Wpis z mikrobloga

Ehh w okolicach jesieni 2018r wkręciłem się w #astrofotografia. Wiadomo, że to najgorszy termin więc wyczekiwałem nowego roku i czytałem na ten temat. Postanowiłem pojechać w majówkę w #bieszczady porobić zdjęcia. Akurat wtedy wypadał nów.

Pojechałem... 5 nocy wyglądałem i oglądałem chmury. Była jedna noc, która się zapowiadała całkiem nieźle. Rozstawiłem sprzęt i .... zrobiłem tylko jedno zdjęcie (poniżej). Widoczna chmura już weszła i na drugim zdjęciu już całkowicie zasłoniła drogę mleczną. Ze stackowania nici.... Smutna ta historia, jak żyć?

Fachowe uwagi mile widziane.

14mm, f/2.8, 30s, ISO 12 800

#fotografia #mojezdjecie
Pobierz hipodrom - Ehh w okolicach jesieni 2018r wkręciłem się w #astrofotografia. Wiadomo, ż...
źródło: comment_tqTJ2EbRJa3husfC8t7luHaDS9ZtUmCz.jpg
  • 5
@jgoluch: to prawda, ostrość nie jest tutaj idealna. Zastanawiam się tylko czy to nie jest też w dużej mierze wina obiektywu. Gdy domknalem go do 3.5 gwiazdy się mocno zmniejszyły... A ta maska to nie jest głównie dla teleskopów? Często jest używana przy 'lustrzankach'?
@hipodrom A co za obiektyw? Niestety do szerszych kadrów potrzeba obiektywów z wyższej półki typu Sigma ART.
Maskę używasz niezależnie od instrumentu optycznego.
Powoduje ona powstawanie spajków na gwiazdach, na podstawie których można ocenić ostrość zdjęcia testowego.
Inna metoda to automatyczny motofocuser i dedykowany program.
Niestety "na oko" to wiadomo... Można umrzeć :)