•  

"Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego."

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Jeden z najwyższych hierarchów kościelnych w Polsce o przypadkach pedofilii w kościele i jej ukrywaniu przez kościół, ujawnionych w filmie "Nie mów nikomu."

https://streamable.com/c7msu

Czy kogoś dziwi, że w polskim kościele takie rzeczy się działy przez dziesiątki lat bezkarnie?

#neuropa #polska #kosciol #tylkoniemownikomu #wydarzenia #katolicyzm #4konserwy

źródło: i.imgur.com

+: M......k, Tamerlan +2791 innych
    •  

@rzep:

źródło: tygodnikpowszechny.pl

•  

@rzep "Sławoj Leszek Głódź powstrzymuje chuć
      Dosyć ma sutanny, wolałby na panny"

•  

@rzep: ale piszcie jego pełne nazwisko " Sławoj Flaszka Głódź" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@rzep: Bardzo dobrze biskup jej powiedział. Swoją drogą wkurzające jest to wieczne przejęzyczanie się dziennikarzy TVN którzy zamiast zwyczajowo powiedzieć ksiądz to mówią pan. W święta Wielkanocy oglądałem jakiś wywiad z księdzem. Ksiądz chciał radośnie i merytorycznie mówić o święcie a dziennikarz TVN uprawiał jakieś fikoły wtrącając docinki i insynuacje. Jeśli TVN myśli że takim chamstwem zniszczy Kościół to się grubo myli. Dzięki takim akcjom ludzie jeszcze bardziej jednoczą się przy Kościele. Poza tym to daje paliwo PiS-owi a odbiera poparcie antykatolickiej (czytaj antypolskiej) opozycji. Swoją drogą wartość merytoryczna dzieła Sekielskiego stoi na równym poziomie żenady jak reportaże smoleńskie PiS-u, tworzone przez Gardiasową i innych. Wszystko polega na tym żeby przedstawić coś w sposób szokujący, straszny, rozbudzić emocje, ukierunkować nienawiść, wzbudzić lęki.

•  

@rzep: banda obłudników. Pluje na nich

W organizacji, którą on zarządza dzieją się rzeczy obrzydliwe, a on ma to w dupie

•  

@rzep: @adam2a: przecież wiele osób ze środowiska KK mówiło, że postać Gajosa w filmie Smarzowskiego była właśnie wzorowana na abp. Głodziu

•  

W święta Wielkanocy oglądałem jakiś wywiad z księdzem. Ksiądz chciał radośnie i merytorycznie mówić o święcie a dziennikarz TVN uprawiał jakieś fikoły wtrącając docinki i insynuacje.

@pss8888: Serio? Ja mam wrażenie, że dziennikarze TVN-u to wręcz na kolanach przeprowadzają te wywiady. Gdyby chcieli, to mogliby zrobić ten dokument,ale nie chcieli.

•  

@rzep: a to buc, cała ta katolicka sekta powinna zostać zdelegalizowana

•  

śli TVN myśli że takim chamstwem zniszczy Kościół to się grubo myli. Dzięki takim akcjom ludzie jeszcze bardziej jednoczą się przy Kościele

@pss8888: Czyli im więcej pedofili w kościele tym ludzie bardziej jednoczą wokół kościoła wypierając fakty?

odbiera poparcie antykatolickiej (czytaj antypolskiej) opozycj

No tak ten kto odważa się pytać o pedofilię w kościele jest antypolakiem.

Wszystko polega na tym żeby przedstawić coś w sposób szokujący, straszny, rozbudzić emocje, ukierunkować
      nienawiść, wzbudzić lęki.

Przecież pedofila nie jest ani szokująca ani straszna ani nie rozbudza emocji lub leków.

Z twoje komentarza wynika że ten kto ma czelność mówić o tym problemie nie może nazywać się prawdziwym Polakiem a jego jedynym celem nie jest zadość uczynienie i próba reformy instytucji kościoła który od dziesiątek lat zacierał skandale pedofilskie, a celem jest wywołanie nienawiści...

To coś jak z tym kawałem w którym żona pokazuje zdjęcia mężowi z jego zdrady a ten odpowiada że musimy teraz siąść i zastanowić się kto zrobił te zdjęcia i dlaczego chce zniszczyć nasze małżeństwo.

•  

@rzep: akurat ta glupia redaktorka,która próbowała robić manipulację z Panią kurator oświaty woj.malopolskiego jeśli dobrze pamiętam. Ale tutaj slusznie.

•  

@CreativePL:

Czyli im więcej pedofili w kościele tym ludzie bardziej jednoczą wokół kościoła wypierając fakty?
      Jak można takie głupoty wymyślać i wmawiać je innym? Uspokój się.

No tak ten kto odważa się pytać o pedofilię w kościele jest antypolakiem.
      Faktem niezaprzeczalnym jest wykorzystywanie przez lewicę pedofilii do niszczenia Kościoła. I tu nie chodzi o nasze podwórko tylko o wiele państw na świecie.

Przecież pedofila nie jest ani szokująca ani straszna ani nie rozbudza emocji lub leków.
      serio?

Z twoje komentarza wynika że ten kto ma czelność mówić o tym problemie nie może nazywać się prawdziwym Polakiem
      Z mojego komentarza wynika że takie akcje tylko antagonizują ludzi. Wrodzy Kościoła mają paliwo do nienawiści wobec religii a katolicy czują się atakowani przez lewicę więc się jednoczą w poparciu dla partii która głosi obronę wartości czyli PiS.

a jego jedynym celem nie jest zadość uczynienie i próba reformy instytucji kościoła
      nikt kto tworzy takie emocjonalne reportaże dla szerokich mas nie myśli o dobru ofiar czy o pozytywnych reformach Kościoła. To bezduszna, nikczemna gra ofiarami przestępstw w celu wykorzystania ich do niszczenia wrogów czyli Kościoła.

•  

Faktem niezaprzeczalnym jest wykorzystywanie przez lewicę pedofilii do niszczenia Kościoła.

@pss8888: A to lewica ukrywa pedofilę w kościele czy sam kościół? Lepiej nic nie mówić i zamilczeć temat jak było to przez dziesiątki lat.

Z mojego komentarza wynika że takie akcje tylko antagonizują ludzi. Wrodzy Kościoła mają paliwo do nienawiści wobec religii a katolicy czują się atakowani przez lewicę więc się jednoczą w poparciu dla partii która głosi obronę wartości czyli PiS.

Ale wiesz że tego by nie było gdyby... nie było problemu pedofili w kościele? Przerzucanie odpowiedzialności za te ohydne czyny na osoby które to nagłaśniają jest niemoralne.

. To bezduszna, nikczemna gra ofiarami przestępstw w celu wykorzystania ich do niszczenia wrogów czyli Kościoła.
      Bo te ofiary powinny milczeć a nie mieć czelność zgłaszać coś co wpłynęło na nich na całe życie.

Brzydzę się tobą, że próbujesz przerzucić winę na ofiarę i dla ciebie problemem nie jest sama pedofilia w kościele a osoby które po latach odważyły się o tym mówić przed kamerą. Z twoich komentarzy winika że musisz mieć wroga, kościół musi mieć wroga, Polska musi mieć wroga. Każdy jest w spisku żeby zniszczyć ten układ. Problemem dla ciebie nie jest sam układ a ludzie którzy o nim mówią.

•  

partii która głosi obronę wartości czyli PiS

@pss8888: Jakich "wartości"? Przyzwolenie dla molestowania dzieci to jakaś wartość?

•  

@CreativePL:

A to lewica ukrywa pedofilę w kościele czy sam kościół? Lepiej nic nie mówić i zamilczeć temat jak było to przez dziesiątki lat
      Problem w tym że tu wszystko jest postawione do góry nogami. Jeśli chodzi o pedofilię to przecież lewica jest tym złym a Kościoła problem dotyczy w marginalny sposób. Lewica nie ma moralnego prawa do rozliczania Kościoła.

Przerzucanie odpowiedzialności za te ohydne czyny na osoby które to nagłaśniają jest niemoralne.
      Jak tobie ławo przychodzi tworzenie bzdur. Ani ja, nie chyba ty nie pisaliśmy nic o tym że odpowiedzialność za zbrodnię ponosi osoba która ją ujawnia. Nie wiem skąd ci znowu coś tak głupiego przyszło do głowy.

Brzydzę się tobą, że próbujesz przerzucić winę na ofiarę
      brzydzisz się swoich grzesznych myśli w których fantazjujesz o rzeczach niepojętych. Nigdzie nie napisałem że odpowiedzialność za zbrodnię ponosi ofiara. Swoją srogą masz w tej swojej wyobraźni rozrzut jak ruska katiusza. Raz piszesz że odpowiedzialność za zbrodnię ponosi ten kto ją ujawnia a drugi raz piszesz że odpowiedzialność ponosi ofiara (ʘ‿ʘ) Uspokój się.

•  

@Andreth:

Jakich "wartości"? Przyzwolenie dla molestowania dzieci to jakaś wartość?
      Dobrze wiesz na jakich wartościach stoi Kościół i co jest grzechem. Krzywdzenie dzieci jest czymś niezaprzeczalnie złym i potępianym.

•  

@pss8888:

Swoją drogą wkurzające jest to wieczne przejęzyczanie się dziennikarzy TVN którzy zamiast zwyczajowo powiedzieć ksiądz to mówią pan
      a co, ksiądz to nie facet? xD

•  

Raz piszesz że odpowiedzialność za zbrodnię ponosi ten kto ją ujawnia a drugi raz piszesz że odpowiedzialność ponosi ofiara

@pss8888: Proponuje czytać ze zrozumieniem a później odnosić się i cytować a nie robić z siebie idiotę ;)

Problem w tym że tu wszystko jest postawione do góry nogami
      Nie nie jest. Księża gwałcą małe dzieci->episkopat zamiata to pod dywan. Wreszcie w Polsce rozpoczyna się dyskusja o ofiarach. A dzbany takie jak ty zrzucają winę na lewicę argumentując to że

Faktem niezaprzeczalnym jest wykorzystywanie przez lewicę pedofilii do niszczenia Kościoła.

To kościół za przyzwoleniem państwa przez dziesiątki lat tuszowały te sprawy, przenosił księży z parafii na parafię Nawet ten dokument ujawnia że pomimo wyroków ci księża nadal mają dostęp do dzieci. . A dziś takie dzbany jak ty nadal przerzucają odpowiedzialność na osoby które nagłaśniają problem nazywając to wykorzystywaniem pedofilii do niszczenia kościoła.

•  

@CreativePL:
      ok, widzę że merytorycznie nie potrafisz. Zastosowane przez ciebie techniki manipulacji:
      1. wymyślać bzdury, przypisać je adwersarzowi a potem dzielnie je obśmiewać i krytykować
      2. wyzywać, prowokować i obrażać ("dzban", "idiota")

•  

Zastosowane przez ciebie techniki manipulacji:

@pss8888: Spiski, manipulacje, chcą zniszczyć kościół, lewactwo.

wymyślać bzdury, przypisać je adwersarzowi a potem dzielnie je obśmiewać i krytykować
      Jeżeli cytowanie ciebie to bzdury no to cóż ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wyzywać, prowokować i obrażać ("dzban", "idiota")
      Tak trzeba być dzbanem i idiotą aby przerzucać winę na ofiary i tego dzielnie bronić argumentując to że mityczne lewactwo chce zniszczyć kościół.

•  

@CreativePL:

Tak trzeba być dzbanem i idiotą aby przerzucać winę na ofiary
      to po co przerzucasz? Czy ty właśnie sam siebie nazwałeś "dzbanem i idiotą" ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

to po co przerzucasz? Czy ty właśnie sam siebie nazwałeś "dzbanem i idiotą" ( ͡º ͜ʖ͡º)

@pss8888: Zacytuj mi gdzie nazywam ofiary księży pedofilów winnymi tego czynu.

•  

@CreativePL: stworzyłeś frazes a potem jego autora nazwałeś "dzbanem i idiotą" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Zacytuj mi gdzie nazywam ofiary księży pedofilów winnymi tego czynu.

@pss8888:

•  

@rzep: Flaszka leżał pewnie najebany pod stołem to i nie mógł obejrzeć

•  

@rzep: Pojechał dzieci doruchać, zanim harem mu zamkną.

•  

@pss8888 ani to dla mnie ksiądz, ani żaden pan, tym bardziej.

•  

@rzep: Sądom kapturowym i inkwizycji telewizyjnych marksistów mówię - NIE. Na szczęście nie ma przymusu oglądania jakiegoś nieobiektywnego gówna.

•  

Wczoraj miałem inne zajęcia,

Księże, arcybiskupie, radziłbym ograniczyć ilość spożywanego alkoholu.

•  

@rzep: pewnie liczył pliki pieniędzy od moherów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@rzep: Może lepiej, że nie ogląda, jeszcze by sobie smaka narobił...

•  

I ma rację. Odsetek pedofilów wśród zawodu księży jest dużo mniejszy niż w innych grupach społecznych. Nauczyciele, pracownicy fizyczni, prawnicy i lekarze częściej są pedofilami niż księża. Celem filmu jest przedstawienie Kościoła jako złej instytucji i nagonka na nią.

"Od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat" - konferencja Episkopatu Polski.

Na 30 tysięcy księży, a w tym okresie(1990-2018) ta liczba jest większa większa, 380 przypadków molestowania zgłoszona do organów ścigania to jest trochę powyżej jednego promila księży. Chodzi o 0,1%, a taka nagonka na te sprawy.

Pan Siekielski może zrobić 382 filmy o molestowaniu przez księży, ale jaki będzie tego cel?

•  

@pss8888: Jakich wartości depozytariuszem jest polski Kościół Katolicki i jakich wartości rzekomo broni partia PiS?

Krzywdzenie dzieci jest czymś niezaprzeczalnie złym i potępianym.

@pss8888: Jest przez przedstawicieli KK ukrywane i bagatelizowane.

•  

To niech ujawni swoje konto na YT, zobaczymy w historii jaki to wysoki standard ma.

•  

prawnicy i lekarze częściej są pedofilami niż księża

@Cayar: link albo gtfo.

•  

byle czego

@rzep: Ten film od wczoraj zdobył już prawie 4 miliony wyświetleń, co jest gigantyczną ilością jak na polski youtube. Można się nie zgadzać z jego przesłaniem, ale zbyć jako "byle co" to zwykły pokaz ignorancji.

•  

odbiera poparcie antykatolickiej (czytaj antypolskiej)

@pss8888: nie, nie "czytaj antypolskiej" bo jeśli ktoś jest antykatolicki nie znaczy, że jest antypolski. Polska to nie katolicyzm.

•  

@rzep: oj wszyscy się czepiają, a on naprawdę miał inne zajęcia. Oglądał coś konkretnego.

pokaż spoiler Pedo materiały. (ಠ‸ಠ)

•  

@rzep zawsze mnie bawią te ich wdzianka w kolorze oczojebny róż XD

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

Nie nie oglądał dokumentu o najistotniejszym obecnie problemie trawiącym kościól.
      Bo nie jest naiwny więc poszedł się modlić XD

•  

@pss8888: Jakich "wartości"? Przyzwolenie dla molestowania dzieci to jakaś wartość?

@Andreth: Wartość sama w sobie. I bez takich zakazów seminaria mają problem z naborem.

•  

Warto zapytac o zwiazki z bylym ksiedzm Rafalem Sawiczem. PRzeciez to ta sama sitwa.

•  

Idiota zawsze się znajdzie. Oficjalne stanowisko kościoła :

"Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. " Gądecki

Więcej:
      https://episkopat.pl/stanowisko-przewodniczacego-episkopatu-po-obejrzeniu-filmu-red-tomasza-sekielskiego/

•  

@rzep: Lechu chwalil pedofilow, ogolnie obsiadlo nas to czarne gawno jak wszy czy kleszcze...

•  

Nie dziwie się, mam 28 lat i od 14 roku życia nie jestem członkiem kościoła katolickiego, powiem więcej, 15 letnie dzieci mojej znajomej od tamtego roku nie chodzą na religie... z własnej woli...

"Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród." - T.K.

•  

Sądom kapturowym i inkwizycji telewizyjnych marksistów mówię - NIE.

@secretservice666: Na szczęście twoje NIE jest gówno warte i nikogo nie obchodzi.

•  

Na pewno doił daniele, dlatego nie miał czasu oglądać.

•  

@rzep oni sie sami oraja i podkladaja, sami sprawiaja, ze mlodzi myslacy ludzie odchodza od instytucji koscielnej i czesto przestaja wierzyc, bo skoro najwyzsi przedstawiciele kosciola zachowuja sie w ten sposob to swoim przykladem daja do zrozumienia, ze ta cala wiara jest o kant dupy.

•  

@rzep:
      Dziennikarka zapytała go o odbiór filmu. On z kolei odpowiedział, że nie oglądał tego filmu i że miał ważniejsze zajęcia, niż oglądanie filmu. Nie wspomniał nic o przypadku pedofilii, odnosił się jedynie do filmu, a na resztę pytań nie udzielił odpowiedzi.

•  

@pss8888: Jest pewna "subtelna" różnica między dziełami o Smoleńsku, a filmem Sekielskiego.
      U Sekielskiego są fakty, a nie domniemania czy inne insynuacje.
      Jest jeden prosty sposób, aby uchronić KK przed atakami na temat pedofilii.
      Bardzo prosty sposób.
      Skończyć z tuszowaniem pedofilii w KK. Zdaje się przykład Irlandii winien być znaczący.

•  

@pss8888: A to mówienie na "pan" to już jakaś obraza? xD

•  

Poddańczość części Polaków wobec tej szkodliwej, chciwej, zdegenerowanej korporacji jest przerażająca. Nawet teraz znajdują się tacy co ich bronią.

•  

@rzep: Ciekawe czy te zajęcia wymagały kieliszka? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: odislaw
    •  

wezcie to sekielskie gowno tagujcie bo nie mam zamiaru widziec tego spamu

+: krad
    •  

@rzep: bardzo bym chciał krytykować kościół, ale to nie ma sensu, on sam siebie doskonale poniewiera.

•  

A po co miał oglądać, skoro on o tym wszystkim już od dawna wie?

•  

Dobrze wiesz na jakich wartościach stoi Kościół i co jest grzechem.

@pss8888: na takich które ty tu prezentujesz? A to zajebiste wartości.

•  

@rzep: dopóki nie wymrze to pokolenie nic sie nie zmieni, stary ustrój itp. to wszystko ich łbach siedzi

•  

Swoją drogą wkurzające jest to wieczne przejęzyczanie się dziennikarzy TVN którzy zamiast zwyczajowo powiedzieć ksiądz to mówią pan.

@pss8888: Nie należę do Kościoła, nie jestem częścią wspólnoty. Dlaczego zatem mam używać nomenklatury organizacji, do której nie należę? Immamowi też mam okazywać większy szacunek niż komukolwiek innemu tylko dlatego że jest wysoko postawiony w swoich strukturach?

•  

TVN którzy zamiast zwyczajowo powiedzieć ksiądz to mówią pan.

@pss8888: A ksiadz to nie pan? Moze paniskao?

•  

@pss8888: Pycha kroczy przed upadkiem

+: cyrkiel
    •  

Akurat film stworzony przez lewaka pracującego dla lewackiego serwisu zarzadzanego przez niemieckiego właściciela jest wypuszczany krótko przed wyborami do parlamentu europejskiego. Tłum jest oburzony i na pewno nie zagłosuje na kojarzącego się z Rydzykiem pisu. Koalicja lewactwa może się tylko cieszyć,( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@siodemkaxx: Albo "Sławoj Flaszka Gwóźdź". :)
      Gdy w Google wpisze się frazę "sławoj l", to automatycznie podpowiada "sławoj leszek gwóźdź".

•  

Ale wkurwiają mnie tacy goscie, jeny

•  

Nie należę do Kościoła, nie jestem częścią wspólnoty. Dlaczego zatem mam używać nomenklatury organizacji, do której nie należę? Immamowi też mam okazywać większy szacunek niż komukolwiek innemu tylko dlatego że jest wysoko postawiony w swoich strukturach?

@duncanidaho2: zwyczaj jest taki, że zwracasz się do kogoś używając funkcji/stanowiska/tytułu - i nie jest ważne czy należysz, czy się identyfikujesz, dlatego z zasady ludziom mówi się na "pan/pani", a nie "ty"; i nie ma to nic wspólnego z uniżonością czy czołobitnością
      jeśli jesteś anarchistą, to nie zwalnia cię to od "wysoki sądzie", "panie komisarzu / doktorze / profesorze / prezesie / redaktorze / konsulu / premierze" albo "panie kowalski" czy "proszę pana"

•  

@rzep: To tylko pokazuje ich ignorancję wobec tych procederów. Zamknąć tę budę (KK).

•  

zwyczaj jest taki, że zwracasz się do kogoś używając funkcji/stanowiska/tytułu

@nexiplexi: Przecież ona ciągle mówi "księże biskupie" - czyli zgodnie z tytułem.

•  

nie mial czasu bo opierdalał kolbe? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@rzep: Staruchy będą się nawzajem bronić i oczyszczać z zarzutów. Kościół katolicki to duza i złożona organizacja. Do tej pory ciezko było się wychylać bo samemu oberwaloby się po łbie. Powinni zrobic konkretne czystki jesli chodzi o kler w Polsce i nie tylko w Polsce. Rzecz druga znieść celibat i nie trzymać tych kurew pod kloszem.

•  

"Od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat" - konferencja Episkopatu Polski.

@Cayar: Ktoś... jakoś... weryfikował te dane? Bo wiesz, biskupi są tu tak jakby stroną. To oni tuszowali molestowanie nieletnich.

•  

@rzep: Może nie chciał gadać z tą dziennikarką, chyba nie słynie z obiektywizmu:

https://www.prawdaobiektywna.pl/edukacja/kurator-oswiaty-o-lgbt-plus-6870.html

•  

Wczoraj oglądał inne filmy :) o podobnej tematyce

•  

@Andreth: Ktoś kto zgłasza pedofilie nie idzie tylko do biskupa, idzie do prokuratury. Prokuratura działa według prawa. Akt pedofilii to bardzo mocne oskrażenie, więc badają sprawę. Biskupi nie wydają mi się stroną w sprawie dla człowieka który został skrzywdzony i ma rozum, żeby to zgłosić do prokuratury.

•  

@siodemkaxx: no wlasnie. Teraz wiadomo co to byly za "wazne sprawy" buahahahaha

•  

Celem filmu jest przedstawienie Kościoła jako złej instytucji i nagonka na nią.

@Cayar: O czym Ty mówisz?! Każde skrzywdzone w ten sposób dziecko to niewyobrażalny dramat. W tym dokumencie są jasno wyszczególnione sprawy, kiedy to księża skazani prawomocnym wyrokiem sądu nadal pracują z dziećmi za przyzwoleniem swoich przełożonych.

•  

zwyczaj jest taki, że zwracasz się do kogoś używając funkcji/stanowiska/tytułu

@nexiplexi: Jestem mistrzem gry w sesjach RPG i przywódcą gildii oraz floty galaktycznej. Oczekuję, żeby zwracano się się do mnie "Mistrzu" lub "Jego Ekscelencjo Paladynie", lub "Galaktyczny Imperatorze IV klasy", a najlepiej wszystkie tytuły łącznie. Że inni nie grają w te gry i uważają je za jakieś wymyślone głupoty, to mnie zupełnie nie interesuje. Pomijanie moich tytułów poczytuję za obrazę.
      XD

•  

@cyrkiel: sprowadzasz do absurdu, ale ok:
      - masz prawo poczytywać sobie za obrazę, że inni nie używają tytułów, do których rościsz sobie prawo; inni mają prawo uważać to za bezsens i za pozbawione realnych podstaw;
      - członkowie gildii i gracze RPGowi prędzej niż społeczeństwo zaakceptują sposób, w jaki chcesz by się do Ciebie zwracano;
      - jeśli paladyn zostanie usankcjonowany prawni lub zwyczajowo, a Tobie tytuł takowy by przysługiwał, to ludzie zwracać się będą per "paladynie"

ps. "Mistrzu", poratuj złotówką xD

•  

inni mają prawo uważać to za bezsens

@nexiplexi: Właśnie o to chodzi. To, że dana społeczność sobie coś wymyśla, to nie znaczy, że inni maja się do tego stosować. To, że jest/był taki zwyczaj, to nie znaczy, że trzeba się do tego stosować. Kiedyś w zwyczaju było bicie żony. Ksiądz to zawód, nikt się nie oburza za zwracanie się per pan do lekarzy, dyrektorów, reżyserów itd., a jak ktoś się o to czepia i poprawia to słusznie uznawany jest za buraka. Dla osoby niewierzącej nie ma niczego szczególnego (poza śmiesznym ubiorem) w byciu księdzem i nie ma niczego dziwnego w zwracaniu się do nich jak do każdego innego człowieka.

ps. "Mistrzu", poratuj złotówką xD
      Grzeczniej! ;)

•  

@Cayar: 2000 lat bezkarnie zgwałcili miliony dzieci ale ty przytaczasz jakąś śmieszną statystykę. Nawet żałosny nie jesteś.

•  

stanowiska

@nexiplexi - dzień dobry proszę kierownika zmiany w Biedronce
      - dzień dobry proszę sprzątaczki

Zatem wybacz ale to co piszesz to kompletne bzdury, do większości osób, zwracasz się PROSZĘ PANA / PROSZĘ PANI. Tytułu doktora używany jest się zamiast słowa "lekarz" lub w ramach jednostki dydaktycznej, natomiast tytuł profesora, czy funkcja sędziego lub prezydenta jest związana ze strukturami państwa. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

•  

@AgEnt-Of-cHaOS: Mówię Ci o faktach, ty odpowiadasz pomówieniami i epitetami.

•  

@rzep Stary zapijaczony, perfidny skurwiel.

Powinny go służby przetrzepać bo na pewno nie jest niewinny. Podła menda.

•  

- dzień dobry proszę kierownika zmiany w Biedronce
      "proszę zawołać kierownika sklepu, chcę to zareklamować" - "proszę pana chcę to zareklamować"; "panie kierowniku chciałbym mieć wolne we wtorek", "panie dyrektorze, ma pan gościa"

- dzień dobry proszę sprzątaczki
      "proszę zawołać sprzątaczki/panie sprzątaczki" - "proszę pani, przy drzwiach błoto nanieśli, proszę to posprzątać"; do kierowcy autobusu: "proszę pana/panie kierowco, zatrzymuje się pan tu i tu?"

> Tytułu doktora używany jest się zamiast słowa "lekarz" lub w ramach jednostki dydaktycznej, natomiast tytuł profesora, czy funkcja sędziego lub prezydenta jest związana ze strukturami państwa.
      i co to zmienia? Zwyczajowo tytułuje się wg funkcji/stanowiska i związek ze strukturami państwa nie ma nic do rzeczy. Robisz wywiad z dr. hab. to zwracasz się "panie doktorze", chociaż nie jesteś związany z jego jednostką dydaktyczną.

@duncanidaho2:

•  

Swoją drogą wkurzające jest to wieczne przejęzyczanie się dziennikarzy TVN którzy zamiast zwyczajowo powiedzieć ksiądz to mówią pan.

@pss8888: Przecież to normalnie. Też nie wymagam od ludzi by mówili do mnie "inżynierze", jak jest w zwyczaju, "pan" jest eleganckie i wystarcza.

•  

proszę zawołać kierownika sklepu, chcę to zareklamować - "proszę pana chcę to zareklamować"

@nexiplexi: Manipulujesz umyślnie czy nie rozumiesz różnicy? Rozmawiamy zastępowaniu zwrotu "proszę pana" na "proszę księdza", po cholerę wplatasz tutaj zwroty trzecioosobowe?

"panie kierowniku chciałbym mieć wolne we wtorek", "panie dyrektorze, ma pan gościa"

To są zwroty WEWNĄTRZ jakiejś organizacji. Jak masz sąsiada, który jest kierownikiem budowy nie mówisz do niego "kierowniku" (no chyba że jesteś menelem), tylko mówisz "proszę pana".

i co to zmienia?

@nexiplexi: To że wszyscy jesteśmy w strukturach państwa, a w strukturach Kościoła nie.

Zwyczajowo tytułuje się wg funkcji/stanowiska i związek ze strukturami państwa nie ma nic do rzeczy.

@nexiplexi: Taki sposób wyrażania obecnie jest coraz bardziej anachronizmem, który miał miejsce w czasach PRL, wtedy to większość ludzi tytułowała się typem wykonywanej pracy. Dziś to jest wypierane na rzecz "proszę pani", a przypuszczam że będzie to szło raczej w stronę języka angielskiego gdzie prawie nie używa się tego typu zwrotów.

I tak do taksówkarza, który mnie wiezie do pracy mówię "proszę stanąć przy bramie", do sprzedawczyni w biedronce mówię "proszę o reklamówkę", do doktora na uczelni mówię "czy ma pan chwilkę?". Nie widzę zatem potrzeby żeby do księdza zwracać się inaczej.

•  

@duncanidaho2: jeśli uznajesz, że wszyscy jesteśmy w strukturach państwa, więc państwowe funkcje/posady/tytuły należy/można uznawać, to nie rozumiem czemu nie uznajesz, że wszyscy żyjemy w strukturach społecznych, w tym samym społeczeństwie, gdzie obowiązują normy/zwyczaje, a urzędy, państwo, instytucje, organizacje, Kościół, Cerkiew, firmy etc. są jego częścią. Zresztą zarówno kościoły, firmy jak i państwa to formy zorganizowania społeczeństwa. Wszystkie zresztą są w pewien sposób sztuczne, a nazwy i tytulatura to kwestie umowne, które sformalizowano.
      Uwzględniasz jeden konwenans (np. wobec sędziego, ministra), odrzucając drugi, podczas gdy nie masz obowiązku posługiwania się żadnym z nich. Pan/pani też jest tylko konwenansem, który można odrzucić, bo i czemu do autorytetu, jak i do menela zwracać się per "pan"?
      I przynależność do struktury w żaden sposób nie nakłada obowiązku stosowania konwenansów wykształconych w danej strukturze - to wciąż zwyczaj, nie nakaz.
      Inna sprawa, że idąc twoim tokiem rozumowania, będąc obywatelem RP, więc należąc do jej struktur, jesteś zwolniony od tytułowania funkcją obcego sędziego/ministra, bo nie jesteś w tamtejszych strukturach. Tak przynajmniej być powinno przy konsekwentnym stosowaniu tak rozumianej przynależności do struktur. Domyślam się, jednak, że jest inaczej.

Taki sposób wyrażania obecnie jest coraz bardziej anachronizmem, który miał miejsce w czasach PRL,

no chyba nie do końca, a właściwie to nie, w sumie omijasz prawdę szerokim łukiem

•  

organizacje, Kościół, Cerkiew, firmy etc. są jego częścią

@nexiplexi: To że obywatele należą do jakiejś mniejszej społeczności nie oznacza automatycznie że wszystkie ich zwyczaje są z automatu "obowiązującymi". To że wewnątrz jakiejś społeczności wykształcił się jakiś zwyczaj tytułowania określonych osób kierownikiem, księdzem czy wielce dostojnym nie oznacza że osoby spoza danej społeczności mają podporządkowywać się hierarchii w danej społeczności.

Ksiądz nie jest ani tytułem naukowym, ani też nie jest funkcją państwową. Jest funkcją obowiązującą w określonej grupie i nadaną przez daną grupę, która nie jest powiązana z państwowością (a co więcej jej członkowie są obywatelami innego kraju - Watykanu).

Dla osoby spoza danej społeczności ksiądz jest dokładnie takim samym obywatelem jak każdy inny. Dla osoby spoza Kościoła, nie ma znaczenia czy ktoś jest wikariuszem, diakonem, prałatem czy zwykłym parafianinem.

Uwzględniasz jeden konwenans (np. wobec sędziego, ministra), odrzucając drugi, podczas gdy nie masz obowiązku posługiwania się żadnym z nich

@nexiplexi: Kłamiesz. Za naruszenie powagi podczas rozprawy (czyli np. nie używając zwrotu "wysoki sądzie") można zostać ukaranym choćby na podstawie art. 49 Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Domyślam się, jednak, że jest inaczej.

@nexiplexi: Źle się domyślasz. Będąc obywatelem określonego kraju, nie widzę powodu by w życiu codziennym tytułować osoby należących do struktur innego państwa.

•  

Ksiądz nie jest ani tytułem naukowym, ani też nie jest funkcją państwową. Jest funkcją obowiązującą w określonej grupie i nadaną przez daną grupę, która nie jest powiązana z państwowością (a co więcej jej członkowie są obywatelami innego kraju - Watykanu).

AD 2015 ludność Watykanu = 1000, obywateli pewnie mniej; zostając księdzem nie dostajesz obywatelstwa Watykanu, ba nawet mu nie podlegasz - podlegasz prawu świeckiemu miejscowemu + prawu kościelnemu i Stolicy Apostolskiej; likwidacja Watykanu w żaden sposób nie wpłynęłaby na istnienie lub nie Kościoła

pożyczę sobie argument - dla osób spoza Kościoła ksiądz jest zwykłym obywatelem >> dla osób spoza świata nauki profesor jest zwykłym obywatelem >> dla osób spoza pracowników Urzędu Wojewódzkiego wojewoda jest zwykłym obywatelem (w końcu wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, a wojewodą się bywa, a nie jest)

@nexiplexi: Kłamiesz. Za naruszenie powagi podczas rozprawy (czyli np. nie używając zwrotu "wysoki sądzie") można zostać ukaranym choćby na podstawie art. 49 Prawo o ustroju sądów powszechnych.

@duncanidaho2: nie zarzucaj mi kłamstwa (a propos kłamstwa spójrz uwagę dot. obywatelstwa Watykanu i swojej wypowiedzi) i przeczytaj rzeczony artykuł - nie ma tam mowy o sposobie zwracania się do sądu, a naruszenie powagi jest niezdefiniowane;
      jeśli jesteś poważnym uczestnikiem przewodu sądowego, ale zwrócisz się per "pani" do sądu, to naruszasz utarty zwyczaj - wlepienie kary za to wynika również ze zwyczajowego uznania, a nie litery prawa; przyjęło się, że sąd ma powagę, majestat i że człowiek nie zwraca się do człowieka, a do bezosobowego sądu sądzącego obiektywnie i niezawiśle w imieniu RP, więc nawet nie wypada mówić "proszę sądu", a najlepiej "wysoki sądzie" (szczegół, że wszystkie sądy są "wysokie", niezależnie od instancji, no poza 1 - najwyższym, ale i tak należy zwracać się per "wysoki").
      Analogicznie nikt nie każe przyjść na rozprawę w garniturze, ale utarło się, że tak wypada i krzywo będą patrzeć na kolesia w dresie, do tego takie naruszenie obyczaju może (a nie powinno) wpłynąć na obiektywizm składu sędziowskiego.

•  

dla osób spoza świata nauki profesor jest zwykłym obywatelem

@nexiplexi: Księdza mianuje inny ksiądz, inny członek danej społeczności. Profesora mianuje prezydent RP, tytuł profesora jest nadawany niezależnie od uczelni i jest to niejako funkcja publiczna. Zatem twoja analogia jest totalnie nietrafiona.

dla osób spoza pracowników Urzędu Wojewódzkiego wojewoda jest zwykłym obywatelem

@nexiplexi: Znów totalnie bez sensu. Wojewodę jest powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Jest to element władzy samorządowej w państwie w którym żyje.
      Natomiast też osobiście nie zwracałbym się do wojewody "proszę wojewody" czy "panie wojewodo" tylko po prostu "proszę pana".

przeczytaj rzeczony artykuł

@nexiplexi: Przeczytałem artykuł zanim się do niego odniosłem. Mimo litera prawa nie wyszczególnia konkretnych dopuszczalnych zwrotów to nie zwracając się inaczej niż "wysoki sądzie", można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Zatem nadal będę utrzymywał że w tym przypadku po prostu kłamałeś - brak określonego zwrotu jest raczej wymuszony przez prawo. Prawo w żadnym miejscu jednak nie określa zachowania powagi urzędu księdza tak jak to ma miejsce w przypadku sędziego.

AD 2015 ludność Watykanu

@nexiplexi: Z tym Watykanem gdzieś w pisaniu umknęło że >>niektórzy<<, byłem przekonany że to napisałem. Mój błąd, przepraszam. Dodatkowo teraz doczytałem że tyczy się to tylko tych na stałe przebywających, zatem ci którzy są dostojnikami w naszym kraju raczej obywatelami Watykanu nie są. Zatem ten side note - który nie miał znaczenia na ogólny sens wypowiedzi możemy uznać za niebyły.

•  

Księdza mianuje inny ksiądz, inny członek danej społeczności. Profesora mianuje prezydent RP, tytuł profesora jest nadawany niezależnie od uczelni i jest to niejako funkcja publiczna. Zatem twoja analogia jest totalnie nietrafiona.

profesura to tytuł, a nie funkcja, poza nauką nic nie daje i w ogóle do niczego nie zobowiązuje
      już bardziej "ksiądz" to funkcja publiczna i zawód zaufania publicznego - pracuje z ludźmi, przy ludziach i dla nich, wypowiadasz się publicznie, przyjść może każdy etc. Im wyżej w hierarchii, tym bardziej publiczna

Znów totalnie bez sensu. Wojewodę jest powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Jest to element władzy samorządowej w państwie w którym żyje.

wojewoda to samorząd? Człowieku...

Przeczytałem artykuł zanim się do niego odniosłem. Mimo litera prawa nie wyszczególnia konkretnych dopuszczalnych zwrotów to nie zwracając się inaczej niż "wysoki sądzie", można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Zatem nadal będę utrzymywał że w tym przypadku po prostu kłamałeś - brak określonego zwrotu jest raczej wymuszony przez prawo. Prawo w żadnym miejscu jednak nie określa zachowania powagi urzędu księdza tak jak to ma miejsce w przypadku sędziego.

1. ksiądz to nie urząd;
      2. prawo nie mówi nic, o formie w jakiej należy zwracać się do sądu, zakazuje jedynie obrazy i naruszania powagi (i za to przewiduje kary); a wszystkie nieprzyjemne konsekwencje związane z nieużywaniem "wysoki sądzie" są zwyczajem i nie bazują na literze prawa
      3. prawo mówi o powadze sądu, zostawia kwestię otwartą, co pozwala na wolną amerykankę i stosowanie zwyczajów/tradycyjnych zachowań. I o ile większość ludzi zgodzi, że spanie na rozprawie, albo śmieszkowanie na sali narusza powagę sądu/sprawy, to kwestia "wysoki sądzie", strój to czysty konwenans, który można uznać za anachroniczny, albo potrzebny. To taki sam konwenans jak choćby to, że do któregoś roku nie wolno było odwracać się plecami do papieża, albo że nie wypada w miniówie/z odsłoniętymi ramionami iść do kościoła. A w sferze świeckie, urzędowej - czy w czasie upałów urzędnik musi nosić marynarkę, koszulę z długim rękawem i krawat, a urzędniczka musi mieć podobny strój, czy może przyjmować petentów w bluzce na ramiączka z dekoltem? Urząd to nie bar, ma być powaga, ale: 1) czasy się zmieniają; 2) dla załatwienia sprawy nie ma różnicy czy urzędnik będzie w garniturze od krawca, czy t-shircie za 20 zł.
      Gwoli ciekawostki dot. konwenansów - brytyjski dwór wysyła gościom książeczki/broszury (np. 22-stronicowe dot. savoir-vivre'u) przy okazji zaproszenia na ślub itp., a rajstopy to must have u kobiety i broń Boże czerwony lakier do paznokci, a Diana zbuntowała się przeciwko białemu kolorowi rękawiczek. Ot, zwyczaje. Za złamanie nikt nie sieknie rózgą po łapach, najwyżej więcej nie zaproszą.

@duncanidaho2:
      dla mnie EOT, każdy powiedział, co wiedział

•  

@Cayar: pszepraszam jeśli Pana uraziłem Ekscelencjo. Ale 2000 lat gwałciła pedofilska mafia bezkarnie to chyba człowiek ma sie prawo wkurwić? Nieprawdaż?

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Kobieta która jeszcze niedawno nie potrafiła powiedzieć kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej dostaje najwyższy wynik w kraju.. Jest kurwa gorzej niż myślałem...
    #wybory

odpowiedzi (10)

#wybory ja pierdole, wstałem i jestem w innej Polsce xD, Polacy jest3ecie nic nie warci, oby Morawiecki opodatkował wam powietrze.

odpowiedzi (16)

PiS wygra parlamentarne, będzie rządził w koalicji.
    Za 2 lata oddadzą władze bo kryzys finansowy, załamanie rynków globalnych.
    Kolejny rząd zacznie tą chujnie sprzątać.
    PiS z ław opozycji będzie krzyczał: a za nas pieniądze dla dzieci były!!!

A ciemny lud to kupi.

#wybory #bekazpisu

odpowiedzi (40)