak nie osiągnęli swojego celu, bo nie zrezygnował on ze stanowiska jak zapowiadał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Budowa i likwidacja kosztowała budżet austriacki około 14mld szylingów austriackich co daje 4,3mld euro (dzisiejszej siły nabywczej) i było to największe marnotrawstwo pieniędzy podatników w historii Austrii.
A wiecie co wybudowali zamiast uruchomić tę siłownię jądrową?


Dwie zagadki na dziś (wtajemniczonych proszę o milczenie):

1. Po co w siłowni jądrowej taki komin? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. Dlaczego ta elektrownia nie posiada chłodni kominowych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ejboners #atom #energetyka #eneregtykajadrowa #ciekawostki #bwr
Pobierz DywergencjaRotacji - Zwiedziliśmy już prawie wszystkie najważniejsze elementy reaktor...
źródło: comment_y5uO0Ml62I8J01WoX31UgO2PUfga4LJ4.jpg
  • 29
Prawidłowa odpowiedź to: wentylacja.
Pomówmy tutaj o pracy nieawaryjnej.
Np. jeśli jest taka możliwość to służy do odprowadzania ciepła powyłączeniowego reaktora, reaktor to nie jest żarówka że można ją wyłączyć i nie pracuje. Coś z ciepłem wytwarzanym w rdzeniu trzeba zrobić. Po ostawieniu obudowa bezpieczeństwa zaczyna się nagrzewać i oddaje ciepło w sposób naturalny (konwekcja), które jest wyprowadzane przez ten właśnie komin wentylacyjny.
W reaktorze pracującym, przez obudowę przenikają gazy przez mikronieszczelności