Wpis z mikrobloga

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

W Polsce hiperinflacja w ciągu stu lat wystąpiła dwukrotnie. Szansa przy aktualnej sytuacji gospodarczej na hiperinflacje w ciągu 10 czy nawet 15 lat jest pewnie mniejsza niż wygranie w totka


Skoro wystąpiła dwukrotnie w ciągu ostatnich 100 lat, w tym ostatni raz ponad 20 lat temu, to sam sobie w tym momencie zaprzeczyłeś, bo szansa na to, że pojawi się ponownie w ciągu najbliższych 15 lat jak najbardziej istnieje i
Skoro wystąpiła dwukrotnie w ciągu ostatnich 100 lat, w tym ostatni raz ponad 20 lat temu, to sam sobie w tym momencie zaprzeczyłeś, bo szansa na to, że pojawi się ponownie w ciągu najbliższych 15 lat jak najbardziej istnieje i jest dużo większa, niż wygranie w totka.


@maver: Szansa jest tylko dla ludzi któzy nie mają pojęcia o ekonomii.

W Wenezueli też myśleli jeszcze 10 lat temu że nic im nie
@agdybytak
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol
@Neuropa22

Panowie, hiperinflacja a'la Wenezuela to fakt, bajka, ale inflacja rzędu 5-20% rocznie - czemu nie? Trochę zapomnieliśmy jak to jest, ale też jestem zdania, że 10/20% to coś co może wystąpić (tym bardziej przy obecnym podejściu do gospodarki naszych Mikołajów z sejmu).

Wracając do pytania (IMHO):
Pewna dywersyfikacja na pewno jest wskazana - część portfela w walutach obcych (regularnie dokupywana), może coś w giełdę (tu każdy sam sobie musi
W sensie przy hiperinflacji ludzie trzymają pieniądze w skarpecie chętniej niż przy małej inflacji?


@wrzesien: Nie, ale stabilność ekonomiczna sprzyja inwestycjom. Jeśli masz warunki hiperinflacji to to odrzuca inwestorów i zmniejsza poziom inwestycji co jest spowodowane niepewnością rynkową i dużym problemem związanym z prognozowaniem ekonomicznym. Oczywiście jeśli chodzi o trochę większe inwestycje niż wrzucenie kilka tysięcy oszczędności kowalskiego (inwestowanie komercyjne).

Zresztą inflacja nie napędza wzrostu tylko go "przejada".
@agdybytak: #!$%@? ludzie! Gość zadał pytanie! Konkretne pytanie i ja sam zerknełem żeby zobaczyć co mu poradzicie.. To jest #!$%@? dramat! Jakieś #!$%@? nie na temat.. Śmiejecie się ze 'sąsiodo' Janusza a puerdolicie trzy-po-trzy nie na temat jak te wójki przy wódeczce na działeczce (nie czuje ze rymuje kek).

Jeszcze raz:
W co zainwestować ok 20-35 K PLN bojąc się hiperinflacji?
Dziękuję

@thepixel OK.
Oczywiście, że wybór inwestycji zależy od masy innych czynników, ale inflacja, a szczególnie hiperinflacja skłania oszczędzających do szukania inwestycj


@wrzesien: Ale ja się nie kłócę z teorią. Ale bez przesady z tym inwestowaniem w warunkach hiperinflacji. Raz, że ciężko o jakimś sensownym (tzn więcej niż np zakupy szarego kowalskiego) inwestowaniu w przypadku cen zmieniających się kilka razy w dniu, po drugie w warunkach hiperinflacji praktycznie zawsze brakuje dóbr.

O ile inflacja