•  

@soxn a coś po polsku ? Najlepiej jakieś filmy z tłumaczeniem.

•  

@Koliat Mam na odpowiednim poziomie, jednak przy nauce czegoś nowego najefektywniej będzie korzystać z języka ojczystego ;)

•  

@Maciej98: Tzn że nie masz angielskiego na odpowiednim poziomie. Dodatkowo nauka po polsku jest złym pomysłem, bo często tłumaczenia odchylają się od dokumentacji i zatracają sens.

•  

@Koliat czyli uważasz że wykładowcy też powinni wykładać ten przedmiot po angielsku ? ;)

•  

@Maciej98: wiem że spośród wszystkich kursów znakomita większość jest po angielsku - w tym te najlepsze, które najlepiej wyjaśniają zasadę działania. Odrzucając to odrzucasz 99% contentu który jest wartościowy - ale to już Twoja sprawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Koliat skoro tak mówisz to zaryzykuję i poczytam po angielsku.

•  

@Maciej98: na edx.org ogólnie jest dużo filmów z tłumaczeniem za darmo - np. https://www.edx.org/course?search_query=sql

•  

@Koliat: gadanie... wiedza techniczna to wiedza techniczna. SQL-ki pisze się tak samo. Czy to będą tables, foreign keys and joins czy tabele, klucze obce i... joiny, to na jedno wychodzi. Nie wiem jak przez tłumaczenie terminu może ci się zatracić sens.

@Maciej98: jak wolisz czytać w swoim ojczystym języku, to czytaj w nim. Jest masa książek i tutoriali (chociaż te bardziej dla początkujących). Jak chce dobrze zrozumieć jakiś skomplikowane opisy jak działa baza i zrobić to szybko, to lepiej zrobić to w języku, którym posługuje się najlepiej.

@Koliat: nie mów, że jak czytasz książkę to rozumiesz 100% słów i perfekcyjnie znaczenie każdego zdania (bo nawet w ojczystym języku nie zna się wszystkich słów i w nowych zagadnieniach nie wszystko się od razu rozumie). Dlatego jak można, to lepiej wykorzystać ten język, gdzie jest łatwiej.

Wiem, że angielski jest popularny i modny. Ale wcale nie trzeba go wszędzie wciskać.

Jeśli tak, to zamknijmy Wykop i przejdźmy na Reddit. A wykłady na uczelniach niech odbywają się tylko po angielsku. W sklepie jak będzie robił zakupy to tak samo... Bo przecież oryginalna etykieta ze składem była po angielsku, więc po tłumaczeniu straciła sens.

+: k......n, kaervek +3 innych
    •  

@mk321: Chodzi też o to, że kod i querki w transakcie masz po angielsku też - mi, i wielu osobom z którymi pracuje spójność języka w którym tworzysz kod/oprogramowanie i jego dokumentacja jest kluczowa. Przechodzisz w skrajność też - mówimy o nauce dziedziny która jest zdominowana przez konkretny język. Oczywiście, możesz z tym walczyć lub z tego korzystać. Koniec końców technologia ma służyć nam a nie na odwrót, więc jeśli Tobie odpowiada inny sposób - proszę bardzo. Podpowiadam to co pokrywa się z doświadczeniem moim i wielu osób mi znanych, nie jest to jednak prawda absolutna - a takiej przecież w realnym świecie nie ma .

•  

kod i querki w transakcie masz po angielsku też - mi, i wielu osobom z którymi pracuje spójność języka w którym tworzysz kod/oprogramowanie i jego dokumentacja jest kluczowa

@Koliat: wiadomo, że kod i SQL-ki pisze się po angielsku. Nie mówię, że ma używać dokumentacji po polsku, bo nawet takiej nie ma. Chodzi o zwykłą naukę SQL - a to można robić po polsku.

Widzę, że mówisz o TSQL, a więc MS SQL Server, a więc dokumentacja MSDN. Jest tylko po angielsku (pomija te automatyczne tłumaczenia translatorem albo studentami). Ale to dokumentacja do TSQL-a, opis funkcji. Wróć do pisania zwykłych zapytań na bazie bez TSQL/PL-SQL-a i pomyśl, że potrzeba jest ci spójność języka. Przy czystym SQL nawet rzadko kto zagląda do dokumentacji. Chyba że po funkcje specyficzne dla danej bazy lub ktoś początkujący na W3C po składnię.

•  

@mk321: juz nawet abstrachując od konkretnej technologii bo w bazach nie robię, ale z czymkolwiek bym nie pracował od kilku lat - anigleski był nieoceniony żeby a) dobrze zadać pytanie b) dobrze zrozumieć odpowiedź c) dowiedzieć się więcej np. na czatach. Dużo szybciej znajdowałem zawsze pomoc i wiedzę z angielskich źródeł niż z polskich. Gdybym musiał szukać w PL to pewnie jakieś zakamarkowe blogi czy 4programmers.net.

No ale podrzuć OPowi trochę linków, bo ja podesłałem to co znam jak powiedział że spróbuje angielski ;)

•  

@Koliat: @Maciej98: ja uczyłem się totalnych podstaw SQL dawno temu z małej książeczki "Biblioteczka Komputer Świat Programowanie w PHP" - było kilka stron o MySQL i do zarobienia pierwszych pieniędzy na projekcie mi wystarczyło.

Potem w technikum po prostu uczyliśmy się na przykładowej bazie danych. Niby z tą bazą mieliśmy jakieś linki do tutoriali (po angielsku), ale po prostu robiliśmy zadania i pisaliśmy SQL-ki. Nie pamiętam tej strony, ale była fajna. Była baza danych online na stronie i można było wpisywać SQL-ki w przeglądarce. Teraz sporo powstało takich stron.

Na studiach wykłady różnych profesorów. Zawsze mówiłem, że warto iść na studia.

Ale na studiach też korzystaliśmy z tego: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Bazy_danych
      Jest po polsku, poziom w miarę ok, pewne źródło, do podstaw się nada.

Potem w pracy to już różne źródła wiedzy. Do skomplikowanych SQL-ek/funkcji/przypadków głównie StackOverflow. Do specyficznych rzeczy dla danej bazy, to jej oficjalna dokumentacja. Do bardziej zaawansowanych rzeczy, bardziej doświadczeni koledzy z pracy z bazami danych. A do głębszego zrozumienia jak działają jakieś aspekty bazy danych... to nic, bo nie jestem bazodanowcem. Moja głęboka wiedza w tym zakresie kuleje i jestem tego świadomy, bo nikt nie może umieć wszystkiego. Do tego pewnie trzeba by jakieś grube książki albo materiały po angielsku. Tylko wolę skupić się na czym innym.

Ale OP chciał uczyć się podstawa SQL-a, a nie jakiś zaawansowanych mechanizmów konkretnych baz danych.

Szczerze mówiąc nie wiem co polecić teraz do nauki podstaw SQL-a. Słyszałem, że niektórzy uczą się z Youtuba (jest kilka kanałów, jakiś czas temu nawet wklejałem linki). Jakbym teraz sam miał się uczyć podstaw SQL-a, to pewnie wziąłem po prostu jakąś książkę jak człowiek. Jak znajdziesz jakiś dobry tutorial, to daj znać, sam chętnie zobaczę jak teraz uczą.

•  

@Maciej98: Może @javaman coś doradzi, sam uczyłem się z jego kursu