Wpis z mikrobloga

@Yakooo: Od zera do programisty
Jestem po technikum inf, planuje isć na studia co prawda zaoczne, pomoglibyście mi w drodze aby zostać programistą?Wiem, że to śmiesznie brzmi, po prostu chciałbym się dopytać co najlepiej byłoby mi opanować, jak wyznaczyć sobie tę drogę, zdając tam jakieś e14 w szkole, najbardziej podobała mi się strona back-end, która wydaje mi się, jest troszkę stabilniejsza niż typowo front-endówka, która za szybko się rozwija do tego, nie potrafie dopasowywać kolorów itd.

Powiedzielibyście mi co najlepiej było sobie przestudiować?
Może dostanę się na PŁ na informatyke, co prawda wiem, że studia a praca to zupełnie coś innego, myślę, że na początku też nie bedę w tyle jak posiedzę na tym mocniej w wakacje.

Na początek kurs C++, potem co? PHP czy Java? Wiem, że to jest strasznie indywidualna kwestia, sam chciałbym znać dobrze dwa języki programowania, w wakacje idzie przyswoić troszkę tej wiedzy (która pomoże mi w dalszej nauce?) Nie chce zmarnować 4 miesięcy w które mógłbym coś poznać, może jakieś środowiska/biblioteki poznać? Co mogę zrobić? Jestem troszkę zagubiony, w co wejść, aby jak najlepiej przepracować te wakacje patrząc z perspektywy, jakbym był zielony w programowaniu a chciałbym nabyć dużo wiedzy typowo back-endowej. Pozdro i z góry dzięki za jakieś porady, poradniki, czy tam kursy, na pewno mi pomogą. Pozdro wariaty! =)

Myślę w przyszłości o JAVA / PHP

#programista15k #programowanie #studia #nauka #praca
  • 72
@Yakooo: Chodzi mi o to, aby ktoś mógł mi pomóc w wyznaczeniu tej drogi, co najlepiej zacząć na początku, co potem, skąd czerpać wiedzę, może jakaś dobra książka albo kurs? Tak aby jak nałatwiej przyswajała mi się wiedza. Mam nadzieje, że ktoś kto już przeszedł tę drogę coś doradzi. Z fartem! =)
@Yakooo: PHP to dobry pomysł jeśli chcesz znienawidzić pracę, programowanie i siebie na resztę życia.
Java jest w sumie okej i ciągle jest rozwijana.

Najlepiej jest dostać się na studia dzienne na bardzo dobrą uczelnię. Jeśli nie masz takiej możliwości (wysokie progi) to większej różnicy być nie powinno pomiędzy zaocznymi a dziennymi studiami, możesz próbować znaleźć pracę w międzyczasie.
@Yakooo: lekcja numer 1 (i nie chcę być złośliwy, po prostu tak jest) - naucz się szukać. Jako programista uważam że najważniejszym atutem jest umiejętność szukania informacji. Temat "jak zacząć programować" został wyczerpany w internecie dla każdego języka programowania. Znajdziesz wiele porównań, plusów, minusów, czyichś historii itd.
TL;DR = wybierz sobie język, jakikolwiek, włącz jego dokumentację, znajdź jakieś tutoriale i przykładowe programy i.. PISZ kod. Zacznij od prostego programu który wyświetla
@rotflolmaomgeez: Chodzi o pracę, zamierzam zrobić inżynierskie zaocznie i rozwijać się samodzielnie w domu w trakcie tygodnia, myślę, że da mi to więcej. Dodatkowo chcę pracować, a dzienne mogłyby mi trochę to utrudnić, a nie chcę być też na utrzymaniu rodziców, już się od tego odzwyczaiłem. W trakcie szkoły pracowałem, to i w trakcie studiów chcę, bo w końcu się rozleniwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rotflolmaomgeez: no widzisz, ja tez znam i az tak nie narzekaja. wszystko zalezy od tego, gdzie pracujesz. jak produkujesz tasmowo wordpressy w agencji reklamowej za 3k brutto, to fakt, szkoda zycia. ale sa tez firmy ktore zajmuja sie ambitniejszymi zagadnieniami. grunt to trafic do takiej, gdzie jest dobry senior.
@siwersss dzięki za rady, wiem właśnie, że wyszukiwanie wiedzy jest mega istotne w tym zawodzie i ciągły rozwój, po prostu obecnie jestem w takim momencie, gdy wolę się zapytać niż dążyć do czegoś przez kilka lat mimo, że mógłbym do tego dojść o wiele krótszą drogą, lub dowiedzieć się potem, że było to kompletnie bez sensu. Wolę dostać jakąś radę, nawet krytyczną od starszych i bardziej doświadczonych kolegów po fachu.
A uważacie, że najpierw najlepiej zacząć od C++ i tak z automatu będę mógł się przerzucić na Java/PHP? Czy jeszcze coś warto sobie przerobić, żeby łatwiej ta wiedza się przyswajała? Chodzi mi o takie fundamenty, na czym najlepiej budować, żeby ucząc się potem tego docelowego języka wiedzieć co z czego powstało xD
@Yakooo: Obawiam się gromów ale dorzucę swoje 5 groszy :) PHP jest według mojej wiedzy nierozłączne z frontendem, który jak piszesz że cię nie kręci. Takie zastępstwo dla "prawdziwego" backendu aby podpiąć pod stronki bazy danych. Podobno to się zmienia i od 5 robi się "poważnie", podobno dodano prawdziwą obiektowość więc może w przyszłości coś z tego będzie.
Java jest super. Super bogata. Teraz będzie krócej i jeszcze mocniej. Jako osoba
@Yakooo: To zależy, ogólnie jak chcesz zacząć od Javy to nie ma większych przeszkód (ale PHP raczej odradzam). C++ jest stosunkowo trudnym językiem do nauki - dochodzą rzeczy związane z zarządzaniem pamięcią, skomplikowany system Template'ów, obszerny standard i biblioteki dodatkowe typu boost. W Javie zwykle wszystko jest pod ręką w dokumentacji Oracle, jest też bardzo dobra integracja z różnymi IDE jak IntelliJ.