•  

  To juz przekracza granice nonsensu.. Św. Tekla (jej święto obchodzi się 23 września). Tekla nigdy nie istniała, duchowny azjatycki, który z pobożności wymyślił tę postać tłumaczył się później, że uczynił to z miłości do Pawła, później jednak Ojcowie Kościoła posługiwali się całkiem poważnie opowieścią o św. Tekli i dopiero dekret papieski z VI w. potępił tę biografię. Co najciekawsze — nie przeszkodziło to zupełnie dalszemu eksploatowaniu kultu jej osoby. Oto jej historia:

  "Tekla słuchała Pawła wygłaszającego kazanie w Ikonium i nawróciła się. Istotnym elementem jej nawrócenia było zerwanie z narzeczonym, ze względu na potrzebę zachowania czystości, gdyż Paweł „obrzydzał młodzieńcom kobiety, a pannom mężczyzn", głosząc w kazaniach, że „w przeciwnym razie nie ma dla was zmartwychwstania, chyba że pozostaniecie w czystości i nie splamicie ciała swego". Wściekły narzeczony spowodował aresztowanie Pawła. Pawła następnie wygnano, a biedną Teklę skazano na śmierć przez spalenie. Ale cudowny deszcz i cudowny grad uwolniły ją. Spotkała Pawła ponownie i pojechała z nim do Antiochii. Tu zakochał się w niej niejaki Aleksander, którego jednak nie wysłuchała. Skazano ją na walkę ze zwierzętami. W trakcie przygotowań do niej przywiązano ją do dzikiej lwicy, ale Tekla usiadła na niej, a lwica lizała jej nogi. W czasie właściwej walki wypuszczono na nią mnóstwo różnych straszliwych zwierząt, a lwica jak przystało na lwicę, obroniła ją przed niedźwiedziem i lwem. Następnie Tekla wskoczyła do wody, która przypadkiem znajdowała się w pobliżu; skacząc do niej ochrzciła się sama, a foki pływające w wodzie nie mogły jej pożreć, gdyż wszystkie nagle zdechły.
  Wypuszczono przeciwko niej jeszcze więcej zwierząt, ale wszystkie usnęły. „I przywiązano ją nogami między dwa byki, a pod ich organa płciowe podłożono rozpalone żelaza, aby bardziej rozjuszone zabiły ją".
  Jak widać, pobożna fantazja nie była dozwolona dla młodzieży, w dodatku Tekla była jeszcze naga. Wreszcie została oczywiście uratowana i uwolniona. Znowu spotkała Pawła. Z jego polecenia głosiła następnie Słowo Boże. Około 100 roku w wieku dziewięćdziesięciu lat miała w Seleucji umrzeć spokojną śmiercią ze starości. Wielu ojców Kościoła nazywało ją „apostołką". Nad grobem tej kobiety rodem z baśni zbudowano potem bazylikę, która stała się miejscem tłumnie odwiedzanym przez pielgrzymów. Według współczesnych źródeł, dokonało się tam 31 cudów. Dla większego jeszcze upamiętnienia jej cesarz Zenon zlecił postawienie tam także drugiego kościoła. W Konstantynopolu istniały nawet cztery kościoły imienia Tekli. Świątynia św. Tekli istniała też opodal Jerozolimy, a na Cyprze nazwano jej imieniem pięć wiosek. Relikwie tej świętej znajdują się w wielu miejscach Europy
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,1245
  #bekazkatoli #rozrywka #ciekawostki #ateizm #byloaledobre

  źródło: parafia-dobrzyca.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Standardowy wschodnioeuropejski, postapokaliptyczny bandyta:

  - Typowy Sebix z czymś ostrym w łapie, albo jakąś prymitywnie przerobioną, lub zrobioną w garażu pospolitą bronią, który okradnie cię bo chce się dorobić łatwym kosztem.

  Zaawansowany wschodnioeuropejski, postapokaliptyczny bandyta:

  - Były żołnierz, wyposażony w dobry wojskowy pancerz i dobrą broń, który zajął się bandyterką, bo stracił łączność z dowództwem i został zostawiony samemu sobie.

  Standardowy zachodni, postapokaliptyczny bandyta:

  - Typowy klient gejowskiego klubu w klimatach BDSM, z fetyszem kolców i obcisłych, skórzanych ubrań, uzbrojony w kij z doczepionym ostrzem piły tarczowej, paralizatorem i dezodorantem z zapalniczką dla tworzenia ognia, bo zwykła siekiera jest za mało postapokaliptyczna, który atakuje cię, bo po prostu jest powalony i chce ci sprawić ból.

  Zaawansowany zachodni, postapokaliptyczny bandyta:

  - Burdeltata z tego samego gejowskiego klubu BDSM, którego klientem był standardowy zachodni bandyta, którego można poznać po tym, że ma jeszcze więcej kolców na obcisłym wdzianku i więcej ostrzy piły tarczowej w kiju.

  Wpis powstał na bazie przemyśleń odnośnie tegorocznych premier gier Rage 2, Far Cry New Down i Metro Exodus, a także na podstawie wcześniejszych gier postapo.

  #heheszki #humorobrazkowy #stalker #pasjonaciubogiegozartu #rage2 #gry #farcry #postapokalipsa
  pokaż całość

  odpowiedzi (36)

 • odpowiedzi (9)

 • avatar

  #heheszki #humorobrazkowy #madka #rakcontent #500

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (35)