•  

Poczuje różnice przechodząc z Apu A8 6600k na FX 8350?

#komputery #pcmasterrace

•  

FX 8350

@krol_bolu: błagam olej to gówno

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@krol_bolu: wydajność jednowątkowa w tym królu procesorów leży i kwiczy. Grzeje się i ciągnie prądu jak Karyna 500+. Kup sobie jakąś i5 czwartej generacji.

pokaż spoiler Wiem, wiem, wymiana płyty głównej... ale za 100 zł więcej będziesz miał coś co znacznie przerośnie 8350.

•  

@newerty: zależy mi na tanim procesorze który uciagnie Oculusa. Kolejnym warunkiem jest pozostanie przy ddr3. Zasilacz mam dobry bo to 500 od Corsair no i właśnie do 8350 przekonuje mnie to, że mam nigdy nie używaną gamingowa płytę od MSI 970g (raczej takie oznaczenie) na socket am3+ (głównie zależy mi na wejściu USB 3.0 + do sprzętu muzycznego i dobrej sekcji zasilania).

No i nie powiem wolałbym kupić procesor nowy w pudełku co przy budżetowych i5 jest nieosiągalne.

•  

@krol_bolu: przecież to stary procesor, kupowanie go w sklepie jest bez sensu.
      Albo używka za pół darmo albo wymiana platformy.

•  

@skyluker: różnica pomiędzy nowym i używanym to 100zl także jak mam gdzieś jeszcze po to jechać to wolę zamówić ze sklepu z 36 miesięczną gwarancją a nie użerać się bo coś nie działa albo nie zgadza się z opisem.

•  

@krol_bolu: sprzedaj co masz w chuj. Zostaw zasilacz, może ramy i coś do tego dokup. Miałem 8350 chwilę po jego premierze. Przechodząc z Phenoma II x4 955 nawet nie poczułem różnicy. Sprzedałem tą karykaturę procesora póki jeszcze była w cenie i kupiłem i7. Lepszej decyzji wtedy nie mogłem podjąć, a szczypałem się wtedy na te 400 zł które musiałem dopłacić do i7 jak głupi.

•  

@krol_bolu: 7letni kiepski procesor za 350 zł to nie jest zbytnia okazja.
      Do czego w ogóle używasz komputera, gdzie ci mocy brakuje?

•  

Wiesz jakbym chciał wydać 700 zł to bym już się zastanowił czynnie wydać ponad 2k i nie wymienić już mojego leciwego r9 270x na GTX 1660 itd. itp. no ale nie o to mi chodzi.

Chce wykorzystać to co mam aż to zdechnie a 260 złoty moge wydać na procka zwlaszcza, że ten procesor na rynku wtórnym nie wiele traci z powodu swojej niskiej ceny.

Mam tylko full HD 60hz ekran także nie mam super wymagań tyle tylko żeby te 60fps było stabilne bez spadków.

•  

nie mam super wymagań tyle tylko żeby te 60fps było stabilne bez spadków.

@krol_bolu: no to 8350 nawet tego ci nie zapewni.

•  

@skyluker: potrzebuje zmienić moje Apu poniewaz jest mocno niestabilne (skoki FPS). Przede wszystkim odczuwam to w grach sieciowych nastawionych na procesor. Do tego mam opcje korzystać w domu z googli VR od Oculusa a ten procesor ma VR ready.

•  

@newerty: przez kilka lat moje Apu dawało a FX nie da ?

•  

@krol_bolu: trudno ci pomóc bo nie wiadomo czego oczekujesz. Teraz wiemy że 60fps, ale w jakich grach, czy mierzyłeś obciążenie procesora i robi na 100% a grafika się nudzi, czy odwrotnie?.
      Masz i słaby procesor i kartę więc 60kl możesz w ogóle nie zobaczyć.

Jedno jest pewne lepiej mieć 4 rdzenie niż 2 w grach, kiedyś wymieniałem i3 na i5 i różnica była duża.

•  

@skyluker: za 350 masz boxy z dodatkowym chłodzeniem które nie jest mi potrzebne bo mam swoje pionowe. Sam procesor jest do kupienia za 260 zł.

•  

@krol_bolu: taaaa dawało radę, na ultra low. W Wiedźmina 3 na high (fx8350 + r9 290x) praktycznie nie dało się grać z uwagi na skaczące FPS'y i wszechobecny stuttering. VR Ready xDD Ten procesor ledwie mi ciągnął FreeTracka@60Hz.

Z resztą kupuj 8350. Wyrzucisz 300zł w błoto - twoje siano. Tylko skoro i tak już postanowiłeś to po jakiego groma zadajesz pytania?

•  

@skyluker: gram w gry typu No Mans Sky (obecnie spadki z 60- 35fps), Cusine Royal (u mnie stabilnie dział na tym co mam stałe 60fps w przeciwieństwie do mojego kumpla z i7 6600k i 970m, laptop MSI), Fortnite(tutaj już bywa różnie bo do grudnia 2018 wszystko chodziło na 60fps teraz już niestety nie), gry od Total wara czyli np. Romę Total war 2 na ustawieniach z maksymalną ilością wojska i średnich detalach to od 55 do 40 FPS.

•  

@newerty: pytałem czy odczuję różnice przeskakując z Apu które jest 2 lata młodsze. A nie czy i co kupić bo tak jak pisałem decyduje się na ten procesor głównie z powodu posiadania dobrej płyty głównej której nie uzywalem.

•  

@newerty: i kolego nigdy nie grałem na potato zazwyczaj wszystko na srednich. Mimo krytyki dziękuję za pomoc i kilka kwestii nad którymi muszę pomyśleć

•  

@krol_bolu: aaa i jeszcze jedna ciekawostka jeżeli mówimy o No Mans Sky to pomiędzy wysokimi i niskimi nie odczuwam różnicy w spadkach są takie same.

•  

u mnie stabilnie dział na tym co mam stałe 60fps w przeciwieństwie do mojego kumpla z i7 6600k i 970m, laptop MSI

@krol_bolu: bo laptop throttluje, albo z powodu temperatur, albo z powodu pobieranej mocy.

pytałem czy odczuję różnice

@krol_bolu: już dawno dostałeś odpowiedź, że nie odczujesz a jeżeli jednak będzie to minimalna (właściwie marginalna) i nie podczas grania w gry które opierają się w głównej mierze na wykorzystaniu jednego wątku.

•  

@newerty: o i właśnie na takie podsumowanie czekałem teraz muszę sprawdzić czy gram w gry jedno wątkowe wtedy będę miał odpowiedź :)

•  

teraz muszę sprawdzić czy gram w gry jedno wątkowe

@krol_bolu: na 95% tak. Pozostałe 5% gier używające wielu wątków wykorzystuje osobny wątek do audio.

Kupując procesor nawet dwurdzeniowy ale z obsługą HT przeskoczysz wydajnością w grach 8350.

•  

@krol_bolu: trochę zamotałem z wyrazami wątki/rdzenie, ale łatwo domyślić się o co chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@newerty: @krol_bolu: Przecież on chce do oculusa procesor, 8350 spokojnie sobie da radę. Jak nie ma kasy to bierze FXa - wielowątkowość wciąż lepsza niż w czterojajowych i5, o A8 6600K nie wspomnę.

Jedyne co to trzeba pamiętać o zmianie płyty głównej i najlepiej dokupieniu RAM jeśli ma 8GB. Nie wiem jaka grafika tam jest na pokładzie, ale byle pierdzikiem też nie pograsz na luzie.

•  

Przecież on chce do oculusa procesor

@Amasugiru: ale chce grać w gry na goglach a nie oglądać wystroje mieszkań. Większość gier lata na jednym rdzeniu, Intela ratuje HT (jednordzeniowa gra lata na 2ch wątkach). Dopóki nie zajmie się np. renderowaniem wideo nic mu nie da zmiana na 8350.

FX 8350, jest tragicznym pomysłem do gier na monitorze, a ty próbujesz mi wmówić że nada się do płynnej gry w goglach xDD

•  

@newerty: Przede wszystkim to większość gier to GPU bottleneck i tutaj na to wygląda. Po drugie sam silnik może korzystać z małej ilości rdzeni, ale procesor wciąż ma co robić zależnie od gry.

OP nie pyta się, co będzie najlepsze tylko czy zobaczy poprawę i odpowiedź brzmi tak - ogólnie poprawa powinna być. Sugerowana zmiana platformy kosztuje wyraźnie więcej, płyty pod AM3+ są tanie jak barszcz i takie też są procesory. ACZKOLWIEK jak już wspomniałem to grafika tutaj pewnie jest główną przeszkodą, bo widzę 270X. Oficjalne wymagania to R9 290, czyli powiedzmy okolice RX 470/570.

Dlatego wolałbym w ogóle odpuścić sobie jakikolwiek upgrade i zbierał kasę. OP może w tym czasie sobie zbadać, jak bardzo to procesor niszczy rozgrywkę. A8 6600K można podkręcić i odpalić jakiś benchmark - z tym że zapewne nie możesz zwiększać napięcia bo jedziesz na słabym coolerze - po prostu zwiększaj mnożnik stopień po stopniu. Ewentualnie kup jakikolwiek cooler (Spartan Pro HE 1024 przykładowo), przyda się i tak w przypadku upgradu.
      @krol_bolu:

•  

Przede wszystkim to większość gier to GPU bottleneck
      @Amasugiru: odpal Wiedźmina 3 w Novigradzie na 8350, Armę 1/2/3, DCS'a lub P3D/FSX'a.

OP nie pyta się, co będzie najlepsze tylko czy zobaczy poprawę i odpowiedź brzmi tak - ogólnie poprawa powinna być.
      @Amasugiru: Faktycznie, poprawa o 1-2 fps'y jest warta wydania 300zł.

•  

@newerty: Kolega chyba nie wie jakim potworem wydajności jest A8 6600K.

•  

@Amasugiru: przecież to ta sama architektura (╯°□°)╯︵ ┻━┻

•  

@Amasugiru: mam dokładnie to chłodzenie z dwoma wentylatorami (dzięki temu mam delikatnie podkręcony procesor na 4.3 ghz i temperatury poniżej 60 stopni, gdzie na stockowym wentylatorze ze stockowymi ustawieniami potrafił dochodzić do 70).

Dokładnym moim planem jest kupienie gtx 1660 i niestety ale to jest mój ostatni wydatek w najbliższym czasie. Z tego powodu chciałem obecnie wymienić po taniości procesor pod płytę która aktualnie mam nieużywaną czyli MSI 970 i żeby ten zestaw mógł mi przez jakiś czas przyzwoicie służyć. Byłem ciekawy opinii ponieważ w internecie można znaleźć bardzo skrajne oceny na temat 8350.

•  

mam delikatnie podkręcony procesor na 4.3 ghz

@krol_bolu: wykręć go ~4.7GHz i będziesz miał porównywalną wydajność w grach co 8350.

•  

@newerty: kręcić można ale niestety stabilność jest jedynie w takim ustawieniu. Podobno (tak pisali w internetach) te Apu są niestabilne przez brak pamięci L3 ale nie wiem ile w tym prawdy (pomijając to, że tej pamięci rzeczywiscie nie mają).

•  

@krol_bolu: no dokładnie, w skrócie można powiedzieć że AMD wzięło 8350, wycięło 4 rdzenie i L3, obniżyli taktowania, dodali chip gpu i tak powstał emejzing wynalazek zwany APU.

Odkładaj kasę, przemęcz się z tym co masz i nie wywalaj kasy na 8350. Kup Ryzen'a czy jakąś inną i5. Zyskasz więcej.

•  

@newerty: Co z tego jak mniejsze taktowania, połowa rdzeni. Głupi wiedźmin też je wykorzysta. Największy przyrost wydajności jednak jest przy FSB OC, bo wyraźnie poprawia single core. Mix FSB + mnożnik wyraźnie poprawia wydajność. No ale to już jest nieco bardziej zaawansowana sprawa.

Ogólnie to sporo nowszych gier spokojnie sobie użyje zasoby FXa. Boleć będą głównie optymalizacyjne babole typu Assassin's Creed.

@krol_bolu: Z tym "przez jakiś czas przyzwoicie służyć" to trochę przesada, choć każdy widzi to inaczej. Jak wspomniałem, różnicę odczujesz względem czterojajowca ale nie jest to coś, co jest jakąś dobrą inwestycją. No i nalegam na kupno używki - każda stówa w kieszeni to plus.

źródło: youtube.com

•  

@newerty: na ten moment czekam na 8350 za 265 zeta poskładam i najwyżej oddam jak mi się nie spodoba.
      Co do zbierania to jestem na etapie kapitalnego remontu starego domu na wsi i zaraz po zakupie auta także mam trochę inne priorytety i wystarczy mi żeby gry w które gram chodziły jak nie lepiej to przynajmniej stabilniej za jak najniższą kwotę z opcją na Oculusa.

@Amasugiru: wszystkie używki w moim zasięgu mają co najmniej 5 lat i kosztują ~150zł także wydaje mi się, że opcja z ewentualnym zwrotem jest dla mnie bardziej opłacalna mimo trochę większego wkładu. Do tego z tego ci widzę w internetach to dużo amatorów podkręca/podkręcało te procesory co też mnie nie nastraja.

•  

@Amasugiru: @newerty: wymieniłem i uznaje, że cel został osiągnięty. No mans sky spada jedynie na frachtowcach (najgorzej zoptymalizowana część gry) do 55 fps na średnio wysokich jednak zauważalnie gra jest dużo płynniejsza a te spadki są tam prawie niewidoczne. W fortnite zniknął efekt spadków klatek i bez problemu utrzymuje stałe fps nawet do 90-100 fps.

Jedyne co zauważyłem na minus to skoki temperatur w okolicach 60-65 stopni ale mam nadzieje, że to kwestia pasty i kilku dni na stabilizacje.

Podsumowując na moje nie zbyt duże wymagania uważam, że była to dobra decyzja i rzeczywiście widzę różnice. Dzięki za pomoc mireczki :)
      @newerty: jeszcze kolega pozdrawia i dziękuje bo rzeczywiście miał źle dobrany zasilacz z za niskim napięciem.

•  

@krol_bolu: 65 stopni to nie jest dużo.